Jeden život je britský životopisný film o britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí, kdy pomáhal skupinám židovských dětí v Němci okupovaném Československu, aby se mohly ukrýt a uprchnout v letech 1938-39, těsně před začátkem druhé světové války. (Vertical Entertainment)

Jack333

Je těžké hodnotit snímek o jedinečném muži, jehož člověk od dětství obdivuje a vzhlíží k němu. Anthony Hopkins jej ztvárnil bravurně, ačkoliv nemohl ukázat svůj um naplno, více prostoru totiž dostalo jeho mladší já v podobě Johnnyho Flynna. Neustále jejich prostřednictvím cestujeme v čase do třicátých let a zpátky do let osmdesátých, což může někoho dosti omrzet...Řekl bych však, že se tvůrcům podařilo hlavní myšlenku nám všem předat. A ano, určitě by bylo co zlepšovat (některé pasáže s úklidem apod. naprosto vyřadit), na druhou stranu jsem pyšný na to, že někdo zmapoval část života osoby, která zachránila tolik lidí. Díky!!! ()

Terka_127

Je to spíš televizní film, než film pro plátna kin, ale příběh za to stojí. Je to citlivě podané, prolíná se to dvěma časovými osami a dá divákům, kteří netuší, kdo je Nicholas Winton, přesně ty informace, které má dostat. Tak akorát. ()

Kraty

Film byl nádherný a i přesto že na válečný témata ve filmech tolik nejsem, tak i přesto mě zajímalo jak si Anthony Hopkins s touto rolí poradí a za mě bravurně. Film celkově je dost dobře pojatý a lepší ztvárnění snad ani nepotřebuju. Co ale chci nejvíce pochválit tak přítomnost herců stejné národnosti postav, které ve filmu hráli. Konečně nejde o klišé kde všichni mluví tím jedním jazykem a to angličtinou když ostatní jsou z jiné země a mluví svojí mateřštinou, ale pro diváka se vše točí v angličtině... Ale tady ne! Němci jsou Němci a Češi jsou Češi! Nejde ani o americké herce, kteří se snaží v našem případě mluvit česky nebo ani dokonce o předabování českých postav do češtiny, ale jde přímo o české herce. Postavy mluví takovým jazykem, kterým by v té samé situaci mluvili... Například židovský otec se svými syny - na děti mluví česky protože je Čech, ale když dojde na konverzaci si Angličanem (v našem případě s Nickym), tak mluví anglicky. Jde jen o věc, kterou by lidi tolik neřešili, ale líbí se mi že šli cestou přirozenosti a né cestou pro americké/celosvětové publikum a že Češi byli ukázáni v tom pravém světle se všemi svými emocemi s naší milovanou mateřštinou, která jim vycházela s pusy při každé myšlence z hrůzné války v americkém filmu. Děkuju Anthonymu za film a Nicholasovi za zachráněné životy tehdejší války. Doporučuju. ()

ejdycko

Silný, emoční snímek s výborným předvedením hlavní postavy, suprová atmoška, pro mě trošku mid příběh s divným ukončením přes telenovelu 75% ()

šakal007

Životopisné příběhy, které (mám pocit, že) znám, mě moc nelákají. Ale story Nicholase Wintona a 669 zachráněných dětí je vážně strhující. Nakonec je těžké říct, kdo víc si zaslouží palec nahoru za hlavní roli, jestli "současný" Anthony Hopkins nebo předválečný Johnny Flynn. Oba jsou skvělí! V tom filmu je spousta roztomilých detailů. Na kterých to sice nestojí, ale dělají příběh autentičtější... Když byl Winton podruhé ve studiu BBC, málem jsem věřil, že je to dokumentární dobový záběr. A hlavní je samozřejmě poselství. Dobré věci nedělají vlády, ale jednotliví lidé. Nepouštěj se do ničeho, co nedokončíš. ()

Pulper

Film za mě zachraňují herecké výkony Hopkinse, Flynna, Bonham-Carterové, Pryce a těch dětí. Kontrast angličtiny a češtiny byl velice působivý. Trochu moc a chvílemi zbytečně se tlačilo na pilu ve smyslu citového vydírání. V tomhle mám raději film Všichni moji blízcí, kde víc graduje napětí a bezvýchodná situace židovské rodiny. Tady to sledujeme jakoby s odstupem. Taky mi vadí to neustálé rovnítko Československo/Česko = Praha. Scéna s posledním vlakem zbytečně křečovitá. Ve skutečnosti vlak prostě neodjel a děti musely vystoupit. Pochybuju, že to probíhalo jako ve filmu, kdy jsou děti násilím vytahovány z vlaku za bědování rodičů. Dalo se to udělat komorněji a přesto působivě. Celkově mám pocit, že film byl natočen hlavně pro britské diváky, kteří ten příběh moc neznají. ale dal se prostě napsat a asi i natočit líp. Míň hrabání se v papírech doma a neustálé prohlížení fotek dětí a víc se zaměřit na jejich osudy popř. osudy jejich rodin. Na druhou stranu chápu, že je to podle knihy o Wintonovi, takže zaměřeno na něj. ()

RAFT

Tak,tohle se opravdu povedlo.Pěkně natočený film s Hopkinsnem.Je to lidské a zároven dojemný snímek.Helen Bonham Carter dobrá .88% ()

darthvader77

Proč Angli chce všechny tyhle židy? Krutá scéna poukazující na dehumanizaci kdy člověk nevidí děti, ale pouze etnnikum. Nevinné děti, které umírají na nemoci, žijou v bahně atd. Absolutní cinema u kterého nejedno krajanské srdéčko musí zaplesat. Hopkins prostě prožívá v poslendí letech svůj vrcholný arc a v tuhle chvíli už se jenom předvádí před všemi těmi zelenáči co jim po bradě stéká mléko, že stále hraje lépe než oni všichni dohromady. S jemnou preciznosti je schopen ukázat náznaky emocí s grácií stárnoucího Wintona. Člověk, který shovává spoustu bolesti a možná i stesku po dobrých čásech lepších časech. Co se musí vzdát vzpomínek na které mu záleží, ale zároveň shovává spoustu výčitek. A pro něhož je skromnost samozřejmostí. Líbí se mi detaily jako knoflík, která dodává Hopkinsonovu pojetí celou další dimenzi mimo zachránaře. Stařecká pečlivost, hromadivost úsměv když vyprovází manželku na dovolenou. Zároveň vztek když musí vysvětlovat přesuny věcí to všechno je zahráno s bravurním podáním. Celé eseje by se ovšem mohlo napsat o hereckém výkonu mladého Johnnyho Flynna, který přináší pro pojetí svého Wintona nerdovskou energii je schopen přecházet z dětinské radosti do nervozit, přes vztek a únavě fanasticky. Češi prostě musí stříkat blahem z tohoto filmu. Scény odehrávající se na Hlavním Nadraží, u Karmelitánů na Pohořelci na Pavlačích jazyk v pozadí i ve předu čeští herci to všechno je prostě dokonalé a vždy potěší vidět Prahu v centru velkého filmu. Vrcholem celého filmu je samozřejmě adaptace Thats Life pořadu která byla dokonala emocionální epická mocná. Speciáln odhalení Věry je dokonalé i v tom že vybrali podobné herečky dítěte a dospělé. Závěrečná scéna kdy se postavní několik lidí co vděčí Nickymu za život je vrchol filmu. Rozhodně dobře, že velké historické filmy hlasí návrat. ()

Stillborn83

Príbeh Nicholasa Wintona sa dočkal výborného spracovania s famóznym 86-ročným Sirom Anthonym Hopkinsom (dcéra Nickyho Wintona si priala, aby jej otca hral Hopkins). Aj keď drvivá väčšina ľudí tento príbeh pozná a film vás prakticky ničím neprekvapí (možno význam zapojenia do záchrany detí Wintonovej matky), ide o poctivú filmárčinu, v ktorej sledujeme dve roviny. Samotné zachraňovanie detí z Prahy v rokoch 1938 a 1939 a v druhej sledujeme pána Wintona o 50 rokov neskôr v roku 1988, ako sa snaží urobiť poriadok vo svojej pracovni, v ktorej sú všetky papiere a spomienky k transportu 669 detí. A len tak mimochodom si so starým priateľom Martinom Blakeom zaspomínajú na toto ťažké obdobie, ten hneď rozhodí siete a o tomto príbehu sa razom dozvie celý svet. Notoricky známu dojemnú scénu z programu That's Life, kedy vstanú v publiku zachránené Winstonove deti, tvorcovia úplne verne skopírovali, Hopkins sa snaží napodobniť každý jeden pohyb a gesto Wintona. Osobne to mám veľmi rád. A ruku na srdce, kto má čo i len trošku empatie, tak istotne mu pri tej scéne budú opäť tiecť slzy. Za mňa aj v kontexte silného životného príbehu a výkonu Anthony Hopkinsa plný počet. Mimochodom, Nicholas Winton sa dožil úctyhodných 106 rokov (19.5.1909 – 1.7.2015). ()

Bublaga

Příběh sira Nicholase Wintona je sám o sobě neuvěřitelně nosný materiál. Lze jen žasnout, čeho jsou někteří odhodlaní a lidumilní jedinci schopní dosáhnout pro druhé. Píší dějiny a jejich životní příběh by rozhodně neměl zapadnout. Ale někdy to nestačí. Byl Jeden život dojemný? Ano! Šlo o důstojnou poctu? Jistě. Ale byl to film epický, hodný takového příběhu? Spíš ne. Byl prostě odvyprávěný. Až příliš nenápadně. Za mě 75 %. ()

marek29

Hodně silný příběh 669 dětí, které v Československu nebyly jedno Angličanům, navzdory tomu, že spojenci je vyměnili za osobní klid před válkou. Stejná Královna, která odmítla pomoct této zemi při válce pak s velkou slávou udělila Wintonovi titul Sir.. Život není vždycky fér, ale stojí za to následovat svoje vize! ()

Cermicek

Tak mi ukáplo no a co! To se přece v dnešním ultra-korektním světě, kde by se nikdo neměl stydět za projevení svých emocí, přece cení ne?! 🤔Teď vážně, krom historického přesahu pro nás "čechoslováky" se tady musí ocenit hereckej koncert Sira Hopkinse, výborně vykreslená atmosféra dané doby a um vtáhnutí diváka do děje. Zkrátka za mě všechny atributy pro filmový masterpiece!!👏 ()

McMurphy

Po záslužných dokumentárních počinech Mateje Mináče trvalo celkem dlouho, než někdo do kin “vrátil” Nicholase Wintona a příběh záchrany 669 dětí se snahou zachránit další. Čekání nicméně stálo za to a Anthony Hopkins byl nepřekvapivě vynikající volbou. Oceňuji, že film se nebojí podívat se na tehdejší situaci z pohledu vítězné mocnosti poměrně dost kriticky a také úvodní připomínku Mnichova, o kterém se u nich tolik nemluví. Vedle hrdinství Wintona a všech, kteří se na tom podíleli, se zde také velmi dobře poukazuje na potřebu vzít si z okolností toho, co se stalo, ponaučení. Mé hodnocení je částečně ovlivněno kontextem dnešní chaotické doby, kdy se nikdo nad ničím příliš nepozastavuje a silný důležitý příběh promítaný v poloprázdném sále to jen potvrzuje. Moc si vážím, že se na tyto lidské příběhy nezapomíná a že si někdo dal tu práci ukázat to světu v tak kvalitní podobě. Filmu není co vytknout, ačkoliv pátá hvězda je spíše subjektivní. Mladší verze NW by si zasloužila výraznější ztvárnění a také postrádám hlubší ponoření se do tehdejší politiky a pozadí celé mise. ()

Gangsta

Antony Hopkins byl fantastický, ale musím vyzdvihnout i celé obsazení dějové linky z roku 1939. Film má velmi dobré tempo a oceňuji i na dnešní dobu krátkou stopáž. Pro mě osobně šlo o velmi silný a emocionální snímek, protože mnichovskou zradu, vnímám jako naši největší národní tragédii a vidět ztvárnění stavu mojí milované vlasti v této době bylo opravdu srdcervoucí, celou atmosféru navíc utužovali čeští herci a komparz, který i v originálním znění hovoří česky.  Příběh obyčejného člověka, hrdiny... ()

cunicekb

Emocionální a silný film o dobrotě jednoho člověka, jehož touha pomáhat se mění v opravdové činy a záchranu mnoha životů. Jako kontrast vidíme jeho pochyby a myšlenky o tom, jestli udělal dost a jestli mělo smysl to, co dělal. Koho by tahle otázka netrápila celý život, když by nevěděl, jak se zachránění mají? Moc se mi líbilo, jakým stylem byl film natočený. Starý sir Nicolas, jehož vnitřní i vnější život byl tak krásný a přes to se necítil jako hrdina, ale pomáhal dál a myslel na všechny ty děti, co se mu povedlo zachránit a ty, u kterých to už nestihl. Závěrečná scéna rozloží každého, když si ještě navíc vzpomene na tu skutečnou životní scénu. Film dává naději a touhu pomáhat. ()

j.sorensen

Když jsem poprvé slyšel, že bude film o Wuintonovi, čekal jsem příběh o tom, jak vlastně vznikl ten světoznámý vzor a jak udělal z kufrů a kabelek světový fenomén, který musí vlastnit každej pokrytec, zbohatlík a vometák, žijící z Home Creditu. Dostal jsem film o starym pánovi, co vzpomíná na to, jak kdysi založil cestovku pro děti, s jedinou linkou, Praha - Londýn. Tahle doba je tak zmatená, kdo se v tom všem má vyznat?! ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh