Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

ShotgunED

Comics jsem neviděl ani z vlaku a můžu za sebe říci,že je mi to srdečně jedno jak věrně byl napodoben či okopírován apod. To co jsem viděl se mi líbilo úplně až do morku kostí. A mám pocit,že Snyder musí být modelář neb od začátku do konce je to vypiplané a pozornost je věnována každému detailu.Témat k přemýšlení je tu nejméně na 3 znovu sledování a i když nic z nich není nové,stojí za to se nad nimi pozastavit. Hrdinové jsou více normální lidé,než nějací nadlidé se svými problémy a chybami jako my všichni a těžko se dělí na "dobří" a "špatní". Stopáž je velice obsáhlá a nemůžu říci že mi to uteklo jak voda,ale také nemůžu říci že jsem se nudil a já prostě nemám co tomuto snímku celkově vytknout,po dlouhé době film který mi vzal dech,donutil se zamyslel a celkově mě nadchnul. ()

hejcoze

Nejdříve sem viděl trailer, potom četl komiks a nakonec shlédnul film. Watchmeni jsou fajn jako komiks (sice sem žádnej jinej nikdy nečetl, ale pořád). Film není nic jiného než zfilmovanej komiks. 'Zfilmovanej' v tomto případě znamená naprosto přesně zkopírovanej na filmový plátno. Když si vezmete Watchmeny jako komiks a Watchmeny jako film, tak najdete naprosto stejný scény, dialogy, kostýmy (až na pár výjimek), kulisy, všechno. A co se týče filmu? Ano, je to nuda, některý věci jsou přemrštěný, některý nedotáhlý, ale celkově se na to dá koukat. Kdybych měl vybrat jenom jednu věc, kvůli který se na na Watchmeny koukat, byl by to asi Rorschach, a jeho ztvárnění by Jackie Earle Haley. Geniální. ()

Lubakus

Velká obava namixovaná obrovskou nedočkavostí ve mě způsobila až nechut, jít na tento film už těsně před jeho premiérou. Ovšem od intra v úvodu filmu jsem byl nadšen nad uchopením látky "ač velmi ořezané", což bylo však ku prospěchu. Brutalita, násilí, sex a akce napěchována až po okraj ve velmi krásném retrostylu. Zatímco příběh v knize je nahořklý, tvůrci dokázali najít momenty na odlehčený "hudební doprovod u milostné scény", které nijak nezhazují závažnost celé zápletky. Ba naopak, dokáží ještě podpořit mentalitu některých postav. Zack Snyder zvládl tak náročnou látku na 1 s mínusem. Mínus je jeden nepřehlédnutelný logický kiks na konci. ()

matej700

Dobrý komiksový film, který vyžaduje znát předlohu. Já jakožto znalec komiksu nemůžu dát jinak než za 5 hvězdiček. Výtečné vizuální zpracování, které možná jen možná brzdí neokoukaní herci. BTW: Nejzajímavější a bezkonkurenční postava je bezpochyby Rorschach. Rozšířená verze přidala o * navíc. ()

sinom

čítal a smekám...a uz sa tesim na DC.....ak uz som rytierovi dal 5 hviezd, tak Watchmeni si ich zasluzia minimalne tiez a bez zbytocneho "hypu"... ()

Jebak8

Nejlepší komiksovej film!!! Kam se na něj se zápletkou hrabou Pán Prstenů a Harry Potter, Watchmeni maj prostě koule (nebo jiný zakulacený věci na správných místech). Absolutně skvělej charakter Rorshacka, kterýmu nesvítí baterka a kterej je tak drsnej, že i žiletka Gillette by se o něj ztupila. Každej hrdina je jinej, má jiný problémi ve společně provázaný minulosti, no zatraceně, fakt super. Až mnohým zhlídnutím ten film oceníte, je fakt nářez, dojdou vám detaily jako Rorshack v civilu, kostýmy, který jsou úplně brutálně vyndavací, déšť atd. Nejlepší komiksák!!! ()

Goodmen

Na úvod - komiks jsem nečetl. Hned na začátku filmu mě dostala nádherná titulkovací sekvence (snad ta nejlepší jakou jsem kdy viděl). Film má svoji myšlenku, úžasný vizuál (díky režisérovi) a také pěknou dávku brutality. A herci, tak těm vládne démonický Rorschach s Komediantem - ti ostatní se tak trochu vezou v jejich stínu. A proč ne pět hvězdiček? Délka filmu mi tolik nevadila jako to že po nějakých dvou hodinách mě to trochu začalo nudit, ale finále už pak jede zase na plný plyn. Viděl jsem i rozšířenou verzi, která můj dojem z filmu dokonce i o něco vylepšila. 85% ()

jack_scott

První film po dlouhé době, u kterého bylo prakticky po prvních minutách jasné, že mu dám totální hodnocení. Postupem doby, jak ubíhal děj, sem se v názoru jen utvrdil a nepřestal být fascinován víc a víc. Komiksy prostě můžu, Zacka Snydera taky, a kombinace obou je přímo dábelská. Komiks jsem předtím neznal,ale určitě si ho seženu, protože je to přesně to, co můžu. Jednoznačných ***** a 100%. ()

xSxEx

Po shlednuti filmu jsem si rekl:" A k cemu tohle vsechno vubec je, kdyz si to mohu precist v knize." Jde videt snaha o verohodne zachovani detailu, ale proste neni tam vse a proto to ztraci a vlastne film se nikdy nemuze vyrovnat knize a to v zadnem pripade.... Ale za snahu **** ()

Miss.Evis

Zajímavý děj, dobré vizuální efekty, překvapivý závěr, ale 163 minut je hodně, z brutality některých záběrů se mi zvedal žaludek a spojení nuclear war nechci alespoň týden slyšet: :-) ()

Marles

Někdy by se hodilo neoznačovat filmy. V tomhle případě superhrdinský komixák. Chápu, že ti, co se zajímají o filmy tak o něm něco budou vědět, ale obyčejný člověk, který si přečte jen "adaptace úspěšného komiksu od Moorea" a uvidí režiséra 300, bude nepochybně výsledkem zklamán. Já nebyl, ačkoli jsem nevěděl co očekávat a s vědomím, že trailer nebyl nijak oslnivý. Překvapili mě už první minuty s titulkami z minulosti (poprvé, co jsem hledal u titulků samé detaily). Jednoznačným kladem Watchmenů jsou charaktery. Atypičtí hrdinové a u žádného nejde s jistotou říct, že je dokonalým hrdinou anebo naprostým hajzlem (možná jediný Komediant to odnesl v tomhle směru nejvíce). Stejně tak jsou důležité i flashbacky (a není jich opravdu mnoho), díky kterým můžeme pochopit počínání ústředních postav. Navíc Snyder opět dokázal, že bojové scény umí natočit a slow-mo pohyby používá přiměřeně. Atmosféře však nepomáhájí jen charaktery a jejich herci (za mě nejlepší představitel Rorsacha), ale i všudypřítomná vrcholící studená válka. Na Watchmeny jsem se hodně těšil a naštěstí mě nezklamali. ()

pasqviL

Film mě za začatku nevzal ale postupně jsem mu přišel na chuť a na závěr jsem chtěl víc. Nečetl jsem komiksovou předlohu, ale vůbec mi to nevadilo. Rorschach byl rozhodně nejlepší postava, možná společně s Komediantem. ()

conoscenza

Nejlepší úvodní titulky, co jsem kdy viděl!! Výborně výtvarně zpracovaný film, u něhož je bohužel škoda, že po první půlce přestává tolik bavit, tempo se z hyperrychlé akce smršťuje na něco pomalého, roztaženého, nedotaženého. Škoda. ()

Nowecki

[komiks jsem nikdy neviděl ani z rychlíku] asi 60% stopáže je aktuální dění, 40% jsou flashbacky, které dynamicky dokreslují kořeny příbehu a postav, u nichž si díky jejich archetypální rozrůzněnosti každý může něco najít (ať už jste přímý Rorschach, stoický Manhattan, nebo geniálně kalkulující Veight). I když se jedná o poměrně akční podívanou, Snyder mě překvapil tím, že se v první řadě nesoustředil na vizuální stránku (která je ovšem na velmi dobré úrovni), jako např. u 300, ale spíše na zvýraznění rozdílů mezi charaktery jednotlivých postav - jakkoli mechanické se to při opakovaném shlédnutí může zdát. I když zřejmě neúmyslně, Manhattan otevírá poměrně velké množsví filosofických a morálních témat a film tak je dobrou podívanou i pro náročnějšího diváka, který si v tom najde své. První třetinu Watchmenů se člověk neznalý předlohy spíše rozkoukává a zajímavé mu můžou přijít maximálně tak historické paralely a mixy situací s písněmi (hřbitov a "Hello darkness my old friend" od S&G je prostě dokonalá kombinace). Ve druhé třetině se nicméně dosud příliš statické charaktery rozbíhají a poslední třetina filmu nenechá nikoho na pochybách, že se tento riskantní filmový podnik překvapivě povedl. Velmi mě překvapila míra brutality a sexu, která je i na vysoce Rkové filmy nevídaná (např. sexuální scéna patří podle současných filmařských postupů spíše do žánru porna než celovečeráku do kin) a která film jakoby vytrhuje z hollywoodských klišé, na které jsme z filmů o superhrdinech zvyklí. jinak parádní komentář - Galadriel. Pět hvězdiček nedávám, protože nejde o film, na který bych se opakovaně díval po letech a znovu a znovu by mě přibíjel do křesla - i když kdo ví, třeba po letech hodnocení změním :) ()

Simo16

Po dlhočíznom čase som sa opať vydal do kina a starostlivo som vyberal film, na ktorý pojdeme a napokon som vybral Watchmena.Jednak kvoli netradičnému spracovaniu, skvelému traileru, ale aj kvoli mojej vysokej mienky o Zackovi Snyderovi.Síce som sa spočiatku bál, že tých 163 minút nezvládnem, opak bol pravdou.Tak neuveriteľno - realisticky natočený sci-fi film som už dávno nevidel.Trocha nudný začiatok neuveriteľne rýchlo prerástol ku skvelému koncu.Tento film sa oplatí vidieť kvoli mnohým pozitívam.Jednak kvoli skvelej kamere, výborným hercom, vynikajúcemu scenáru a neuveriteľne impozantnej myšlienke na konci.Oplatí sa zhliadnuť aj 10-krát a stále nájdete niečo, čo vás prekvapí a pomože lepšie chápať všetku tú krásu, surovosť a netradičnosť spracovania v jednom.Dámy a páni, usadte sa prosím a vychutnajte si skvelý filmový zážitok na nezabudnutie!!!. ()

Toumyk

Od tohoto filmu jsem si toho sliboval poměrně hodně, však realita ukázala, že naprosto zbytečně. Přiznám se, že nejsem seznámen s comicsem, ale filmový zážitek tedy nic moc... . Ve sledu nesmyslně sestříhaných akčních scén, kombinovaných modrým zadkem a penisem a několika "vtipných" scén se odehrává poměrně složitý příběh. Naprosto debilní střih. V jedné chvíli se prostě utne scéna a navazuje další, a to většinou bez větší souvislosti. Co se vývoje filmu týče je to nuda, nuda, nuda. Celou dobu jsem čekal zlom, který však nepřišel. Možná víra v ten zlom a lítost utracených 130,- Kč mě nutila zůstat v kině až do konce (což se nedá říci o několika dalších lidech, kteří ze sálu s vřískotem odcházeli již po polovině filmu). + u mě získává hlavně hudba a možná i nějaké ty efekty, jinak spíš negativa. Co mě snad nejvíc naštvalo - naprosto kacířské myšlení, americký "patriotismus"( "Existuje dokonalý člověk a je to Američan". "Bůh existuje a je to Američan") - po těchto větách mi vařila krev. Každopádně berte to jako můj SUBJEKTIVNÍ názor. Pokud do tohoto filmu investujete 160min. a popř. nějakou tu stokourunu vaše věc. :). Ale já už rozhodně ne. :))) ()

djPeťál

Z určitého (mého osobního) pohledu můžu s jásotem provolávat, že tohle je konečně něco jako "západní Ghost In The Shell".. :) Ale i bez nijak nutného přirovnávání je pořád důvod oslavovat tenhle počin prostě a jednoduše proto, že jakmile Snyder zachoval hloubku i myšlenkový obsah předlohy a vtisknul filmovému přepisu takové provedení, ve kterém to pak máme před sebou na plátně, tak je z toho ideální výsledek.. ano, prostě mám pocit, že právě takhle to mělo být a po všech stránkách mě film nadchnul.. Samozřejmě to v této podobě není pro každého, jenže jakmile se tu z comicsu zachovalo tolik, tak se není co divit a pro diváka, který nehledá jen odvar z tohoto veledíla Alana Moorea, je to jen a jen dobře.. ()

missaak

no superman ani X-men to vazne neni, pro mne mirne zklamani, castecne protoze jsem necetl predlohu, ale hlavne mi nesedl zpusob zpracovani. Taky je to mozna zbytecne dlouhy. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize