Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

movieband

James Wan je hororový průkopník. Ve filmu je parádní hudba (!), dobrá hororová atmosféra (!!), sympatičtí herci a jednoduchý děj, který pobaví a nemá diváka ničím urazit. Je tu pár záběrů, které nejsou zrovna dvakrát příjemné (scéna v té místnosti u hrobníka s nebožkou) a upřímně mě z nich vcelku mrazilo v zádech. Film není vůbec špatný a má prostou, jednoduchou a klasickou hororovou dějovou linku, která je sakra dobře zpracovaná. Mě se film líbil a klidně se na něj podívám znovu, jen přes některé věci se nepřenesu, protože mi pod Wanovým jménem vážně nesedly. 70% ()

Maq

Chodit potmě s baterkou po opuštěných starých barácích je pro horror povinný základ, ale přece jenom by to mělo být o něčem. ()

slunicko2

Po prvních hbitých dvaceti minutách se snímek zklidnil do nudící předpověditelné duchařiny. Sledoval jsem film kvůli 31letému Ryanu Kwantenovi, ale ten své tělesné půvaby nijak nepředvedl. ()

MATADOR

U většiny filmu to bývá tak, že začátek je dobrý, ale poté se to nějak vleče, až do konce. Zde je to naopak, dle mého názoru, docela nic neříkající začátek, až druhá polovina filmu za něco stojí. Jak už tak známe Jamese Wana, vždy na nás vybalí nějaké famózní překvapení na konec a i zde to stojí za to! A opět vynikající hudba v podání Charlieho Clousera. Ale jako horor, mne tento film příliš neuspokojil. *** ()

stration

James Wan dokázal, že horory točit umí. Jedinou vadu na kráse to má, že chca nechca musíme srovnávat se SAW. Ono je to v podstatě stejně natočené, závěrečná pointa jako by SAW z plátna vypadla, herci jsou vesměs nezajímaví. Jenom je to prostě natočené velice dobře, skvělá hudba i atmosféra, která je tentokrát opravdu hustá. Na Vánoce jsem koupil synkovi loutkové divadlo. Ty loutky už ale se mnou přes noc v ložnici nebudou! ()

dawe04

Duchařský příběh od tvůrců Saw, tentokráte s loutkami v hlavních rolí trpí několika logickými nesmysly a občas si protiřečí - nicméně je dobře zahraný, loutky jsou pekelně děsivé a k dobru přichází i tradiční šokující zvrat na konci. V dnešní záplavě laciných hororů můžu Dead Silence jen doporučit. A hlavně u něj nekřičte... ()

salalala

Po patnácti letech by se dalo říci, že Dead Silence by se neztratil ani v aktuálním Conjuring univerzu, protože děsivé loutky jako by vypadly z povídaček manželů Warrenových. Už tehdy ale James Wan ukazoval, že s atmosférou dovede pracovat naprosto brilantně a od prvních minut ji nastolí opravdu nekompromisní a hutnou, že z toho divákovi není úplně nejlépe. Podobné je to s lekačkami, které fungují, i když nejsou tak šokující jako v následujících režisérových počinech. I vizuálně film vypadá naprosto vytříbeně a zejména flashbackové pasáže jsou vymazlené. A je to právě technická stránka, která snímek zachraňuje, protože příběhově nejde o nic objevného a Leigh Whannell se opírá o spousty klišé a nelogičností a celá linie s vyšetřujícím policistou je hodně na vodě. Ani Ryan Kwanten v titulní roli výsledku nepomáhá, protože je zoufale nevýrazný a prkenný a možná i proto je jeho postava extrémně nezajímavá. Z obsazení tak vyniká snad jen Bob Gunton a občas i Donnie Wahlberg. Ocenit se ovšem musí nečekaná a relativně děsivá pointa, která příběhu přidává na atraktivnosti, a i když není nikterak šokující, funguje velmi dobře a dává smysl. Dead Silence je i po letech jeden z těch lepších hororů, které v posledních dvou dekádách vznikly, protože není laciný a je na něm znát, že si na něm tvůrci dali záležet a měli alespoň elementární znalosti o fungování žánru. 70 % ()

grogodil

Dead Silence nie je (ako tu podaktorí píšu) nijak desivý, alebo aspoň mrazivý horor, to hovorím vopred. Remeselne je slušne zmáknutý, to áno, ale obsahovo je už dávno pradávno po záruke a navyše s priesvitnou pointou. Cez modré filtre a za doprovodu onoho ticha a zopár vŕzgavo-cinkotavých zvukov sa mu síce darí vytvoriť napínavú momentku, keď sa snaží o serióznu hororovú atmosféru, no keď sa človek do tých slaboduchých dialógov trochu započúva a nad podaktorými ťahmi postáv čo i len trochu zamyslí, tak si uvedomí, že si všetci do jedného za tú ich donebavolajúcu blbosť tie utrhané sánky zaslúžia :-) ...Na druhú stranu, za horor sa dnes považujú a vydávajú aj podstatne horšie výplody a keď tomuto človek ide trochu v ústrety, tak ho to minimálne neurazí a nenaserie :-). ()

Dexter1

Scenár miestami pokrivkáva, no Wan z neho tesá klenot. Kompozičná nápaditosť, hry s farbami a skvelá nadväznosť obraz-hudba. Wan skrátka vie a určite je to meno, ktoré bude pre horor v budúcnosti niečo znamenať. Miestami klišoidná zápletka ťaží na skvele budovanej atmosfére, prípadnom odľahčení v komickej figúrke a vskutku prekvapivom závere. 3* sú možno málo, ale verím, že Wan to v budúcnosti dobehne. ()

Skip

Použití tohoto druhu loutky u mě vždy vyvolává nepříjemné pocity. Ale film jako celek se moc nepovedl, o hereckých výkonech ani nemluvě. Takže podprůměrný film s jednou dost dobrou loutkou. Nic víc. ()

berusche

Já a tady James Wann asi kamarádi nebudem. Je mi líto, opět mě přesvědčil, že prostě strašidelné filmy točit neumí. Přehnaná snaha udělat "baf" v pravé chvíli se stane jen očekávanou směsicí bubu scén, které ovšem ani kostymérka nedokázala dotáhnout tak, aby byly vlasyrvoucí. Vlasyrvoucí jsou naopak naprosto divné dialogy, pointa a hlavně výkon tady pana Kudrlinky, kterej není ani hezkej, ani přesvědčivej a už vůbec ne proboha herec. Takže, já už teď asi vím, že každá další věc po Saw bude prostě jen a jen horší. Mé hodnocení budiž za to, že ty loutky byly docela dobrej tah a že s tím jazykem mě pobavili. Jinak bych to viděla na takovou pěknou hororovou komedii. ()

applause

I když jsem viděla film pouze z půlky, tak mi to stačilo. Bylo to docela strašidelné a loutky mi připomínaly panenku z Annabelle. Když jste to brali po logické stránce, tak to byla kravina. Ale na horor dobrý, hlavně to mělo dobrou atmosféru. U doporučení se ale spíše pozdržím. ()

honajz2

Tohle je takový ten horor, co neuraz ani nenadchne. Na mě se to osobně až moc vleklo a některé pasáže by se klidně mohli vynechat, ale dá se na to dívat. Nějaké zajímavé scény tady jsou, avšak pak jsou tady ty utahané a nudné. Atmosféra fungovala jen občas, napětí skoro chybělo, což je taky škoda, příběh je sice klišé, ale Wan se z toho snažil dostat co nejvíc zajímavého. No, a vyšlo to čistě na průměr. Slabé 3* ()

Meridius

Slušný horor s dřevěným hlavním hrdinou a tím nemyslím tu loutku:-) Jigsawa ležícího na zemi u konce filmu sem si všimnul bez nápovědy. ()

HappySmile

Konečně horor, u kterého se člověk aspoň trochu bál a to ani nemusela stříkat krev a lítat vzduchem jedna hlava za druhou. Konec byl překvapivý, opravdu jsem to nečekala. ()

Martin741

Reziser James Wan po vybornom Saw : Hra o prezití prisiel v roku 2007 s novym hororom Dead Silence. V ramci hororoveho zanru slusny kusok, ktory obsahuje iste par klise, ale ako hovoril maestro : "je lepsie s klise zacinat, ako koncit". 83 % ()

Jino

Hodně slušný horor. Příběh sice není nějak originální, ale ta atmoféra panečku, to bylo radost sledovat. Už si ani nepamatuju, kdy v podobném hororu byla tak hustá atmosféra. Jen doufám, že James Wan nepoleví a bude natáčet dál takové snímky, které oplívají starou školou, kdy nebyly důležité litry krve a počet uřezaných končetin, ale byla důležitá již mnou zmiňovaná atmosféra a její stupňování. Co na to, že v Dead Silence je hodně klišé, když to tak dobře působí a moji hororové dušičce se dostalo zadostiučinění. ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům