Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Mykhaluu

Zacharias pravil a já, který jsem na Watchmen vezl rodinu na druhé pokoukání do 20 km vzdáleného kina jsem byl příjemně překvapen!! Žádný zběsilý akční nářez, ale hodně témat k přemýšlení!! Fakt fajn! ()

Ivoman

Tak tohle mi nedalo a píši aktuálně ihned po zhlédnutí. Na úvod určitě musím napsat, že JSEM fanda komiksových filmů jako jsou X-Men, Fantastická 4 apod. Po shlédnutí tohoto filmu ve mě ovšem zůstala spíše díra, protože jsem nepochopil, proč tento úvodník k seriálu vůbec šel do kin (jinak se to nazvat nedá). Všechny postavy jsou v tomto filmu představovány s nezvyklou důkladností a skoky v čase jsou po hodině sledování nesledovatelné (nebo mě už tu slátaninu nebral mozek). Vyrobit film, který nebude mít žádný děj s akční bitkami (udělány s důkladnou pečlivostí), které se objeví a zmizí aniž bych postřehl proč a nač se tam ta bitka objevila, to už je otázka opravdového bezmezného opovržení divákem. Na tohle jít do kina za 160 kaček, tak se nechám odvézt sanitkou a žádám vrácení vstupného. 5 hvězdiček, které jsou tu ve většině chápu jako ironii a nebo by měli uživatelé napsat, s jakou drogou v těle tenhle film sledovali, aby mu dali 5 hvězdiček. Tu mou jednu upatlanou si zaslouží jen trikové sekvence a bitky, ale určitě ne film. A ke všemu ta šílená stopáž ... Když jsem koukal na Sin City, tak jsem alespoň koukal na film, který chtěl být nějak odlišný, povedlo se mu to a film má děj. Strážci chtějí být také odlišní, jsou, ale tak moc, že to rozhodně nemohu doporučit na páteční večer. ()

Vikinec

Na začátku se poomaaluu rozjíždíme a zjišťujeme, proč má film takovou strašnou stopáž. Vše v noir duchu s podivným modrým chlápkem a hezkým obrazem. Uprostřed se začínáme těšit, že režisér bude z unylého vstupu do děje těžit a rozehraje osobnostní kulomet postav a jejich běsů. To se stane jen částečně, ale stojí to za to. Jaké je však ke konci překvapení, když zjistíme, že dosavadní děj byl vlastně k ničemu a my jsme se ocitli uprostřed filozofických keců jak ze základky bez atmosféry a pořádné akce. Bohužel jsem si od tohoto kousku dost sliboval, ale nesplnil mé očekávání. Když už to vypadalo na nádhernou podívanou, film vyšuměl jako laciný šampus. Silnější 3 ()

Pochtli

Tak jsem si podle hodnocení myslel, kdo ví co to nebude a ona to jakási divná směsice komixových postaviček s nadpřirozenými fyzickými schopnostmi (až na Iona) na pozadí studené války. Jediný, co mě ve filmu vyloženě zaujalo byl "životopis toho modrýho" :o) ()

čolek

Komiks jsem nečetl. Ale tento film o superhrdinech film mě zaujal, třeba už jenom tím, že tam jaksi ti superhrdinové chyběli... Každý z hrdinů měl svůj škraloup a kostlivce ve skříni. Zpracování je neobyčejné, rozhodně ne mainstreamové. Trochu mi jen vadilo, že jsem vlastně nevěděl, komu mám fandit, Rorschach byl sice výborná postava, ale taky dost magor, který nadělal víc hovadin než dobrých činů. Na komiksový film dost filosofie, ale aspoň to není další superman. ()

kolik27

Tak jako děj je předvídatelný, ale ne zcela nudný. No zkrátka za film 3 hvězdy, ale tak jak volili soundtrack, tak mi padli přesně do gusta a tudíž dávám další hvězdu k plusu. ()

Tom5821

Další z filmů o superhrdinech, který kopíruje starší komiks. Musím uznat, že snímek je dobře propracovaný, a i přes svou délku poutavý. Hodnotu celého filmu enormně vylepšila hudba, která byla famózní. Celý snímek ale poněkud pokazila všemohoucnost "pana modrého", který dokázal doopravdy vše, což bylo přehnané. Přesto pro mě bylo shlédnutí tohoto filmu působivým zážitekem. ()

ratpile

Nudil jsem se poprvé v kině, musel sem přetáčet cca 30 minut na dvd, víc jak polovinu děje tvoří flashbacky, postavy jsou vám upně u ...., zejména Sůva a Hedvábný přízrak jsou zbytečné figurky v kostýmech, stejně jako je zbytečná velká spousta scén (nač 4 minuty romantiky, když je ve filmu na NIC), které příběh nikam neposouvají, stylové obrázky jsou na sebe vrstveny, jakoby je Snyder okénko po okenku vystříhal z comicsu, ale do filmu použil jen každý třetí, film jako médium nefunguje stejně jako comics, divák si nemůže pro ucelený obraz neustále domýšlet, nemá čas přemýšlet nad každým jedním obrázkem a dotvářet si svůj fiktivní svět. Více příběhu, postav, emocí nebo méně doslovnosti a více obsahu, to Watchmenův chybí, není to ani drama, ani filozofické dílo, je to přestylizovaná koláž za koláží, byť velmi atmosférická, místy velmi efektní se skvělou hudbou, čekal jsem víc. ()

MDesign

Príbeh zaujímavý, avšak určite lepšie by to bolo s polovičnou minutážov, menej rozťahané a aj akcie by to chcelo viac. ()

Bendiys

Komiks neznam, necetl jsem. Hodnotim zde film, ktery se snazi obsahnout spoustu veci, charakteru postav, staci si rypnout i do americkehp snu, vyplodit (v teto dobe velmi znamou a aktualni) myslenku a to vse ma za nasledek vetsi delku filmu: Poradny, celistvy pribeh nehledejte. Dej se toci kolem vypnuknuti nuklearni valky (zasaeno do doby Studene valky), cemuz se Watchmen snazi zabranit (nekteri vice, jini mene). Pomoci flashbacku se dozvidame o minulosti Watchmen, jejich zivote, zivotnich zvratech. Pokud si hridiny oblibite (Dr. Manhattan, Rorschach, The Comedian jsou povedene postavy se zajimavymi osudy - vyborne prevedene na platno se skvelou atmosferou), tak se vam bude libit i film... ()

MadMax3

Prvé pozretie štyri hviezdičky, následná četba komixu, druhé zhliadnutie po určitej dobe a je to hviezdičiek päť, alebo ultimatívne hodnotenie. Nejednoznačnosť, žiadna čiernobielosť, morálne drámy a dilemy. Toto nie je bežný komix, ale kvalitný príbeh s veľmi dobre vykreslenými postavami (taký Rorschach bol geniálny). Na záver prichádza fantastické rozuzlenie a príbeh samotný teda film alebo komix ako chcete, podáva na svojho diváka aj určité morálne otázky - teda ovšem, keď ten ich chce vidieť a zamýšľať sa. Tieto tu nebudem rozoberať, lebo by som skĺzol k spoilerovaniu. Film odohrávajúci sa v osemdesiatych rokoch stále aktuálny a bude aktuálny kým táto veta bude mať pravdu "Ľudstvo sa od počiatku vekov snaží vyhubiť samo seba" Komediant. ()

MyrnaAlec

Geniální. Filosofické dílo. Skvělá předloha. Popření mýtu superhrdinů ve světě studené války. Amerika vyhrála ve Vietnamu, Nixon vládne. Doctor Manhattan coby apatický "Bůh", Blake coby ironický glosátor - Americký sen ? Díváš se na něj ! Ozymaniak aka zbytnělé sebestředné Ego, Sůva s dobrými úmysly, Rorschach asociální přízrak, Laurie jako ztělesnění emocí. Vše do sebe zapadá, nic nepřebývá. Geniální. ()

ma883

Vlastně ani nevím, proč na mě tento film tak silně působí. Je pravda, že má výborný soundtrack složený ze starých šlágrů i nových neotřelých skladeb. Je pravda, že snímku velice prospěla absence velkých hollywoodských hvězd. Nové tváře byly velice působivé a představitel maskovaného Rorschacha se stal hrdinou filmu více méně proti všemu, co představuje. Je pravda, že zdánlivě nesouvisející epizody vykrystalizují v jasný a logický závěr. Tyto epizody jsou samy o sobě tak dobré, že ani společný závěr nepotřebují. Manhattanova božská zpověď podbarvená jednou jedinou duchovní skladbou působí hypnoticky. Komediantův osud z pohledů různých postav je stejně odporný jako fascinující. Film je úžasnou směsicí promyšlenosti ve všech sférách filmové tvořivosti. Zasahuje přesně tam, kde má. ()

bubu25

Po prvom vzhliadnutí ma veľmi ani neoslovil, po druhom už to bolo lepšie a asi po treťom to už nebude mať vôbec žiadnu chybu. ()

jafuska

ačkoliv je to sci-fi a to moc nemusím, tenhle film se docela povedl, sice na můj vkus je to až moc dlouhý, atrochu zmatený, a málokomu se to může líbit, ale není to vyloženě špatný film, ale záleží na vkusu každého člověka a jak to daný jedinec pochopí ()

percussor369

Veľmi dlhý film, ale to by vôbec nevadilo, keby nebol taký nudný. Po prvých minútach to vyzeralo celkom dobre, ale potom sa vyše hodiny nestalo vôbec nič. Potom sa to síce stále zlepšovalo, ale stále to bolo málo. Našťastie aspoň koniec bol dobrý a veľmi prekvapujúci. ()

Kubi21

Žádná zběsilá řežba, ale úžasně gradovaný film, který Vás dostane hned titulkovou sekvencí a pustí Vás až po třech hodinách báječně odvyprávěné a zahrané podívané. Parádně odvyprávěný mnohovrstevný příběh. ()

Pitryx odpad!

Ano, super kamera, super triky, někdy až kýčovité, ale to je vše. Vydržel jsem čekat hodinu na nějaký děj, zápletku, cokoli. Nic. Občas nějaká akcička, ale mezitím hlucho a statično. Nikdy se mi nelíbili ve filmu různí mani a manky /i když u nich je občas děj/ a tak ani proto mne toto veledílo nezaujalo. Možná bych nadrásal 20% za kameru a triky, ale to bych se mohl splést a sehnat si to podruhé a to děkuji, nechci. ()

Dinsberg

Po dlouhé době akční film, který se nesnaží jen o úžasné triky. Hlavní téma je dáno historicky, a že ke konfliktu nebylo daleko. Ono rozuzlení je nanejvýš logické a znovu potvrzuje známou pravdu. Nepřítele spojí jen společný nepřítel. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize