Jednotka příliš rychlého nasazení

• Austrálie

• Kanada

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie / Francie / USA, 2007, 121 min

Nejočekávanější film roku, od kterého jsem nic jiného než jasnou pětihvězdičkovou podívanou opravdu nečekal. Jak bych také mohl, předchozí práce tohoto tvůrčího týmu je moje nejoblíbenější komedie nového tisíciletí. Jenže nakonec jsem vlastně spíše zklamán, nadšení mi vydrželo jen po celou první rovinu příběhu, kdy tvůrci nasadí nevídané tempo a kadence vtipů je opravdu šílená. Tahle část uteče rychleji než stačíte říct Hot Fuzz. Hrdina je najednou z města ve vesnici roku a během prvního dne ji obrátí naruby. A právě tady skončilo mé nadšení. Edgar Wright se uchýlil k nadměrnému používání kamerových triků, čímž pouze maskuje nedostatky scénáře. Epizodní forma totiž není pro vyprávění koherentního příběhu zrovna vhodná. Ten sled epizodek sice úžasně baví a slepá místa bych hledal jen velmi těžko, ale na druhou stranu by to chtělo scény více pospojovat, i když by to bylo částečním roztržením pevně nastoleného temporytmu. Druhá část a kriminální rovina také stojí za to, zejména její rafinovatnost (v rámci komedie samozřejmě, takováhle krimi-rovina by jinak neobstála), vraždy, které se tváří jako náhody a všichni tomu samozřejmě věří, jen seržant Angle ne. Ten totiž nedokáže pochopit, že prodavačka upadla na nužky a ten muž co od ní utíkal byl jen nevinný zloděj kaktusů. V této části je také naplno rozvedena konfronatace mezi hrdiny ("neříká se nehoda, ale srážka automobilů") a v mnoha místech až absurní humor (jednoslovné Angelovi odpovědi) funkční hlavně díky neustálému opakování. Závěrečná řežba není tak úžasná, jak tu většina tvrdí, ale hodně se jí vyplácí jistá doslovnost a citovanost kultovních akčních snímků. Zejména kněz je opravdu úchvatný. Závěr je neskutečně bizarní, a to ať se jedná o vyvrcholení zápletky nebo tu již výše zmiňovanou bitku a smát se opravdu budete. Edgar Wright několikrát dokazuje, že má nakoukáno a cituje ať již klasické detektivní romány nebo známé akční snímky. Jenže bohužel, ať jsem se smál jakkoli a opravdu se bavil, nemohu - ač bych rád - to absolutní hodnocení dát.(2.6.2007)

Po dlhej dobe som sa pri filme cítil ako malý sopliak, ktorý bezhlavo a s otvorenou hubou, z ktorej mu tečie slina, čumí na kvalitný a namakaný blockbuster, pri ktorom je prvoradá zábava a dokonalá adrenalínová atmosféra. 'Hot Fuzz' sa mi svojou nekompromisnosťou vryli do hlavy behom pár sekúnd a následne sa prerývali stále hlbšie a hlbšie, aby som mal v závere v hlave poriadne zmätok a bordel, pretože toľkú filmovú skazu a výbušnosť, ktorú narobilo toto tvoriace trio, som snáď ešte nezažil. Pomyslene rozdelený film, kde prvá neskutočne zábavná, anti-policajne parodická tretina predáva štafetu takmer horrorovej vyvražďovačke, ktorá je nakoniec zavŕšená brutálne kvalitnou akčnou jazdou. 'Spoler - keď na akcii za záchranu strechy miestneho kostola zavraždí niekto miestneho novinára sochou anjela z kostolnej strechy za svedectva takmer celého mesta a nakoniec to celé vyhlásia za nehodu - koniec spoilera', taká scéna buď zaváňa totálnym prúserom, alebo genialitou, ktorej absurdnosť vedia do maxima vyťažiť asi len majstri remesla, akými Pegg a Wright už bezpochyby sú. V pozadí sa k nám ako obyvatelia mesta, či policajných zborov prihovára pestrá paleta podporných postavičiek, ktorá každá má svoj účel a svoj zmysel aj keď povedia len jednu, či dve vety. V tejto zmeske hercov som nechápavo každú chvíľu nachádzal hviezdy (Bill Nighy, Timothy Dalton, Martin Freeman, Jim Broadbent) veľkých filmov, či hviezdičky (Bill Bailey, Alice Lowe, Julia Deakin) zo skorších spoločných Wright-Pegg-Frost-ovských projektov, teda skvelých anglických seriálov, a ktorých prítomnosť ma neskutočne tešila a poháňala percentá intenzity môjho smiechu a celkovej filmovej spokojnosti k maximu. Takže v skratke - tento film je hriech nevidieť a ešte väčší je vidieť ho len raz! 95%.(2.3.2009)

„Aké máte víno?“ – „Červené a... biele.“ Nick Frost občas nestíha, ale inak fajn, nabúchané hláškami, cameami, dialógmi, hláškami a akciou. Plno skvelých, fajnových, šťavnatých roličiek (Wainwright, Cartwright) a jedinečné prostredie krásneho anglického vidieka, ktoré absolútne zbožňujem. Poteší i zaujímavo vystavaný scenár, ktorý ku koncu ide pomaly až (prekvapivo) do hororu, síce jemne, ale ide. K tomu šokujúce úmrtia, vynikajúce vtipy a ešte lepšie dialógy ("pán kkot"). Vtipné, svieže, vynaliezavé, pôvabné, originálne a roztopašne rozkošné.(8.3.2008)

• LIVINGDEAD

Třemi slovy : "NUDA - NUDA - NUDA". Díval jsem se na tento film společně se sestrou a nezasmáli jsme se ani jednou!!! To už byl lepší odpad NORBIT a nebo MR. BEAN na prázdninách. Řeknu Vám, že jsem se více zasmál na Tlustém Albertovi (FAT ALBERT) kterého nedávno vysílali na HBO (od společnosti Disney). Jediná scéna, která se mi líbila ve filmu "HOT FUZZ", byla ta, když novináři spadl na hlavu kus hradby! To snad jediné z tohoto filmu ušlo a já se na chvilku pousmál! Herci : Simon Pegg a Nick Frost se mi více líbili v horrorové komedii "Soumrak mrtvých". Suma sumárum : Na "HOT FUZZ" bych se již nikdy nekouknul a obloukem bych se mu vyhnul!!!!(21.7.2007)

They're bad boys. They're die hards. They're lethal weapons. They are... Pokud další počin Edgara Wrighta a Simona Pegga bude ještě lepší než Spaced (4,5*), Soumrak mrtvých (slabších 5*) a Hot Fuzz (5*), tak na to nebudou stačit žádná hodnocení. Hot Fuzz má jednu jedinou nevýhodu, neuvěřitelně hloupý český název, jinak mu nelze nic vytknout._____ Člověk sběhlejší ve filmech, nejen těch akčních, zde najde doslova tuny odkazů (od těch nejočividnějších až po ty zasvěcenecké), obdivuhodné ale je, že parodie filmů přijde zábavná i těm, kteří daný film neviděli. To proto, že si tvůrci připraví dostatečný prostor pro to, aby s tím divákem seznámili - nestačí se o filmu zmínit, nestačí ukázat obal DVD na kameru, ještě se musí klíčová scéna z něj pustit a až poté zparodovat. V tomto ohledu film těží hlavně ze tří bijáků: Bod zlomu - Mizerové II - Police Story. V tomto ohledu je zajímavá hlavní postava Angela, který je na tom ze začátku stejně jako divák neobeznámený s akčními filmy, ale to se do konce ještě stihne změnit._____ Hororové i slasherové prvky a očividné čerpání z románů Iry Levina (hlavně Stepfordské paničky) nepůsobí vůbec rušivě, protože film je rozdělen na 4 části... A když si už člověk říká, že to nemůže být lepší, tak přijde závěrečný souboj ala Godzilla a Matrix Revolutions. Ten film je prostě dokonalý, ani papírování v něm nechybí. :-)_____ PS. Hu-sá!!!(11.6.2007)

• - Dvě ženy, které ke konci filmu chodí a hlasují o nejlepší vesnici jsou ve skutečnosti matky Wrighta a Simona Pegga. (don corleone)

• - Ve filmu Soumrak mrtvých (2004) postava Ed, kterou hraje Nick Frost, říká, že střelil vzduchovkou svou sestru do nohy. V tomto filmu střelil do nohy vzduchovkou doktora. (Kulmon)

• - Film vznikol potom, ako si tvorcovia napozerali viac ako 200 "policajných" filmov, absolvovali rozhovory s desiatkami mužov zákona a přežili jednu nefalšovanú policajnú naháňačku. (Smok)