Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Oyer

Vynikající, napínavé, grandiózní. Opravdový horor jak má být ! To pokračování chcá nechcá prostě muselo přijít.... Vynikající film ! ()

mazadlo

Hodnotím celou sérii a nechce se mi to dělat díl po díle. Saw je podle mě scénáristicky geniální filmoseriál který si nehraje jen s prvky hororu a brutality ale také balancuje na tenké lince detektivního žánru. A právě to se mi na tom líbí nejvíce , to jak si nejen skládačkový vrah skládá naše profily aby nám pak ukázal jak si vážit života, ale také to jak si my diváci musíme složit profil skládačky. A samozřejmě že to má slabší okamžiky ..sakra má to víc dílů jak policejní akademie..ale přesto to vaši pozornost udrží i tři díly potom co už byste pokračování vrahouna ze sklepení nečekali. Prostě a jednoduše celá série se mi líbí a protože se v tom ještě nikdo nezamotal natolik že by spadl na zem dávám pět hvězd. ()

smetyl

Úžasné. První díl z několikadílné série je zdaleka tím nejlepším! Ostatní předčí, jak hereckými výkony tak scénářem. Jde tu o dva chlápky, kteří se probudí, naprosto dezorientovaní, v okachličkované místnosti a postupem času rozplétají své příběhy, které se čím déle mluví, více a více proplétají. Též přichází na to, proč se tam vlastně dostali. Všechno je podkresleno, boží hudbou, která umocňuje parádní závěr, který byl nečekaný a vše se v něm osvětlilo (jako tomu je i v následujících dílech). Saw není jen spousta krve a zabijácké pasti! Tenhle psychologický thriller rozpoutal jednu z nejdelších a nejkomplexnějších sérií všech dob a díky mu za to! ()

Ollie235

Hororům příliš neholduji a tak se ke mně i Saw dostalo až 8 let po natočení, ale musím uznat, že film nepochybné kvality má. K legendárnímu Se7en bych to nepřirovnával, ale napětím a pocitem zoufalosti se může srovnávat i s těmi nejlepšími. Nebýt toho přehnaně komplikovaného konce a zbytečné krve (která mi tady moc neseděla), bych asi dával 5*, takhle za lepší 4. Do dalších pokračování se ale podle zdejších komentářů zřejmě jen tak pouštět nebudu. ()

Nethar

Mezi hororo-thrillery velmi vysoko si stojící snímek. I když samozřejmě stvořit kvalitu v podobném "béčkovém" žánru není nic jednoduchého. O sérii Saw jsem moc nevěděl a vždycky jsem to bral jako nějaký Texaský masakr motorovou pilou. Vzhledem k tomu, kolik vzniklo za pár let dílů a jaké mají hodnocení, žádná sláva to jako celek asi nebude. Ale začátek je na tom velmi slušně. Je to napínavé, je to zneklidňující. Je to místy brutální, ale to k žánru patří a oceňuji, že se v nechutnostech nějak přehnaně záměrně nepiplá. Základní myšlenka, co všechno je člověk ochoten udělat pro přežití své či svých blízkých ve vypjatém momentu, je náležitě podána a je vždy podobně silná ve všech filmech či hrách. Místy nějaké nelogičnosti by se objevily. Protože nechci prozrazovat cokoliv z děje, nebudu kritizovat chvílemi retardované chování některých účastníků ke konci. Závěrečný zvrat přišel, ačkoliv bych možná radši, kdyby nebyl, ale zase to dalo snímku další rozměr. Takže ano, není to bezduchá vyvražďovačka koupající se v litrech krve, jak jsem si vždy představoval, něco v tom je. A "Ztracený" Emerson se na takového pošuka krásně hodí. ()

Sancoo

Směsice do detailu promyšlených her a místama nechutné záběry, to je první co mě napadne, když se řekne SAW. Mám rád tenhle druh thrillerů, kdy musíte přemýšlet a všechno do sebe nakonec krásně zapadá, navíc překvapivý závěr, který jsem naprosto nečekal, když jsem film viděl poprvé. Game over...to byla přímo třešnička na pomyslném dortu. Obsazení dobrý, líbila se mi jak hlavní dvojice, tak i postava vysloužilého detektiva v podání Dannyho Glovera, přidejte si napínavou hudbu, která parádně vystihuje atmosféru filmu a máte horor, který určitě stojí za to shlédnout. Povedený začátek úspěšné série o skládačkovém "vrahovi". ()

Movie Gourmet

Tohle je opravdu masakrální a je to dost hnusné a zvrácené, ale síla hlavně ta pointa na závěr celého filmu. Veleúspěšná série o skládačkovém vrahovi, který se nechá označovat jako Jigsaw se může začít. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Rufete

"He doesn't want us to cut through our chains. He wants us to cut through our feet!" Komentář může obsahovat spoilery. Nejlepší horor, jaký jsem kdy viděl. Bylo mi asi jedenáct, když se mi povedlo nenápadně vzít místo pohádky tohle. A udělal jsem dobře, už tehdy jsem Saw žral. James Wan tímto filmem začal úplně nový druh hororu a začal pěkně zostra. Vynikající psychologická stránka obou postav. Postavy byly uvěřitelné a jejich proměna během několikahodinového setrvání v jedné místnosti byla úžasná. Člověk dokáže udělat hodně, když se musí rozhodovat mezi životem a smrtí. Hrozně moc se mi líbí Jigsawova myšlenka o životě (která je více rozvedena v dalších dílech). Všechno je tak geniálně promyšlené, až vám z toho půjde hlava kolem. Postavy si asi hned neoblíbíte, ale začnete s nimi zvláštním způsobem soucítit, souznít. Líbí se mi rozmanitost jednotlivých pastí, existují tisíce různých možností a tvůrci vybírali opravdu důkladně. Ačkoliv je v dalších dílech vidět více brutality, krve, zlomených kostí a nesmírného utrpení, tady jde hlavně o příběh. A ten na člověka zapůsobí o dost víc, než v dalších dílech. Jinak než pěti hvězdičkami tenhle film hodnotit nejde! ()

H4ku11

To ako to Leigh Whannell vymyslel, James Wan zrežíroval a Leigh s Carym Elwesom zahrali je parádne. Vážiť si vlastný život. Dúfať, že si nás Jigsaw nenájde. A keď už nájde dodržovať pravidlá a hrať sa jeho hru. ()

mira007

Ve své době trochu drastický násilný horor, který byl solidním hitem, ale mne se nejvíc zapamatovalo ten finální zvrat. ()

kecinzer

Absolutně nejhorší (nejlepší) horor jaký jsem kdy viděl. Strhující děj Vás nenechá ani na chvilku oddechnout. Některé scény jsou opravdu nechutné, ale tak to má být :). Nejvíc mě dostal konec, to jsem opravdu nečekal. ()

Tomyš

No, tak to mě dostali. Hodně nápadité a působivé, dobře natočené, byť herecký výkon Caryho Elwese lehce kolísá. Pointa mrazivá a konec... no, musíte vidět! Na detaily se vybodněte. ()

WinstonS

Prvotřídní thriller s originální zápletkou a výborně vycizelovanou atmosférou, která vás ani chvíli nenudí. Vyloženě potěší závěr. Sečteno, podtrženo:i přes řadu užitých klišé a pár nelogických míst ve scénáři parádní snímek. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že tady mělo SAW skončit. Další díly se samozřejmě daly čekat, jenže kvalit prvorozeného zdaleka nedosáhly. Ale o tom někde jinde... ()

Strike

Absolutní brutus. Jak zobrazením jednotlivých ,,her" tak celkovým příběhem, rozuzlením. P.S. Asi ale jen těžko toto hodnocení vydrží po dalším kouknutí. ()

jilda

Od začátku až do konce dost hutná jízda, ani jsem nedýchal a čekal jak se to vyvrbí.Kdo čeká něco na způsob Sedmi, určitě nebude zklamán.Některé scény jsou hodně brutální a rozhodně nedoporučuju slabším povahám :-). Super zábava na vlně zvrácenosti ()

poet

Keby James Wan tušil akú hororovú seriu započne možno by sa do toho projektu ani nepúšťal. :) Film ťaží predovšetkým s výborného nápadu a pre mňa aj šokujúceho rozuzlenia. Proste prekombinovaná detektívka ktorá mala skončiť prvým dielom! ()

Oxymoron

Po neskutečně dlouhé době přišel opět jeden originální thriller. Škoda jen, že ho producenti sprznili dalším pokračováním (což se dokonce promítlo i na celkové oblíbenosti prvního dílu, který pěkně rychle opustil brány první dvoustovky nejlepších filmů čsfd) ()

Phillo

Skvelý thriller, od ktorého som čakal viac hororovosti a krvavosti, no dočkal som sa nádherne premysleného deja s dobrými hereckými výkonmi. Aj tak by to však bolo na 4 * nebyť geniálneho záveru, ktorý tu nebol od čias Se7en. Celý čas som len sedel a bavil sa skvelou atmosférou. Nepríjemne pravdivá schéma do ľudského pudu sebazáchovy a do mozgu šialencov, ktorí chcú napravovať svet. Vytýkam však zbytočné klipové scény, ktorých mohlo byť menej. Stačili by mi iba zábery z kúpeľne, pri ktorých som takmer nedýchal. 95% ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)