Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

topi80

Pan Dietl dokázal sepsat díla děsivě špatná, ale též uměl vybrousit klenot, jako např. zde. Nemocnice na kraji města není bůhvíjak skvěle natočená, ale z minimalistických zápletek dokázala vytěžit absolutní maximum a asi nikdy nebude mezi nemocničními seriály překonána. Nemá smysl, abych tady poXté rozebíral herecké výkony nebo skvělou hudbu. Pojmu to trošku jinak a zastavím se u některých maličkostí, které působí trochu divně, avšak místo aby tím seriál ztrácel logiku, naopak mu to přidává na lidskosti. Doktor Štrossmajer s otevřenou náručí vítá novou doktorku Čeňkovou a připraví jí uvítání, jaké by si při nástupu do zaměstnání přál asi každý z nás. V další sérii přichází do nemocnice doktor Peterka. Štrossmajerovo chování je docela odlišné od toho, jak se choval k doktorce Čeňkové (Peterka je přecejenom doktor a ne doktorka), ovšem vyloženě zavrženíhodné je chování doktora Blažeje. Když jsme u Štrossmajera a Peterky, Dietl si zde zajímavě připravil náhradu "kus za kus", vzpomeňte, jakým způsobem Peterka glosuje Blažejův neúspěch na fakultě. Když jsme u toho, všimněme si, jak ochotně a podrobně vysvětluje Štrossmajer další léčbu prominentnímu hokejistovi Rezkovi, zatímco u dalších případů je jeho přístup k pacientovi "my vás budeme léčit a vám není nic po tom, jak to budeme dělat". Pojďme dále. Je divné, že se respektovaný primář Sova nedokázal vypořádat se sice snaživým, ale jako operatérem zcela neschopným doktorem Cvachem, se kterým byl Blažej hotov raz dva. Zajímavé je, že ke zmoudření Cvacha došlo už v této nejstarší řadě nemocnice (říká, že si Blažeje váží, jak s ním vymetl, protože ho to nasměrovalo tam, kde vidí své místo), přesto i s natáčením pokračování po X letech byl brán jako arogantní hlupák a silně záporná postava. Karel Sova se stal pomalu televizním králem alkoholiků, přitom jsme ho za celý seriál viděli jenom jednou trošku v náladě. Skvěle vykonstruovaný je vztah starého primáře Sovy a doktorky Fastové (která servíruje hlášku za hláškou - nejlepší je asi ta, kterak zlikvidovala víc sester než milenců), oba maximálně rozdílní, ale velmi inteligentní, takže i aféra s "omluvou neomluvou" doktorku Fastovou spíše pobaví. Když jsme u novějších postav, neuvěřitelnou energii vlije do seriálu pozitivně naladěný Pěnkava. Dalo by se pokračovat donekonečna, v tomto seriálu by se dala rozebírat každá věta, já to zakončím tím, že nechápu, jak tohle dílo mohlo vzniknout v hlavě Jaroslava Dietla, který většinou sekal od boku přihlouplé slátaniny (i když dobrých děl po něm taky pár zbylo). Jen je škoda, že natáčení nedokončil pan Hoger, který by do primáře Sovy dokázal dát asi trochu více člověčiny, na druhou stranu, škrobený primář pana Chudíka umožnil vstup na scénu živelné doktorce Fastové, přičemž ten kontrast mezi touto dvojicí byl velmi zajímavý. ()

hermiona

Neexistuje v mém životě větší televizní kult než Nemocnice. Na ní jsem vyrostla, dospěla, s ní u pravidelných repríz žiju i teď a budu do konce svého života. Naprosto bezchybní dialogy, které znám nazpaměť nejen odpředu, ale i odzadu. Postavy tak reální a dokonale zahrané, že se ti lidičky stali skutečnou součástí mého života jako kdybych je někdy v minulosti opravdu znala. Od Štrosmajera a Fastové - co slovo, to perla - jsem si do života odnesla celej perlovej náhrdelník, který nosím a používám denně. Ve scéně, která začíná zvoláním holubičí sestry Huňkové "Ježišikriste!" a pak nasleduje 132 vteřin absolutního ticha, v mém srdci Štrosmajer pokaždé znovu opravdu umírá. Stačí, že uslyším byť jedinej tón znělky a nepřepnu i kdyby jinde dávali přímý přenos z armageddonu naší sluneční soustavy. Seriálová legenda s ještě legendárnějšími hvězdami. Pokračování, co vzešly z jiných per, mě (při vší úctě k účastí původních hvězd) hluboce uráží a nelze jim říct jinak, než známým rezkovsko-štrosmajerovským "zprasily!". A ať si říká nebo myslí kdo chce, co chce, na původní Nemocnici mi nesahejte. ()

RedRose

Jednoduše kvalitní Dietlovská klasika... Nabito kvalitními česko-slovenskými herci... K tomu se nedá moc co napsat... ()

J.e.r.e.c

Nikdy jsem Nemocnici nehověl, i když jako malej jsem hrozně brečel kvůli smrti Štrosmajera. Ale stačí se dívat jen chvilku, na libovolnou scénu, a Dietlova převaha nad současnými scénáristy podobné televizní tvorby se jeví jasněji, než kontrast vždy spravedlivého doktora Sovy proti křiváckému Cvachovi. Za jakýkoliv „nemocniční“ dialog by všichni tvůrci Ordinací, Bazénů, Pojišťoven a dalších h-oven vraždili. O hereckých výkonech platí to samé, tohle jsou lidi, ne vykonstruované a nevěrohodné figury a figurky. ()

mac000

Jak nedat nejvyšší hodnocení této špíčce nejen Dietlovy, ale i celé československé seriálové tvorby. V ději je zabydleno tolik pravdivých lidských charakterů, že vystačily i na další dvě pokračující série (bohužel už bez Dietma a M.Kopeckého) ()

Rattlehead

Povedený seriál s výtečnými herci, velmi dobrým scénářem a výraznou hudbou. "Nemocnice" si zaslouží soustředěné sledování, pak její kvality více vyniknou. K žehlení si pusťte Ulici... Druhá řada je velmi silná, bylo by velmi zajímavé, kdyby v osmdesátkách vznikla ještě třetí (a že by bylo co vyprávět - jak spolu žijí Ina a Blažej, co mladý Sova, starý Sova a jeho nová družka, Alžběta atd.). ()

Ex_Machina

Po uvedení tohto seriálu do vysielania hlavní protagonisti takmer nemohli vyjsť na ulicu, aby ich ľudia nezastavovali, takú získali popularitu. A právom, to čo má v sebe tento seriál možno opísať nasledovne. Má to jedinečnú atmosféru, hlboké dialógy, prepracované charaktery postáv a výborné spracovanie nemocničného prostredia včetne mnohých operácií na sále. Skvost, ktorý vás vtlačí do záhybov gauča vždy, keď na to pri reprízovaní v telke natrafíte. ()

Havala

Vynikající seriál. Spoustu lidí chytil za srdce. Těžko říct kdo byl pilotní postavou, ale myslím že většina lidí se přikloní k Štrosmajerovi. Miloš Kopecký podává nádherný výkon. Vliv na společnost byl takový, že dokonce několik mediků tehdy studujících, ovlivněno seriálem člo na ortopedii pracovat. Po dvaceti letech - když se na něj podíváte, zdá se vám děj trošku zdlouhavý ale to jen snad v kontrastu dnešních seriálů, kde se toho napere do jednoho dílu abyste hltali hned ten další atd, atd... Každopádně skvělý počin. 92% ()

xxlch

Vždy jsem se těšila na dr.Štrosmajera a jeho super hlášky,na gentlemana chirurgů dr.Sovu staršího a na dr.Fastovou-ta byla třešničkou na konec.Faktem ale zůstává že jako telenovela československé produkce byl ve své době, úplnou jedničkou. ()

JohnnyBoy

Je to prostě klasika. Chápu kontroverzi v podobě pěti hvězd, protože režie je podprůměrná, výprava z papundeklu a herci zvlášť v epizodách hrajou jako roboti. Ale pořád je to scenáristický vrchol Jaroslava Dietla, dobře napsaný seriál, jehož epizody mají smysl, něco se tam stane....jsou tam nezapomenutelné postavy Chudíka, Kopeckého nebo Zázvorkové....a v tomto seriálu jsou scény, které si poneseme do hrobu (i třeba proti vlastní vůli) ()

Queendom

Tak tohle mě fakt chytlo, naprosto bezkonkurenční oldschool! Nehledě na hereckou elitu, to se nedá s přiteplenou Ordinací srovnávat. ()

Dinsberg

Normalizační seriál, který se obešel bez soudruhování i přes dobu vzniku. Oslovení soudruhu se vždy odbylo jen v ředitelské kanceláři či v jejím předsálí. Herecká sestava a její výkony povyšují na první pohled banální zápletku na hlubokou podívanou, která čerpá z profesionálních i rodinných a soukromých trampot doktorů. Atraktivní to téma, ze kterého se snaží čerpat i současní seriáloví tvůrci, s úspěchem však přinejmenším sporným. Pánové Chudík či Kopecký jako by opravdu celé dekády nosili bílé pláště a z jejich vystupování je cítit ona životní zkušenost herecká, kterou dokázali přetavit v rámci role na zkušenost doktorskou. Jeden nonšalantní pán, jehož odbornost a znalosti se dotýkají hvězd, a druhý nekonečně moudrý filozof a bodrý chlapík, který dokáže kromě rentgenů číst i v lidských srdcích. I epizodní role jsou obsazovány tehdejšími hereckými esy, takže nikde nevzniká umělecké vakuum. Zračí se čirá radost z práce před kamerou, která se umocnila v dotočených sedmi dílech, kdy tvůrci již měli na kontě německý televizní úspěch. Česká seriálová špička., kterou ohrozili jen Četnické humoresky. ()

Boudyy

Výborné. Příběh, dialogy, herecké výkony, nezapomenutelný hudební motiv. Svérázný Štrosmajer (Miloš Kopecký), dobrák Sova (Ladislav Chudík), jeho problémový syn (Ladislav Frej), sympatický Cvach (Josef Vinklář) a mnoho dalších nezapomenutelných postav. ()

habertek

Já nevím...od doby co běží v televizi seriál Ordinace v Růžové zahradě se mi totálně znechutily všechny seriály z prostředí nemocnic apod. Já vím, že nějaká Ordinace tomuto nesahá ani po paty a nedá se to ani vůbec srovnávat, ale... ()

gidzitka

Ale jo. Je to česká klasika. Jakožto divák, který se rochňá v psychologii jednotlivých postav, jednoznačně nadstandard. Hraní si na bohy mě irituje doteď, nehledě na to, že přístup mnoha lékařů zůstává i nadále stejný (člověk sedí v ordinaci, lékař cosi píše do PC a řekne pacientovi maximálně jednu větu. Když se člověk zeptá, kouká na něj jak na Přemysla Rezka, že může být rád, že je rád). Přesto jsem vždy fandila Štrosmajerovi, protože ty jeho místy hulvátský řečičky byly skvělých osvěžením vedle suchara Sovy; doktorka Králová působí velmi sympaticky lidsky; s Fastovou se ztotožňuji. Jednoznačně nejnejednoznačnější postavou je Blažej, kterého Abrhám podal s takovým charismatem (navzdory mé alergii na hezouny), že jsem toho pacholka měla svým způsobem dokonce ráda a v koutku duše si říkala, že takovou semetriku si nezaslouží, navzdory faktu, že Inušku považuji za naivku jak Brno a že se z ní neposadím na zadek jenom proto, že je TAK hezká...Ovšem Gregory, Čeňková, Ema - naprosto mimo, Cvach je až příliš nesympatický a v dnešní době, kdy je snahou tvůrců ukázat i v záporákovi jeho lidské stránky, jasné K.O. Ale jak říkám na svou dobu nadstandard a v naší české kotlině to platí bohužel doteď a navíc svazáci měli při natáčení častěji padla než akci. 80% ()

niska98

Pro mě jeden z nejlepších českých seriálů. Ukázka toho jak se dá natočit seriál ze zdravotnického prostředí se skvělým výsledkem. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let