L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

cirkulace

Na poprvé to není první počet. Ale snad se to zlepší. Krimi příběh je hodně vyšperkovaný, vyplívající z naprosto fantastického scénáře. Z herců se mi obzvláště líbil jako vždy skvělý Spacey, ale velmi mile překvapil hlavně Guy Pearce v roli zapřísáhlého a spravedlivého člena LAPD. Parádně vystihnutá doba - auťáky, oblečení, zbraně, hudba, vše, jak má být. Stejně si ale nemohu pomoci, scénář podle mě skrývá možná větší potenciál, než bylo na filmové plátno přeneseno. Není to vyloženě špatně, ale třeba takový Brian Singer dokázal ze svého veledíla "The Usual Suspects" vyždímat tak nějak více. Možná po dalším shlédnutí. Jinak velice, velice dobré krimi. ()

Phlame

Velmi dobré krimi, takových se dneska už moc nevidí. Akorát by děj mohl být méně zmatený, s méně jmény - film neustále chrlí další a další postavy a po chvíli jsem se začal ztrácet, za to ubírám jednu hvězdičku. Jinak v podstatě není co vytknout, Oscar za scénář je oprávněný, ten za ženskou VR už méně - daleko více bych to přál Russellovi, který předvedl výborný výkon (ostatně jako vždy), ale nu což.... //85%. Vrchol kriminálního žánru.// ()

Desmi

Velice povedený thriller, krimi - jak kdo chcete. Jednu vadu ale má. Na můj vkusje vcelku dost chaotický. Chvilička nepozornosti a nevíte o čem je řeč, a to mi trochu vadilo. Proto 80 ze 100. ()

MFJD

Takto má vyzerať vyzretá kriminálka, postavená na kvalitnom scenári. Obrazne povedené že fízli, či ak chcete páni policajti sú len naozaj orgánmy ku ktorým ich prirovnávajú. V tomto filme je aspoň pár svetlých mometov na ich hlavu ale len pár. Skorumpované sviňe zakryvajúce to najväčšie svinstvo životmy nevinných. Tak to bohužial chodilo a chodí to žialbohu aj dnes. Vynikajúci film s výborným hereckým obsadením, šikovnou réžiou a sviežim scenárom. Stojí za to vidieť aj viackrát! ()

aannemer

No, bez diskuse plná palba. Skvělé obsazení, výborný scénář, napětí do posledních minut - co víc si filmový divák může přát !?! ()

Krystowski

Tolik skvělých herců v jednom filmu ? Opravdu moji nejoblíbenější herci. Skvělé krimi, líbí se mi jak je správně temné a špinavé, tak to má být. Kim Basinger je prostě skvělá :) ()

ludovit14

L.A.Confidential je policajným príbehom, ktorý plánovito ostro kontrastuje s dobovou propagandou. Ako v iných mestách a iných érach, ani Los Angeles sa nevyhla prehnilosti, korupcia a strašná kriminalita. V LA sú peniaze aj chudoba, a tak sú tu doma aj vydierania, lúpeže, krádeže, znásilnenia a vraždy.Film je svojou atmosférou až pedantsky autentický, obsahuje skutočne pekné dobové interiéry aj exteriéry bez jedinej chybičky. Trebárs autá a autobusy, hoci iste cenní veteráni, nemajú onen lacný muzeálny lesk, sú verne pomliaždené a špinavé. Akoby to celé bolo vážne natočené v 50. rokoch, okrem akčných scén, ktoré jasne nesú stopu rokov 90.HOD:100%-je to moje 8 hod.na CSFD 100%VIDEL 3 krát.PS: Silný prepracovaný scenár,réžia ako aj her výkony! ()

cervenyji

Tenhle film označuju za svou další osobní "topovku". Jsem fanda noir filmu, mám rád prostředí LA padesátých let a s tím vše spojené a to tenhle film vystihuje a vykresluje naprosto dokonale! Ve spojení propracovaného scénáře s borci jako Kevin Spacey, Guy Pearce a božským mini mužem DeVitem musí být každému jasné, že to bude nářez - a taky že je! Ve filmu je možné se setkat dle mě s nejlepší umírací "dostal jsem tě" scénou - Rollo Tomasi. :)) ()

SvobiQ

Dobrý Guy, lepší Kevin a nejlepší Russell. Lepší Krimi film není, jenom Obvyklí podezřelí jsou hodně blízko. Hanson je bůh ()

Muf911

Výborná detektivka se spoustou skvělých herců a úžasnou atmosférou 50. let. Už vím, kde brali tvůrci hry L. A. Noir inspiraci. ()

Etherium

Tá retroatmosféra bola vynikajúca, až moc dokonalá a stále som si nevedel vysvetliť prečo. Nakoniec pozerám, ktože to zložil zvláštne povedomý soundtrack, a áno pozerám správne, je to Jerry Goldsmith. Zaujímavé, že naposledy, čo ma tak zaujal soundtrack, bol to zase Jerry Goldsmith. Ale hudba je len "čerešnička na torte". Cca hodinu pozerám film a stále mi nič nejde dohromady, stále pozerám len nejaký mišung prípadov a hovorím si, či to vôbec má hlavu a pätu, a ako je možné, že to má tak vysoké hodnotenie. Hneď po skončení je to všetko tak jasné, každá scénka, každé slovo zapadli do skladačky a vznikol skvost. ()

LencaN

Hodně slušná kriminálka. Filmařsky to bylo natolik dobré, že jsem mohla svou pozornost věnovat ději a ne tomu, jak co kde vypadá špatně nebo nepodařeně. Bylo to komplexní, spousta postav spolu krásně propojených scénářem a nakonec to dávalo smysl. Akorát tady je právě trochu to co mi vadilo. Scénář byl super, všechno zamotané a postupně se rozmotává, ale bylo tu tolik postav a jmen a navíc se použivala jak jejich křestní jména tak příjmení a teď babo raď kdo je kdo. Ale nakonec jsem se zorientovala. Herecké obsazení bylo seznační. Každý z těch tří hlavních policistů padl na svou roli, jak Spacey, který je trochu protřelý, snaží se uchytit ve filmové branži, ale má svou čest... dál tu je Crowe, který hraje drsného ranaře, který se za každých okolností zastává ubližovaných žen a třetí, ten perfekcionista Pearce, který mne notnou dobu spíš vytáčel než abych mu fandila. Všechno ale nakonec mělo svůj účel a závěr byl mlask. Akorát co mi přijde vtipné, je podoba hlavního plakátu filmu, kde v popředí Kim Basinger láká svými vnadami, kdežto ti hlavní jsou vedle ní sotva viditelní. Ta posloupnost v rámci důležitosti filmu je doslova obráceně, takže tady vidím trochu lajdáctví propagace... když nevíte jak, dejte tam prsatou ženskou :) ()

scattered

Premakaný scenár a brilantné herecké výkony robia z L.A. Confidential člena elitnej skupiny tých najlepších kriminálok vôbec. V podstate už moderná klasika. Pre mňa osobne je v žánri jediným lepším snímkom 'Usual suspects'. ()

Rust_Francis

Špinavá gangsterka přesně tak jak ji mám nejradši. Hromada postav, zajímavých situací a výjimečných scén. Dokonale napsaný příběh pod skvělou taktovkou režiséra Hansona. Stará dobrá poctivá škola. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji