Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Olafsson

Můj zájem o Watchmen stojí jen a pouze na Dr. Manhattanovi, což je bourák dle mého gusta. Nebýt tam tento filozofující superhrdina tak film ode mně dostane jednu hvězdu, protože je to jinak blbost se zbytečně dlouhou stopáží. Jo a Rorschach je vlastně taky docela fajn.. Zbytek stojí za nic.. ()

Kutkey

Neskutečně silná pointa, příběh grandiózně rozvinut a postupně jsem se do toho vžil, ze začátku mě to moc nebavilo, ale pomalé tempo a délka je skvěle využita. Film je totiž precizní v každém detailu a pro lidi kterým nevadí pomalé tempo a mají hodně času, špičková záležitost. ()

habertek

Dobrej film, úžasný filmový triky, vcelku dobré obsazení, zajímavé příběhy....takhle bych mohl pokračovat a dát 4 snad i těch 5*, ALE...Tak neuvěřitelně táhlé scény a i nějaké zbytečné scény, opakování scén....To film úplně ubíjí a hrozně shazuje, protože nevím jak ostatní, ale touhle táhlostí mě film začal nudit a ztratil kouzlo, které by jinak určitě měl a velké. Fakt škoda! Skoro 3 hodiny je fakt moc! To stěží vydržím u Pottera:) ()

Vykuk

Velmi povedený kousek, výborná volba režiséra, nemám co vytýkat. Netradiční hrndinové, skvělý příběh o úpadku kdysi zbožňovaných superhrdinů. Rád bych se dočkal nějakého pokračování.. ()

Ajka1

Watcmen je film řemeslně zpracovaný na výbornou, ale veškeré kouzlo story o poněkud temných strážcích jakoby zůstalo někdo v úvodních titulcích. Ačkoliv si u dobrých filmů vážím schopnosti vtáhnout diváka do děje, až má pocit, že celý příběh prožívá v reálném čase, u Watchmenů tomu tak nebylo. Měla jsem pocit, jako bych sledováním trávila už týden a přitom uběhly teprve 2 hodiny (z celkových tří). Nesmírně monotónní tempo, táhlé statické vyprávění, místy nuda k uzoufání. Dalším negativem je potom absence nějakého silnějšího motivu - záchrana světa je vedlejší, hlavní prim hraje detailní zkoumání tajemství (a životních pravd) jednotlivých postav a jejich vzájemná propletenost. Filozofický podtext, ani závěrečné rozuzlení mne nepřiměje k vyššímu hodnocení. Fanoušek původního komiksu nejsem, a tak i navzdory skvělému soundtracku dávám "pouhé" 3 hvězdy. ()

GoustDog

Fantazie! Tak skvělé zpracování, až rozum zůstává stát. Velmi nápadité a inovativní. Úchvatná kamera a triky. Hudební pecky. Dobré dialogy i herecké obsazení. Jenom je to... Až moc dlouhé. A vedlejší dějová kostra (minulost postav, seznamování se s jejich charaktery) hraje mnohem větší roli než ta "ústřední" (což nemusí být zápor, ale domnívám se, že toho tu bylo až přespříliš). Přesto asi nejlepší komiksový film. ()

Ferenzo

Watchmen je moje srdcová záležitost a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Ve srovnání s jinými natočenými komiksy, kterých je dnes víc než dost, jsou Watchmen perla. Neskutečně originální hrdinové, v čele s Dr.Mannhatanem, vynikající hudba a v neposlední řadě skvělý příběh s brutálně vyladěným koncem mě už asi 6x přesvědčili o tom, že Watchmen je pecka. Ani déka filmu, kteryj se blíží 3 hodinám je pro mě přijatelná vzhledem k tomu, že čas letí více než bych si přál. Doporučuji všem milovníkům komiksů, superhrdinů ( Dr. Mannhatana nejde nemilovat ) a sci-fi. 100%. ()

meemini

Viděl jsem pouze Ultimate cut. Takže to je více jak tři a půl hodiny. Nevím o které části je tahle verze obohacena. Mohu hodnotit pouze to, co jsem viděl. Možná by Watchmen dopadli lépe, možná hůře, kdyby to anebo kdyby tamto... Zajímavé je to, že i po těch třech a půl hodinách znovu vidím a slyším úvodním titulky. Asi se mi líbily. Jo. To bude ono! Watchmen mě občas dostali a občas nudili. Můj favorit časem vyrostl z Rorschacha, který věci tolik neřešil a spíše hřešil, ovšem na těch, co si to zaslouží. Akurátní je přítomnost Malin Åkerman. No a to je vlastně všechno. Takže po třech a půl hodinách toho moc nezůstalo, jak vidno. ()

gidzitka

Tento komiks mě tedy fakt minul. Ač kupříkladu takové Sin City jsem považovala za velmi zajímavý film, Temného rytíře za novodobý mainstream, V jako Vendeta za romantickou a zábavnou slátaninu jako byli svého času Tři mušketýři, tento film prostě ne. Ne nebavil mě, neomračoval mě svou vizuálností, protože z ní vyčuhovala taková počítačovost, která spolehlivě zadupala jakékoliv umělecké futuristické črty. Trošku macho tendence, kterými Moore oplývá ve všech svých komiksech, tady vyloženě gradují, až se člověk přestává divit militaristickému ladění amerických feministek, neboť každá akce vyvolává reakci:) a jestliže si Američani libují právě v tomto, pak je to nasnadě... Navíc tento film má tolik z mého hlediska špatných a scestných myšlenek, že nechápu, jak může být označován za geniálního a nejlepšího zástupce svého žánru vůbec. ...Chápání toho, že obětování milionů ve jménu "vyššího dobra", je OK, prostě OK není, stejně tak manipulace ve stylu "protože vím všechno nejlíp", i kdyby tomu tak bylo, prostě neopravňuje. Z hlavních "hrdinů" se mi taky pěkně zvedal kufr. Nejvíc tedy z "Krasoně"- OK,pana Veidta a Mr Manhattana. Rorschach by měl podstoupit psychoterapii a dilinka - slečna Jupiterová nám zkrátka ještě nedospěla. Mno, jak už jsem někde psala, neztotožní-li se divák s nějakým "hrdinou", je to průser, no a tato koláž postav vyvolává dokonalé odosobněné sledování děje a možná má sloužit i jako analogie globálního světa, kde utiskovaní jsou jen pouhá statistická data, nicméně zážitek z filmu je pak nulový a toho tvůrci asi docílit nechtěli. Dilema typu máme právo dělat dobro špatnými prostředky či raději zlo těmi dobrými, bylo zfilmováno zručněji už mnohokrát. Nicméně budu-li lobbovat, pak jsem pro svobodu K něčemu, ne OD něčeho. Mr Manhattan je vlastně dobrej záporák. Nemiloval, proto na konci udělal to, co udělal, protože láska je přeci v absolutní svobodě a ne něčím, kým někoho jiného můžu vydírat, manipulovat a zavírat mu pusu, ať už mám pro to JAKÉKOLIV důvody. ()

Izi-Peťan

Po shlédnutí filmu jsem ještě chvíli zíral na titulky a v hlavě se mi promítalo, co jsem to vlastně viděl za komiksový film. Nečekal jsem tak hluboké seznámení s postavami během celého filmu a hlavní příběh byl kupodivu v pozadí. Nemůžu si pomoc, ale zatím nemohu dát plné hodnocení. Rozhodně to bylo stylově natočené (po Snyderovsku), propracovaný příběh, výborné postavy, ale jako by tomu něco chybělo a nemohu přijít na to, co. Nevím, třeba po druhé projekci zvednu hodnocení, protože tenhle film si druhou projekci rozhodně zaslouží, ale rád bych viděl buď Special Edition nebo Director´s Cut, pokud ji seženu. Celkově tedy zatím velmi kvalitních 85% s rezervou na případné navýšení. ()

darthvader77

Úžasný komiks, který je jiný než všechny ostatní filmy z tohoto žánru. Perfektně propracované postavy, akční scény, temná detektivní dějová linka a především hlavní anti-hrdinové vybočují z obvyklých pravidel. Závěr je úžasný. Epilog s Roarshachovým deníkem byla pro mě dostatečným zadostiučiněním. ()

1mara2

"Vy to asi nechápete. Já tu nejsem zavřenej s váma, ale vy se mnou". Rorschach to má všechno na vodítku, neskutečnej harcovník. ()

Wooke

Všetci milujú Marvel či DC, no ja som si zamiloval Watchmenov, pretože boli iný. Soundtrack taktiež nářez. Výborný film, Zack Snyder nie je až tak malicherný, ako som si myslel. Klobúk dole, Rorschach...Sound of Silence. ()

BadAs

Vyborny velmi inteligentni film ktery vetsina lidi co se tu velmi rozepisuje vubec nepochopi...zac snyder zabodoval ale mnel strach jit hloubejc..ze by mocni magnati studii ..dokonaly krasny soundtrack ala bob dylan atd...neznami herci v zivotnich rolich..natuknuti podstatnych otazek byti ...konverzacni koncert kde nic neni tak jak se muze zdat...reflexe americke zkutecne tvare pomoci superhrdinu ...( iluminati,sami si zabyly kenedyho na vladni objednavku..prichazejici novy svetovy rad po promyslene redukci obyvatel..avatari zchopnosti a barvy dr manhatana a kdyz rikam avatari myslim reinkarnace avataru krysny a ramy atd...odkazy na starovekou indii..nejlepsi.snyderuv film kterymu ocekavany snyderuv superman nesaha ani po kotniki aneb jak studio neumoznilo zackovy natocitvfilm podle sebe..watchmen jsou preci jen prilis odvazni a jsou neci. Vic nez popcornovou zabavou man off stell a proto nezadouci..po druhy to zackovy neumoznili a svou vizi si nasilu podrzely..vizualni stranka filmu je dechberouci excelentni....ozyandis je krute zahrana a napsana postava je to hlavni postava loutkar a obyvatele zeme jsou vsichni v jeho planech a magnati jako rockrfeler se ho boji protoze on je zkutecny vladce ve stinu o kterem nikdo nic newi .je hlavou iluminatu jako rotschildy vlastni misticke sili a technologie jako rotchild akorat neni takova svine ale naopak ma charakter...dr .manhatana muzem prirovnat ke zkutecnemu duchovnimu vudci iluminatu lordu maytreiovy ktery je prastarou bytosti ktera po nekolika tisici letech sestoupila z himalaye aby pomohl.globalizaci spolecnosti..manhatan neni dobry a ani zly ale je ten kdo ma poznani... ()

KillHurt

Konečně můžu říct, že jsem se díval na film podle komiksu o maskovaných hrdinech a nestydět se za to. Strážci jsou dospěláckou variací provařeného tématu. Postavy jsou brilantně napsány mají svou psýchu i minulost a naštěstí nic si nenechávají v tajnosti pro další díly. Strážci jsou komplexní dílko, které dokáže stát samo o sobě a nenechává, k přihlédnutí k danému žánru, na sebe vršit pokračování, alternativní reality a další "akcelerátory divácky přitažlivého příběhu". Se supersilami se šetří a jednotliví strážci jsou uvěřitelní. Perfektní zážitek při sledování umě zpracovaného komiksu. Velkou váhu na tom jistě mají autoři předlohy (Moore a Gibbons), jejichž dílo je jedno z nejlepších. ()

Vocoun

Tak tohle mě teda totálně minulo. Normálně mám komiksovky rád, ale tohle? Bože vždyť to má skoro 3 hodiny, za které se ve filmu vůbec, ale vůbec nic nestane. Hlavní hrdinové jsou jakési kopie jiných komiksů (Jeden vypadá jak batman, druhá zas jak wonder woman či co..) a navíc si k žádné nejde vytvořit vůbec žádný vztah. Jedině snad Rorschach je zajímavý, ale jinak vůbec nic. Celkový děj, "akce", závěr, poselství. Nelíbilo se mi tam fakt skoro nic. Věčné flashbacky o hlavních postavách prolínané s dějem v přítomnosti vůbec nefungují, ne že by se v tom člověk ztrácel, ale prostě to kolikrát ani nedává smysl. No abych se tu zbytečně nerozepisoval, tohle fakt né, tady půjdu proti proudu a pochybuju, že se na to ještě někdy budu dívat znova. 3 hodiny nudit se můžu jinak, už na první pokus jsem to tak tak dokoukal :) Takže za mě 2*, 45% ()

Syna.1990

Strašně zdlouhavá a dost nudná podívaná, pár světlých okamžiků by se sice našlo, ale víc jak 50% nevydoluju .. Možná kdyby to bylo o hodinku kratší, tak bych dal tři hvězdičky. Akce nic moc, humor nikde, napětí nikde a příběh no, nic extra! Strážci mě opravdu nedostali. ()

kubilov

Pokud se nestane něco neočekávaného, jako například, že mě na druhé, třetí a další shlédnutí nebudou Strážci až tak brát, o čemž dost silně pochybuji, minimálně pro mě alespoň zůstanou filmem s těmi nejlepšími úvodními titulky vůbec (JFK, Nixon, Warhol,...). Jinak ale tomuto neuvěřitelně komplexnímu filmu nemůžu upřít to, že je to po Hanebných panchartech tím úplně nejlepším filmem roku 2009, kterému díky citlivému ctění předlohy nechybí vůbec nic. Od výborných hereckých výkonů vesměs neznámých herců, přes u Snydera klasicky bezchybný vizuál a režií až po zachované myšlenky a styl, díky kterým je Mooreův komiks tak legendární. Máme zde zajímavý pohled na osobní život, chování a motivace těch nejrůznějších superhrdinů, kteří z vlastní vůle chrání cool noir New York, a kteří musí řešit jak problémy s údajným zabijákem, který vyvražďuje tyto maskované hrdiny, tak s depresivní předtuchou konce světa jadernou válkou. Do samotné psychologie jednotlivých postav musíme vniknout retrospektivními flashbacky, které ucelí právě motivace a chování postav, jenž se ze začátku mohou zdát nesrozumitelné a nepochopitelné. Vlastní vyprávění, které začíná ještě před úvodními titulky, a které načíná celý film smrtí superhrdiny Komedianta, brutálního a nesmlouvavého hajzla, je pak směsicí dalších zajímavých odkazů a metod vyprávění a filosofování. --- Samotná filosofie, politika a sociální kritika společnosti. Tak tedy filosofie, hlavní myšlenky trochu paradoxně nepřináší nejchytřejší člověk na planetě, ale modře fosforeskující nadčlověk-bůh Dr. Manhatton, který nejen že okolo sebe rozsévá rakovinu, vraždí vietnamce za zvuku Wagnerovy Jízdy valkýr a prochází se všude nahý, jeho filosofování o relativnosti času, o zázraku jedinečného stvoření či neposkvrněnosti Marsu minimálně k zamyšlení nutí. Další zajímavou myšlenkou, kterou Strážci řeší je politika, čemuž rozhodně nahrává i situování celého příběhu. Alternativní rok 1985, Richard Nixon nějakým způsobem přežil aféru Watergate, vyhrál Vietnamskou válku za významné pomoci Dr. Manhattana a vládne pevnou rukou, která se nijak nezdráhá agresivní politiky vůči sovětskému svazu. Celou tamější situaci pak perfektně vystihuje dialog. A: "Sme to s tim Nixonem fakt vyhráli." B: "Hele, vždyť to bylo buď on anebo komouši." Proto se není čemu divit, že minimálně lidé v New Yorku jsou s politickou situací v zemi nespokojeni. A poslední faktor ve Watchmenech velmi výrazný je sociální kritika společnosti, kdy je svět prezentován jako pořádně zkažené a zkorumpované místo, kde se ani moc nevyplatí žít jako normální středostavovský člověk. --- Zacku Snyderovi se ve svém teprve třetím filmu své režisérské kariéry povedlo věrně zobrazit prakticky nezfilmovatelný komiks, což se mimochodem tvrdilo i o 300 a jak to zvládl, což ho vyneslo do nejvyšších hollywoodských filmařských kruhů, nutno podotknout, že zcela po právu. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize