genetique

#22 - Od 'Monster's Ball' každý ďalší Forsterov film minie v hodnotení piata hviezdička len o malý chlp, a tak je tomu aj teraz. Forster však natočil svoju bondovku naozaj svojsky. Niekto sa tu sťažuje, že nová bondovka má príliš umeleckého spracovania, ktorého má Forster na rozdávanie, teraz si ho však mohol zastrčiť späť do vrecka. Ja sa však potom čudujem, prečo toho zatiahli až takéhoto úplne inožánrového režiséra. Už v 'Casino Royale' zašli tvorcovia dosť ďaleko s Bondovou reinkarnáciou (akcia a príbeh sa konečne vyrovnali), ak to však bude pokračovať týmto štýlom ďalej, za chvíľu budú bondovky súťažiť o art-filmové ceny. Lenže to je chyba výberu. Ale Forster ako nováčik žánru mňa osobne vôbec nesklamal. So slabým príbehom a zápletkou sa nedalo robiť nič a vynahradenie v podobe akčných scén, adrenalínových vychytávok a zvratov malo veľmi pozitívny a účinný efekt. Miestami dokonca lepší než v 21.bondovke. Umelecko-detailný strih a kamera mali v akčných scénach perfektne údernú hodnotu. Takže veľmi oceňujem ďalší 'iný' bondovský počin, návrat ku klasike by som však nabudúce ocenil viac, alebo potom extrém a mohli by tam šupnúť zas niečo z iného žánru a ako režiséra prizvať napríklad Wesa Cravena. 85%. ()

sniper18

Po solídnom Casino Royale teda slušný pokles prakticky v každom ohľade. Na jednej strane vlastne oceňujem, že sa jedná prakticky o priame pokračovanie a tak sa pokračuje v tom, čo sa úplne nedokončilo a rovnako ma na prvý pohľad teší, že je to osobnejšie a tak sa tu Bond prakticky chce len pomstiť, ale to prevedenie je teda veľmi slabé. Keby sa jednalo o nejakú radovú žánrovku, tak si to až tak nevšimnem, ale na tak ambiciózny vysokorozpočtový film, ako je Bond to pôsobí riadne odfláknuto a jednoducho. Tu vlastne len Bond ide od jedného protivníka k druhému, medzitým sa nejak zapletie to snahy zabiť diktátora a tým to končí, dej je úplne nezaujímavý a vlastne tu nie je ani jediná sekvencia, ktorá by nejak vynikala a dalo sa na ňu tešiť. Kvôli krátkej dĺžke to síce nestihne začať nudiť, ale ani nejak zabaviť. Nuda nehrozí ani kvôli množstvu akcie, tu jedna akcia strieda druhú, ale po tej kvalitatívnej stránke to až také dobré nie je. Casino Royale malo teda podstatne poctivejšiu a kvalitnejšie prevedenú akciu. Tu ma síce stále teší, že súboje sú tvrdé a Bond neustále zabíja, ale akcia už nie je tak nápaditá, no hlavne  zle zostrihaná a aj celkom neprehľadná. Občas som si vôbec nebol istý, čo vlastne Bond urobil, aby sa zbavil protivníka. Nie je ani plynulá, často sa v nej preskakuje o pár sekúnd neskôr a navyše si už aj častiejšie vypomáha efektami. Ešte spočiatku sa na ňu celkom dobre pozerá, úvodná automobilová naháňačka, beh po strechách a rovnako aj súboj v byte, ale zvyšok ma už nezaujímal. Hlavne naháňačky člnov a lietadiel ma úplne nudili. Opera a finále mali potenciál, ale vôbec ho nevyužili. Obsadenie už tiež skôr sklame, Daniel Craig je stále ten správny drsný Bond, nesklame ani Judi Dench, ale záporák je úplne nezaujímavý a bez štipky rešpektu a Olga Kurylenko je síce sama o sebe fajn, jej postava by v inom filme fungovala, ale tu sa s ňou zle pracuje a chémia medzi nimi je nulová. A Marc Forster ma teda prekvapil, ako zle to zvládol, všetky ostatné jeho filmy ma bavili. Takže kvôli krátkej dĺžke sa to dá bez väčších problémov dopozerať, ale inak je to bieda a pri takomto rozpočte doslova hanba. 48% ()

StarsFan

Je to Bond, není to Bond? Od dob Daniela Craiga mám s tímhle poněkud problém. Casino Royale omlouvala ta "před-bondovskost", posunutí příběhu před všechny dosud natočené bondovky, kdy nám producenti chtěli vysvětlit "proč je Bond dnes takový, jaký je". Takové bylo Casino Royale a jako takové ho respektuji. Jenže v Quantum of Solace už jsem očekávala toho známého silně ironického sexistického chlapa v saku. Ten se ale ani tentokrát tak nějak nedostavil. Většinu filmu se Craig promenáduje v obyčejných šatech, když už si na sebe vezme sako, spíše než kravatou ho doplní dírami nebo prachem z Jižní Ameriky. Když sedí v baru, neví sám pořádně, co pije, na nějakou vodku martini může divák zapomenout stejně jako na tradiční představovací se formulku "Bond, James Bond". Z nových bondovek vyšuměly i dvě postavy známé už od dob Conneryho, bez kterých jsem si dříve nedokázala správnou bondovku představit, tedy sekretářka Moneypenny a vynálezce Q. Zabití Flemingova žánru? Možná, je tam totiž stále něco, takové malinké detaily, které mě upozorňují na to, že sleduji nejznámějšího agenta Jejího Veličenstva. Třeba když si na Bondově vizitce může divák přečíst název Universal Exports nebo když na pokoji najde nahou ženu potřenou ropou, která by jako odkazovala na Goldfingera. James Bond jako by vstupoval do nové generace, pro běžného diváka to nebude mít s bondovkou moc společného, fanoušek několik společných znaků pořád objeví. Je to dobře, nebo špatně? Je to bondovka, nebo není? Nedokážu posoudit. Jakožto akční film s lehce psychologickým podtextem ale hodnotím čtyřmi hvězdičkami. ()

Hakha

Na nového Bonda jsem šel do kina s velkými obavami, jestli zbytečně nevyhodím peníze za slabý film, ale v celkovém součtu film dopadl dobře. Začáteční honičkou, která byla až tak nepřehledně natočená, že jsem si musel říkat co se tam hergot děje. Naštěstí to byla jediná nepovedená sekvence, pak přišlo úvodní intro, které bylo parádní a dále film putoval v příjemném tempu. Některé akční scény mě dost uspokojili a dravost Daniela Craiga v soubojích byla parádní a místy mě střih a typ chvatů připomínal Bournea. Já jsem spokojený, sice to není taková pecka jak Casino Royale, ale i tak hodnotím 4 hvězdičky… PS: Olga Kurylenko je vážně dračice… ()

zelvopyr

Bohužel Bond bez nonšalance, Moneypenny, Q a jeho hraček, sexu s bondgirl, bez padoucha (resp. padouch je nula), zarputile jediný proti celosvětovému spiknutí jak Duchovny v Aktech X... ehm byla to Bondovka? ()

Ainy

Film na mě zapůsobil od začátku do konce svými neuvěřitelně rychlými akčními bojůvkami. Mrsk, hmat, mrsk, kop, křup, mrsk a bylo hotovo. Rovněž jsem Craiga podezírala, že je původem mimozemšťan s nadpřirozenými schopnostmi udržet se naživu a zvlášťní schopností se bleskově uzdravovat. Jednu chvíli byl pořezaný a v dalším záběru nebylo po jizvách ani památky nebo padal bez padáku a nezabil se, ob-di-vu-hod-né ... Ani jedna modřina! Ale je to přece James Bond, takže čemu já se divím. Snímek měl spád, furt se někde něco dělo, stále někdo někoho honil v autě či po vodě, před někým někdo prchal, skákalo se z letadla, do člunů ... jako já byla spokojená, scénář a režie se ukázaly jako vymakané plné barevnosti a rozmanitosti nápadů a akčních vychytávek. ()

Hellboy

Kde přesně použije Bond zbraň, kterou tak majestátně drží na plakátě?:) Film byl oproti třeba Casino Royale velmi přímočarý (což nepovažuji za mínus) a samotného mě překvapilo, že jsem se neztrácel v labyrintu lží. Trochu problémové jsou odkazy právě na předchozí bondovku, jejíž děj už jsem bohužel dost zapomněl:) a co mi ještě znesnadňovalo orientaci, byl často zmiňovaný nesmyslně hektický střih. Sice jsem přehled neztrácel, ale bohužel mi epilepťácký střihač nedovolil vychutnat si akci tak moc, jak by to bylo bývalo šlo, kdyby na jeho místě byl nějakej kliďas. Ke konci filmu se i ten střih uklidnil, ale úvodní automobilová honička je skoro bych řekl zprasená. Jinak Daniel Craig byl excelentní, ale Olga Kurylenko se mi nelíbí, takže...:D Neschazí většina typických bondovských propriet, jako je Aston Martin nebo Omega, honičky v ulicích i na střechách, v letadlech (proč si proboha bral dakotu??!;) i ve člunech. Fůra jiných ale chybí, třeba Vodkatini a Bond, James Bond. Což mi připomíná, že už se fakt těšim na Q. Přijde mi trošku škoda, že byl kladen poměrně malý důraz na záporáka. Celkově skvělý zážitek, který jsem si v kině opravdu vychutnal, ale v paměti asi tak výrazně neutkví. ()

Botič

Znalost Casina Royale je v případě Quantum of Solace nutností ale zároveň i nevýhodou. Byť je Quantum jeho přímím pokračování a tvoří jeho přívěsek, spíše obstojí jako samostatný film. Restart, který se podařil sérii před dvěma lety se však Quantem pomalu vrací do starých zajetých kolejí. Bond je navíc v Quantum of Solace víc než kdy jindy v zajetí dokonalého stylu. Kdy forma vítězí nad obsahem. Není to prohra ale výhra také ne. Každopádně mne nová bondovka bavila z podzimní sklizně nejvíce. 8/10 ()

Arachneuss

„She would have done anything for you... forgive her, forgive yourself." Quantum of Solace se nemůže brát jako plnohodnotný snímek, ale jako pokračování příběhové linie, která začala při Bondově cestě do hotelu Casino Royale. Psychologie postav je tentokrát mnohem detailnější, hlavně díky o chlup lepší režii Marca Forstera, který boří všechna dogmata okolo agenta 007 s každou přibývající minutou, ať už se jedná o kulervoucí akci prokládanou artovými momentky nebo dokončení Craigovy přeměny na ultimátního anti-hrdinu z lidu, který je ochoten odstranit každého v cestě i za cenu krvavých šrámů a ztráty životů jemu nejbližších osob. To všechno ne ve Jménu Jejího Veličenstva, ale ve jménu milované Vesper. Akční nářez roku co má srdce a duši. ()

3DD!3

Popravdě řečeno jsem z hodnocením dost váhal kvůli roztříštěnému začátku (velká Fosterova chyba) a mizerným úvodním titulkům, ale klady nakonec převážily zápory (nevadilo mi, že Bond nepil Martini ;-). Začínáme tam, kde jsme skončili. Bez jakéhokoliv vysvětlování jsme vrženi do děje (tak trochu ve stylu MIAMI VICE) a začátek je pak přehlídkou neuvěřitelných akčních scén, ne sice tak dokonalých jako v CASINO ROYALE, ale pořád patří k dnešní špičce. Obě bondovy děvčata se taky povedly a mě osobně se líbila více Gemma Arterton než Olga Kurylenko i když měla méně prostoru. No a hlavní hnací a zároveň nejlépe fungující součástkou celého filmu je dokonalý Daniel Craig, díky kterému je všechno takové jak má být. ()

Hitman_47

Kapečku slabší než Casino, ale pořád je to zatraceně dobrá jízda, tentokrát s pořádnou dávkou vendetty. Jediné, co mi kazilo zážitek z filmu byl páreček největších hovad, které kdy navštívily kino (kombinace nadrženého tlustého prasete a vybleachované 40leté slepice dá dohromady opravdu nechutný zážitek...měl jsem chuť je umlátit plechovkou redbullu...už nikdy víc). ()

berg.12

Jestliže nový Bond (dvojdíl Casino-Quantum) podléhá v něčem módnosti, jako ostatně každý Bond, pak to ani zdaleka není akční fasáda jako spíš populární demýtizace. Vysvětlíme motivace, příčiny, původ aneb kádrový psychologický profil moderního superhrdiny. Potkalo to mnohé jiné, muselo to potkat i Bonda a ten tím získává něco, co minimálně ten filmový nikdy neměl a většina jeho příznivců ani nevyžadovala - totiž emoce. Bond je tak najednou postava z masa a kostí, ne jen projekčním plátnem (převážně) mužského ega. Nejvýraznějším pojítkem s tradicí tak zůstává hudba a bondovský svět, který na rozdíl od něj zůstává stále stejně pohádkový. Na jednu stranu velmi osvěžující, reflektující, ale moc dál bych nechodil. ()

Le_Chuck

Vďaka Campbelovi, Fosterovi a Craigovi ma prvý krát začína Bondovské univerzum naozaj zaujímať. Len škoda tej akčnej hlušiny v strede (rovnaký problém ako u Casina). Po nadupanom úvode som sa záveru nevedel dočkať. V dobrom. 80% ()

kitano

Tak trochu vyfabrikovaný, tak trochu bez duše, tak trochu nudný, tak trochu Bond, no stále celkom dobrý akčňák. Toť z mojej strany všetko. Ps.: Scéna v divadle je dokonalá. (6/10) ()

Kaka

První Bond, který je prakticky bez začátku. Chvilku člověku trvá než si zvykne na fakt, že film začíná v podstatě z prostředka a tak se nedočkáme přílišného rozboru postav a vysvětlování kdo kope za koho. Quantum totiž jede téměř přesně ve vyjetých kolejích Casina a to je maximálně dobře. Craigovi se povedlo něco nevídaného. Dokonale definoval současného akčního hrdinu, což se nepovedlo za posledních cca 10 let nikomu před ním. Ethan Hunt je příliš akční a málo uvěřitelný, Jason Bourne je stroj bez emocí. James Bond v podaní Daniela je strhující persona, která přesně zapadá do současného "pohádkového" trendu perfektního muže. Drsný, charakterní a inteligentní zabiják, který je bez luxusního obleku jako ryba bez vody. Díky bohu však nechybí emoce a láska, které jsou v záměrně utlumené podobě podávány strojově přesnými dávkami a Bond je právě v těchto momentech za zvuku jemného klavírního doprovodu naprosto dechberoucí hlavní hrdina. Forster moc dobře ví co dneska "letí" a dává si pozor. Možná teprve v posledních dvou bondovkách se podařilo dovést akci k naprosté "syrovosti". To znamená, že konečně jsou údery dostatečně tvrdé, pády dostatečně drsné a běh dostatečně dravý. Bez příkras, bez chytré kamery zkracující to či ono, naprosto dravá, nekompromisní a ďábelsky rychlá akce bez žádného času na přemýšlení. Skoro by se dalo až říci, že ten adrenalin je cítit i přes plátno. Casino plus Quantum - nadčasová filmařina. ()

sud

Přímé pokračování Casina Royale aneb Bondova (marně nepřiznaná) cesta za pomstou není nic jiného, než (takřka) nepřetržitá stominutová akce. A vůbec to nevadí - i navzdory poměrně nevýraznému záporákovi a Bond girl. 75%. ()

Falko

BAFTA Awards - 2 nominacie: Zvuk / Vizualne efekty _______ Druhy Bond s Danielom Craigom je o nieco akcnejsi, nez Casino Royale, cim ma odomna velke plus, ale najviac sa mi paci v porovnani s Brosnanom to, ze je drsnejsi hlavne v scenach s bitkami a je tam mnoho kaskaderskych kuskov a spolu s nimi aj krasne kamerove zabery. Hned uvodna scena nahanacky ma uputala k sedacke aj napriek agresivnym strihom a bez problemov ma vtiahla do deja bez nejakych obkecavaciek. Taktiez sa mi pacili detailne kamerove najazdy ci uz pri pade na sklo do budovy alebo s motorkou na motorovy cln. Tentokrat to nema Bond lahke ist po krku nebezpecnu zlocincovi, ked este aj M mu kvoli nedovere hadze polena pod nohy napriklad zablokovanim kreditky. Mozno bude tento Bond pre niekoho slabsim, ci uz scenaristicky alebo tu bude chybat to jeho ,, Bond, James Bond", ale ja som bol spokojny. 12.11.2008 _______ Daniel Craig - (James Bond) +++ Olga Kurylenko - (Camille) +++ Mathieu Amalric - (Dominic Greene) +++ Judi Dench - (M) +++ Giancarlo Giannini - (Mathis) +++ Jeffrey Wright - (Felix Leiter) +++ (Videl v kine 11.11.2008) +++ ()

castor

Úvodní automobilová honička v lomu = úžasná. Úvodní titulky a titulní píseň = úžasné. Úvodní podzemní honička = úžasná. Úvodní střešní honička = úžasná. Zaprášený a často krvácející Daniel Craig = jakbysmet. Když už něco (ať už je to cokoliv) vybouchne, uslyší to i diváci ve vedlejším sále. Agent Jejího veličenstva je zpátky, přímočařejší, živočišnější a razantnější, žádný nablýskaný Brosnan bez škrábance. Tentokrát si jde zcela „novou“ cestou, která je tak trochu o boření ikon. Nehledí na pravidla, na vlastní triko se bije seč může, předešlá estetizace postavy je pryč. Výtvarné, vznešené, dvaadvacáté dobrodružství přesto velkou slabinu má – tou je scénář, který nabízí jen velice průměrný příběh, stejně jako nepřehledný nadnárodní organizovaný zločin. Prostě MI6 má před sebou dosud neznámou mamutí zločineckou organizaci jménem Quantum a Bond tak plní svojí další misi napůl dle norem a pravidel a napůl ze snahy pomstít se za smrt milované dvojité agentky Vesper. Mezi akčními sekvencemi prostě scházejí pevnější švy, což je mínus oproti předešlému dobrodružství. Všestranný Němec Marc Forster se navíc obešel/vykašlal na typicky bondovské atributy (žádné sexuální hrátky s Bondgirl, novátorské navazování přímo na předchozí film, nepřítomnost technických hraček, 007 ani neví, co pije, nehodlá opakovat své jméno atp.) a potvrzuje, že je schopen vítězit ve kdejakém žánru. Navíc si rád pohrává se zvukem či s vyprávěcí zkratkou. Strhla mě i střihová skladba, kdy se za sebou skládají nesouvisející detaily (příkladem jest ona automobilová honička, která celý snímek otevírá), ale má neuvěřitelný říz a diváka posouvá na subjektivní úroveň. Mnohdy sice přes frenetický střih nevíte, co se zrovna děje, nicméně choreograficky zkoordinované akce leccos vynahradí. Testosteronový Daniel Craig dává špionovi tvrdost, kterou nikdy na plátně neměl. K redefinici došlo už v Casino Royale, kdy přišla jeho zásadní proměna, nyní se pro mě Craig dostává na úroveň samotného Seana Conneryho. Scéna s nahou mrtvou agentkou, od hlavy až k patě pokrytou ropou, jakoby odsekávala tradici předchozích bondovek. Divoká agentka Camille (Olga Kurylenko – kráska kdesi od Uralu) sice nadmíru dobře vypadá, ale chybí ji jiskra a „duše“ předešlé Evy Green, u záporáka bych možná hrál více na temnější struny, nicméně Mathieu Amalric nezklamal!! Forsterovi fandím a Craigovi zrovna tak!! ()

Trellíno

Kurňa, co jsem to tu předtim plácal za blbosti? Napodruhé naprosto jiná podívaná. Takže doporučení pro zklamané. Dejte tomu ještě jednu šanci. Budete vědět do čeho jdete, budete vědět, co máte očekávat a ejhle, najednou se přede mnou vyloupnul důstojný druhý díl, který se může s Casinem v pohodě měřit jako rovný s rovným. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter