Matrjoški

(TV seriál)
Krimi / Drama
Belgie, (2005–2008), 16 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Guy Goossens, Marc Punt

Michel van Laer

Peter Van den Begin, Axel Daeseleire, Luk Wyns, Marc Van Eeghem, Lucas van den Eynde, Ljubomiras Laucevičius, Manou Kersting, (více)

Série(2) / Epizody(20)

Jsou mladé a jsou krásné. Jedni je prodávají, druzí kupují. Belgický kriminální seriál z prostředí obchodu s bílým masem. Každý rok jsou stovky žen na celém světě odvlečeny ze svých domovů a donuceny k prostituci a k sexuálnímu otroctví, z kterého jen obtížně a někdy vůbec nacházejí únik. Seriál Matrjoški vypráví osudy deseti z nich. Ukazuje složitou situaci těchto žen, nevybíravé kriminální postupy mafiánských živlů, stejně jako si všímá toho, jak policie často jedná pomalu a mnohdy toleruje obchod s bílým masem. Seriál byl kromě Belgie uveden ve Finsku, Švédsku, Velké Británii, Španělsku, Francii, Polsku, Maďarsku, Německu, Austrálii a Brazílii. Vzhledem k diváckému zájmu o ztvárněné téma o rok později vznikla druhá desítidílná seriálová řada. (Česká televize)

gudaulin

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Je to zvláštní, ale zatímco s některými tématy pracuje kriminální žánr v nesčetných variantách až do omrzení - namátkou je možné uvést drogovou scénu nebo terorismus - jiným se scénáristé důsledně vyhýbají. Patří k nim i potenciálně atraktivní svět obchodu s bílým masem. Vedle britského seriálu Zvláštní oddělení si ještě vybavím britský snímek Sex Traffic a pak už mně paměť nic nedokáže nabídnout. Belgická televize se rozhodla tohle bílé místo vyplnit rozsáhlým projektem Matrjošky, kde sleduje osudy východoevropských dívek vylákaných pod záminkou práce tanečnice do západní Evropy. Ze sálu se stane bar, z pódia prostor kolem tyče a z tance vyzývavá striptýzová šou, kde se očekává pracovní nasazení i v separé s širokou nabídkou sexuálních potěšení a s neustálým rizikem, že v případě slabšího výkonu dívky nemine prodej smlouvy do podřadného bordelu s agresivní klientelou a s vyhlídkou sexuální nádeničiny toho nejhoršího ražení. Osudy dívek i členů zločineckého gangu se klikatí, někomu se podaří včas vystoupit, někdo se konce jízdy nedočká. Ale svoji cenu nakonec zaplatí každý. Matrjošky představují slušně zvládnutý napínavý seriál s realistickým vyzněním a bez laciných scénáristických berliček a kotrmelců, s přiměřeně odpudivými a přitom uvěřitelnými padouchy a s nikoliv neposkvrněnými klaďasy na druhé straně. Snad je jen škoda, že některé postavy se s přibývajícími díly vytrácí. Bylo by zajímavé sledovat i vedlejší linie vyprávění a naplnit i příběhy vedlejších postav. Celkový dojem: 75 %. ()

Arsenal83

Jeden z najlepších počinov na tému "biele mäso", a to na poli filmovom aj seriálovom. Realistické zobrazenie toho, ako to vlastne funguje, ako lacno sa dievčatá z východnej Európy a Ázie získavajú, že su vlastne dražené ako otrokyne za nejakých pár stoviek eúr. V obidvoch sériách sú najlepšie podľa mňa stredové časti, teda 3-7, ten finiš už potom bol nejak tak dokopaný. Najlepší na tom sú herci. Ani neviem, či sa vlastne o hercov jednalo, pretože tie ksichty, to je ako zo zločineckého časopisu. ()

esopesokeso

Wau, tak toto je špička medzi seriálmi! Násile a arogancia je na dennom poriadku, hustý dej, fakt pochúťka na osem hodín! Aby ste boli v obraze, tak sa tu dá dočkať takých scén ako nájdenie dvoch hlav stripteriek v mraziaku, odstrelenie gulí... Takže určite choďte do toho a snáď potom niekto z vás spraví titulky na Matroesjka's 2 ;) ()

grizly007

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Je na co se dívat :) zajímavá sonda do obchodu s ruským masem. Jsem u třetího dílu a baví mě to. Mimochodem je to seriál s nejteplejším fízlem všech dob to až uvidíte pujdete do kolen. DRUHÁ SÉRIE POZOR VÝJIMEČNĚ UPOZORŇUJI NA SPOILER DOSTI ZÁSADNÍ: Takže druhá série začala trochu divoce ale brzy se ustálila a začalo to zase vše krásně dávat smysl. Tedy až do třetího dílu kde se rozhodli scénáristi že nechají nejlepší postavu zabít čímž pro mě seriál dost výrazně ztratil na přitažlivosti. Je to jako by v Ženatý se závazky odstranili fotra. EDIT: Naprosto neznámý seriál ČT umístila tradičně na čt2 aby to pokud možno vidělo co nejméně lidí nicméně VŠEM vřele doporučuji. ()

tahit

I když zákulisí byznysu prostituce a sexuálních otrokyň není zrovna mým oblíbeným šálkem čaje. Tak jsem ze zvědavosti zhlédl. Hned na úvod mohu konstatovat, že dějový rámec se vší pravděpodobností je vybudován na základě možných reálných zločineckých praktik se všemi negativy. Tudíž v dané problematice nelze upřít seriálu mírnou nadprůměrnost. A po pravdě řečeno, obecně se dá říct, že občas to nebyl hezký pohled, ale pro holky, které láká čtvrť červených světel a hodinových hotelů, je to možná jedna z cest, jak možná pootevřít oči. I když v závěru seriálu je to už poněkud únavné, tak za zhlédnutí to určitě stálo. ()

• Belgičtí filmaři neovládali jazyk, kterým dívky při natáčení mluvily. Museli si proto najmout několik překladatelů, kteří hlídali, zda se dívky drží scénáře. (eMeMko)
  • V seriálu si zahrálo 120 herců z několika různých zemí, a to z Belgie, Ruska, Nizozemí, Moldavska, Kypru, Řecka, Litvy či Velké Británie. (eMeMko)
  • Natáčení probíhalo v Belgii, Litvě a na Kypru, a to celkem 135 dní. (eMeMko)