Přátelé (TV seriál)

Friends

Priatelia

Komedie / Romantický

USA, 1994 - 2004, 86 h 32 min (Minutáž: 236x22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme, Larry Hankin, Noah Wyle, Joel Gretsch, Robin Williams, Billy Crystal, Helen Hunt, Catherine Bell, Christine Taylor, Rebecca Romijn, Hugh Laurie, Jennifer Saunders, Tom Conti, Charlton Heston, Conchata Ferrell, Susan Sarandon, Denise Richards, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Marla Sokoloff, Freddie Prinze Jr., Christina Applegate, Vince Vieluf, Mary Pat Gleason, Fisher Stevens, Beth Grant, Robert Costanzo, Emily Procter, Sofia Milos, Evan Handler, Ivana Milicevic, Vincent Ventresca, Steve Zahn, Peter Spears, John Allen Nelson, Rena Sofer, Daryl Sabara, Kristin Davis, Emily Osment, Matt Battaglia, Sean Whalen, Johnny Sneed, Christina Moore, Jason George, Eva Amurri Martino, NiCole Robinson, Laura Cayouette, Maria Pitillo, Allisyn Ashley Arm, Leah Remini, Charlie Sheen, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Anne Dudek, Carole Goldman, Richard Fancy, Michael Vartan, David Sutcliffe, Olivia Williams, Kevin Bright, David Crane, Marta Kauffman, Scott Adsit, Melora Hardin, Patrick Fabian, Michael Naughton, Brian Posehn, Paula Newsome, Cheryl Hines, Bob Balaban, Kristian Alfonso, Melissa George, Harry Van Gorkum, Ron Leibman, Eddie McClintock, George Stults, Craig Robinson, Kellie Waymire, Jennifer Coolidge, Greg Kinnear, Alexis Thorpe, Dakota Fanning, Geoffrey Lower, Lynn A. Henderson, Stan Kirsch, Krista Allen, Kristen Ariza, Zen Gesner, Cole Sprouse, Andy Umberger, T.J. Thyne, Shawn Christian, Isabella Rossellini, Mindy Sterling, Jason Kravits, Thomas Lennon, Penn Jillette, Samantha Smith, Nikita Ager, John Stamos, Phill Lewis, Larry Joe Campbell, Kevin Rahm, Taylor Negron, Rachael Harris, Daniel Caltagirone, Tom Dugan, Cosimo Fusco, Elaine Hendrix, Sam Anderson, Alison Sweeney, Geoff Pierson, Buck Kartalian, Holly Gagnier, Debi Mazar, Kevin Spirtas, Aloma Wright, Gabrielle Union, Louis Mandylor, Lisa Rotondi, Gregory Itzin, Corinne Bohrer, Anita Barone, Christopher Miranda, Joan Pringle, Jenifer Lewis, Michele Maika, Camille Saviola, Kim Gillingham, Jill Goodacre, Elinor Donahue, Wayne Pére, Jay Leno, Lee Garlington, Brenda Vaccaro, Nancy Valen, Larry Poindexter, Jay Acovone, Megan Cavanagh, Angela Visser, Elizabeth Sjoli, Jennifer Grey, Claudia Shear, Karla Tamburrelli, Harry Shearer, Jonathan Silverman, Tommy Blaze, Joel Beeson, Stan Sellers, Brittney Powell, Chrissie Hynde, Max Wright, Victor Raider-Wexler, Arye Gross, Michael McKean, Audra Lindley, Symba, Dan Castellaneta, Chris Isaak, Tahj Mowry, Fred Willard, Julia Roberts, Lisa Roberts Gillan, Laraine Newman, Peter DeLuise, Nicky Katt, Marlo Thomas, Jana Marie Hupp, Paul Logan, Mark Consuelos, Marissa Ribisi, Mae Whitman, Kyla Pratt, Obba Babatundé, Carlos Gómez, Elizabeth Daily, Angela Featherstone, Dina Meyer, James Hong, Jack Betts, Sandra Plazinic, Joanna Gleason, Phil Leeds, Tim Rhoze, Robert Gant, Tim Maculan, Winona Ryder, Cristine Rose, Ilia Volok, Willie Garson, Gary Collins, Richard Gant, Lew Temple, Cleo King, Michele Lamar Richards, Mark Lutz, Selma Blair, Jim Rash, Brent Spiner, Suzanne Ford, K.J. Steinberg, Alex Ball, Matthew Ashford, Alex Meneses, Iqbal Theba, Farah Fath, Kyle Lowder, Roark Critchlow, Sam McMurray, David Warshofsky, Jennifer Grant, Bryan Hanna, Josh Coxx, Dan Gauthier, Alex Kapp Horner, Marisol Nichols, Ellen Pompeo, Romy Rosemont, Pat Crowley, Alex Craig Mann, Johanna Roxanne, Laura Stepp, Lea Thompson, Jack Riley, Tammy Townsend, Chris Young, Steve Susskind, Molly Hagan, Alison La Placa, Ken Lerner, Tim Bohn, Luis Antonio Ramos, Jackie Debatin, Ira Ungerleider, Cali Sheldon, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Michael D. Roberts, Nicholas Thomas, Jim O’Heir, Ron Glass, Caryn Ward, Jennifer Aspen, Kristin Dattilo, Richard Branson, Marianne Hagan, James Burrows, Jonathan Slavin, David Sederholm, Dorien Wilson, Beverly Garland, Bill Lawrence, Rodney Sherwood, Dan Bucatinsky, Greta Sesheta, John Apicella, Julia Campbell, Tembi Locke, Pat Finn, Lex Medlin, Hope Allen, Jim Pirri, Jason Brooks, Bess Meyer, Steffani Brass, Janet Hubert, DeeDee Rescher Ball, Ellen Gerstein, Chris Payne Gilbert, Fred Stoller, Ethan Erickson, Markus Flanagan, Preston James Hillier, Leila Kenzle, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Leslie Charleson, Donny Osmond, Jason Alexander, Annie Parisse, Megan Ward, Lise Colleen Simms, Jim Meskimen, Steve Ireland, Jane Lynch, Matt Winston, Mimi Lieber, Mo Gaffney, Billy Dec, Lawrence Mandley, Carlos Lacámara, Anne Betancourt, John Bennett Perry, Reg Rogers, Lara Harris, E.J. Callahan, Jane Carr, Myra Turley, Maurice Godin, Jim Piddock, Audrie Neenan, Stephen Kearney, Alaina Reed-Hall, George Newbern, Arden Myrin, Lea DeLaria, James Paradise, Ming Lo, Susan Chuang, Brian Palermo, Brenda Isaacs Booth, Patrick Bristow, Paxton Whitehead, Steve Hytner, Oliver Muirhead, Ralph Manza, Jack Armstrong, Greg Wrangler, Marilyn Tokuda, Dick Clark, Warren Berlinger, Clea Lewis, Lumi Cavazos (a.z.), Greg Malins, Darin Mangan, Jim Cummings, Mike Judge (a.z.), Jim Henson (a.z.), Brian Buckner, John Lehr, Khalil Kain, Andre Rosey Brown, Dan Martin, Wendy Schaal, Laura Dean, Peter Bonerz, Amber Smith, Sherri Shepherd, Nick East, June Whitfield, Heathcote Williams, Jane Carr (a.z.), Gregory Sporleder, Lee Arenberg, Soleil Moon Frye, Jim Wise, Matt Weinberg, Lilyan Chauvin, Sam Waterston (a.z.), John Kassir, Ralph Lauren, Missi Pyle, Alexis Arquette, Paul Gleason, Mongo Brownlee, Brad Koepenick, Caroline Keenan, Stacy Galina, Amy Hill, Jonathan T. Floyd, Kyle Howard, McKenzie Westmore, Michael Ensign (a.z.), Elliott Gould (a.z.), Christina Pickles (a.z.), Lisa Thornhill, Johnny Messner, Trudie Styler, Sasha Alexander, Elle Macpherson (a.z.), Lauren Tom (a.z.), Reese Witherspoon (a.z.), Adria Tennor, Tim DeKay, Henriette Mantel, Dedee Pfeiffer, Susan Ward, Kevin Brief, Cole Sprouse (a.z.), Teck Holmes, Kyle Gass, Alex Borstein, Debra Azar, Audrey Wasilewski, John Balma, Cathy Lind Hayes, Carla Toutz, Kimberley Davies, John Rubinstein, Richard Roat, Dan Desmond, Carole Gutierrez, Kat Sawyer, Sandra Gould

Přátelé se mi dlouhou dobu vyhýbali a jejich "zlatá léta" v televizi jsem propásla. Pak jednou večer jsem se podívala na jednu epizodu a zalíbila se mi. A skončilo to tak, že na celý seriál se všemi deseti sériemi se dívám stále dokola:) Na stanici Smíchov seriál vysílají stále dokola a já se vždycky každý den těším na večer, protože zvláště po náročném dni jsou Přátelé jako pohlazení. Začala jsem tento seriál milovat, můžu jej vidět stále dokola a neustále žasnout nad fenomenálně vytvořenými charaktery, geniálním scénářem s těmi nejúžasnějšími dialogy a hláškami, jaké kdy kdo na komediálním poli vůbec mohl vymyslet, důmyslně vypointovanými scénami, gagy a dialogy. Snad ani jedna epizoda na chvíli neztrácí dech. Neuvěřitelné, jak se scénáristé dokázali vypořádat s tím množstvím všemožných scén, zápletek i vývojem samotných postav. Když se tak dívám na ostatní americké sitcomy, téměř všechny mi oproti Přátelům přijdou značně slabé a křečovité. Přátelé staví na inteligentním humoru, který neuráží, není vulgární, násilný, ani trapný či vlezlý. Kultovní záležitost, která se ke mně od doby svého vzniku dostala sice až o léta později, ale zato si mě získala. Všem tvůrcům a hercům patří můj obdiv za to, že přinesli na obrazovku tak skvěle vytvořené postavy a situace, které den co den zvedají náladu fanouškům tohoto seriálu. Každá postava má svou osobnost, své typické chování a každý divák se tak může s některou z nich ztotožnit. Všichni jsou geniální, ale na Chandlerův ironický, sarkastický humor se těším vždycky. Člověk může jen čekat, že někdy dost přestřelí. V trapasových situacích zase nejvíc vyniká Ross, záchvaty smíchu zaručeny:) Vždyť o každé postavě a jejím rozboru by se dal napsat referát na několik stran. Díky dokonalému dabingu se chvíle strávené ve společnosti Přátel stanou nezapomenutelnými.(24.10.2015)

|| Scenár: David Crane, Marta Kauffman | Hudba: Michael Skloff, Allee Willis / I'll be there for you by The Rembrandts | Produkcia: David Crance, Marta Kauffman, Kevin S. Bright | Distribúcia: NBC, Warner Bros. Television | Štúdio: Warner Bros. Studios || Jednoznačne najlepší sitcom ešte i doterajších čias (2014). Je až nepochopiteľné, že je človek schopný sa na to pozerať aj po 20 rokoch po niekoľkoročných intervaloch znova a znova. Videl som to slovensky, maďarsky, česky i anglicky. Originál jednoznačne vedie. 100% | FullHD, THX, EN/HU/CZ/SK DTS |(9.9.2011)

Přátelé jsou jistě příjemný a pohodový sitcom, zrají však jako víno - novějším řadám bych nějakou tu hvězdičku přidal (desátá serie je už takřka dokonalá), na samé počátky tohoto seriálu už se dneska ale skoro nedá dívat - charaktery neutříděné, na dobrou pointu se musí často dlouho čekat... (podobné je to ale třeba i se Simpsonovými, to je však ale trochu jiná liga)(15.6.2007)

Fakt sranda a vždycky když si řikám koho mám nejradši tak se nemůžu rozhodnout.(29.12.2004)

Seriál na ktorý sa vždy rád pozriem a málokedy sa stalo že by som sa nebavil, ale že by som ho vyslovene vyhľadával to nie. Ale utčite patrí do top sitcomy.(24.6.2005)

• - V 5. epizodě 6. řady "Joey a porsche" Phoebe (Lisa Kudrow) prosí Chandlera (Matthew Perry) a Monicu (Courteney Cox) o hlídání tří  šťěňátek o víkendu, a oba souhlasí. Přitom v 8. epizodě 7. řady "Jak Chandler neměl rád psy" se dozvídáme, že Chandler psy nesnáší a dokonce prý se psem nevydrží v jedné místnosti. (DareDeer)

• - V 5. díle 3. série si sama sebe zahrála americká herečka a modelka Isabella Rossellini. (Michael02)

• - Poté, co dostane Monica (Courteney Cox) od milionáře spropitné 20 000 amerických dolarů, jde jej vrátit se slovy, že "dýško" dělá obvykle 20 %, ale ne 20 % z milionu. Ve skutečnosti je ale 20 % z jednoho milionu 200 000. (rakovnik)