Přátelé (TV seriál)

Priatelia

Komedie / Romantický

USA, 1994, 238x22 min

Nick McLean

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme, Larry Hankin, Noah Wyle, Joel Gretsch, Robin Williams, Billy Crystal, Helen Hunt, Catherine Bell, Christine Taylor, Rebecca Romijn, Hugh Laurie, Jennifer Saunders, Tom Conti, Charlton Heston, Conchata Ferrell, Susan Sarandon, Denise Richards, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Marla Sokoloff, Freddie Prinze Jr., Christina Applegate, Vince Vieluf, Mary Pat Gleason, Fisher Stevens, Beth Grant, Robert Costanzo, Emily Procter, Sofia Milos, Evan Handler, Ivana Milicevic, Vincent Ventresca, Steve Zahn, Peter Spears, John Allen Nelson, Rena Sofer, Daryl Sabara, Kristin Davis, Emily Osment, Matt Battaglia, Sean Whalen, Johnny Sneed, Christina Moore, Jason George, Eva Amurri Martino, NiCole Robinson, Laura Cayouette, Maria Pitillo, Allisyn Ashley Arm, Leah Remini, Charlie Sheen, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Anne Dudek, Carole Goldman, Richard Fancy, Michael Vartan, David Sutcliffe, Olivia Williams, Kevin Bright, David Crane, Marta Kauffman, Scott Adsit, Melora Hardin, Patrick Fabian, Michael Naughton, Brian Posehn, Paula Newsome, Cheryl Hines, Bob Balaban, Kristian Alfonso, Melissa George, Harry Van Gorkum, Ron Leibman, Eddie McClintock, George Stults, Craig Robinson, Kellie Waymire, Jennifer Coolidge, Greg Kinnear, Alexis Thorpe, Dakota Fanning, Geoffrey Lower, Lynn A. Henderson, Stan Kirsch, Krista Allen, Kristen Ariza, Zen Gesner, Cole Sprouse, Andy Umberger, T.J. Thyne, Shawn Christian, Isabella Rossellini, Mindy Sterling, Jason Kravits, Thomas Lennon, Penn Jillette, Samantha Smith, Nikita Ager, John Stamos, Phill Lewis, Larry Joe Campbell, Kevin Rahm, Taylor Negron, Rachael Harris, Daniel Caltagirone, Tom Dugan, Cosimo Fusco, Elaine Hendrix, Sam Anderson, Alison Sweeney, Geoff Pierson, Buck Kartalian, Holly Gagnier, Debi Mazar, Kevin Spirtas, Aloma Wright, Gabrielle Union, Louis Mandylor, Lisa Rotondi, Gregory Itzin, Corinne Bohrer, Anita Barone, Christopher Miranda, Joan Pringle, Jenifer Lewis, Michele Maika, Camille Saviola, Kim Gillingham, Jill Goodacre, Elinor Donahue, Wayne Pére, Jay Leno, Lee Garlington, Brenda Vaccaro, Nancy Valen, Larry Poindexter, Jay Acovone, Megan Cavanagh, Angela Visser, Elizabeth Sjoli, Jennifer Grey, Claudia Shear, Karla Tamburrelli, Harry Shearer, Jonathan Silverman, Tommy Blaze, Joel Beeson, Stan Sellers, Brittney Powell, Chrissie Hynde, Max Wright, Victor Raider-Wexler, Arye Gross, Michael McKean, Audra Lindley, Symba, Dan Castellaneta, Chris Isaak, Tahj Mowry, Fred Willard, Julia Roberts, Lisa Roberts Gillan, Laraine Newman, Peter DeLuise, Nicky Katt, Marlo Thomas, Jana Marie Hupp, Paul Logan, Mark Consuelos, Marissa Ribisi, Mae Whitman, Kyla Pratt, Obba Babatundé, Carlos Gómez, Elizabeth Daily, Angela Featherstone, Dina Meyer, James Hong, Jack Betts, Sandra Plazinic, Joanna Gleason, Phil Leeds, Tim Rhoze, Robert Gant, Tim Maculan, Winona Ryder, Cristine Rose, Ilia Volok, Willie Garson, Gary Collins, Richard Gant, Lew Temple, Cleo King, Michele Lamar Richards, Mark Lutz, Selma Blair, Jim Rash, Brent Spiner, Suzanne Ford, K.J. Steinberg, Alex Ball, Matthew Ashford, Alex Meneses, Iqbal Theba, Farah Fath, Kyle Lowder, Roark Critchlow, Sam McMurray, David Warshofsky, Jennifer Grant, Bryan Hanna, Josh Coxx, Dan Gauthier, Alex Kapp Horner, Marisol Nichols, Ellen Pompeo, Romy Rosemont, Pat Crowley, Alex Craig Mann, Joeanna Sayler, Laura Stepp, Lea Thompson, Jack Riley, Tammy Townsend, Chris Young, Steve Susskind, Molly Hagan, Alison La Placa, Ken Lerner, Tim Bohn, Luis Antonio Ramos, Jackie Debatin, Ira Ungerleider, Cali Sheldon, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Michael D. Roberts, Nicholas Thomas, Jim O’Heir, Ron Glass, Caryn Ward, Jennifer Aspen, Kristin Dattilo, Richard Branson, Marianne Hagan, James Burrows, Jonathan Slavin, David Sederholm, Dorien Wilson, Beverly Garland, Bill Lawrence, Rodney Sherwood, Dan Bucatinsky, Greta Sesheta, John Apicella, Julia Campbell, Tembi Locke, Pat Finn, Lex Medlin, Hope Allen, Jim Pirri, Jason Brooks, Bess Meyer, Steffani Brass, Janet Hubert, Dee Dee Rescher, Ellen Gerstein, Chris Payne Gilbert, Fred Stoller, Ethan Erickson, Markus Flanagan, Preston James Hillier, Leila Kenzie, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Leslie Charleson, Donny Osmond, Jason Alexander, Annie Parisse, Megan Ward, Lise Colleen Simms, Jim Meskimen, Steve Ireland, Jane Lynch, Matt Winston, Mimi Lieber, Mo Gaffney, Billy Dec, Lawrence Mandley, Carlos Lacámara, Anne Betancourt, John Bennett Perry, Reg Rogers, Lara Harris, E.J. Callahan, Jane Carr, Myra Turley, Maurice Godin, Jim Piddock, Audrie Neenan, Stephen Kearney, Alaina Reed-Hall, George Newbern, Arden Myrin, Lea DeLaria, James Paradise, Ming Lo, Susan Chuang

Kostýmy:

Debra McGuire

Přátelé byli a zůstávají vlajkovou lodí všech sitcomů a už od počátku je doprovázel výjimečný komerční úspěch prakticky všude, kde byl seriál uveden. Podílela se na něm scénáristická špička, šlo o týmovou práci deseti až dvanácti scénáristů a seriál měl i silnou reklamní podporu. Jeho úspěch jednak stál na modelu šesti vyhraněných protikladných charakterů a na druhé straně stavěl na humoru vyplývajícím z postojů a myšlení teenagerů, který si hrdinové uchovávají i v dospělosti. Typická je neměnnost chování slavné šestky i v pozdějších sériích. Stále se zamilovávají, rozcházejí, hádají a usmiřují, jako by jim bylo šestnáct let, i když protagonistům už táhne na třicítku. Dítě nebo manželství je pouhou kulisou. Pohodovost, která ze seriálu čiší, spolu s řadou slovních hříček a hereckým výkonem hlavních hrdinů pochopitelně vedly k úspěchu. Po první sérii bych dal 95 %, ale časem se mi seriál poněkud přejedl opakováním stále stejných schémat. Celkový dojem: 65 %.(14.6.2006)

Přátelé se mi dlouhou dobu vyhýbali a jejich "zlatá léta" v televizi jsem propásla. Pak jednou večer jsem se podívala na jednu epizodu a zalíbila se mi. A skončilo to tak, že na celý seriál se všemi deseti sériemi se dívám stále dokola:) Na stanici Smíchov seriál vysílají stále dokola a já se vždycky každý den těším na večer, protože zvláště po náročném dni jsou Přátelé jako pohlazení. Začala jsem tento seriál milovat, můžu jej vidět stále dokola a neustále žasnout nad fenomenálně vytvořenými charaktery, geniálním scénářem s těmi nejúžasnějšími dialogy a hláškami, jaké kdy kdo na komediálním poli vůbec mohl vymyslet, důmyslně vypointovanými scénami, gagy a dialogy. Snad ani jedna epizoda na chvíli neztrácí dech. Neuvěřitelné, jak se scénáristé dokázali vypořádat s tím množstvím všemožných scén, zápletek i vývojem samotných postav. Když se tak dívám na ostatní americké sitcomy, téměř všechny mi oproti Přátelům přijdou značně slabé a křečovité. Přátelé staví na inteligentním humoru, který neuráží, není vulgární, násilný, ani trapný či vlezlý. Kultovní záležitost, která se ke mně od doby svého vzniku dostala sice až o léta později, ale zato si mě získala. Všem tvůrcům a hercům patří můj obdiv za to, že přinesli na obrazovku tak skvěle vytvořené postavy a situace, které den co den zvedají náladu fanouškům tohoto seriálu. Každá postava má svou osobnost, své typické chování a každý divák se tak může s některou z nich ztotožnit. Všichni jsou geniální, ale na Chandlerův ironický, sarkastický humor se těším vždycky. Člověk může jen čekat, že někdy dost přestřelí. V trapasových situacích zase nejvíc vyniká Ross, záchvaty smíchu zaručeny:) Vždyť o každé postavě a jejím rozboru by se dal napsat referát na několik stran. Díky dokonalému dabingu se chvíle strávené ve společnosti Přátel stanou nezapomenutelnými.(24.10.2015)

To co Simpsonovi znamenají pro animované sitcomy, to představují Přátelé pro ty hrané. Dnes známe i další seriály, které jsou naplněny hláškami k prasknutí, můžeme ojediněle nalézt i pár kousků s perfektně vyváženými postavami, ovšem vše najednou v kompaktním balení, které se dá rozbalovat znova a znova, přičemž vždy spolehlivě zvedne náladu, to již nemá obdoby... Navíc pro Přátelé neexistoval takřka žádný precedens, nejedná se sice o dílo úplně dokonalé (vlažnější rozjezd), ovšem to co zde předvedli scenáristé i další tvůrci nemá obdoby... Zasloužený kult! 9/10(4.2.2011)

To se takhle v polovině 90. let člověk nudí na víkendové návštěvě u prarodičů na venkově, kteří mají jen tři základní programy, když co neobjeví na ČT2 - neznámý, docela příjemný sitcom od tvůrců mého oblíbeného NA ZDRAVÍ (které předtím uvedla Nova), z něhož se záhy vyklube jeden z největších televizních fenoménů dekády, který vyplní prostor mezi BH90210 a DAWSONOVÝM SVĚTEM. A postačí mu k tomu jen dva byty přes chodbu, jedna útulná kavárna a šestice skvělých komediálních herců coby sympatických newyorských třicátníků se sklony k pubertálnímu chování. A pravidelné dojemně lidské momenty, bezprecedentní camea (van Damme, Willis, Julia Roberts...) a romance mezi Rossem a Rachel, samozřejmě. Rosse a v těsném závěsu za ním pak Chandlera jsem měl nejradši (a z duše nenáviděl Phoebe) a když jsme si s kámošem po jejich vzoru udělali kartičky s top 5 svých milostných objektů z řad celebrit, na mé samozřejmě nemohla chybět Jennifer Aniston. Vítejte ve světě vyznávajícím kult věčného mládí, ve světě chlapeckých mužů, kteří se ze všeho nejvíc děsí toho, že by snad mohli působit homosexuálně a kde je naprosto běžné, že vám žena uteče s lesbičkou a vychovávají vašeho syna nebo, že vám děti porodí vaše sestra.(26.4.2009)

Pro mě mezi seriály absolutní číslo jedna!! Chandler, Rachel, Joey, Ross, Phoebe a Monika kdo by je neznal??!!!!!........Nezapomenutlné gagy, scénky a skvělý český dabing. Kéž by se ještě jednou sešli na natočení alespoň jedné série........ Nemám co bych dodal prostě kult mezi seriály.(8.11.2007)