Jason Bourne, bývalý zabiják CIA trpící ztrátou paměti, se domnívá, že se mu podařilo utéct před vlastní minulostí a se svou přítelkyní Marií si užívají klidu v jejich dočasném domově v zapadlé indické vesnici. Ale i tam jsou vystopováni. Jason s Marií místo kvapně opouštějí. Mezitím byli v Berlíně zavražděni dva agenti CIA a vše nasvědčuje tomu, že je zabil právě Bourne. Znovu se tak kolem něj začne stahovat smrtící smyčka a Jason se opět vydává na cestu. Je odhodlán vypátrat strůjce falešného obvinění a přitom postupně objevuje i svou ztracenou minulost. (TV Nova)

Ruut

UPDATE 2021: Ano, tady se teprve zrodil Mýtus. Greengrass přišlapává plyn. ----- Mně osobně vadila roztřesená kamera a superrychlé střihy tak typické pro Greengrassovi filmy. Taky jsem oplakal rychlý konec, v jedniččce božské, Franky Potente. To nic nemění na faktu že Bournův mýtus je skvělé akční drama na pokračování z výborné antibondovské serie. ()

S.Quentin QUALE

Dokonalá, pionýrská a dnes už i hojně vykradená akčně-thrillerová legendární naháněčka, jejíž styl si půjčilo za těch slabých 11 let nespočet filmů včetně nejnovějšího, suverénně nejlepšího a nejvýdělečnějšího 007. Druhý díl scénáristicky více než výborně nakopne sérii do osobní roviny, což při stejném jízdním řádu z Agenta velmi výživně dokrmuje akční apetit diváka. Navíc s přibývajícími informacemi se čím dál víc otevírají dveře pro velké rozuzlení, na které už víte, že budete potřebovat malinkej mastering ve znalosti Jasona Bourna. Tohle je přesně ten reálný styl akce, který jsem ochotný sladovat, ba dokonce se mi libí. Prostě parádní akční masáž. Doporučuju! ()

vteco

Jeden z nejlepších akčních filmů nového tisíciletí. Strhující jízda od začátku až do konce bez jediné nudné či nezajímavé chvilky nebo zaváhání. Matt Damon opět září, stejně jako Karl Urban a potěšila i menší role Karla Rodena. Příběh navazuje na nadprůměrný první díl a je opravdu hutný, záživný a přímočarý. Úžasná hudba posouvá tento "mýtus" ještě o úroveň výš a i technické zpracování zanechává na divákovi velice pozitivní dojem. /90%/ ()

HAL

Druhý díl akčně-špionážního příběhu o agentovi který ztratil paměť a znovuzrodil se jako jiný člověk. Otázkou není jestli je tento film dobrý, protože to bez diskuze je, a dle mého názoru překonává i skvělou jedničku, hlavně zásluhou dokonalé režie, ale pravou otázkou je hlavně to PROČ je Bourneova sága o tolik zajímavější než všechny bondovky a Mission Impossible dohromady. Je to hlavně v uvěřitelnosti a inteligentnosti příběhu a zároveň i v lidskosti hlavního hrdiny. Tam kde si bondovky dopomáhají tunami nadsázky a zběsilými techno-serepetičkami, a M:I se topí v tuně převleků, matoucích zápletek a prvoplánovitě cool záběry na dokonale krásné lidi v dokonale krásných autech, tam je v tomto filmu potažmo celé sérii jen relativně jednoduchá zápletka operující civilním způsobem s běžnými lidskými emocemi tažená kupředu dynamickou režií a hlavně ústřední postavou která má na míle daleko k nepřemožitelnému supermanovi. Bourne je typ muže o jakého by jste v davu pohledem nezavadili, je zranitelný, dokáže být velmi zmatený a dokáže cítit i skutečné emoce, ne jen slepě poslouchat pudové tlaky táhnoucí ho z jedné postele do druhé. Musí se spoléhat jen na svou přirozenou inteligenci, vytrénované reflexy a na to jak dokáže využít prostředí ve kterém se nachází. Je to jen člověk - a právě to jej povyšuje nad všechny ostatní. 10/10 ()

Satan

Až ve chvíli, kdy látku uchopil Greengrass, se začaly dít věci. Bourne Supremacy již od začátku nasazuje správně vyvážené špionážně-akční tempo, které po celou dobu stopáže příjemně udržuje a byť je konec přinejmenším zvolněný, druhý díl překonal Identity ve všech směrech a co víc – nádherně načrtnul příběh pro díl třetí. Damon ve své životní roli a Greengrassův osobitý styl této látce skutečně prospěl. Sevřenější díl a potěší i Roden v miniroličce. [Přesná stopáž: 104 min] ()

mzss1

Důstojné pokračování filmu Agent bez minulosti. Zrovna jak už jsem psal komentář k předchozímu filmu, tak tenhle díl je dost zpletitý a divák se může hned ztratit. Je zde mnoho postav a těžko se dá určit co se děje. Velkým záporem to ale není. Celkově film má akci, hlavně perfektní honičku na konci, hudba dobrá. Mé hodnocení je 80% = **** ()

k212

Nevím, u mě zvítězila jednička, nicméně nechci tím říci, že by Bournův mýtus byl o moc horší. Jen je prostě znát, že na jeho vzniku se podílel trochu odlišný ansámbl (nemyslím tím ovšem ten herecký, díkybohu ten zůstal nadprůměrně kvalitní). Musím prostě brát oba díly jako dost odlišná dílka, individuálních režisérů. Bournův mýtus je totiž hi-tech akční dobrodružství, tak trochu autenticky roztřesené (viz práce kameramana), říznuté špetkou romantiky evropského kontitentu. Také musím uznale kývat hlavou nad výpravou, která mi v žádném případě nehustí do hlavy, že jsem v Berlíně či Moskvě a přitom dobře vím, že to tak není. Tedy smekám, vzhledem k tomu, že se jedná o americké dílko, které leckdy v těchto intencích sází na neznalost svého publika. Pravdou je, že jsem si Bournův mýtus užila, ale něco mu přesto chybí, kouzlo prvního dílu. ()

Legas

Doug Liman zůstal u volného pokračování už jen jako producent a v postu režiséra ho vystřídal Paul Greengrass (Krvavá neděle). Film tím v žádném případě neutrpěl, ba naopak. Greengrass udržuje stejně divoké tempo jako Liman a mnohdy tlačí na pilu ještě víc. Kamera je neustále v centru dění a příliš klidných záběrů divákovi nedopřeje. Akční scény jsou impozantní, i když hodně kopírují ty z předchozího filmu (jedna "bournovská" rvačka, jedna automobilová honička, jedna pěší pronásledovačka). Dá se říct, že jde o stejný koktejl od jiného režiséra. Bournův mýtus má ale lepší spád než Agent a obrazově je více stylovější. Herecké obsazení je solidní. Kromě Matta Damona, který (jak je psáno na DVD) je Jason Bourne, zaujme především Brian Cox a nepochybně náš Karel Roden. Franku Potente si bohužel užijete na plátně pouze 10 minut. ()

InJo

Pokračování výborného Agenta bez minulosti je ještě o trochu lepší než jeho předchůdce. Ten byl v jádru vlastně dost oldschool, dvojka oproti němu vykazuje specifický kvazidokumentaristický rukopis Paula Greengrasse, chakteristický zejména roztřesenou ruční kamerou a mnohdy bleskurychlým střihem. Požitek z prvotřídního a nevídaně sebevědomého vizuálního vypravěčství ještě výrazně umocňuje neskutečně strhující hudba Johna Powella a v neposlední řadě také výtečný casting. Matt Damon je tu prakticky bezchybný a ostatní herci v čele s Joan Allen a Brianem Coxem mu zdatně sekundují (nemluvný terminátor Karla Urbana je třešničkou na dortu). Díky jednomu nečekanému zvratu a hlavně fenomenální finální autohoničce přidávám pátou hvězdu... Na dnešní poměry až neskutečně dobrý film, který zdobí především perfektně promyšlená formální stránka a v žádném případě ho nesráží ani ta obsahová (zejména na žánr nezvykle hořký a velmi silný závěr stojí za zmínku). Těžkotonážní jízda! 95 % ()

Webb

Tak tady se zas jednou úžasným překladem názvu český distributor opravdu předvedl. To je ale asi to jediné, co filmu vytknout. Natočení pokračování trvalo 2 roky a jeho děj sa odehrává o 2 roky později než v jedničce. Bourne dostal ještě lepšího režiséra, než v prvním dílu, který používá roztřesenou reportážní kameru a díky tomu máte hodně realistický pocit a jste vtaženi do děje. Vynikající nápad režiséra byl taky ten, že nechal umřít Marii, a tím pádem půjde Jason znovu do akce z nějakého pořádného důvodu - pomsta, a dopátrá svou tajnou minulost. Podařený soundtrack, neotřelé nápady, vynikajicí honička a kvalitní propracovaný scénář. Bourne je Damonova životní postava. Na Bourna je radost pohledět, je drsný, inteligentní, nebezpečný. Damon se proměnil v dokonalého agenta, který nejen střílí, běhá a plave, ale hlavně myslí! Akce opět výborná, děj výborně prohlubuje Bourne Identity. Líbí se mi, že film, tak jako v jedničce, volil jako svoji hlavní reálii Evropu - Indie (Goa), Německo (Berlín), Rusko (Moskva). Dvojka byla oproti jedničce víc akčnější, svižnější a propracovanější co se týká hledání skutečné Bournovy identity. Dvojka má dobrou psychologii, působí uvěřitelněji. Zápletka je originální a hlavně celý Bournův příběh je neuvěřitelně napínavý. Bourne to má všechno lépe vymyšlené. Asi si už uvědomil co je vlastně zač. A začíná čistit řady "zlých" agentů. Scéna s topinkovačem nemá chybu. Opravdová lahůdka je Karel Roden a Karl Urban - dva dokonalí hajzlíci...bylo to opět jako nasednout do parádně rozjetého vlaku, který má konečnou až u závěrečných titulků. [8,5/10]8/10 ()

Jordan

Nejedná sa síce o nejako zvlášť intelektuálne dielo alebo umelecky hodnotný snímok s prekvapivou pointou a skvelými výkonmi, ale ide o úplne skvelý a riadne vymakaný akčný thriller (na videu sa mi to zdalo drsné - aké by to mohlo byť v kine) - maximálna spokojnosť. ()

Anderton

Greengrass robí definitívne z Damona najväčšiu akčnú hviezdu svojej doby. Od Limana prevzal zasadenie deja do európskych metropol (výnimkou je úvod) a najal hyperenergického kameramana, aby dosiahol väčšiu autenticitu akcie. Buď si na roztekanú kameru zvyknete, alebo film vypnete. Ja som tento štýl docenil až na druhý krát. V menších úlohách potešia Karel Roden a Oksana "Lilja" Akinšina. Skoro mám pocit, že vidím európsky veľkofilm. Je dobré, že americkí producenti neprepadli paranoji celý dej presunúť do USA. ()

Frajer42

Tenhle díl kráčí ve stopách svého předchůdce. Bohužel tyto stopy nevedou ke mně. Pěkná hudba a občas nějaká zajímavá scénka, ale co je to platné, když hlavní hrdina je nesympatický Matt Damon. Pofidérní děj, který se motá jak cikán na centrifuze. Když si čtu některé komentáře, tak mi zůstává rozum stát na tom, co jsem v tomhle ,, skvělém filmu " přehlédl a co mi uniklo. ()

boshke

Je tu rozhodně znát posun k lepšímu, ač se to paradoxně na procentech neprojevuje. Druhý Bourne je svižnější, akčnější, má větší náboj; i tomu Damonovi už člověk začíná fandit.Co však zůstává, jsou tajné vládní organizace a konspirační teorie. Navíc já tam stále cítím jakousi béčkovost. Bourne mi prostě přijde jako tuctový akčňák tvářící se, že je něco víc. Plusové body má u mne film za Berlín a vůbec Německo. Vtipné je porovnání německé a ruské policejní techniky - nejnovější bavoráky a audiny versus staré lady. Lepších 70% ()

Kothy

Pokračování super filmu o bývalém agentovi Treadstonu, který si nic nepamatuje. Prohání se taxíkem po Moskvě. Matt Damon opět boduje. ()

AllShallFall

Po shlédnutí pokračování jsem si jistý, že Matt Damon se na tuhle roli více než hodil. Špionážní akcička pokračuje v ještě více širším měřítku a nabírá ještě lepších obrátek. Začíná se klubat zápletka a více a více mě to nutí okamžitě pustit pokračování. Jason Bourne si získává mé sympatie. ()

swamp

The Bourne supremacy je důstojným pokračovatelem filmu The Bourne identity. Matt Damon s hravostí přeskočil nasazenou laťku z první části a jako agent Jason Bourne se vydává zjistit, kdo mu zabil milovanou osobu a kdo chce zabít jeho. Strhující a inteligentní akční podívaná vás rozhodně nudit nebude. "Get some rest, Pam. You look tired." ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

30.07.2014

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (více)