Přátelé (TV seriál)

Friends

Priatelia

Komedie / Romantický

USA, 1994 - 2004, 86 h 32 min (Minutáž: 236x22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme, Larry Hankin, Noah Wyle, Joel Gretsch, Robin Williams, Billy Crystal, Helen Hunt, Catherine Bell, Christine Taylor, Rebecca Romijn, Hugh Laurie, Jennifer Saunders, Tom Conti, Charlton Heston, Conchata Ferrell, Susan Sarandon, Denise Richards, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Marla Sokoloff, Freddie Prinze Jr., Christina Applegate, Vince Vieluf, Mary Pat Gleason, Fisher Stevens, Beth Grant, Robert Costanzo, Emily Procter, Sofia Milos, Evan Handler, Ivana Milicevic, Vincent Ventresca, Steve Zahn, Peter Spears, John Allen Nelson, Rena Sofer, Daryl Sabara, Kristin Davis, Emily Osment, Matt Battaglia, Sean Whalen, Johnny Sneed, Christina Moore, Jason George, Eva Amurri Martino, NiCole Robinson, Laura Cayouette, Maria Pitillo, Allisyn Ashley Arm, Leah Remini, Charlie Sheen, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Anne Dudek, Carole Goldman, Richard Fancy, Michael Vartan, David Sutcliffe, Olivia Williams, Kevin Bright, David Crane, Marta Kauffman, Scott Adsit, Melora Hardin, Patrick Fabian, Michael Naughton, Brian Posehn, Paula Newsome, Cheryl Hines, Bob Balaban, Kristian Alfonso, Melissa George, Harry Van Gorkum, Ron Leibman, Eddie McClintock, George Stults, Craig Robinson, Kellie Waymire, Jennifer Coolidge, Greg Kinnear, Alexis Thorpe, Dakota Fanning, Geoffrey Lower, Lynn A. Henderson, Stan Kirsch, Krista Allen, Kristen Ariza, Zen Gesner, Cole Sprouse, Andy Umberger, T.J. Thyne, Shawn Christian, Isabella Rossellini, Mindy Sterling, Jason Kravits, Thomas Lennon, Penn Jillette, Samantha Smith, Nikita Ager, John Stamos, Phill Lewis, Larry Joe Campbell, Kevin Rahm, Taylor Negron, Rachael Harris, Daniel Caltagirone, Tom Dugan, Cosimo Fusco, Elaine Hendrix, Sam Anderson, Alison Sweeney, Geoff Pierson, Buck Kartalian, Holly Gagnier, Debi Mazar, Kevin Spirtas, Aloma Wright, Gabrielle Union, Louis Mandylor, Lisa Rotondi, Gregory Itzin, Corinne Bohrer, Anita Barone, Christopher Miranda, Joan Pringle, Jenifer Lewis, Michele Maika, Camille Saviola, Kim Gillingham, Jill Goodacre, Elinor Donahue, Wayne Pére, Jay Leno, Lee Garlington, Brenda Vaccaro, Nancy Valen, Larry Poindexter, Jay Acovone, Megan Cavanagh, Angela Visser, Elizabeth Sjoli, Jennifer Grey, Claudia Shear, Karla Tamburrelli, Harry Shearer, Jonathan Silverman, Tommy Blaze, Joel Beeson, Stan Sellers, Brittney Powell, Chrissie Hynde, Max Wright, Victor Raider-Wexler, Arye Gross, Michael McKean, Audra Lindley, Symba, Dan Castellaneta, Chris Isaak, Tahj Mowry, Fred Willard, Julia Roberts, Lisa Roberts Gillan, Laraine Newman, Peter DeLuise, Nicky Katt, Marlo Thomas, Jana Marie Hupp, Paul Logan, Mark Consuelos, Marissa Ribisi, Mae Whitman, Kyla Pratt, Obba Babatundé, Carlos Gómez, Elizabeth Daily, Angela Featherstone, Dina Meyer, James Hong, Jack Betts, Sandra Plazinic, Joanna Gleason, Phil Leeds, Tim Rhoze, Robert Gant, Tim Maculan, Winona Ryder, Cristine Rose, Ilia Volok, Willie Garson, Gary Collins, Richard Gant, Lew Temple, Cleo King, Michele Lamar Richards, Mark Lutz, Selma Blair, Jim Rash, Brent Spiner, Suzanne Ford, K.J. Steinberg, Alex Ball, Matthew Ashford, Alex Meneses, Iqbal Theba, Farah Fath, Kyle Lowder, Roark Critchlow, Sam McMurray, David Warshofsky, Jennifer Grant, Bryan Hanna, Josh Coxx, Dan Gauthier, Alex Kapp Horner, Marisol Nichols, Ellen Pompeo, Romy Rosemont, Pat Crowley, Alex Craig Mann, Johanna Roxanne, Laura Stepp, Lea Thompson, Jack Riley, Tammy Townsend, Chris Young, Steve Susskind, Molly Hagan, Alison La Placa, Ken Lerner, Tim Bohn, Luis Antonio Ramos, Jackie Debatin, Ira Ungerleider, Cali Sheldon, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Michael D. Roberts, Nicholas Thomas, Jim O’Heir, Ron Glass, Caryn Ward, Jennifer Aspen, Kristin Dattilo, Richard Branson, Marianne Hagan, James Burrows, Jonathan Slavin, David Sederholm, Dorien Wilson, Beverly Garland, Bill Lawrence, Rodney Sherwood, Dan Bucatinsky, Greta Sesheta, John Apicella, Julia Campbell, Tembi Locke, Pat Finn, Lex Medlin, Hope Allen, Jim Pirri, Jason Brooks, Bess Meyer, Steffani Brass, Janet Hubert, DeeDee Rescher Ball, Ellen Gerstein, Chris Payne Gilbert, Fred Stoller, Ethan Erickson, Markus Flanagan, Preston James Hillier, Leila Kenzie, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Leslie Charleson, Donny Osmond, Jason Alexander, Annie Parisse, Megan Ward, Lise Colleen Simms, Jim Meskimen, Steve Ireland, Jane Lynch, Matt Winston, Mimi Lieber, Mo Gaffney, Billy Dec, Lawrence Mandley, Carlos Lacámara, Anne Betancourt, John Bennett Perry, Reg Rogers, Lara Harris, E.J. Callahan, Jane Carr, Myra Turley, Maurice Godin, Jim Piddock, Audrie Neenan, Stephen Kearney, Alaina Reed-Hall, George Newbern, Arden Myrin, Lea DeLaria, James Paradise, Ming Lo, Susan Chuang, Brian Palermo, Brenda Isaacs Booth, Alex Boling, Patrick Bristow, Paxton Whitehead, Steve Hytner, Oliver Muirhead, Ralph Manza, Jack Armstrong, Greg Wrangler, Marily Tokuda, Dick Clark, Warren Berlinger, Clea Lewis, Lumi Cavazos (a.z.), Sarah Macdonnell, Greg Malins, Darin Mangan, Jim Cummings, Mike Judge (a.z.), Jim Henson (a.z.), Brian Buckner, John Lehr, Khalil Kain, Andre Rosey Brown, Dan Martin, Wendy Schaal

|| Scenár: David Crane, Marta Kauffman | Hudba: Michael Skloff, Allee Willis / I'll be there for you by The Rembrandts | Produkcia: David Crance, Marta Kauffman, Kevin S. Bright | Distribúcia: NBC, Warner Bros. Television | Štúdio: Warner Bros. Studios || Jednoznačne najlepší sitcom ešte i doterajších čias (2014). Je až nepochopiteľné, že je človek schopný sa na to pozerať aj po 20 rokoch po niekoľkoročných intervaloch znova a znova. Videl som to slovensky, maďarsky, česky i anglicky. Originál jednoznačne vedie. 100% | FullHD, THX, EN/HU/CZ/SK DTS |(9.9.2011)

Creator: Marta Kauffman, David Crane .. Výborný americký sitcom. Tahle parta to neměla ze začátku vůbec snadné, protože obdobných projektů chrlí americké televize ve velkém, ale zde se stalo něco málo vídaného. Celá herecká parta přátel spolu vydrželo nad poměry dlouho, ikdyž ke konci byla slepována hlavně obří gáží. Vlažnější rozjezd byl pak vystřídán skutečnou jízdou, byť se neobešla bez určitých trapností a zaškobrtnutí. Záměrně se vyhnu jakémukoli označení nej jelikož tak moc mi ten seriál k srdci nepřirostl. Přesto skvělá zábava, jejímž králem byl jednoznačně hloupoučký Joey. Jak já mu přál ten vztah s Rachel.. 85%.(31.3.2006)

Nemůžu si pomoct, ale osobně mě Přátelé nikdy moc nechytli. Pamatuju si, jak jsme je sledovali někdy během hodin angličtiny v originálu bez titulků, polovina lidí tomu rozuměla a smála se, polovina nerozuměla a byla ticho a já jsem byla ticho, ačkoliv jsem jim rozuměla. Proč? Sama nevím, ale tenhle styl lehce pubertálního humoru mi nikdy moc blízkej nebyl a ani jedna postava mi nepřirostla k srdci. Veškerý to přehrávání scén bych ještě přežila, ale vtipy ve stylu "kdo ze sebe udělá většího idiota" mě skutečně nijak neosloví. Snad až s výjimkou Rosse se všichni chovají jako banda lehce přerostlých teenagerů, což je díky mému odporu ke všem teenagerským komediím snad ta nejhorší možná varianta. Stokrát radši se podívám na, u nás ne moc známého, Frasiera, protože mi jeho styl přijde přece jenom o něco vyzrálejší a inteligentnější. A nechtěla bych vidět, co by se stalo s Přáteli, kdyby místo svých devíti let pobyli na obrazovce 20 let jako Kelsey Grammer v roli výše zmíněného psychologa Frasiera Crana. Už i tak se na poslední epizody nedalo skoro dívat... Dobře, musím uznat, že jsem k Přátelům asi až moc kritická, ale skutečně tenhle seriál mezi moje oblíbené nepatří.(24.6.2006)

Tak toto je seriál, čo nestráca grády ani po opakovaných pozretiach a z Americkej produkcie je pre mňa vrcholom zo všetkého čo tam vzniklo. Partia hercov Jennifer Anniston - Courtney Cox - Lisa Kudrow - Matt LeBlanc - Matthew Perry - David Schwimmer nastavil latku zábavnosti a vžitia do postáv poriadne vysoko a za každým bolo na čo pozerať, jediné slabšie chvíľky boli keď sa dej vracal do minulosti ale ináč tam nie je čo kritizovať. V seriály si zahrala aj celá plejáda hercov v mini úlohách od Bruca Willisa, Toma Sellecka, ... až po Juliu Roberts.(21.5.2005)

"Byl jsem v koupelně a zrcadla jsou po obou stranách. Když tam stojíš, čurají s tebou zástupy." Dávno pryč jsou doby, kdy jsem každodenně usedal do červené sedačky, požádal Rachel o kafe, pokecal s Rossem o dinosaurech, nechal si od Monicy vynadat za nedbale pověšený ručník, požádal Joeyho o pár sexuálních rad, přežil Phoebin skřehotavý pokus o zpěv a duševně splynul s mistrem trapného vtipu Chandlerem. Avšak ani při diagnóze Alzheimerovy choroby doprovázené jackpotem ve formě amnézie nezapomenu, jak mi s touto partou bylo dobře.(11.10.2011)