Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

AloeB

Může začít superhrdinský film lépe než smrtí superhrdiny? A ještě tak výborně natočené. A následně uchvacujícího sestřihu americké historie s kouzelnou old style hudbou. Už jenom toto naznačuje, že tento film bude něco extra a on je. Stále je to o superhrdinech v trapných kostýmech, zde si to ale umí přiznat, záměrně to paroduje a přitom se nedává na dráhu laciného vtipu ale rozvíjí originální temný detektivní příběh plně se ponořující do světa lidí v maskách a řešící samotnou jejich otázku. Dává nám na výběr z rozličného panoptika hrdinů, kteří vlastně hrdiny nejsou a zároveň koketující na úrovni politického thrilleru z období studené války. Navíc s naprosto úchvatným vizuálem, který má větší komiksový nádech než většina současných komiksovek, které když se o to pokusí, skončí to tak jak by to nemělo. Watchmen to zvládá a navíc tím způsobem že ačkoliv nám představuje scény kterým chybí už jen komiksové bubliny, přesto lze cítit, že je to o dost víc než jen obyčejný komiks. Nutno však říct že můj pohled je ovlivněn Ultimate cutem, protože jsem přesvědčen, že cinematic verze mohla mnohým přijít zmatená. Většina scén je totiž víc než důležitá a dohromady je film jedním velkým puzzlem které potřebuje všechny díly aby dával smysl. Takto jsem rád za ty únavné a obtížné tři a půl hodiny, protože lepší zavěšení dnešního dne jsem si zasloužit nemohl. ()

Hpatrik

Audivizuálně vypiplané se spoustou zajímavých a zábavných nápadů, Snyder tohle umí, hlavně pak slow-motion scény jsou jeho doménou a evidentně rád se v nich vyžívá. Příběhově je to ale bohužel nevýrazné a nepřevědčivé. Písničkový soundtrack ovšem výborný! ()

geek.ondra

Dechberoucí tříhodinový epos pod taktovkou vizuálního mága Zacka Snydera. Od začátku do konce kulervoucí komiksová výpověď za kterou by se nestyděl ani Alan Moore. 8,5/10 ()

dalziel

Super retro pohľad do fiktývnych 80-tych rokov. Perfektný soundtrack a priemerné scifi.Vcelku to ale funguje nadpriemerne. ()

NorseSword24

Čítal som komiks a hneď poviem, že je omnoho lepší než film. ALE! Filmy ponúkajú niečo čo knihy nemôžu. Snyder má svoj vizuálny štýl, ktorý vďaka „pohybu“ je vysoko nad predlohou. Jeho štýl v každom jeho filme milujem a to je dôvod prečo jeho filmy až nadhodnocujem. Možno to nie je fér, ale ja som človek, ktorý audiovizuál vo filmoch rieši a ten Snyderov je úžasný. Soundtrack je jeden z mojich najobľúbenejších a vždy, keď je počuť tak mám husiu kožu. Úvodná sekvencia, komediantov boj na ulici či príbeh Dr. Manhattona sú tak úžasne a geniálne natočené a zrežírované scény, ktoré žiadny iný komiksový film nemá. Watchmeni sa zaberajú otázkami a témami, ktoré sa dnes považujú za dekonštrukciu super-hrdinského žánru. (napr. The Boys) Nanešťastie v dobe kedy film vyšiel to nemalo až taký úspech a verím, že keby to ide do kin alebo na streaming teraz tak to ten úspech má. Inteligentný, filozofický komiksový film sa radí medzi najlepšie komiksové filmy (aspoň u mňa) a medzi moje osobne najobľúbenejšie. Síce ma trochu štve, že veľa scén je doslova prevzatých zo stránok komiksu a nemá to viac originálnych nápadov. Potom si ale poviem, že ako inak urobiť dobru adaptáciu komiksu/knihy. Ale koniec, ktorý je zmenený oproti predlohe sa mi ľúbi viac než originál. ()

Razzor_82

"Našim úkolem je vykonávat spravedlnost." Snyderovsky temný a realistický komix. Úchvatný vizuál a bojové scény se zpomalovačkami. Originální koncept příběhu poskládaný z flashbacků.  Zajímavé postavy a luxusní hudební soundtrack. Nejoblíbenější postava pro mě je jednoznačně Rorschach. 8/10 ()

Urukhaj98

Zdaleka ne tak komplexní a chytrý jako komiksová předloha, nicméně si filmoví Strážci zaslouží body alespoň za snahu oživit na plátně tenhle zdánlivě "nezfilmovatelný" příběh. A taky za Jackieho Earle Haleyho, který v kůži antihrdiny Rorschacha v podstatě nese Snyderův film na svých bedrech. Nebýt něj, je výsledek čtvrtinový. 7/10 ()

JohnnyKladno

Obecně komiksy nečtu, to je asi třeba říct. Nebráním se ale filmovému zpracování žánru. Watchmen se mi líbil moc. Má atmosféru, dobrou hudbu a neotřelé hrdiny. A Snyder mě v té době ještě nestihl na*rat :-). 80% ()

foxicka

Od tohoto filmu jsem moc nečekala, ale z kina jsem šla příjemně překvapena. Zack Snyder natočil skvělou podívanou, kterou navázal na povedenou testosteronem nabitou akční řež ze soutěsky u Thermopyl. ()

Zahartof

Comix mě kompletně minul, takže mé hodnocení nemusí být příliš objektivní. Film je velice složitý a pochybuji, že bude chutnat průměrnému divákovi. Já sám jsem na rozpacích - na jednu stranu se jedná o skvěle natočený a velmi velmi netradiční komiks, který neplýtvá akcí a na straně druhé mi v něm vadily neustálé flashbacky (které ale byly nutné) a tím pádem i roztříštěnost příběhu....budu se na to muset podívat znovu, prozatím je to 3-4. Spíš 4, když si vzpomenu na vynikající soundtrack. PS: Rád bych věděl, kde ti hrdinové berou svou sílu a rychlost, když jsou to vlastně obyčejní lidé (kromě Dr.Manhattana, u kterého je to, myslím, jasné) :) 2. projekce, directors cut: Četl jsem už komiks a přidávám další hvězdičku. DC je tří a půl hodinový nářez a stojí to za to! ()

Zacharias

Jako fanoušek tištěné předlohy jsem nadšen, sice bych nějaké ty mouchy našel, ale za takové ztvárnění jsem vděčný. Snyder přesně trefil atmosféru komiksu a krásně ukázal o co v něm šlo " Who Watches The Watchmen ? ". ()

ER

Přišel jsem,viděl jsem a odcházel jsem nadmíru spokojen. Ani bych nevěřil,že se někdo pokusí v comicsu ztvárnit brutalitu,fantasy a erotiku v tak homogenní celek,že místy ani nevnímám,že se dívám na comics.Skvěle propracované scény s detaily,jako poletující papír při přistání Archiho,jen potvrzují správnost výběru na postu režiséra. Možná na atraktivitě filmu ubírá přílišná autenticita zpracování,hlavně co se týče setrvání v 80.letech,ale za to si každou scénu vychutnáte s gurmánským pomlaskáním na jazyku,protože snad každý, kdo pozorně sledoval vrcholící studenou válku tohoto období,se musel s příběhem ztotožnit. Proto tentokrát comicsové postavy neztvárňují jednoznačně kladnou či zápornou postavu, ale postavu, která vnímala situaci tak, jak silná slova padala na obou frontách,frontách,kde stály namířené jaderné hlavice v bojové pohotovosti. A pak padá řada otázek na které není snadné najít jednoznačnou odpověď. Ale i když neznáme správnou odpověď, pak musíme přijmout rozhodnutí. A o tom jsou Watchmeni. ()

Veseldaa.!

V hlavní roli bezkonkurenčně nejlepší titulková sekvence současnosti (ne-li filmové historie). Dále krásné záběry se stylovým slow motionem, podkreslené parádním soundtrackem, to vše na pozadí bezchybného scénáře. Výjimečná předloha = výjimečný film. A Rorschach? Toho jsme si zamiloval. ()

bodlis

Ještě než film začal, tak jsem měl hrůzu z jeho stopáže, bál jsem se, že se unudím k smrti, že mě nebude bavit přemýšlet nad složitostí příběhu, na druhou stranu jsem se nesmírně těšil na všude chválený soundtrack a vizuální efekty. Je to spíše politický, než akční snímek, ale když už se dostane na akci, tak je to fakt brutalita, litry krve a neobvyklý a úžasný soundtrack. O příběhu tady nic psát nebudu, musí se to vidět, pouze řeknu že když vás časté kecání neznudí a budete dávat pozor až do konce, tak se vám všechny ty zdánlivě nic nedávající kousíčky příběhu spojí dohromady v jeden celek a myslím, že vás vyvrcholení celkem překvapí a budete rádi, že jste si nenechali během těch necelých třech hodin nic utéct. S hodnocením stále váhám, během projekce jsem chvílema chtěl dát 4* a chvílema 5* ()

Liathfaol

Souhlas s Rob Royem, že v tomhle filmu se kompromis netoleruje. Až na megaslipky gigantického Dr. Manhattana (producenti asi nechtěli na plátně modrý bimbající se dvacetimetrový penis) a softcorový sexík Silk Spectre a Nite Owla je ve filmu vše zobrazeno bez obvyklých cenzurních a změkčujích klišat. Příběhově si Watchmeni také před ústa servítek nedávají. A to je původní komiks prý ve všech směrech ještě nekompromisnější. Strážci jsou pro mě osobně dovršením superhrdinského filmového žánru. Jak se říká, že všechna novodobá literatura jsou zápisky ke Goethemu, tak tak nějak jsou Watchmeni sepsáním všech zápisků superhrdinských komiksů a dořešením v nich položených otázek do konce. A ano Phillip Glass ... pobíhající Děda Mráz na zádech zaručen. ()

Rincewind

S komiksovou předlohou obeznámen nejsem, ale 300 se mi velice zamlouvalo, takže proč nejít na Zacka Snydera znovu? A v žádném případě mě nezklamal, právě naopak. Zopakoval skvělou podívanou, vizuální stránka je perfektní, hudba výborně vybraná. A příběh...Je pravda, že všechny ty flashbacky byly pro diváky bez předchozí znalosti komiksu potřeba, i když je vždycky trochu obtížné, aby jich nebylo moc a současně byly dostatečně vysvětlující. Ale jinak...zápletka o tom, že superhrdinové nejsou vždycky tak super, zvlášť když to většinou jsou jen lidé a vlastních problémů mají dost. A taky o otázce, kam až by měl člověk zajít kvůli vyššímu cíli. ()

D.Paulus

AWESOME, AWESOME, AWESOME. Jakožto znalý předlohy musím říct, že věrněji už to snad ani nešlo. Nesouhlasím s názory, že by to bylo zase tak extrémně pokráceno a že tím utrpěla přemýšlivost a hloubka předlohy. Je třeba přihlédnout k tomu, že film má jiný formát než comics a pro zachování vypravěčského tempa JE nutné učinit určité zásahy a "nezfilmovatelný" comics je podle mého převeden VELICE umně. Líbily se mi i aktualizované kostýmy. Ozymandias, druhý Nite Owl a druhá Silk Spectre vypadají ve filmu opravdu lépe než v předloze. ;-) Hudba se mi až na dvě výjimky (99 Luftballons a Halelujah) líbila. Musím se taktéž přidat k názoru, že děti na tomto drsném filmu nemají co dělat (a to bez legrace...). ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize