Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Specs

Hlášky: Dr. Lawrence Gordon: - "Jak se jmenuješ?" Adam: - "Jmenuji se 'Kurevsky Zmatený'. Jak se jmenuješ ty?" & Jigsaw: (na Amandu) - "Gratuluji ti, stále žiješ. Většina lidí si neváží života. Ale ty ano. Už ano." & paní Gordonová: - "Bylo by lepší, kdybys řekl, že mě nenávidíš, alespoň bych věděla, že něco cítíš!" ()

pfa

Bizarní, brutální, děsivé. Další neskutečnej magor a jeho hrátky. Hutná atmosféra, nečekané zvraty. Drsný thriller. [1O/1O] (Saw, USA, thriller-horror) Zkoukněte také: Sedm(10/10). ()

Pit

Strach je krásny .... pokiaľ sa nebojím ja !!! Ale nie, fakt podarené dielko. Dobrá myšlienka postavená do hlavnej úlohy a úloha splnená na jedničku - a najlepšie na tejto myšlienke ??? = Jigsaw nikoho nezabije, oni to spravia sami. On sa len hrá !!!! ()

Borat

Každý horror má za účel vystrašit člověka a nebo ho donutit, aby se něčeho bál. Příklad Poltergaist - šatník, Záhada Blair Witch - les, Kruh - televize atd. Saw: Hra o přežití je film s originálním scénářem: Úchylný, zato geniální "vrah", s pomocí jeho komplice vás donutí dělat šílené věci na šílených místech, jenom pro to, abyste přežili. Není to originální? Je ! Proto se na to tak hezky kouká. Jigsaw vás do jeho příběhu prostě vtáhne a o to de. S hlavnímy postavami prožívaté to samé utrpení jako oni. Hlavní postavy jsou Leigh Whannell, Cary Elwes a Jigsaw Tobin Bell, jejichž herecké výkony jsou přesvědčivé a dodávají na strachu. Z tohodle akčního horroru jsem se začal bát skříní:) Taky se bojíte jít večer spát, aniž byste se do ní koukli? :)|88%| ()

Kangaxx

Výborne spracovaný zaujímavý nápad. Škoda že ďalšie štyri pokračovania sú už iba varenie polievky z čistej vody. ()

jenik71

Naprosto originální !!! Nedá se to přirovnat vůbec k ničemu, co bylo v tomto žánru natočeno. A to oceňuji. Skvělý nápad, scénář, herecké výkony a ranec napětí od začátku do konce. Je to sice zvrácené a morbidní, ale v dokonalém balení pro fajnšmekry zvrhlých thrillerů. Další pokračování jsou však již o dost horší. ()

VooDoom

Tento film se mi natolik zalíbíl, že jsem ho musel videt opravdu, ale opravdu hodněkrát, než jsem se ho nabažil.Skvělý nápad! Děj Vás přímo vcucne :) ,vyplyvne až na konci filmu a stále budete kroutit hlavou a říkat si: ,,Jak je to jenom možne?,, ()

pugs

"Ty mně neznáš, ale já tebe ano. Zahrajem si hru." Saw nie je ani tak horor, ako by to niekto očakával. Od hororu každý očakáva poriadne ľakačky a mrazivú atmosféru. Saw to NEMÁ. Je to vlastne zmes krimi a mystiky, kde vás prekvapujú neočakávané zvraty, tak, že keď ich odhalia ihneď rozmýšľate ako to v podstate ten vrah do posledného kúskočku skladačky premyslel a zisťujete, že vrah mal vopred tie kúsky skladačiek pečlivo rozložené a neurobí nijakú chybu. Se7en som nevidel, tak to neprirovnávam, ale pre Jamesa Wana je to ako režijný debut, ktorý ho dostal na výslnie úchvatný. 9/10 ()

Wbcko

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s podle mě možná vůbec nejlepším (minimálně jedním ze nejlepších) závěrů. Veliká škoda, že ostaní díly nejdou ve vyšlapanách šlépějích a série se postupně zvrtává v pěknou sračku. Nutno vidět v originálním znětí, Jigsawův hlas je boží. edit. Viděno po zhruba šesti letech a s takovým nadšením bych o filmu určitě nehovořil. Je zajímavé jaké věci jsem ve filmu přehlížel a byl ochotný mu prominout. Například to, jak je všechno až srandovně low-budget, mnohé díry v ději nebo třeba fakt, že ten člověk co hraje Dr. Gordona je až neuvěřitelně špatný herec. Hodnocení měnit nebudu, závěr je fajn a pořád je pro mne Saw klasika a jeden z oblíbaných filmů. ()

spikey1

První díl, byl opravdu něčím nadčasovým, něčím co tu ještě nebylo. další ovšem jdou do popcornových vod a staví se vedle stejné série jakou je třeba Scary Movie. ()

sellsakul

Najlepší diel z celej nikdy sa nekončiacej ságy SAW. Keby James Wan režíroval aj ďalšie časti, verím, že by to bolo iné kafe. ()

Almásy

neuveriteľne chytý koncept ,,higher level,, slasher thrilleru, ktorého trochu potápa obsadenie a mizerná réžia. ()

DeathTheKid

Nejlepší horor co jsem viděl a to co se týče všeho, tedy prvky fakt hustého leknutí(prasečí hlava), potom fantasticky promyšlený děj a fakt fajnové chuťovky a samozřejmě soundtrack, který napětí a jen podtrhává. Nemám co vytkout, protože pointa filmu je ukázková a proto měla být natočena jen jednička a zbylé filmy nikdy neměly vzniknout, protože jedničce kazí reputaci. ()

venca163

Brutální nápad! Léta jsem o tom slýchaval jako o nejdrsnějším hororu, kvůli proslulé scéně s pilou, "jak si uřeže nohu a celý je to tam vidět, hnus", všichni říkali. Tyhle scény tam patří, o tom žádná (není to samoúčelné, je to prostě horor POMO ;), ale největší síla je v parádním námětu ("Celý život jsi blablabla...nyní se podívame, jestli dokážeš pro své přežití něco obětovat"). Co si dál pamatuju, tak se kousek skládačky v dalších dílech pookryje, aby se někde v pětce z toho stala totální kokotina, kterou se ještě snaží dohnat šestka (7 jsem neviděl). Jednička je "pouze" (kvůli občasné naivitě apod.) za zasloužené 4*. Přidávám nejsilnější scénu, která se bohužel nedostala do standardní 103 minut verze: jigsaw most scary banned scene (85%) ()

lewwin

Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Tak tohle bylo poněkud drsné kafe. Slyšel jsem mnoho referencí o tom, jak je film skvělý a drsný, alá Sedm, ale záměrně jsem si nečetl obsah, protože jsem si film chtěl opravdu užít. A udělal jsem dobře. Takže zaprvé, kamera: fakticky krutá, perfektně a moderně střižená, s 3D prvky, a hezky detailní. Za druhé, výkony: výborně zahraný psychologický rozklad osobností přecházející do šílenství, heslo 'nikdy nikomu nevěř' se postupně mění na 'musíme si věřit, jinak se z toho prostě nedostaneme'. Zatřetí: jestli je tohle Wanova prvotina, tak klobouk dolů, už se těším na 'druhotinu'. Prostě film, který drásá nervy, a rozhodně mě u něj celkem mrazilo. Nemá cenu prozrazovat něco z děje, ale něco možná ano: zejména ke konci velmi, velmi překvapivý... Už jsem předpokládal klasické jú.es.ej klišé, ale ono to bylo vcelku originální. Jo a mimochodem - tu kovovou helmu s náhubkem bych opravdu na sobě mít nechtěl a asi bych to nepřál ani největšímu nepříteli =) Milovníkům úchylných filmů typu Sedm a spol. vřele doporučuju... Ale nečekejte, že to bude jako Sedm... ()

solskjaer

Myslím si, že každý začínající režisér by si přál prožít přesně takový režisérský debut jako to dokázal James Wan. Sice film nepřináší nic zase až tak nového, vlastně téměř nic, ale nevím jak je to možné, všechno to do sebe nesmírně perfektně zapadá a výsledný zážitek z filmu je parádní. Po dlouhé době jsem se skutečně bál a prožil jsem to pravé mrazení, podobné tomu, při sledování Mlčení Jehňátek. ()

Smileface

Konec filmu je naprosto naprosto uměle nastanevý a ze Saw které se mi jinak zdálo ucelené dělá jen další hrátku na dokonalého zločince. Já se ptám proč? Proč takto zmršit závěř, vždyť jen stačilo aby zkusit, jestli má "mrtvý" muži uprostřed tep nebo ho aspoň prohledat(Jestli u sebe nemá něco důležitého). Samozřejmě doktora to nenapadlo i když už byl volný "Učelovější už to snad ani nemůže být :-)" ()

vincent

Tak teraz neviem. Ale som tu asi jediný s takýmto hodnotením. Pre mna to bolo obrovské sklamanie. Veľmi dlho som sa už tak pri filme nenudil. Nechápem to...plagáty-dobré, trajler-dobrý, reakcie na film-dobré. Ale mňa to vôbec nechytilo. Jedna z mála dobrych vecí bola hudba a dobrý mohol byť aj výkon Dannyho Glovera ale tento starý pan nedostal veľa miesta na hranie. Absolutne ZLÝ herecký víkon podal Cary Elwes. Je to až tak zlé, že párkrát som to nevydržal a začal sa smiať. Malé prekvapenie na záver už film nemohlo zachrániť. Už to nechcem nikdy v živote vidieť a Cary Elwes nech sa mi vyhýba celý zvyšok svojho života! ()

Anticque

Wýborný filmeček. Geniální wrah, promyšlené smrti a falešné stopy. Člověk se probudí w neznámé místnosti, nic newidí, nic si nepamatuje a najednou je to tady, stane se součástí hry wraha, který pomocí dobře promyšlených her bizardně likwiduje swé oběti. Kdo se dostane do spárů wraha, tak ho čeká nejhorší noc jeho žiwota. Setkává se proti člowěku, kterému říkají Jigsaw. Hra začíná. Jsem zwědaw jak se s druhým dílem popere nowej režisér. Dwojka by měla bejt už teďka někdy w konech. Jsem zwědaw. ()

sedm.1

K Saw jsem se dostal až o dost později,když film přišel do videodistribuce,a na základě výborných recenzí jsem po filmu šel jako pes po buřtu.U mého komentáře udělám tentokrát krapet vyjímku a ikdyž si filmy ZÁSADNĚ!!! nevybírám na základě obálky,které jsou z 99% naprosto nehorázně lživé a spíš k smíchu,tentokrát z ní vyjdu.Na ní se píše:,,Po Sedm nenásleduje osm,ale Saw!"S tímto propagačním tvrzením distributora musím výjmečně souhlasit,neboť skutečně od geniálního filmu Sedm jsem skutečně lepší thriller než Saw já osobně neviděl.A druhý ,,velkolepý" titulek zní :,,Šokující a zběsilí thriller".S tímto tvrzením už bohužel tolik souhlasit nemohu.1)šokující?No....?....šokující?Asi ano,ale těch šokujících filmů je opravdu hodně a možná s ještě mnohem větším šokem pro diváka,než má Saw.Ale OK,to ještě beru.Ovšem 2)zběsilí?Pokud je myšleno zběsilí jako vražebné tempo děje...to bohužel už tak souhlasit nemohu.Děj sice ubíha velmi rychla a diváka opravdu do sebe vcucne,ale o zběsilosti tu opravdu mluvit nemohu.Každopádně,Saw má pro mě obrovský klad hlavně ve dvou věcech.Atmosféře a nápadu!!!Atmosféra je opravdu hustá,drsná,hooodně temná a to je pro mě základ u těchto filmů!Nápad?Právě tahle věc mě na Saw vzala ze všeho nejvíc.Originální,fantastický nápad,právě od dob Sedm,nápad na film ten nejlepší.K hercům,ti zde předvádění docela pohodový výkon,ale na nich tento film opravdu nestojí,vesměs ale své role zvládli s přehledem.Hodně jsem přemýšlel nad závěrem,který je v ostatních komentářích dost diskutovaný.Zde si budu krapet oponovat,neboť i mě přišel trochu takovej ....prostě nevim....,ale zároveň mě opravdu překvapil,já takové vyústění ani náhodou nečekal a vlastně se mi velmi líbil.Saw je prostě velmi vydařený thriller a já tuto temnotemnou hříčku DOPORUČUJI každému!!! ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)