Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

matezzz

Tak tenhle film se mi hodně líbíl. Určitě nejlepší ze všech SAW. Napínavé až do konce, nechutné pasti a dost krve. Vrah v masce vypadá opravdu děsivě. Škoda jen diskutabilního konce, dle mého názotu zbytečně překombinované. Ale i přesto si film 5 hvězdiček zaslouží. ()

COF_666

Saw je jeden z nejoriginálnějších hororů za poslední roky. Příběh který se ve většině odehrává pouze v jedné místnosti je zajímavý a na posledních 10 minut jsem koukal s otevřenou hubou. Dost uživatelům se nelíbí konec, který je ale podle mě skvělý. A Cary Elwes, kterého znám jen ze Žhavých výstřelů a Bláznivého příběhu Robina Hooda, mě dokázal přesvědčit a dramatickou roli zahrál dobře. První Saw by se měl stydět za své "sourozence" v podobě pokračováních, neboť ty mu nesahají ani po kotníky. ()

maxxxim odpad!

Už neviem do akých absurdít a zvrhlostí sú ľudia ochotní ísť v honbe za mamonom. Keďže nie som fanúšikom zbytočne krvavých scén, dávam snímku 0 percent, ak teda odpad je nula percent, lebo som sa tu už stretol s hodnotením 5 hviezd, čo podľa niektorých znamená 75 percent. Podľa mňa autori webu zámerne použili stupnicu 100 % predstavenými piatimi hviezdami pričom jedna hviezda exaktne znamená 20%, aby bolo jednoducho zistiteľné, kto ma aký názor na daný film, vyjadrený práve počtom hviezd. Ale, aby som neodbočil od filmu. ()

Cedr

Když jsem Saw před pěti lety viděl poprvé, byl jsem nadšen. V té době to vypadalo jako svižný inovativní nářez s originálním scénářem. Zdálo se, že neznámý mladý režisér se svým videoklipovým střihem odvedl práci na výbornou. O pár shlédnutí a nějaký ten rok později jsou mé dojmy velmi rozporuplné s tím co si vybavuji z minula. Příšerné herecké výkony, hloupý scénář... ono je vlastně všechno na tomto filmu hloupé. Je mi líto, ale i když bych v roce vydání Saw hodnotil pravděpodobně plným počtem, tak nyní jen lepší dvě hvězdičky. Saw na rozdíl od Se7en zkoušku časem neobstálo. ()

Doudis19

Málokdo si už dnes uvědomuje, že hororová série kterou by většina lidí označila za nejkrvavější a nejnechutnější filmy všech dob, začínala jako vysoce kvalitní, originální a do jisté míry i důmyslný thriller jednoho talentovaného asijského mladíka. Násilí a krev zde ještě nehrají hlavní roli a James Wan ukazuje, že Hollywoodský horor možná nalezl svého mesiáše. ()

Motinski

Za málo peňazí, veľa muziky. Do detailov premyslený minimalistický triler s pár postavami a ukončením že WOW. Postava Jigsawa bola pre mňa už po prvom pozretí kultová a scenár je asi to najlepšie čo Leigh Whannel zatiaľ napísal. Wan doručil špinavú atmosféru, no aj hlbšie posolstvo, skvelú hudbu a neokukaných hercov. Bezchybne mrazivý zážitok. ()

RabbitX

Vynikající filmeček takový mě byvěj kdž i vy musíte mírně přemýšlet kdo je vrah, tenhe film byl dobře propracovaný až na jednu maličkost nakonci kdž zabil toho Seba proč si nevzal tů zbran a neodstřelil si zámek na noze no nic dávám 5. ()

baruss

Zrejme sa tento komentár medzi inými stratí. Možno sa niekto bude diviť čo hľadá tento film v mojej top 10. Ako Horor, ako triller, ako krimi tento film patrí do veľmi schopného nadpriemeru. Ale ako drama, ktorá polemizuje nad ľudskými životmi, ktorá poukazuje na to ako dokážu ľudia svoj jediný (ospravedlňujem sa tým čo veria v reinkarnáciu) pokus žiť premárniť, ako drama tento film exceluje. Ešte nikdy som tak veľmi nezdieľaľ svoje názory so záporným hrdinom. Jigsaw má moju plnú podporu, vo všetkom s ním súhlasím !!! ()

A.L.E.S.

Tenhle film jsem si pustil ke spaní a bohužel musím říct, že jsem usnul. Usnul jsem totiž únavou, nikoliv nudou. Proto jsem si zmeškanou půlhodinu pustil ještě jednou. Protože jsem chtěl vědět, jak to dopadne, neusnul jsem až do konce titulků. Další horor, kerý má něco do sebe. Podle prvních pocitů mi Saw připomínalo Kostku. To mě ovšem brzy vyvedlo z míry. Hudba k některým okamžikům byla naprosto dokonalá. Upřímně, za individua, který provádí takové činy, jsem považoval někoho jiného a hned po deseti minutách jsem ho odsuzoval. Pak byl ale prozrazen důvod, proč zavírá na první pohled nevinné osoby a nechá se je utýrat k smrti. Ukázalo se, že nejsou tak nevinní, jak se zdá. Svůj život si v tomto filmu musíte prostě zasloužit (a je možné, že to platí i doopravdy). Zamyslel jsem se, co já bych udělal pro svůj život. A byl jsem najednou v rozpacích. Raději o tom nebudu dále přemýšlet, nikdy nevíte, kam by to mohlo dojít. Ale na druhou stranu je skvělý pocit opět vidět horor takového kalibru. Hodlám se na to kouknout ještě jednou, což bych doporučoval ostatním, abych ho viděl souvisle, protože jsem v něm našel tolik inspirace jako nikde jinde. Pustím si ho třeba k obědu. Ale nechápu, jak se u hororů může někdo bát. Je to přece jen a pouze film, ne? ()

LordSnape

První (dnes už kultovní) díl série o brutálním vrahovi co lidi zavírá do "tajných" místností a do cesty staví nesplnitelné pasti. Zkrátka povedený thriller s horor prvky který neznalcům doslova vyrazí dech! ()

Belbo odpad!

Ten film, stejně tak jeho pokračování jsou špatné. Na lidi, kteří obdivují tento kus, uplatňuji myšlenky ze Se7em, kam svět spěje, pokud lidé dokáží jásat u 100 nesmyslného násilí čekat na podělanou pointu. Ani svému největšímu napříteli bych nepřál takové utrpení, zamyslete se velcí obdivovatelé nad svými soudy a čemu vzdáváte hold. A klidně mne považujte za starocha. ()

Honzíno

Počínám komentovat druhý film, který jsem včera viděl a má s tím prvním - Zbouchnutá - opravdu jeden aspekt více než společný. Že ne? Moralizuje! Perfektně. Pečlivě budovaná atmosféra snímku připraví zbylým elementům živnou půdu a na nich se rozprostře hlavní motto, jež mně řeklo, že si spousta lidí neváží života a neuvědomuje si, že žije jenom jednou. A tuto myšlenku podává vskutku nevídaným způsobem. Ano, ostré scény se honosí velkým objemem krve a relativního hnusu, jenže to jen přidává celkovému dojmu na realističnosti. Nejvíce mě mrzí asi místy slabší herecké výkony a semtam odhalená béčkovost, jež se určitě nemusela projevit třebas vůbec! Co se týče konce? Pro mě se jedná již teď o neodmyslitelnou součást celkového dojmu, mě ten závěr prostě dostal a odpustím mu i možnou diskutabilnost! Je to prostě nářez.. Který scénárista dnes něco takového napíše? Silné 4* ()

markuc

Velmi originalni horor, u ktereho se budete bat a nebudete se smat a nudit. Velmi originalne vymysleno i natoceno. ()

Samuel7

O Saw jsem hodně slyšel, a vždycky to byla jen chvála, nedokázal jsem si ale představit, že by mě tento typ filmu mohl zaujmout. To se ale překvapivě podařilo, protože něco takového jsem opravdu nečekal. Už dlouho jsem neviděl nic tak originálního, a ten konec... Za ten musím dát pátou hvězdu. ()

JimmyII

Rozhodl jsem se dát si celou Saw sérii v krátké době. Jedničku jsem už kdysi viděl a vím, že na mě dost zapůsobila. A stalo se to i na podruhé! Vychutnával jsem si detaily jak ve scénáři, tak detaily technické. Leigh Whannell a Cary Elwes jsou přinuceni hrát šílenou hru a hrajou ji výborně, skvělá je i hudba, kamera, střih a režie Jamese Wana, která přesně ví, co chce. Saw přineslo něco nového, jiného a stojí za to jej vidět. I mytologie kolem Johna je propracovaná a po skončení prvního dílu člověk potřebuje vědět, co bude dál! Nejlepší past: obrácená past na medvědy. 80% ()

Sokkk_y

Vánoce jsou tady a s tímto kouzelným časem přichází na můj monitor i plejáda hororů všeho druhu. Letos na řadu přišla nekonečná sága SAW a její hraví hrdinové. Počátek toho, co mělo být v původním plánu jen na tři části, je více než ideální. Tedy co se alespoň mé osoby týče. Ne moc krve, ne moc lekání, zato hodně psychologických momentů, které mne nenechaly ani na chvilku vydechnout. Už jen samotný námět je originální a hlavně střízlivě zpracován tak, aby měl divák stále o čem přemýšlet. Připojte k tomu potemnělé prostředí, bledé tváře hráčů a monotónní hlas Jigsawa a na světě máte slušný horor. A když se ještě přidá nečekaný scénář s ještě nečekanějším koncem, to už je eňoňuňo. Takže vzhůru na další dobrodružství. ()

filmmovier

Jeden z nejlepších hororů všech dob. Originální zápletka, stísněná atmosféra, úžasné onsazení, geniálně vypointovaný scénář a hlavně..... HUDBA. HUDBA. Takže od začátku. Na Saw jsem se chystal už hodně, hodně dlouho. James Wan je borec. Strašně děsivý horor plný zvratů a napětí, fakt jsem se bál jenom otočit. Je to vypointované, má to úžasné tempo, je tam Danny Glover, Tobin Bell (málo) a hlavně dvě nejdůležitější věci z celé série. Loutka a hudba. Tenhle film se fakt musí vidět, je to nepopsatelný zážitek, který jen tak nevymizí. Zápletka se sice může zdát banální, ale zdání klame. Tenhle film si hraje s atmosférou, napětím a cukáním nervů a podobné horory jsou přesně pro mě. Opravdu jeden z předních hororů historie. Podobné horory už se moc nevidí, což je škoda. Takže závěrečné shrnutí. Obsazení. Gradující scénář. Dokonalá zápletka. Loutka. Napětí. Atmosféra. Zážitek. Strhující, velkolepé finále. Epický závěr. Hudba. Asi to půjde do mé topky. 100%. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)