Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

BROKEN_

Skvělý mysteriózní thriller v režii začínajícího Jamese Wana! Výborně napsaný scénář, který dokáže udržet diváka u obrazovky až do konce, protože tolik otázek v danou chvíli, ta mysterioza, je prostě skvělá. Filmu bych nejspíš dal spíše 4*, ale ten ZÁVĚR lidi! JE GENIÁLNÍ! Aspoň teda pro mně, nevím co ostatní. Plus musím vyzdvihnout SOUNDTRACK který zazněl právě v tom závěru, a právě proto jsem to nazval slovem GENIÁLNÍ - ( https://youtu.be/hWaNoK3gN6M ) - pecka! Každopádně myšlenka filmu je originální, a ty pasti jsou prostě úžasně vymyšlený. Bavil jsem se, a proto musím doporučit ostatním. :) ()

DragonnCZ

Saw není dokonalost, ale spíše bombovost s velkou genialitou. Precizní zápletka, vnášící postavám enormní strach a dostává je do hodně vypjatých a psychologických situací. Hrátky vraha s jeho oběťmi jež si i policajty omotá kolem prstu je prostě bombová. Herci předváděli špičkové herecké výkony. James Wann je mistr v horrorech a umí vyvolávat pocit strachu o postavy ve filmu. Sice film měl problém s tempem a chtělo by to více vykrestlit ještě určité postavy a dát jim příběhový oblouk. Určitě i rozvést hlavní záměry vraha, proč to dělá. Finále je ale jinak prostě perfektní a skrze hlavně dialogy jsem si film vychutnával každým douškem. Ve filmu je zvýrazněná i brutalita a je to jedna z těch typických horrorově mysteriózních žánrovek, které ultra žeru, né-li miluju. Tudíž se ani nebráním časem v sérii pokračovat. Hlavně mě láká díl Saw 3D kde si i střihl zpěvák Chester Bennington. Každopádně film hodnotím velice kladně a klidně bych se nebránil filmu udělit 8.5 bodů z 10. ()

-dRaGoN-

Tak po 7edm prvni temer dokonaly Thriller*Horor originalni pocin. Skoda sceny pred koncem kterou proste hlavni dva predstavitele nedokazali zahrat a pusobi tak mirne pateticky, zaver mi to vsak rychle vyhnal z hlavy. Perfektni ! 5/5 ()

Jazzzz

S ničím zas tak novým tenhle film nepřišel. Jak tady již padlo, je již s čím srovnávat. Sedm, 8mm a další se svojí atmosférou Saw s přehledem vyrovnají. Vrah během prvního dílu neukázal ani známky po pochybách a vše mu vyšlo podle plánu, perfektně. Uvidíme jestli s pokračováním dojde i k chybám vraha, jako tomu bylo u serie s Antonym Hopkinsem. Po shlédnutí druhého dílu jsem teprve docenil kvality dílu prvního. Atmosféra jedné místnosti je perfektní a možná bych být režisérem z těch 100 minut strávil v té místnosti s kamerami mnohem víc času než on. Každopádně, ale kamera super. A ony ďábelské hry jsou ještě v rámci mezí snesitelné. Ještě bych chtěl vyzvednout hlavního hrdinu, který vše dělá proto aby vrátil lidem jejich touhu po žití. Je pravda, že dnešní společnost bere lidem ten pocit, že si musí svého života vážit. Začnou nad tím uvažovat až v nejhorších situacích. Jen tehdy si uvědomí, že život má svou váhu a i sklenice s čistou vodou svou krásu. ()

Playman

Výborný thriller, který se jeví jako perfektně promyšlený celek nám představuje strhující příběh o tom, co všechno jsou lidé schopni udělat pro záchranu svého života. S příjemně šokujícím závěrem, tunami brutality a vypilované atmosféry se tento film rovná skbostu ve svém žánru, který si pět hvězdiček jistě zaslouží. Bohužel s následujícími díly se dostavila sestupná tendence kvality. A to následovně: SAW II - Ještě se to dá *** SAW III - Nastavovaná kaše. Mnoho ZBYTEČNÉ brutality. Připadá mi, že film je jen o ní a o mučení. Žádná snaha o to, aby si oběť začala vážit svého života. ** SAW IV - Výtečný prequel a zároveň strhující jako předešlé dva díly dohromady. **** ()

BS

O Sawu jsem viděl film o filmu, četl jsem o něm, ale nikdy jsem se k němu nedostal (jen sem každý rok sledoval plakáty upozorňující na další díly). Nakonec jsem film viděl čistě náhodou na ČT1 a musím uznat, že mě to dostalo! Ta malá koupelna měla své (krásně odporné) kouzlo, linie s detektivovým pátrání po Jingsawovi taky nebyla k zahození... Potom, ale přišlo něco naprosto trestuhodného. a to scéna se Zepem, kdy asi třikrát dokázal připravit klaďase o zbraň... Tenhle nedostatek filmu, ale prominu za ten brilantní konec, který mě naprosto rozhodil, něco tak překvapujícího jsem opravdu nečekal (Hello Zepp od Charliho Clousera tomu dost pomohlo). Díky za tenhle film! :) ()

gjjm

Trošku podobné Cube, o něco málo horší. Brutální příběh o nevysvětlitelných vraždách, v nichž si vrah fascinujícím způsobem hraje s mučenými a deprimovanými oběťmi. Víc takových horrorů! ()

lennyd

Adam. Lawrence. Dva muži - jedna místnost. Ani jeden z nich netuší, jak se sem dostal - jediné co ví, že jsou připoutaní každý za nohu (svoji) ve svém rohu. Ač se navzájem neznají, brzy zjistí, že spolu mají mnoho společného, a že se taky společně ocitli v hledáčku skládačkového vraha. Ten si vždy vyhlídne své oběti, zavře je do nějaké místnosti, a dá jim úkol. Splní úkol - přežije. Nesplní - game over. Dokáží Adam s Lawrencem spolupracovat natolik, aby se jim povedlo přežít ? Čas běží ... Dnes už se téměř nestává, že by se natočil nějaký extra originální film. Ale když se to stane, je to bomba. To je i případ Saw: Hra o přežití, a to je taky důvod, proč se z původně video filmu stal celosvětový trhák, který plnil kina po celém světě (a bohužel si taky vysloužil mnoho pokračování, horších a horších). Napětí je naprosto dokonale dávkováno, ze začátku - když ani hrdinové ani divák netuší o co jde, je tempo pomalejší, aby se ke konci brutálně zrychlilo, a šokující, téměř videoklipový závěr vše skvěle završí. I přes obsazení ne moc známých herců, tito podávají perfektní výkony - samozřejmě hlavně Leigh Whannell a Cary Elwes. Rozhodně doporučuji shlédnout, a určitě ne jen jednou. I ve chvíli, kdy člověk naprosto přesně ví, o co zde jde (a jak to dopadne), o to víc si vychutnává samotný děj filmu. Prostě skvělé ... ()

KitFisto

Fakt by mě zajímalo, jak se tohle někomu může zrodit v hlavě. Ale proč ne. Je to originální, morbidní, brutální a bůhví co ještě. Velké plus tohoto filmu je fakt suprovní atmosféra, která graduje každým okamžikem. Čekal jsem, že tam budou lekavé momenty, ale těch se ne a ne dočkat. ()

Tomes83

Tohle svět filmu potřeboval, nejen bezhlavé zabíjení ve stylu pátku třináctého, ale zabíjení s nápadem! A pan skládačka vždy dostal skvělý nápad jak svou oběť dostat do úzkých, ale přitom ji dal vždy šanci na záchranu... i když ta byla mnohdy bolestivější než sama smrt! Závěr filmu mi pak naprosto vyrazil dech! Nejlepší film roku 2004! ()

uiu

Pro někoho mistrovský horor. Pro mě sadomasochistická nechuťárna. Když na scénu přijela loutka na tříkolce, vyprskla jsem smíchy, což asi nebyl záměr filmu, ale promiňte, ta dřevěná figurka mě neděsila, i když další z režisérových horůrků Dead Silence zbožňuji. Z reakcí lidí jsem čekala na ten konečný zvrat, který každý vynáší do nebes a opět velké zklámání. Kdyby ten zvrat byl jen jeden a pořádný, jako třeba v Šestém smyslu... tady jich jsou rovnou asi 3 za sebou. Bum dozvíme se tohle, po minutě bum, ale ono to bylo takhle a pak zase bum no toto! Kult tohoto filmu prostě nechápu a nepochopím. ()

anli

Horor,který je skládačkou,kde každý díl je bizarní a zvláštní.Geniální vrah,ztráta paměti a probuzení neznámo kde?Je třeba víc dodávat-není.James Wan buduje atmosféru strachu a buduje jí dobře.Jak nejsem příznivce hororů,tady musím atmosféru pochválit.Wanova inspirace zejména nočními můrami je zřejmá(vůbec opisovat z ostatních filmů hororového žánru mu jde opravdu dobře) a námět je vskutku originální(a opravdu hustý).Srovnávání se"Sedm"je možné snad jen na začátku filmu podobnou a ponurou atmosférou,pak už rozhodně ne.Je to klasický teenagerovský horor,který sebou nese prvky psychothrilleru,je originální a opravdu napínavý.Osobně mě vadí perverznost základní myšlenky filmu"zabij nebo budeš zabit"a její brutalita jako taková.Také některé scény jsou pro mě příliš naturalistické(protože jsou jen na efekt) a radši se dívám na budování atmosféry jinou cestou než pomocí brutálních záběrů.Ale to je úlitba teenagerům a je vcelku pochopitelná.Hodně vydařený a překvapující byl pro mě konec filmu a přestože bych normálně dal 65%,tady musím za ten konec ještě něco přisypat,takže celkově vzato dávám 75% a asi chvíli nebudu chodit do koupelny. ()

Antek

Tak tenhle typ filmu miluju.Ať už se jedná o vyníkající atmosféru, tak i o jistou překombinovanost, která k tomuto žánru prostě patří. Takhle sucho v krku jsem u sledovaní filmu dlouho neměl. Závěrečná pointa je perfektní. ()

Master19

Opravdu povedený kousek. Velmi dobře propracované smrtící plány a výborná atmosféra. Na pátou hvězdičku mi tam ale něco chybí, nejspíš to zavinily scénky s manželkou a dcerou, které trochu kazí originalitu snímku. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)