L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

oasismanik

Absolútna delikatesa pre fajnšmekrov./ Treba vidieť viac krát!!!/ Vyzdvihovať skvelý scenár, réžiu, hudbu, kostýmy, herecké výkony, hercov samotných a kameru je snáď úplne zbytočné. Jeden z mála filmov, ktorý prakticky nemá chybu. Jednoznačne 10/10, škoda, že sa mi nevopchal do topky... ()

angel.CZ

Výborná retro záležitost! Kevin Spacey je jednoduše geniální a výkon Russella Crowa si rovněž zaslouží dlouhou řádku superlativů. Skvěle napsané, skvěle odrežírované. Ale Kim Basinger je "jen" dobrá, na Oscara to opravdu není. ()

vitac.

Fantastická detektivka s noir prvky a... prostě se vším! V ději a postavách není jednoduché se orientovat, ale dá se to zvládnout i na poprvé. Atmosféra je výborná, L. A. 50. let minulého století mě chytilo do spárů a nepustilo až do konce závěrečných titulků, tři nejfrekventovanější četníci jsou správně různorodí, jejich chování je hodně racionální a reakce pěkně vychází z minulosti (mají svůj zdroj, základní myšlenku), koření ve formě vtipu a napětí, strachu je přidáno snad v přesně přiměřeném množství, s rozuzlením filmu jsem byl také spokojený... Suma sumárum, nemám co vytknout, je to skvost. Čtyři a půl. ()

tombarider

My best movie ever... každý herec si naprosto sedl do své role, skvělý scénář. úchvatný celek... i kdyby to mělo tři hodiny je to pořád málo! ()

Nawri

No je to sice pojatý trochu zhurta a pár věcí mi asi uniklo, nicméně to nic nemění na tom že to je naprosto výborná kriminálka, už dlouho se mi nestalo abych se skoro rozbrečel radostí že přežila hlavní postava, Crowe to dokázal! :) ()

boombang

Retro-žánrovka, jak má být. Ctižádostivý Pearce, vyčuraný Spacey a slušňácký Crowe - všichni excelentní. Zpočátku je to celé docela zamotané a divák nemá ani páru, o čem by to celé vlastně mělo pojednávat. Nakonec všichni bez výjimky dostanou přes držku (většina natrvalo) a ti, co to přežijí, mají dostatek důvodů ke spokojenosti. A divák taky. (Přesto dávám jen čtyři hvězdy - přece jen to není můj šálek čaje... a DeVito s Basingerovou mi tam docela vadili..) ()

macetoma

Co se tomuto filmu nedá upřít je skvělá atmosféra a výborné herecké výkony. Detektivní příběh je patřičně drsný a nutí Vás přemýšlet co a jak. Lepší na více shlédnutí, napoprvé se v tom člověk ztratí a nepochopí úplně všechny dějové linky. Dávám 5 hvězd. ()

Burrows

Výtečná krimi se skvělým obsazením a propracovaným scénářem. L.A. - Přísně tajné doplácí na jednu věc, a to je mé celkové nepochopení. Film, který je chytřejší než já? Možná, napoprvé. ()

4k7

Poměrně vzácný snímek, protože takové vydařené filmy nejsou na rozdávání. Čím L.A. Confidential bezesporu zaujme je silným a chytlavým příběhem, svojí elegancí a atmosférou situovanou do 50. let onehdá v Hollywoodu. Herci jakoby ani nehráli... do svých rolí dokonale zapadají, jako drobky do klávesnice. Továrna na sny Hollywood je přeplněná nejen filmovými hězdami, ale i zkorumpovanou policií. Příliš mnoho tajností a podivných událostí později vede k nezávislému vyšetřování. Dva povahově rozdílní detektivové, kteří se celou dobu neměli v lásce, začnou pátrat na vlastní pěst ()

Zadri

Výborně rozehraný příběh, skvěle budovaná atmosféra a hvězdé obsazení. Tak co mi na tom filmu teda vadí, že dávám za čtyři hvězdy? Asi to bude do očí bijící nesoulad z depresivního vyznění filmu a závěrečného happy endu. Ale jinak paráda. ()

MDesign

Výborné herecké obsadenie (pri zavraždení Kevina Spaceyho mi až srdce zastonalo), hlboký a prepracovaný príbeh, výborná hudba, ktorá navodila atmosféru klasického Hollywoodu. Tomuto veľdielu nechýba nič. ()

Eilem

Korcupcia a policajti ,ktorí si myslia ,že sú nad zákonom v špinavom meste anielov (Los Angeles).Veľmi dobre napísané postavy napr. Russel Crowe a jeho komplex z vlastného fotra, alebo aj Danny DeVito opäť v roli ukecáneho prcka,ktorý ako jediný priniesol trocha vtipu. Dobová hudba nabudila atmosféru pre kriminálnu drámu.Takže zvíťazí spravodlivosť ? :D ()

fenek

Po shlédnutí jsem znovu konfrontován s otázkou, zda-li pro mě existuje nějaký nejlepší film. I když ji jako vždy odsunu do ústraní a řeknu si, že bych neměl vyvozovat závěry na základě krátkodobého nadšení, na velikosti a intenzitě tohoto krátkodobého nadšení to nic nemění. L.A. - Přísně tajné je jedním slovem vynikající. Skoro všechny postavy mají neuvěřitelné charisma, ke každému charakteru člověk nějakým způsobem přilne, rozumí jim, usměje se jejich pohnutkám, věří jim, i když občas nemají daleko až ke grotesknosti. Všechno je přesně nalinkováno, není tu jediná zbytečná postava, jediná zbytečná scéna, každý charakter je naprosto specifický a má v ději své místo. Nechybí mi tu nic, výborná zápletka, skvělí hrdinové a jejich různé pohledy na otázku jak být správným policistou, spory, intriky, motačka, na konci akční přestřelka, atmosféra, která by se dala krájet, a hlavně spousta jazzu. Všechno to končí krásně ironicky, jak to mám rád. Jednoduše jeden z nejlepších filmů s detektivní zápletkou (pokud ne úplně nejlepší), které jsem kdy viděl. ()

Brka

Vynikajúci film, počas ktorého som takmer ani nedýchala, úplne ma vtiahol do deja. Z hercov ma najviac zaujali Crowe a Spacey, obaja boli jednoducho vynikajúci. ()

FezDog

Skvělé herecké obsazení, skvělý scénář. Film, který mě nikdy neomrzí. A jako vždy Kevin Spacey moje číslo jedna!!! ()

Born2BeAlone

To se nám tu sešla ale pěkná herecká společnost. Vynikající krimi skládačka, jejíž kvality jsem docenil až při opakované projekci. ()

uodevr

Nebýt těch posledních cca 40 minut filmu, kdy se střídá zvrat za zvratem a celý to finišuje opravdu hodně zručně natočenou přestřelkou, dal bych asi jenom tři hvězdy. Jo, atmosféra je pohlcující, většině hercům jsem jejich lines sežral i s navijákem, scénář netrpí na předvídatelnost, a při zpětném ohlédnutí se na pozdější tituly různých médií je mimo jiné i krásně vidět, jak velký vliv tento snímek měl na budoucí detektivky. Nicméně tu první hodinu a půl jsem se i přesto spíš nudil a ve výsledku mi tedy film příjde značně nadhodnocený. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji