Přátelé (TV seriál)

Friends

Priatelia

Komedie / Romantický

USA, 1994 - 2004, 86 h 32 min (Minutáž: 236x22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme, Larry Hankin, Noah Wyle, Joel Gretsch, Robin Williams, Billy Crystal, Helen Hunt, Catherine Bell, Christine Taylor, Rebecca Romijn, Hugh Laurie, Jennifer Saunders, Tom Conti, Charlton Heston, Conchata Ferrell, Susan Sarandon, Denise Richards, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Marla Sokoloff, Freddie Prinze Jr., Christina Applegate, Vince Vieluf, Mary Pat Gleason, Fisher Stevens, Beth Grant, Robert Costanzo, Emily Procter, Sofia Milos, Evan Handler, Ivana Milicevic, Vincent Ventresca, Steve Zahn, Peter Spears, John Allen Nelson, Rena Sofer, Daryl Sabara, Kristin Davis, Emily Osment, Matt Battaglia, Sean Whalen, Johnny Sneed, Christina Moore, Jason George, Eva Amurri Martino, NiCole Robinson, Laura Cayouette, Maria Pitillo, Allisyn Ashley Arm, Leah Remini, Charlie Sheen, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Anne Dudek, Carole Goldman, Richard Fancy, Michael Vartan, David Sutcliffe, Olivia Williams, Kevin Bright, David Crane, Marta Kauffman, Scott Adsit, Melora Hardin, Patrick Fabian, Michael Naughton, Brian Posehn, Paula Newsome, Cheryl Hines, Bob Balaban, Kristian Alfonso, Melissa George, Harry Van Gorkum, Ron Leibman, Eddie McClintock, George Stults, Craig Robinson, Kellie Waymire, Jennifer Coolidge, Greg Kinnear, Alexis Thorpe, Dakota Fanning, Geoffrey Lower, Lynn A. Henderson, Stan Kirsch, Krista Allen, Kristen Ariza, Zen Gesner, Cole Sprouse, Andy Umberger, T.J. Thyne, Shawn Christian, Isabella Rossellini, Mindy Sterling, Jason Kravits, Thomas Lennon, Penn Jillette, Samantha Smith, Nikita Ager, John Stamos, Phill Lewis, Larry Joe Campbell, Kevin Rahm, Taylor Negron, Rachael Harris, Daniel Caltagirone, Tom Dugan, Cosimo Fusco, Elaine Hendrix, Sam Anderson, Alison Sweeney, Geoff Pierson, Buck Kartalian, Holly Gagnier, Debi Mazar, Kevin Spirtas, Aloma Wright, Gabrielle Union, Louis Mandylor, Lisa Rotondi, Gregory Itzin, Corinne Bohrer, Anita Barone, Christopher Miranda, Joan Pringle, Jenifer Lewis, Michele Maika, Camille Saviola, Kim Gillingham, Jill Goodacre, Elinor Donahue, Wayne Pére, Jay Leno, Lee Garlington, Brenda Vaccaro, Nancy Valen, Larry Poindexter, Jay Acovone, Megan Cavanagh, Angela Visser, Elizabeth Sjoli, Jennifer Grey, Claudia Shear, Karla Tamburrelli, Harry Shearer, Jonathan Silverman, Tommy Blaze, Joel Beeson, Stan Sellers, Brittney Powell, Chrissie Hynde, Max Wright, Victor Raider-Wexler, Arye Gross, Michael McKean, Audra Lindley, Symba, Dan Castellaneta, Chris Isaak, Tahj Mowry, Fred Willard, Julia Roberts, Lisa Roberts Gillan, Laraine Newman, Peter DeLuise, Nicky Katt, Marlo Thomas, Jana Marie Hupp, Paul Logan, Mark Consuelos, Marissa Ribisi, Mae Whitman, Kyla Pratt, Obba Babatundé, Carlos Gómez, Elizabeth Daily, Angela Featherstone, Dina Meyer, James Hong, Jack Betts, Sandra Plazinic, Joanna Gleason, Phil Leeds, Tim Rhoze, Robert Gant, Tim Maculan, Winona Ryder, Cristine Rose, Ilia Volok, Willie Garson, Gary Collins, Richard Gant, Lew Temple, Cleo King, Michele Lamar Richards, Mark Lutz, Selma Blair, Jim Rash, Brent Spiner, Suzanne Ford, K.J. Steinberg, Alex Ball, Matthew Ashford, Alex Meneses, Iqbal Theba, Farah Fath, Kyle Lowder, Roark Critchlow, Sam McMurray, David Warshofsky, Jennifer Grant, Bryan Hanna, Josh Coxx, Dan Gauthier, Alex Kapp Horner, Marisol Nichols, Ellen Pompeo, Romy Rosemont, Pat Crowley, Alex Craig Mann, Johanna Roxanne, Laura Stepp, Lea Thompson, Jack Riley, Tammy Townsend, Chris Young, Steve Susskind, Molly Hagan, Alison La Placa, Ken Lerner, Tim Bohn, Luis Antonio Ramos, Jackie Debatin, Ira Ungerleider, Cali Sheldon, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Michael D. Roberts, Nicholas Thomas, Jim O’Heir, Ron Glass, Caryn Ward, Jennifer Aspen, Kristin Dattilo, Richard Branson, Marianne Hagan, James Burrows, Jonathan Slavin, David Sederholm, Dorien Wilson, Beverly Garland, Bill Lawrence, Rodney Sherwood, Dan Bucatinsky, Greta Sesheta, John Apicella, Julia Campbell, Tembi Locke, Pat Finn, Lex Medlin, Hope Allen, Jim Pirri, Jason Brooks, Bess Meyer, Steffani Brass, Janet Hubert, DeeDee Rescher Ball, Ellen Gerstein, Chris Payne Gilbert, Fred Stoller, Ethan Erickson, Markus Flanagan, Preston James Hillier, Leila Kenzle, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Leslie Charleson, Donny Osmond, Jason Alexander, Annie Parisse, Megan Ward, Lise Colleen Simms, Jim Meskimen, Steve Ireland, Jane Lynch, Matt Winston, Mimi Lieber, Mo Gaffney, Billy Dec, Lawrence Mandley, Carlos Lacámara, Anne Betancourt, John Bennett Perry, Reg Rogers, Lara Harris, E.J. Callahan, Jane Carr, Myra Turley, Maurice Godin, Jim Piddock, Audrie Neenan, Stephen Kearney, Alaina Reed-Hall, George Newbern, Arden Myrin, Lea DeLaria, James Paradise, Ming Lo, Susan Chuang, Brian Palermo, Brenda Isaacs Booth, Patrick Bristow, Paxton Whitehead, Steve Hytner, Oliver Muirhead, Ralph Manza, Jack Armstrong, Greg Wrangler, Marily Tokuda, Dick Clark, Warren Berlinger, Clea Lewis, Lumi Cavazos (a.z.), Greg Malins, Darin Mangan, Jim Cummings, Mike Judge (a.z.), Jim Henson (a.z.), Brian Buckner, John Lehr, Khalil Kain, Andre Rosey Brown, Dan Martin, Wendy Schaal, Laura Dean, Peter Bonerz, Amber Smith, Sherri Shepherd, Nick East, June Whitfield, Heathcote Williams, Jane Carr (a.z.), Gregory Sporleder, Lee Arenberg, Soleil Moon Frye, Jim Wise, Matt Weinberg, Lilyan Chauvin, Sam Waterston (a.z.), John Kassir, Ralph Lauren, Missi Pyle, Alexis Arquette, Paul Gleason, Mongo Brownlee, Brad Koepenick, Caroline Keenan, Stacy Galina, Amy Hill, Jonathan T. Floyd, Kyle Howard, McKenzie Westmore, Michael Ensign (a.z.), Elliott Gould (a.z.), Christina Pickles (a.z.), Lisa Thornhill, Johnny Messner, Trudie Styler, Sasha Alexander, Elle Macpherson (a.z.), Lauren Tom (a.z.), Reese Witherspoon (a.z.), Adria Tennor, Tim DeKay, Henriette Mantel, Dedee Pfeiffer, Susan Ward, Kevin Brief, Cole Sprouse (a.z.), Teck Holmes, Kyle Gass, Alex Borstein, Debra Azar, Audrey Wasilewski, John Balma, Cathy Lind Hayes, Carla Toutz, Kimberley Davies, John Rubinstein, Richard Roat

Přátelé se mi dlouhou dobu vyhýbali a jejich "zlatá léta" v televizi jsem propásla. Pak jednou večer jsem se podívala na jednu epizodu a zalíbila se mi. A skončilo to tak, že na celý seriál se všemi deseti sériemi se dívám stále dokola:) Na stanici Smíchov seriál vysílají stále dokola a já se vždycky každý den těším na večer, protože zvláště po náročném dni jsou Přátelé jako pohlazení. Začala jsem tento seriál milovat, můžu jej vidět stále dokola a neustále žasnout nad fenomenálně vytvořenými charaktery, geniálním scénářem s těmi nejúžasnějšími dialogy a hláškami, jaké kdy kdo na komediálním poli vůbec mohl vymyslet, důmyslně vypointovanými scénami, gagy a dialogy. Snad ani jedna epizoda na chvíli neztrácí dech. Neuvěřitelné, jak se scénáristé dokázali vypořádat s tím množstvím všemožných scén, zápletek i vývojem samotných postav. Když se tak dívám na ostatní americké sitcomy, téměř všechny mi oproti Přátelům přijdou značně slabé a křečovité. Přátelé staví na inteligentním humoru, který neuráží, není vulgární, násilný, ani trapný či vlezlý. Kultovní záležitost, která se ke mně od doby svého vzniku dostala sice až o léta později, ale zato si mě získala. Všem tvůrcům a hercům patří můj obdiv za to, že přinesli na obrazovku tak skvěle vytvořené postavy a situace, které den co den zvedají náladu fanouškům tohoto seriálu. Každá postava má svou osobnost, své typické chování a každý divák se tak může s některou z nich ztotožnit. Všichni jsou geniální, ale na Chandlerův ironický, sarkastický humor se těším vždycky. Člověk může jen čekat, že někdy dost přestřelí. V trapasových situacích zase nejvíc vyniká Ross, záchvaty smíchu zaručeny:) Vždyť o každé postavě a jejím rozboru by se dal napsat referát na několik stran. Díky dokonalému dabingu se chvíle strávené ve společnosti Přátel stanou nezapomenutelnými.(24.10.2015)

Nebýt posledních dvou tří sérií s kvalitami potřetí louhovaného čaje, šlo by stále o můj nejoblíbenější hraný seriál. 85% Zajímavé komentáře: kleopatra, Mr.Apache, Eddard, StarsFan, genetique, AGO, anderson, luplik, kikinozka, voidindigo, MatthewM.(8.7.2005)

9 / 10 Sukničkár Joey, pojašená Phoebe, ukecaný Chandler, poriadkumilovná Monika, rozpačitý Ross a naivka Rachel - šesť nezabudnuteľných postavičiek, šesť úplných indivíduí, jeden vynikajúci seriál. Päť hviezdičiek plným právom.(25.11.2005)

Přátelé byli svého času skutečná špička. Bohužel poněkud přetáhli strunu, a tak poslední dvě až tři série byly už poněkolikáté o tomtéž. Tvrdit, že to nebyla zábava by nebylo fér, ale člověku prostě začne chybět nějaké to aspoň trochu inteligentní zarámování. A pokud jde o vážnější životní situace - sice mě vzalo za srdce With Or Without You, ale na tyhle věci mám lepší kandidáty. Třeba britské Cold Feet. S odstupem času (a viděno optikou zkušenosti s dalšími, Přátelům podobnými seriály) nějak přestávám chápat, jak jsem mohl snášet toho tuponě Joeyho (asi kvůli Tak Jde Čas, ten byl vždy libózní:)), ujetou Phoebe a neurotickou cvokyni Monicu. Ale lidi se holt mění, že ano. Co ale rozhodně nestárne a na co se můj názor nemění, jsou skvělá hostování např. z pozdních dílů famózní DannyDeVito, z dřívějších zas Isabelle Rosselini nebo Billy Crystal a Robin Williams. No a o Denise Richards snad nemá cenu mluvit. Ale kdo se tam kromě Elle MacPherson udržel nejdéle? Že by Bruce Willis? Mašina na lásku, mašina na lásku, jo, jo jóó!!! Na to se prostě nedá zapomenout. Prostě přese všechny výhrady dávám 80%. Ale nemyslím, že bych někdy zabil několik dní v kuse sjížděním DVDček - i na to mám lepší kandidáty.(16.2.2003)

Bezkonkurenčně nejlepší sitcom, jaký znám. Je neuvěřitelné, že i v 8. sezóně dokážou tvůrci ještě překvapit novými a novými vtípky, i když už to pochopitelně není taková síla, jako v prvních 3-4 sériích.(6.1.2003)

• - Adresa domu, kde přátelé bydlí, je 90 Bedford St., New York, NY 10014. Ve skutečnosti na této adrese sídlí restaurace The Little Owl. Adresa Phoebe (Lisa Kudrow) je 5 Morton St. Apt. 14, New York, NY 10014. (DareDeer)

• - Aleš Procházka v několika dílech nahradil Rostislava Čtvrtlíka v českém dabingu Chandlera Binga (Matthew Perry). Byla mu totiž diagnostikována vážná nemoc a podrobil se operaci. O několik let později nemoci bohužel podlehl. (funhouse)

• - V 19. epizodě 3. série "Těsné tričko" je při rozhovoru Chandlera (Matthew Perry) a Joeyho (Matt LeBlanc) v kuchyni zřetelně vidět člen štábu v modrém tričku v odrazu dvířek mikrovlnné trouby. (DareDeer)