L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Kidomil

Geniální detektivka s úžasným scénářem a špičkovými herci. Určitě je to jeden z nejlepších detektivních filmů, co byl kdy natočen. Jediný problém je, že je příběh tak složitý, že ho člověk musí sledovat se zápisníkem a dělat si pečlivé poznámky, aby mu nic neuniklo a on tak pochopil dokonale, co se na obrazovce děje a proč se tak děje. Jinak je tento snímek vynikající ! [9/10] ()

darthvader77

Vymazlený krimi nátěr s nadupaným tempem, s výborným hereckým obsazením, kde všechny hlavní role dostaly známé tváře. Šibalský Kevin Spacey, drsoň Russel Crowe, nekompromisní Guy Pearce, slizský Danny DeVito, výborný záporák James Cromwell a naprosto šarmatní Kim Basinger. No řekněte, sešla se snad někdy partička dokonalejších herců v jednom filmu? Navic film disponuje hezky temným a výborně gradovaným příběhem, který je završen závěrečnou přestřelkou. A postavy si vás absolutně získají, díky svým motivacím, osudy a chemií mezi nimi. Pro mě rozhodně za pět a všem vřele doporučuji tuhle naprosto vynikající svižnou podivanou a Thomas Rollo byl perfektní :D. ()

Guran

Jeden z nejlepších krimi filmů, které jsem kdy viděl. S vynikajícím hereckým obsazením a výkony patří tenhle snímek mezi nejzvratovější a nejkriminaličtější. Chvilkama jsem měl zmatek v jménách různých postav, proto si film musím pustit někdy znovu, abych to lépe pochopil. Supr, velice jsem se bavil! ()

DassemUltor

Je to ostuda, ale viděl jsem to až včera večer na dvojce. A musím říct, že to je pecka. Už se těším na další projekci hezky v originálním znění. Co víc dodat, máte li rádi velmi kvalitní filmy, toto je povinnost. ()

Jehan

Bravurní scénář, vynikající dobová atmosféra a naprosto skvělé obsazení i v epizodních rolích. Možná se milovník přímočarých detektivek může ztratit v zapeklitém ději, ale pro čtenáře Chandlerových šarád je to vcelku prosté. Uhrančivý cynik Spacey, citlivý tvrďák Crowe, rtuťovitý De Vito - to je vše jako dle šablony. Ale co takový úlisný šplhoun v podání vynikajícího Guy Pearce a zejména psychopatický pragmatik James Cromwell, který tu má konečně dostatek prostoru! Jejich osudové setkání na konci tunelu! Ódy na návrat božské Kim do první ligy pět nebudu, zde jen statuje. Ale ani nepřekáží v té chlapské partii. Skvělá práce všech, kdo se podíleli na kostýmech a reáliích. A prima soundtrack! Dávám 100% a neslevím! ()

ostravak30

Film nabitý hereckými hvězdami, který mě nadchnul. Byl jsem nadšený. Od začátku do konce totiž nepostrádal napětí a drajv. Story běží svižným tempem kupředu. Bohužel ale v některých chvílích až příliš svižným, takže je těžké sledovat každou minutu a vše dostatečně chápat. Já se například postupně utopil ve velkém počtu jmen a faktů. To je také důvod, proč nedávám maximum hvězd. Jak jsem četl komentáře pode mnou, měli s tím problém i mí kolegové. Děj je skutečně přiliš složitý a nahuštěný do tak malého prostoru, že je těžké ho dýchat. Na jedné straně ho sledujete s napětím, na druhé pak ale přemýšlíte, kdo že to vlastně byl ten, o němž ti dva policajti spolu již pět minut hovoří. Každopádně film má zajímavý vývoj a nudit se u něj rozhodně nelze. Překomplikovanost celého příběhu je tak má jediná výtka a důvod proč snímek nedostal všechny hvězdy. Jinak mu ale nemám co vytknout. Herecké hvězdy podávají skvělé výkony. Já osobně mám velmi rád herce Kevina Spaceyho. Rusell Crowe je zase podle mě jeden z nejkvalitnějších herců současnosti . Od něj lepší než vynikající výkon nelze čekat. A opět nezklamal. Trochu mě překvapilo, že Danny DeVito anebo Kim Basinger hráli relativně menší role. Nicméně celkově je to snímek, který vás chytí a jede s vámi jako na horské dráze obrovskou rychlostí až do cíle. Teprve tam se definitivně zastaví. Ale díky pořádnému napětí a překvapivému vyústění stojí za to! ()

iN

Klobouk dolů, tento film dostal Oscara za scénář naprosto zaslouženě! Kvůli tomu, že jsem před časem viděl Obvyklé podezřelé, tak jsem pořád podezříval postavu Kevina Smithe:-), ale nakonec jsem fandil celému hlavnímu triu. Až na povinný happy end na konci skoro dokonalý film! ()

Bartex

Asi se zdržím komentáře, ve kterém bych chtěl vypíchnout věci, které mne dostaly. Nebudu tady vypisovat totiž celý film. Za mě jasných 5*. ()

Plastík

Drsnost, naětí, sem tam vtípek, vyšetřování. Hustý. Nemůže chybět v hledáčku žádného milovníka filmů. To je bez debat. ()

J.Cobra

Tento film je třeba sledovat od začátku do konce a dávat opravdu dobrý pozor, jinak se v něm ztratíte. A nebo je to možná účel a ani není možné se v něm nějakou dobu vyznat, ale jen cítíte, že tu něco smrdí. Hodně smrdí!!! (Komentář z října 2009). ()

mac000

Naprostá paráda, až na to, že místy je divák zmatený ve změti postav kdo je kdo, kdo s kým a proti komu. Ale když se dá dohromady zkušený režisér, výborný příběh a scénář a herecké hvězdy typu Crowea, Spaceyho, de Vita či Pearce , "it can´t go wrong"... ()

0verseer

”I wouldn't trade places with Edmund Exley right now for all the whiskey in Ireland.” Špička daného žánru, ktorú spoločne s rovnako brilantným Seven spája rovnako šokojúce rozuzlenie. Ťažko vyzdvihnúť niekoho zo skvele hrajúceho štvorlístku Pearce, Crowe, Cromwell a Spacey, z ktorých každý predstavuje diametrálne odlišný typ policajta s vlastnými pravidlami a motiváciou, ktoré vedú k vytvoreniu veľmi presvedčivého obrazu danej doby. A tá sa skazenosťou ľudského charakteru od tej dnešnej mimochodom vôbec nelíšila. Bezosporu film kategórie “must-watch”. ()

mrclTV

Niekedy sa to stane, stretne sa zástup hereckých es, príbeh stojí za to, má to švih a je to dobre urobené. Ale proste mi to nevyrazilo dych a tesne tak ušlo plnému hodnoteniu. A to mi päť hviezdičkové filmy zvyknú. LA Confidential je veľmi dobrý film. (Ale chýba mu ten povestný kúsok k výnimočnosti). ()

PlayEasy

Skvost ve svém žánru! Poctivá old school kriminálka, ve které ostřílené duo Hanson-Helgeland vytváří zcela nepropustnou atmosféru, herci soutěží o to, kdo je vlastně nejlepší - a pak samozřejmě finále ukazující drsnou realitu americké "spravedlnosti pro všechny". Ale ta výprava snad přebije všechno! ...taky se vám už někdy zdálo, že jste se probudili v LA v polovině 20. století a čučeli jste do božského výstřihu Basingerové? :) 100% ()

RafaKrakal

Plejáda hvězdných herců, skvěle vystavěný příběh a rozličné charaktery postav, které si nelze nezamilovat. Toto je prostě skvost mezi skvosty, který si zaslouží nejvyšší možné hodnocení. ()

JosefTomas

Naprosto precizně odvedená práce, která díky skvělému a scénáři a ještě lepším hereckým výkonům dávají vzpomenout na staré dobré časy. Spacey, Crowe a Paerce jsou si důstojnými spoluhráči, kteří společně tvoří to nejfajnovější filmové trio za poslední roky. K tomu si připočtěte ještě skvělou atmosféru a máte dokonalý film. ()

jayman

Vynikajúco napísané, vynikajúco zahrané. Neviem, fakt neviem, prečo dnes málokto točí takéto klasické, archetypálne filmy postavené - znova - na výbornej zápletke, postavách a castingu. Ale nech som nadšený ako chcem, 5 dať nemôžem. V prvom rade, v závere to strácalo šťavu a v druhom - Kim Basinger. Oscar za toto? Jednopolohový výkon, schválne si znova pustite scénu s Crowom, v ktorej "zúfalo plače". Veľká škoda. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji