L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Chuanek

Krásně zamotané, krásně promyšlené a ještě krásněji dokonalé, L.A je právem jeden z nejbrilantnějších krimi filmů na hollywoodských pláních. Curtis Hanson si vzal velké sousto, které předložil netrpělivě dravým divákům, a nejde na tohle říct nic jiného, než že uspěl na celé čáře. Zkorumpované policejní prostředí uplácení svědků, manipulace s nimi, spousta nelegálních výslechů a průchod podsvětím, tohle je L.A, které vám naservírují hvězdy jako Crowe, De Vito, Basinger, Spacey a mnozí další, provedou vás atmosférou 5O.let která je přímo k nakousnutí, když si vezmete výborný střih,zvukový doprovod i ten saxofon v pozadí, není k tomu moc co dodávat, super trouper, tak by to mělo vždycky vypadat =)) ()

Patr1k

Čistá krimi slasť, neviem prečo som si tento klenot tak dlho odkladal, Usual Suspects sú o dosť horší, skvelé herecké výkony (no komu sa nepáčil R.Crowe tak už neviem potom), akurát neviem za čo dostala Kim Basinger oskara :D , takéto filmy by som dokázal sledovať každý večer...hudba, kamera, vizuál, scenár (hlavne drzí prejav Guy Pearce-a), český dabing, všetko na 5* ()

Dexter666

Prepracovaný spletitý príbeh o korupcii, drogách, vraždách, prostitúcii a vydieraní a o tom, ako sú tieto veci úzko navzájom spojené. Vynikajúcou zahrané, vynikajúcou zrežírované. L.A Confidential skrátka patrí do výkladnej skrine svetovej kinematografie. ()

pierre9

Nepopieram, že to bolo vynikajúce a takéto filmy mám veľmi rád, ale keď si vezmeme, že za prvú takmer hodinu sa nič zásadné nestalo, očakával som "šokujúcejšiu" pointu. Napriek tomu výborné. ()

HennessyVSOP

Těžko se mi na tomto filmu hledají zápory. Jednak je skvěle zahraný, Spacey, Crowe i Pearce hrají skvěle, dobrá atmosféra i prostředí, pomalé rozplétání děje a skládání dílků do sebe je příjemné, nicméně jádro pudla je odhadnutelné celkem brzy, bohužel. Velké plus je Kim Basinger, která je neuvěřitelně sexy. Jeden z nejlepších filmů, na který můžete v žánru krimi narazit. 90% ()

Evbad

Hnusná doba nutí dělat lidi hnusný věci. Cromwellovi bych věřil první poslední, takže by to se mnou dopadlo hodně bledě. ()

rigby

Vynikající obsazení, výborná režie, skvělá zápletka, dokonalá kamera... Dalo by se mluvit jen v superlativech o tomto nadmíru vydařeném díle. Ale možná tomu chybí troška nedokonalosti a hlavně nevšednosti. 4+ ()

Zelko

Skvelé krimi s vynikajúcim obsadením, úžasným scenárom pri ktorom treba dávať neustále pozor. Jeden s najlepších filmov pre mňa. ()

Obenny

Pokud bych měl hodnotit film a jeho dějovou linku, tak se jedná o detektivní příběh, kterých je v dnešní době celkem hodně a není nijak významný. Pokud bych ho však měl srovnat s detektivními příběhy a filmy roku kdy byl film natočený tak bych byl jistě silně překvapený a film by na mě působil velice pozitivně. Avšak s odstupem času a se znalostí herců je celkem jednoduché určit si hlavní hrdiny a zločince. Několik klíčových scén, které napoví k objasnění této hierarchie vše jen potvrdí. Co Vás především zaujme tak je práce áčkových herců, kterých je zde požehnaně. Na mě osobně nejlépe zapůsobila role drsného policisty R.Crowa. Celkově film doporučuji milovníkům policejních zápletek a dobrých hereckých výkonů. ()

Mezonito

Wow, netusim jak je mozne, ze jsem si tak genialni film nechal tak dlouho ujit. Jedna z nejlepsich detektivek, ktere jsem kdy videl - perfektni herci a hodne podareny scenar. Skvele prekvapeni! ()

MrLinhy

Sakra to byl celkem složitý film, a tolik co tam bylo jmen až jsem se v tom ztrácel :) No jinak prostě pecka, první hodina byla dokonalá! Druhá byla o chloupek slabší, ale ten super konec to napravil. ()

SelfishMan

Trochu škoda toho úplného konce, nevím jestli tak vyměkl scénárista či co, ale co já do toho mám co kecat vlastně. Až neuvěřitelně skvělé obsazení (někteří na úspěch navázali, jiní skončili v zapomnění nebo u seriálů) a nejen obsazení, ale i výkony všech spolu s vybroušeným příběhem mi dávají jasných 90%. Nějak jsem neměl problém tu zápletku pobrat, takže mi přišlo vážně zbytečné to celé převyprávět jako v nějaké televizní seriálové kriminálce. Jinak ale důkladně vybroušený skvost kriminálního žánru! Chci víc takových filmů! ()

Nyanka

Na tomdle filmu mě nejvíc bavilo to, že mi ani jedna postava nebyla sympatická (ne ani Russel Crowe aka Bud White, i když mu to tam slušelo). Což se mi u filmu ještě nestalo. A už jen kvůli tomu, mě tendle film zdvihl ze sedačky. ()

Bornd

Tolik jmen k zapamatování. Film na více zhlédnutí aby se pořádně pochopil. Jinak sakra dobrej film! Skvělé krimi, akce (sice konec krapek nerealný), hudba, herecké výkony atd..... Russel Crowe zase bodoval. Jeden z nejlepších Hollywoodských filmů! ()

janeys

Tak tohle můžu. Chytrý scénář, skvělí herci, atraktivní prostředí a k tomu podmanivá hudba. Film mě vtáhl do děje velmi rychle a nenásilně. Nemohu jinak:-) ()

gezper

Výborně natočená atmosférická kriminálka ze staré školy se skvěle zamotaným a postupně vypointovaným scénářem-zápletkou. A výtku, že je to překombinovaný příběh přeplněný jmény neberu, v pohodě se to dá usledovat. Herci excelující, hlavně trio Pearce-Crowe-Spacey, ale i ostatní se nenechají zahanbit. Do Basinger si ovšem neopomenu rýpnout. Oskara za tohle ? Ne že by byla špatná, ale oskarový výkon ve vedlejší roli si představuji kapánek jinak. Váhám, jestli to náhodou není vůbec nejlepší detektivka co jsem kdy viděl. Vnitřně zápasím s Usual Suspects, Seven a Chinatown. A dám-li Seven 'mimo hru', do vlastní kategorie - což si zaslouží, tak by to snad i vyhrálo. Ale jak se říká za oceánem - 'tough choice'! Jinak další "důvod proč nemít rád Titanic", protože tomu vyfoukl jinak velmi pravděpodobnou sošku za nejlepší film! Epilog si pánové filmařští mohli odpustit, dělá zbytečný šrám na jinak bezchybném díle. [100%] ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji