Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Rondell

Z nějakýho důvodu se mi nechce dávat horší hodnocení než 3*. Možná nějaká náklonnost ke komiksárnám, nevím, ale pravdou je, že kvůli několika dobrejm scénám musí člověk protrpět úmorně dlouhý pasáže nudy. Až nějakej Tonda přijde domů z Babovřesků, vyklepe před vchodem slámu z bot, sedne si k televizi a zrovna chytí na nově Watchmeny, úplně pochopim, že u první reklamní přestávky se zapomene u Slunce, seno na primě.. A udělá asi dobře. Pokud není člověk vyloženým fanouškem komiksových adaptací, nemá smysl se s tim trápit. ()

andio

Předpokládám, že svět Watchmenů je mnohem komplexnější a funkčnější, než jak se ve filmu zdálo, ale bohužel já, jakožto Watchmenovský laik, nemůžu mluvit natolik pozitivně, jako by asi mluvil odborník. Snímek působí velice propracovaně ale se silnými příběhovými mezerami. Věky postav byly nějaké divné - jako by někdo stárnul hrozně moc a druhý nestárnul vůbec. Rorschach mě asi bavil ze všech nejvíc se svým nekompromisním nadnesem. Dr. Manhattan většinu času jen chodil okolo a mával tam tim svym šulínkem, tak jsem nechápal, proč se třeba aspoň trošičku neoblíknul a potom nevyužil svůj vysoký potenciál. Další super postavou byl Komediant, škoda jen, že na začátku filmu zemře a potom se celou dobu pouze objevuje v debilních retrospektivách. Celkově se film věnuje někdy naprostým trivialitám a přehlíží důležitá fakta. Ovšem jakožto akčňák si nemám na co stěžovat. Bál jsem se dva a půl hodinové slátaniny ale dostal jsem dva a půl hodinovou zábavnou slátaninu. Finální verdikt: 7/10 ()

Brejlil

Komiksy moc nečtu a tento jsem vůbec neznal. Skoro celý film, počínaje fantasticky pojatými titulky, jsem se bavil. Pravda, filozofie převládá nad akcí, ale brutalita se zjevuje nečekaně, Rorschach ve vězení (i kdekoli jinde) pobaví a konec je nečekaně temný a velmi nepříjemný. Snad jen těch filozofických úvah mohlo být méně. ()

JK-Stinger

Kdyby to jen nebylo tak hrozně natažené, šlo by o fakt super snímek. Komiks jsem nečetl a asi ani číst nechci, myslím si, že Snyder si s jeho podobou vyhrál natolik, že už by mě asi ničím novým a zajímavým nepřekvapil. Nejvíc bych vyzdvihnul Rorschacha a scénu ve věznici, na to asi jen tak nezapomenu. Díky téhle postavě je děj zajímavým způsobem vyprávěn (veliká podobnost se Sin City), zbytek postav mi nepřišel příliš zajímavý. Povedlo se mi film shlédnout dvakrát, takže jsem nakonec i všechny nejasnosti dohnal, ale myslím, že víckrát už se na něj nepodívám. Ta stopáž je přeci jen přehnaná. ()

Eterninox

Unforgettable! Tak jako Moorův originál redefinoval komiksový žánr, jeho filmová adaptace je revolucí v superhrdinské kinematografii. Mistrná režie, výborné obsazení (v čele s Jackie Earle Haleym jako perfektním Rorschachem) a desítky ikonických scén, opájejících smysly i mozkové závity. Narativně až na jedinou zbytečnou změnu (scéna se sekáčkem) prvotřídní přepis skvělé předlohy, zachovávající její syrovost i myšlenkový rozměr, a zároveň důmyslně updatující dobové prvky. Snyderův opus magnum a - obzvlášť v mega-rozmáchlé režisérké verzi - splněný sen komiksových fanoušků. 100% ()

kamil.i

Snyder si výborne poradil s väčším množstvom hlavných postáv, mnohovrstevnatým príbehom, alternatívnou realitou a skombinoval to do vizuálne atraktívneho, akčno-dramatického celku. ()

VictorMartel

„What happened to the American Dream? It came true! You're looking at it.“ Ukázka toho, že tak fanaticky idealizovaný liberalismus je vlastně pokryteckým diktátem podmínek umožňujících absolutní rozklad, nápadně připomíná varovné postřehy Lawrenceových Studií z klasické americké literatury. Nicméně i kdybych se chtěl vcítit do komiksového nadšence a plesat nad formálními invencemi, nápaditě komplexním zpracováním nebo překvapivě snesitelnou syrovou poetikou, je sonda tohoto pokusu o interpretaci smyslu lidské existence zřejmě z podstaty svého nadlidského úkolu vysvětlit zároveň mravní paradoxy společenského fungování odsouzena k celkové plytkosti a náznakové fragmentárnosti. ()

Echelon1

Film mi mnohými momentami utkvel v pamäti, ale prvý krát pred mnohými rokmi, keď som bol ešte dieťa, ma príliš neoslovil, keďže hrdinovia nespĺňali dostatočne ideály + brutalitu vo filmoch fakt nemusím. Minule som sa rozhodol zhliadnuť predĺženú verziu a chytilo ma to viacej. Zack skrátka s vizuálom a výpravou vie robiť neskutočné veci, ak komixovku, tak ako režiséra volím buď bratov Russovych, alebo Snydera. Dr. Manhattan je jedna z najmocnejších postáv, akú sme mali na plátne/obrazovke možnosť vidieť, film má to dobrú hudbu a jedno z najzaujímavejších intier v histórii kinematografie. ()

KubykF

Film, který je krásně vizuálně zpracovaný, dramaturgicky perfektně zvládnutý a udržující tempo a zajímavost po téměř čtyři hodiny! Jsem uhranut! ()

Pawlisman

Ve své kategorii myslím kvalitní kousek. Minimum stereotypů, dost kvalitní tarantinovské krve, poměrně i baví. Nejsme velkým fandou tohoto fantasy světa a přesto mě snímek neurazil, sic by se mi líbila kratší verze. ()

Muel

| Warner Bros | Snyderov štýl okamžite rozpoznateľný. A to mám rád. 3/4 filmu sledujeme originy a flashbacky postáv. Nebolo by to úplne na škodu, kebyže to nie je vyslovene nezáživné. K tomu záverečná štvrtina to ani zďaleka nevynahradí. Tempo je extrémne pomalé, zábavnosť kolísava. Škoda, nevyužitý potenciál. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Flopik

Takto originálny komixový film v dnešnej dobe len ťažko nájdete. Čo mu chýba na akcii, to doháňa atmosférou a skvele vybudovaným príbehom. Obrovská škoda, že tej akcie je ale tak málo, nakoľko stojí naozaj zato a tá brutalita tomu veľmi pomáha. Dĺžka je troška prestrelená a nemôžem si pomôcť, miestami mi niektoré scény prídu pre dej zbytočné a umelo naťahované. Finále je výborné, celkový zvrat na konci poteší a u mňa za plný. ()

G900

Konečně jsem dostal to, co jsem chtěl už léta, tohle je můj, jak by řekl Forrest, 'úplně nejvíc nejoblíbenější film' a zároveň nejlépe zpracovaná adaptace komiksu. Perfektní vizuální stránka kde je každý záběr propracovaný do posledního detailu a má své místo v celkové stopáži. Zack Snyder zde maximálně využil potenciál komiksu. Ti, kdo ho četli, si musí film zamilovat. Ano, je to velmi (rozuměj VELMI) ukecané, ale mě nenudila ani třetí projekce a to je u takhle dlouhého filmu opravdu kladem. Snyder si nemohl moc vymýšlet, natočil to tak, jak mu to předloha dovolila. A natočil to výtečně. Jakékoliv nedostatky v postavách, i když jich opravdu moc není, dohání Rorschach svým charismatem. Filosofické pochody Dr. Manhattana jsou občas k pousmání, jsou ale opravdové, pravdivé a většinou nutí k zamyšlení a dávají smysl přesně tak, jak to pan Moore napsal. Chápu, že to, že je tam občas tak, jak ho tachyony stvořily, musí pohoršovat zejména méně vyvynuté jedince (což je oproti němu většina z nás :D) a nezbývá, než to překousnout. Poslední, ale neméně důležitá věc, kvůli které dávám plný počet je soundtrack. Výběr dobové hudby se k Strážcům perfektně hodí a dodává jim na zajímavosti a neobyčejnosti. Film jako celek má velice specifickou formu, která se jistě nebude přístupný každému. Není to Dark Knight, který je udělaný tak, aby se všem líbil. Tenhle film má hloubku a to ho dělá tak výjímečným, diskutovaným a žel, nepochopeným. ---Full Five... Pozn. pro Vás, pane POMO: Jen tak mimochodem, flashbacky tvoří 17 % celkové stopáže (pocitano v DC verzi, v normalni by to melo byt okolo 20 %). Jen jsem chtel uvézt na pravou míru těch Vašich 80 %, to je opravdu moc... ()

Wawer

To byla vizualní jízda. Nemůžu to srovnávat s komixem, takže nevím jak moc a kde ho Snyder zredukoval, na každý pád mam pocit, že ho zredukoval víc než by si asi zasloužil. Není to film pro netrpělivce a lidi co neradi v kině přemýšlí. Watchmeny pochopí asi každý, ale přemýšlet a hloubce a odkazech filmu, které jsou jeho nedílnou součastí se jen tak někomu chtít nebude. Bezesporu by si zasloužili Watchmeni být v kině ve své rozšířené verzi, která by jim dala víc prostoru. Z tvůrčiho hlediska nemají chybu, to co mě rušílo byli některé postavy a to jak moc nebo málo prostoru dostaly a jak moc dokazaly svým charismatem zaujmout. Třeba Goodle postavě Adriana nedal nebo nestihl dát hlubši rozměr. Zatímco Rorschach a Komediant pro sebe kradou z plátna co se dá, Adrian nepředvadí nic, Wilsonův Dan (alias Sůva) je dokonale nevýrazný, ale jakmile vleze do kostýmu tak uplně ožívá, Lauri taky splňuje vše co se od ni čeka, v rámci svých možností přimo exceluje, ne tak jako Rorschach s Komediantem, ale dokonale zaplňuje prostor vymezený pro ni, a Manhattan, toho nedokažu pořádně posoudit, je to tak zvlaštní postava, že na ní neni co hodnotit, lidi jsou mu ukradení, vypadá naprosto bezcitně, sem tam něco prohodí o tachionech, strachu o který přišel apod. Kdyby nebyla jeho postava tak všemocna a nepřehlédnutelná, možná by vyšuměl uplně. Sám jsem si nejvíc oblíbil Rorschacha. Nejsem první ani poslední, spíš jsem jeden z většiny. Trochu mi připomíná Harryho Callahana. Je v podstatě nejvíce kladnou a moralní postavou filmu. Pokud jde o pointu, nabízí námět k dlouhé diskuzi, podobně jako Gone Baby Gone, vás donutí na nějakou dobu o filmu přemýšlet a vryje se do paměti na hodně dlouho. Watchmen má R-kovou přistupnost, přesto má potencial se stát dalšim inteligentním megahitem a kultovním filmem, který do jisté míry změní tvář komixových adaptací. Navíc je tu jísta zaruka, že nikdo nepřide s nápadem zprznit jeho odkaz pokračovaním. Snad ()

ashtangi

NUDA!!!! Dějově je aspoň první hodina neuvěřitelně nudná, skoro se to nedá vydržet, poté se to rozjede, ale stejně je to o ničem! Čekal jsem něco přelomového jako Sin City - Město hříchu nebo 300, ale tohle je průměrná, nudná šeď! Film byl směsice V jako Vendeta a Hellboye, ale kvalit ani jednoho z těchto snímků nedosahuje! Efekty průměr. Nejhorší bylo dívat se na nudnou a nesexy herečku, která ztvárnila Hedvábný přízrak. Aspoň do března je tohle největší zklamání roku !!!!!! ()

deRewn

Prý je to dokonalý kousek...možná. Líbil se mi?... Ne! Chápu, že může být nějakým způsobem přelomový a revoluční. Revoluční kamera, revoluční uchopení scénáře, revoluční pojetí "hrdinů" coby obyčejných lidí s klady a zápory, revoluční ztvárnění komiksu...herci možná dokonce používali revoluční toaletní papír s revolučně jemným vzorkem. Otázka ale zní...k čemu mi je revoluční film, když mě připoutá k sedačce jenom na dobu, kdy se objeví Malin Akermanová v latexu? Vzhledem k tomu, že tyto pasáže zabraly v bezmála třech hodinách asi 10 minut musím odpovědět: K ničemu. Ano, jsem amatérský divák a to tak, že dost :-). Osobně hledám ve filmech hlavně zábavu. Ocením, když se někdo pokusí změnit zaběhlý pohled na věc. Ale to mému hodnocení nepřidá, pokud na mě má výsledek stejný účinek jako Watchmen. Pochválit musím hudební doprovod...výborný, ale film celkově mám bohužel zafixovaný jako změť flashbacků o ničem, které rušily možná jinak zajímavý námět. Howgh. ()

xxSmoldaxx

Joooooo Zack Snyder to opět dokázal. Po 300 jsem se nemohl Watchmenu dočkat. Přesně jsem věděl ,co od tohohle dílka chci, ale co je důležitější, Snyder to věděl taky. Prvotřídní efekty se dali čekat, ale skvělé výkovy před kamerou už tolik ne( hlavně Jeffrey Dean Morgan mi uvízl v paměti ). Navíc hudba seděla pekfektně a někdy docela "provařené" písničky mi vůbec nevadilo poslouchat. Strážce jsem viděl asi před hodinou, ale už se nemůžu dočkat dalšího shlédnutí. To se mi naposledy stalo u Temného rytíře :) Proč né plné hodnocení? Bohužel jsem neznal komiksovou předlohu a tím pádem mi unikali věci, které si při první projekci dát dohromady prostě nemůžu. Při této komplexnosti zpracování se tomu asi přiliš vyhnout nedalo, přesto to kazí jinak perfektní první dojem...82% ()

MAJkLSON

Pro mě osobně film roku 2009. Komiksovou předlohu znám nazpaměť a tudíž jsem se bál, že tvůrci film celý zkazí nebo uchytí z úplně jiného konce ba dokonce, že mě film bude nudit. Jenomže ne! Je to sice přesná kopírka komiksu, ale co, když je ten komiks tak geniální. Skvěle vybrané postavy, skvěle ozvučeno, natočeno a zrežírováno. I když je konec oproti předloze odlišný, tak to filmu vůbec neubližuje, dokonce bych řekl že naopak. Prostě paráda a po první projekci v kině jsem měl pocit, že jsem viděl jeden z nejlepších filmů svého života. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize