Jason Bourne, bývalý zabiják CIA trpící ztrátou paměti, se domnívá, že se mu podařilo utéct před vlastní minulostí a se svou přítelkyní Marií si užívají klidu v jejich dočasném domově v zapadlé indické vesnici. Ale i tam jsou vystopováni. Jason s Marií místo kvapně opouštějí. Mezitím byli v Berlíně zavražděni dva agenti CIA a vše nasvědčuje tomu, že je zabil právě Bourne. Znovu se tak kolem něj začne stahovat smrtící smyčka a Jason se opět vydává na cestu. Je odhodlán vypátrat strůjce falešného obvinění a přitom postupně objevuje i svou ztracenou minulost. (TV Nova)

Rocky88

Limana vystřídal Greengrass, a je to zatraceně znát. Greengrass sází na realistično a dusnou atmosféru, jež se táhnou celým filmem. Akce je oproti prnímu filmu omezena na minimum, což ale nevadí, jelikož zde vždy přijde ve chvíli, kdy to lze nejméně čekat a divákovu postřehu dá neskutečně zabrat. A ta parádní honička v autech na konci je jednoduše bezchybná ( první zběsilá jízda autem v historii filmu, kdy se viditelně používá spojka :) ). Moc se mi samozřejmě líbil střih a kamera, jež dodávají filmu syrový look a dokáží tak vystihnout aktuální Bourneovy pocity. Připočtěme k tomu neustálou změnu lokací a Powellovu hudbu, a máme tu horkého adepta na jedničku ve své kategorii. ()

cariada

Tak tohle mě docela zklamalo. Čekal jsem od toho úplně něco jinýho. Prvních pár minut je naprosto zmatených a člověk se neorientuje v ději. Až pak se začíná děj ustalovat a je to hon na zabijáka CIA Bourna ,kterého se snaží jeho kolegové zabít. Bourn nejdřív nechápe co se děje ,ale posléze je mu jasné, že se musí bránit jinak je po něm. Děj se nejdřív odehrává v Itálii ,pak v Berlíně a posléze v Moskvě , Je tu ještě agentka ,která odhaluje v nejvyších místech korupci a zjištuje ,že Bourn je nevinný. Moskevská nesmyslná honička v autech tomu moc nepřidala. Moc uměle to na mě působí a nezáživně. ()

Attta

Skvělý film, který se jedničce určitě může rovnat, což se nestává velice často. Přesto musím říct, že jedničku bych hodnotil o pár procent lépe. I přes všechno jsem se do tohoto filmu opravdu "položil" a sledoval s nadčením a jako to bývá u dobrých filmů zvykem tak jsem se podíval i na celé titulky (už kvůli perfektní hudbě). EDIT: Po několikaletém odstupu a "projetí" zase všech třech bournovek (kvůli přitočenému dílu) musím uznat, že jsem třetímu dílu tak trošku křivdil a v hlavě jsem ho měl uchovaný jako nejslabší z celé trilogie (což i před tím bylo na 5 hvězd), ale teď bych řekl že je jeden z nejlepších. ()

Jandos

Super! Greengrassuv Bourne je nejlepsim cistokrevnym akcnim filmem od zlate ery JohnaMcTiernana. Honicka v ulicich Moskvy je spolecne s prestrelkou v Heat nejlepsi akcni scena jakou jsem kdy ve filmu videl. Celkove Bourne prekonava veskere Bondy o 2 tridy. ()

O´Neill

Stejně jako u prvního dílu i Bournův mýtus mám zafixován jako skvělou akční podívanou, paradoxně stejně jako u prvního dílu, jsem i mýtus viděl poprvé až dnes. A bohužel mám stejně rozporuplné pocity jako u prvního dílu - skvělý scénář, výborní herci, nicméně pro mě stále jen průměrná podívaná a k lepšímu než tří hvězdičkovému hodnocení se mi stále nechce schylovat. Třeba to reprojekce změní, nyní si ode mě mýtus vezme 70%. ()

Nach

Nechci kdákat o chvalozpěvech jen proto, že režisérem je Paul Greengrass, ovšem Bournův mýtus je opravdu kvalitním filmařským počinem, který spíše než v Bondovském stylu postupného kráčení k jasnému cíli zde rozkrýváme jednotlivé a nejasné nitky hrdinovy minulosti a na to navazující rozkrývání děje současného. Musím přiznat, že vše se drží kvalitativně velice vysoko a herci hlavní i vedlejší jsou výborní, akční sekvence šlapou jak na drátkách. O to více mě mrzí, že jde o snímek, který mi subjektivně stačí vidět jednou a již nemám potřebu zhlédnout jej znovu. Tento jediný šrám mi zabraňuje, abych kvalitní filmařské řemeslo hodnotil ještě výše. 75% ()

bourec

O kousek lepší než jednička.V době vzniku možná nepatří Bourne k peckám, ovšem v současnosti je to oproti dnešním filmům bomba za deset hvězd.90%. ()

Streeper

Druhé pokračování série Jasona Bournea hodnotím stejně jako první díl. Má to své mínusy a plusy, ale již od začátku jsem měla tušení, kdo bude tentokrát padouchem a to se vyplnilo. Taky mi přijde, že dostatečně nevytěžili z postavy Karla Rodena a tudíž se ani úplně nedozvíme proč za tím stál, jaký měl motiv, chtělo to víc prostoru. ()

Crawler-D

Greengrass musí ještě pilovat... /Po premiéře Bourneova Ultimáta/: Dobrá, dobrá, mj. jsem si celou sérii pustil znova a klobouk dolů. Přestože se mi zdál Mýtus na poprvé docela slabý, spíše podobný Limanovu stylu, teď chápu, že Greengrass nechtěl tuhle sérii násilně trhat. Možná se pletu, ale v tomhle filmu se Greengrass krotil, aby divák nezaznamenal výraznější změnu a ve trojce to pořdáně rozjel. Mj. jsme si také uvědomil, že Mýtus skýtá několik opravdu labužnických scén, které by člověk do té doby v krimithrillerech postrádal. ()

ad

Doslova příval filmové energie. V podstatě stejné jako u pozdějšího Ultimáta - celkem pitomoučký příběh, na kterém ale Greengrass dokazuje, že ve formální a vůbec režijní stránce těchto rychlých moderních a vlastně svým způsobem komerčních filmů na něj v současné době nikdo nemá (oproti zcela mdlému a nezajímavému přístupu Douga Limana u Agenta bez minulosti)... ()

starbrejkr

Co víc dodat než že je to opět skvělá akční jízda. Stejně jako jednička nabídne na žánrový film dost překvapivých momentů, přesto bych řekl, že zdejších 85% je trošku moc. Jde o to, že v dvojce už postava bývalého agenta, který stojí proti celému světu (trošku mi to připomíná agenta Smithe z pokračování Matrixu:-)), tak překvapivá a ať jsou veškeré eskapády parádně natočené a snímek má dost pochmurné vyznění, ten moment překvapení už je trochu pryč. Jsem opravdu zvědavý, co provedli tvůrci v trojce, která je všeobecně hodnocená jako suverénně nejlepší. Rozhodně bych ale přivítal pořádné oživení, protože při stávajícím scénáři z toho i přes perfektní akci nejde vytřískat víc než nadprůměrný žánrový snímek. Jinak musím říct, že mě potěšila poměrně velká významnost Rodenovy role a nutno říci, že opět nezklamal. ()

Amroth666

27.2. 2010 - Poprvé Jason Bourne s režií Paula Greenhrasse a poprvé mě tato dvojce hodně zaujala. Právě jsem viděl další skvělou podívanou. Na Jasonovi Bournovi jsem si hodně všímal jakýchkoliv maličkostí, které byly bezchybné. Je zde Greengrassova kamera, které rozumí jen on a Matt Damon. Děj a Bournův svět po celém světě mně znovu nezklamal. Ano, všichni jsou profesionálové, ale jen Jason Bourne vám ukáže, že on je ten vyvolený. Protestní pochod byl zlomový okamžik filmu alespoň pro mě, protože pak to začalo být opravdu napínavé a vše už šlo ráz na ráz. Další skvělá podívaná, ale nebyla úplně stoprocentní. Nejlepší skladba z filmu : _____ http://www.youtube.com/watch?v=GtnfWyI3nlg ____ ()

Wladi.mir

Hodně povedené pokračování s otevřeným koncem. Přesně tak to mám rád. Přesto nevidím důvod dát ***** hvězdiček. Stále tomu cosi chybí. Snad to přijde v posledním filmu: Bournovo ultimátum, které je v TOP 200. Obrovské plus ode mě je určitě za to, že se to odehrává v Evropě jako první díl. ()

DruidKarel

1077. hodnocený film: Po shlédnutí Skryté identity mohu jen s úžasem říci WOW. Tak tohle byla opravdu pecka! Film, který připomíná agenta 007 Jamese Bonda, kde je hrdina Jack Bourne přeci jen realističtější, surovější, akčnější a ještě vychytralejší. Matta Damon je skutečně extratřída a jen tak asi nemá mezi současnými mladými herci konkurenci. Myslím si, že právě on měl být oním náledovníkem Pierce Brosnana a převzít po něm roli Jamese Bonda. Jinak tento příběh, kde se dění pořád odehrává na jiném místě a Jason Bourne se vyhýbá všem nástrahám, je naprosto brilantní. Vím, že mě ještě čeká shlédnout Bourneovo ultimátum a že tím končí příběh o Jasonovi Bourneovi, ale taky vím, že určitě budu zklamanej, že tím tak skončí jedna skvělá série, která patří mezi ty nejlepší akčňáky společně se Smrtonosnou zbraní. 5* si snímek jistě zaslouží a já jen mohu zatleskat. 5* ()

Kwaichi

Nebolo to zle, ale prvá časť sa mi zdala trochu lepši a hlavne originálnejšia. Síce tu nám už bolo trochu viac jasné o čo vlastne vo filme ide, na druhú stranu to zas pridávalo celému filmu určitú priamočiarosť, ktorá neposkytla veľa nečakaných zvratov oproti prvej časti. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

30.07.2014

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (více)