L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

zimi

No skvěle zdlouhavé, občas krapet špatně vysvětlené, nějaké důležité věci, tak jsem se místy nudil a se ztrácel, myslím, že by to šlo natočit lépe a hlavně, že ji zmlátil, tak mam chuť sundat ještě jednu *, u mne zklamání!!! Pardon. ()

MattCorman

Našlapaný film, atmosféra, scény, herci. Dělo. Psychárna. Srandykopec. Néé opravdu tento film je moje sousto a je to neskutečný počin. Hodnocení 90% ()

radek.896

Tak skvěle zrežírovanou a zahranou krimi jsem už dlouho neviděl. Hlavní herci se fakt vyšvyhli a po půl hodině jsem si myslel, že už děj běží kolem 2 hodin, jak se rychle měnili scény. Kevin Spacey opravdu umí zahrát. ()

StaryMech

Umírněnost je ctností, jíž se Hansonovo svalnaté retrokrimi s prvky černofilmu a westernu vyhýbá jako čert kříži : v ostrém tempu vyprávěný svod příběhů o ostře typizovaných ostrých hoších v městě ostrých loktů (a jedné dívce, která opravdu NEvypadá jako Veronica Lake) může snadno vzbudit dojem, že odhalení a usvědčení pachatelů neleželo tvůrcům na srdci tolik jako průběžný raut, nabízející ctitelům virtuálních střetů dobra a zla nepočítaně úderů slovem, dlaní, pěstí, obuškem, kusem nábytku, nožem i (převážně) kulkou, s kalužemi pod (převážně mrtvými) těly jako zákuskem... Hanson není Polanski ani Altman, nicméně zábavní hodnota jeho filmu je vysoká, herci úhlední a Los Angeles 50. let věrohodné stejně jako kritika světa, jehož přirozené tkáně překryla hollywoodská zlacenka. V závěru se sice mocně blýskne na lepší časy, ale to nemůže splést nikoho, kdo ví, že zlo má už zamluvenou roli v dalším lapači oskárků. P. S. 2023: Po letech jsem na filmu, amerikánsky lesklém, mačistickém a zábavném, nejvíc ocenil možná nejlepší vtip s Lanou Turner v dějinách Hollywoodu, ve kterém padělek zastupuje originál považovaný za padělek. ()

kratajirka

Vypuntíkované do detailu. Akce střídá akci, drsné scény střídají drsnější scény. Úžasný film, úžasná Kim, skvělý Kevin. Vynikající hudba, kamera ... Hodnotím vysoko, vysoko 96% ()

Elanornegra

Po dlhsej dobe, fakt vyborna krimi zalezitost s genialnym obsadenim. Skvelo zahrane, nemam co tomuto filmu vytknut. aj Hudobny doprovod ako vsetko dobove. Fakt skvela zalezitost s neuveritelne krasnou Kim Basinger. 100% ()

Ehrmantraut

Má cenu psát, že jde o výbornou kriminálku. Určitě ne, to už je v jiných komentářích napsáno tisíckrát. Co ale tolikrát nepsáno není, že jsou tady naprosto špičkově vykresleny postavy. Ale nejen dvě tři hlavní, ale snad rovnou deset. Každý charakter je jasný, uvěřitelný a přesto se špatně odhaduje vývoj filmu i reakce všech postav. Což je dobře, protože Vás film baví, stále překvapuje a udržuje v napětí. Guy Pearce byl pro mě do té doby velká neznámá, ale to mu nevadilo aby mě hned napoprvé zválcoval, čti překvapil. Russell Crowe pro mě ještě nebyl gladiátor, tak že mě zválcoval taky naplno. U Kevina jsem měl už za sebou Sedm a a Obvyklé podezřelé, takže válcování se trochu očekávalo a vrchovatě naplnilo ()

lineker

Dvacetkrát je možno zhlédnout tenhle film a vím že po jedenadvacáté mně zase bude bavit. Herecká elita plus skvělý scénář to prostě nemohlo dopadnout špatně. ()

SeeSaw

Možná trochu pomalejší rozjezd, který je ale beztak nejméně stokrát vynahrazen napínavostí krimi-atmosféry, která film doprovází a nejméně tisíckrát vynahrazen napínavostí akčnějšího konce, který mě neomrzel ani při pátém zhlédnutí. Výborná scénáristická krimi-práce! ()

Bruce0659

Existujú dva druhy policajtov, dobrí a zlí. Zlí berú úplatky, prekračujú a zneužívajú svoju právomoc, ubližujú a niekedy napáchajú viac škody ako osohu. Tí dobrí sa snažia byť poctiví, svedomití a dávať veci do poriadku. Medzi tých lepších mužov zákona patria: Jack Vincennes(Kevin Spacey), Bud White(Russell Crowe) a Ed Exley(Guy Pearce). Po udalosti počas Vianoc sa stretávame aj s tými menej "poctivými". Ed sa snaží svedomito pracovať a nenechá sa zlomiť, za čo dostane čoskoro medailu, po vyriešení vraždy. Vražda je rýchlo uzavretá, noviny nakŕmené a obyvatelia spokojní. Ed a Bud sú však presvedčení, že vynníkom bol možno aj niekto iný. Dej sa zamotáva, keď na povrch vyplávajú ďalšie dôkazy... Film opisuje konanie ľudí, ktorí majú ešte vôľu bojovať proti policajnej korupcii, zneužívaniu moci, drogám a vraždeniu. Scenár je geniálny, réžia prekvapila, dej si vyžaduje neustálu pozornosť od prvých sekúnd a záver je dychberúci. Hviezdne herecké obsadenie na čele s fantastickým Guyom Pearcom je ďalšie veľké pozitívum. L. A. - Utajené skutočnosti ponúkajú aj po takmer 20 rokoch vynikajúci zážitok. 100% ()

jiri.juricek

Po prvním shlédnutí dávám 4*, ještě to určitě sjedu v originále jednou. Ale hodně vymakaný a složitý příběh, až se mi z toho kolikrát zamotala hlava. Snad jen o malo víc se mi líbil Zodiac, jinak nejlepší krimi co jsem viděl. ()

topol999

Skvělý syrový film plný intrik a všechno, co se tam během těch dvou hodin je falešný, jak pěťák. Pak se z těch zlých stanou dobří a naopak. Můj oblíbenec Russel Crowe hraje opět velmi skvěle (ovšem jako vždy). Ze začátku si všichni myslí, že ta krysa je Exley, ale jak už musí být všem jasné, tak to na konec je úplně jinak... Musím se přiznat, že jsem si opravdu myslel, že velkej boss bude velitel poldů a ono mi to vyšlo!! Kevin Spacey zůstal trochu (dost) v pozadí, ale což... Nic proti Kim Basingerové, ale za co dostala ocenění??!! Je k nevíře, že se nějaký debilovi nechtělo tenhle film předabovat... To co vzniklo je prostě skvělý: Procházka, Zounar, na Crowea netypicky Libor Hruška, ale byl skvělý. Ale nejlepší byl Vladimír Čech!!! 97% Skvělý drama/thriller. "Myslíš, že si hvězda, ale nevíš jedno: zejtra tě nahradí dalších 10 právníků, jenom nepřijedou autobusem, to je celý!!". ()

poppy75

po prvy raz som si kevina spaceyho naozaj uzila..nechapem vsak nadhodnotene ospevovanie kim basinger...ako krimi v pohode,kvazi groteskne spracovanie tomu vsak ubera body...navyse by sa zislo trochu viac popracovat v strizni,nakolko vyse 2hod. su az prilis... ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji