Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

insurgentes

Marná sláva, když už nic, tak aspoň to ten Dietl uměl napsat tak, aby to lidi zajímalo, že zkrátka se tam řešej takový modelový vztahy a charaktery, aby si v tom každej něco našel, plus to doktorský prostředí je tak nějak pro obyčejný lidi atraktivní, takže úspěch seriálu celkem chápu. Je tam ale hodně vaty, dlouhý pohledy, roztahaný dialogy a strašně tragická uširvoucí hudba. Mě nejvíc sral primář Sova, prototyp rovňáka za hrob, pachatele dobra, snůšku všech ctností a kladných charakterových vlastností. Ten se žral děsně vážně a tím pádem to byl nesnesitelnej kretén. ()

netahlo

Na serialove pomery excelentne obsazene a vytecne zahrane. Dietl zkratka umel. Postava doktora Strosmajera, v podani neskutecneho pana Kopeckeho, se stala kultem naprosto popravu. Serial, ktery strka drtivou vetsinu polistopadovych pocinu s prehledem do kapsicky u trenyrek. ()

velkyvezir

Ať si kdo chce, co chce říká, toto je jeden z nejlepších českých seriálů všech dob... proč? Na lékařském prostředí mohl Dietl zobrazit obraz společnosti ve všech obdobích. V životě se potkáme s pracanty, s idealisty, prudiči, patolízaly... inu život... Ten seriál má dvě chyby a těmi jsou obsazení Preisse do role hokejisty, protože tu mu nikdo neuvěří, a Dietlova očividná neznalost hokejového života. --- Dovětek po letech: herci jsou úžasní, ale pak je jeden díl, přijde Menšík a strhne na sebe všechnu pozornost v pěti minutách (u lůžka, pak u Sovy). Prostě geniální herec!!! ()

Lenarek odpad!

Ne, omlouvám se, ale tomuhle seriálu jsem nikdy nepřišla na chuť. Vždy když se na něj rodiče dívali jsem rychlo odběhla. Bylo mi to protivné a zanedlouho jsem už nemohla "cítit" ani název. ()

klúčik

Úplná klasika. Strašne populárny seriál. Samozrejme, že fantastické herecké obsadenie.. Moc sa mi páčili: Chudík, Kopecký, Abrhám, Vinklář, Balzerová, ale asi najviac Medřická.. Nezabudnuteľná hudba. Dávam 85%. ()

Billie777

Když jsem byla malá, chtěla jsem být sestřičkou, abych mohla sbalit nějakýho fešnýho doktora jako byl Abrhám. Jeden z nejlepších českých seriálů, který si ráda čas od času pustím. Výborný pan Kopecký a spoustu dalších skvělých herců. Plné hodnocení si to určitě zaslouží. ()

Přemek

Velmi povedený seriál, jen to obsazení hlavního "tahouna" seriálu nemastným-neslaným Chudíkem (a že jinak je skvělý herec!) nebylo šťastné. Ó, s jakou radostí a potěchou bych sledoval tento seriál v původním obsazení s Karlem Högrem! Těch několik málo dochovaných (resp. diváctvu předložených) záběrů ukázalo propastný rozdíl mezi niterným, promyšleným herectvím Högrovým a markýrováním Chudíkovým (na kterém se určitě podepsala určitá bázeň a velké přátelství k náhle zemřelému Högrovi). - - Seriál také dobře ilustruje proměnu chování lékařů k pacientům; dnes už zaplaťpámbu můžete proti takovým Štrosmajerům něco dělat... ()

Bohemák

Pro mě jsou všechny nesitcomové seriály z principu trochu otravné, protože málokterý příběh si zaslouží být natahován na několik desítek hodin, ale Nemocnice na kraji města je v pozitivním smyslu slova králem mezi normalizačními počiny. Mám zkušenost s tím, že mladí diváci současných nováckých a primáckých seriálů byli při sledování Nemocnice nadšeni, protože její děj není tak předvídavý a dialogy tak dementní (narážím zejména na Ordinaci v Růžové zahradě). ()

jakeer

Vždy som mal zlý pocit, keď som ten seriál sledoval, a to ma rodičia ešte nútili v nedeľu pri tom obedovať. Ale chápem tu nostalgiu skôr narodených, v tom období nebolo čo pozerať. ()

Paity

Legendární seriál, ve kterém účinkovala plejáda hereckých velikánů. Paradoxem je, že ve stejné době se točili takové "skvosty" jako Okres na severu apod. To by člověk blil, jak rozdílnou produkce u nás mohla vznikat. ()

Kanca

Všichni k tomu máte spoustu výhrad, ale podle mě tohle patří mezi seriálovou špičku naší tuzemské tvorby. Nehledě na to, že se jedná o jeden z mála apolitických seriálů, který byl u nás za normalizace natočen. A nesmím zapomenout zmínit geniální herecký výkon Miloše Kopeckého. Jeho doktor Štrosmajer je už prostě legendou! ()

ClimbVibe

Nejlepší český seriál. Je mi úplně jedno, že se natáčel za komárů. Tady jde o lidské příběhy na pozadí jakékoliv doby. Výteční herci v čele s Kopeckým, Abrhámem, Janžurovou, Chudíkem dávají vykvést skvělému textu J.Dietla. ()

J*A*M*A*L

Jeden z mála skvělých českých seriálů.Konečně ten senzační seriál z nemocničního prostředí, které já mám moc rád.Docela i stojí za to vidět.Seriál, který totiž ještě dokáže udržet české kinematografii dobrou reputaci zatím.90% ()

Damielka

Díky herecké sestavě a scénáři napěchovanému uvěřitelnými lidskými příběhy výborný seriál, který vás čapl a nepustil. ()

Oyer

Jeden z nejlepších, né- li nejlepší československý seriál všech dob. Akce střídá akci, dojetí střídá napětí a podobně. Stranou jde i Dietlovo socialistické cítění. Tohle Je echt seriál s vynikajícími, životními podání některých předních československých herců. Velmi emotivní a dokonalé. Těžko hledat průměrný herecký výkon. Zejména přední protagonisté dosahují neskutečných výkonů a to co zde předvedl Miloš Kopecký, to je jedna z nejlépe odehraných rolí v historii československé kinematografie. Ach jo, kde jsou ty doby, kdy se takovéto seriály točily. Ani jeden nudný díl !! ()

fredisek

Když se osypete, jen o nějakém nemocničním seriálu slyšíte, když máte alergii na všechny ty hrdinské bílé pláště na obrazovce, když vás může klepnout ze špitálních dramat, ani tenhle kult vaší srdcovkou být nemůže. ()

mira007

Seriálová klasika, asi nejlepší český nepohádkový seriál po Dobrodružství kriminalistiky ( Arabela, Návštěvníci, Létající Čestmír jsou stokrát lepší a apolitičtější ) - v první řadě ještě občas jsou nějaký soudružský hlášky, ale v druhé, kterou sponzorovali i Němci, tak už je to ryzí snímek přenosný do současnosti - kvalitní herci i dějové linie, několik zlidovělých hlášek, legendární ústřední hudba, jména Cvach a Štrosmajer nezaměnitelná. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let