Jason Bourne se opět vydává na cestu za pravdou a svojí minulostí, ale tajná sekce CIA po něm stále pátrá. Na scéně se objevuje novinář Simon Ross, který pátrá po informacích o projektech Treadstone a Blackbriar. Využívá při tom zdroj z řad CIA a dostává se blízko k důležitým informacím. Neunikne tak pozornosti Jasona Bournea, lačnícího po informacích o své minulosti, ale především pozornosti Národní bezpečností agentury, pro kterou je případný únik informací naprosto nepřijatelný a je připravena mu zabránit za každou cenu. Nikdo tak není v bezpečí. Na mušce je nejen Simon Ross, ale i Jason Bourne, který chce definitivně odhalit pravdu o své minulosti. (TV Nova)

Jinny

Greengrass a Damon jedou ve stále stejném stylu, ale třetí díl příliš nefunguje sám o sobě a je v něm vlastně jenom jedna emotivní chvíle - když Bourne mluví s Mariiným bratrem (Daniel Brühl). Třetí díl série tak nezaostává v akci za svými staršími bratříčky, ke kterým se tulí, ale v rovině scénáře je to už rozhodně slabší. ()

honajz

Konečně to má víc špionážní nádech, než dosavadní akčně-rambovské díly s Damonem, ale přece jen to oplývá podobnými chybami, některými nelogičnostmi, mizernou kamerou, mizerným barevným tónováním, mizernými střihy atd. ()

jonyyy

Film skvělý, ale vzhledem k hodnocení a umístění v TOPu jsem čekal malinko víc, chvílema na můj vkus moc pohyblivá a rychlá kamera - 75%...Moby na konci potěšil ()

HellFire

Bournovo Ultimatum me uplne dostalo, at uz to byla strhujici hudba, rezie, kamera, strih, Matt Damon, bojove sceny, automobilova honicka, sniper na nadrazi a celkove napeti, vyborne jsem se bavil. Pro me rozhodne nejlepsi akcni film vsech dob. Navic potesi, ze kdyz si kupujete vsechny tri dily vite, ze mate v ruce kvalitni filmy. ()

Othello

Greengrassův styl je pro špionážní film skutečně tím správným. Jakékoli náznaky standardního filmového umění (mizanscéna, symbolika) absentují ve prospěch systematického pragmatismu. Vzhledem k tomu se například z Bourna nedá vypíchnout záběr, ale pouze scéna. Krásný příklad je hned scéna na letišti - během desti sekund se nám v patnácti záběrech ukáže jak Bourne přichází ke stánku, agenti vchází do haly, novinář čeká na zastávce, Bourne kupuje mobil, agenti se rozhlíží, ve štábu si prohlížejí videa zbezpečnostních kamer, Bourne vráží simkartu do mobilu, novinář čeká na zastávce, Bourne projde kolem něj, novinář se dívá jinam, do kapsy novináře spadne z Bournovi ruky mobil, agenti se dívají jinam, novináři si nevšimne ničeho, Bourne odchází od novináře. V neuvěřitelně rychlém sledu takto probíhá veškerá činnost. Dynamičnosti navíc přidává Powellova hudba. Můj problém byl, že jsem si k filmu otevřel flašku vína a celůkem brzy jsem přestal, zejména v akčních scénách, stíhat. Greengrassovi hrátky s úhly snímání jsou sice famózní, ale dosti ztrácejí, pokud jich na diváka zaútočí osmnáct během pěti sekund. Bitka s marockým agentem byla sice skvělá, ale stačí mrknout a už nevíte, jak se Bournovi dostala do ruky kniha, kterou ho mlátí po ksichtě. Neříkám, že by se mělo sáhnout po zpomalovačkách, to pane bože ani náhodou. Spíš by mi udělala radost spíše práce s kamerou než se střihem. Ovšem jeden akční moment mě skutečně fascinoval - srážka dvou aut u tunelu ke konci filmu. Výborně natočená a hlavně nezpomalená, rychlá a pekelně destruktivní. Mno nuže, ač místy nepřehledné jak prase, Greengrassův styl se líbí, jen by mohl zapracovat na pár úpravách (skutečně nevím, co bych si vlastně odnesl z kina -) ), příběhy z prostředí tajných operací, projektů atd atd mám rád, z této strany super, konec bohužel fádní, ale alespoň ne tak jako v prvním díle. Suma sumárum slušné 4 ()

Janek

Chaotické, nepřehledné a bez emocí. Strach o Bourna jsem neměl, jelikož i ti nejmenší z nás vytuší, že to s ním přece jen dopadne dobře (tudíž z mé strany absence napětí). Strhující forma, která mě trošku minula. A já si jdu pustit Ronina. 70% ()

eraserhead666

Naštěstí trochu akčnější než dvojka. Bourne už zase mlátí lidi a střílí do nich. Více prostoru pro Stiles a pořád skvělá Allen. ()

SOLOM.

Jason Bourne kulhal na začátku filmu a vlastně kulhal i na jeho konci. Prokulhal se až ke srovnatelné kvalitě jako byl první díl. Tvůrci zas konečně vsadili hlavně na akci a tak se divák opět dočká několika vcelku solidních bojových scén, akčních naháněček a v neposlední řadě i mrtvol. Jason na své cestě za odhalením vlastní minulosti nehodlá jednat v rukavičkách (stejně jako jeho protivníci), což bylo jen a jen dobře. V povděkem jsem kvitoval i větší prostor pro Julii Stiles a naopak menší pro Joan Allen. I díky tomu byla trojka snesitelnější a já si jí dokázal rozhodně užít víc, než průměrnou dvojku. Takže já osobně byl určitě spokojený – i z toho důvodu můžu opět udělit lehce nadprůměrné ohodnocení. ()

Ilicka

Původní rozepsaný komentář zlikvidoval kolabující počítač, takže prozatím jen: Jason Bourne je zpět a většinu akčních hrdinů nechává za sebou. (James Bond bledne závistí a i africký parkourista vedle něj vypadá jako amatér.) Paul Greengrass nám skrze rozklepanou kameru dává pocit syrovosti, dokumentárnosti, reálného času. Příběh se šikovně vyhýbá různým klišé, a samotný závěr, kdy se z agenta bez minulosti stane agent s minulostí, se nese v duchu ne-happyendu. Závěr:Adrenalin, svaly a one-man show Matta Damona. ()

claudel

Nikdy nepochopím, v čem spočívá kouzlo trilogie o Jasonu Bournovi. Je to naprosto průměrný akční snímek s až trapně se opakujícím schématem, super nezničitelný a neporazitelný agent, který je strojem na zabíjení a nepamatuje si svůj původ, běhá po celém světě, likviduje padouchy a bojuje s tajnou organizací, která ho stvořila. Scénař je naprosto bezduchý a napsal by ho leckterý druhořadý pisálek. A že by akční scény byly nějak oslňující? Viděl jsem několik mnohem lepších akčních snímků, které považuji za opravdu akční a ještě se slušným scénářem. Přesto třetí díl je ještě nejakčnější a nejstravitelnější, avšak 90 procentům a příčce v top 200 na čsfd opravdu nerozumím. Matta Damona jsem vždycky měl rád a mám ho rád i nadále ovšem kvůli jiným filmům. Doufám, že čtyřka nebude, to ať Damon raději natočí čtyřku Dannyho partáků. ()

ARI50

Tak jsem dostal další dávku a taky vynahrazení za dvojku která byla trochu slabší tak tady nemůžu než chválit opět výborný kvalitní výkon Matta je to fakt borec protože je tempo akci je slušné až moc. ()

Exkvizitor

Kdyby se Hitchcock narodil o půl století později, natočil by Bourneovo ultimátum: špičkový komerční thriller, který určuje další vývoj žánru - tedy právě v nejlepší hitchcockovské tradici. Skvělé! ()

Ištván87

Pět hvězdiček je podle mě poměrně nedostačující hodnocení. Rozhodně pro tenhle film. Během scény na nádraží jsem se začal pomalu nořit do sedadla a až do konce týhle jízdy jsem neměl příležitost k oddechu . V kině nás bylo celkem pět, což je s ohledem na kvalitu tohoto filmu do nebe volající nespravedlnost (proč lidi chodí na kokotiny typu Mamma Mia nebo vlastizrady typu Taková normální rodinka, o zrůdnostech typu Saw 2 - 150 ani nemluvě, a nejsou schopni dopřát si jednou solidní, dechberoucí akční film, to nechápu). Na druhou stranu díky vyprázdněnému sálu jsem měl dost klidu k soustředění. Pravděpodobně neexistuje jiná série, kde by třetí díl o tolik tříd převýšil ty předchozí - kdyby to šlo: 200%. ()

becki_tu

Matt Damon alias Jason Bourne potřetí a zase skvěle a bez zaváhání. Ani teď bych se však neodvážil jednoznačně tvrdit, který díl je ten nej. Z předchozího dílu plynule navazující děj a akce od samého začátku nabírají tempo a až do finále se jede pořád ve velkém stylu, hlavně díky Greengrassově režii a především výborné stylové "neklidné a zmatené" kameře, ze které si Greengrass pomalu, ale jistě, dělá svůj trademark. Celá série tak vypadá velmi slibně a uvidíme, zda někdy v budoucnu přibyde další kousek do mozaiky příběhu agenta, který hledá svou ztracenou identitu. 90% ()

Bauer

Agenta bez minulosti se ujal režisér Doug Lima. Poté následovalo pokračování s názvem Bournův mýtus, které si vzal na starost znamenitý režisér Paul Greengrase a které předčilo ve všech směrech i první díl. A třetí díl si opět zarežíroval Greengrase. Mohlo to dopadnout špatně? Samozřejmně, že mohlo ale nic takového se nestalo!!! Po skončení filmu jsem měl pocit, jako kdybych právě doběhl maraton na 25 kilometrů. Takovou to akční a především adrenalinovou jízdu jsem tedy opravdu ještě nezažil, a právě proto jsem skoro vůbec nedýchal. Jen jsem seděl naprosto uchvácen a sledoval jsem, co se bude dít dále. K tomu mi bušilo celkem i srdce. Ano, tak to bylo napínavé. Tempo filmu není stoprocentní ale tempo bych viděl na 110% a ani na chvíli nezpomaluje. Před Greengrasem smekám klobouk jak dokáže natočit film. To je skvost!!! Do toho úplně strhující hudba, jenž je nehorazně moc dynamická. Matt Damon předvedl parádní výkon a do své role se už totálně vžil a to jeho výkonu prospělo. Nejlepší ovšem je, že film má hlavu a patu, což se dneska většinou u akčních thrillerů nevidí. Řekl bych, že Bourneovo ultimátum strčí do kapsy všechny letošní akční pecky jako například Die Hard 4.0 !! Po všech stránkách výborný film!!!! ()

mm13

Jediný, kto si zaslúži ovácie je Paul Greengrass. Bez jeho intenzívnej réžie by to bolo tak akurát na priemernú televíznu zábavu. Bolo mi teda pekne u prdele, keby Jasona Bournea zabili hoci po piatich minútach, jeho tápanie ma vôbec nedojímalo. A záverečné rozuzlenie...??? WTF?! Skutočne nešlo vymyslieť niečo originálnejšie? A ešte to okorunovať happy endom... Nie, nie a ešte raz nie... Napriek všetkým týmto výčitkám som si ale tých 110 minút užil v maximálnom napätí. Greengrass je skrátka frajer, prinútil ma sledovať to až do konca, vychutnávať si jednotlivé obrázky (tá mrazivá poprava všetečného novinára - bŕŕŕŕ), skvelé osobné súboje, vynikajúce, diváka nezdržujúce skoky v deji... ale po obsahovej stránke - čistý priemer! A vážení, pozor, nemýliť si dojmy s pojmami - realistické to nie je. Je to živočíšne! Anyhow - každá koruna, čo ten film zarobil, je zaslúžená... ale mali by ich všetky pripísať na účet... PAULOVI GREENGRASSOVI !!! [70%] ()

MáŠa

Mno, mno, mno, zajímavý a povedený film to je, to rozhodně, ale že by až tak, že by na ČSFD musel být tak vysoko, to si nejsem jistý. Film má sice slušný drajv i slušné scény, ale jinak že bych jím teď pár dní po jeho shlédnutí nějak žil, to teda ne - všechno mi nějak splynulo s jinými filmy, a to nevím, jak moc by se mohlo u těch fakt zásadních snímků stávat. Jinými slovy film dobrý, ale jeho hodnocení dle mého názoru trošku přemrštěno, furt tu jde o akční film, kde je těch náhod trošku víc a kde je někdo až moc dobrý, že se tomu nechce pomalu ani věřit. ()

Earl_23

Celou sérii Bournea mám moc rád. Užasl mě už první díl. Třetí díl, tedy Bournovo ultimátum, je možná ještě o chlup lepší. Matt Deamon jako novodobý superhrdina funguje skvěle. Režisér Greengrass zcela vypiloval svůj um v akčním řemeslu a naservíroval nám moc zajímavý snímek. Naháněná na nádraží nemá chybu! ()

JASON_X

Platí totéž co pro druhý díl - přitažlivý námět a výborný scénář jsou totálně zmrveny příšernou kamerou, jejíž epileptičnost dosahuje vrcholu kameramanského ultradebilismu. Velká škoda, protože tenhle díl mohl být ze všech tří můj nejoblíbenější - nejen kvůli marockému Tangeru, ale i kvůli vynikajícímu scénáristickému překvapení v osmdesáté minutě, kdy dosavadní děj třetího dílu hladce zapadne do dílu druhého. Ale kamera a střih se fakt nedají, takže s přihmouřenýma očima průměr. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)