V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

Heroine

Jako jedna z mála, jak vidím, jsem film neviděla v kině ale na obyčejné obrazovce. Proto na mne asi neudělal takový dojem, jaký měl. Já si osobně potrpím ve filmech o monstrech spíš na logické vysvětlení, jasný konec a svižný začátek. Tady z toho není ani jedno. Dokumentární kamera nebyl špatný nápad. Monstrum je výtvarně slušně provedené, a herci výborně hrají že nehrají. Ale za moc mi to nestálo, sorry. ()

Eluin

Film Cloverfield (mimochodem u nás poměrně trefně překládaný jako Monstrum) si užil svoji slávu počátkem roku 2008, kdy se o něm hojně diskutovalo. Velkou pozornost vzbuzoval hlavně producent J. J. Abrams, který byl tehdy mnohými filmovými fanoušky doslova oslavován. Jeho televizní seriály Alias a Lost měly miliony napnutých diváků po celém světě, takže se natěšení filmové obce na Cloverfield nelze vůbec divit. Režie se ujal Matt Reeves, který však s velkým filmovým plátnem neměl doposud prakticky co do činění, nicméně dlouholeté přátelství s J. J. Abramsem jistě sehrálo svoji roli. Film se snaží působit autenticky, přesvědčivě - takřka dokumentárně. V reálu to ale znamená, že se nechal inspirovat módní vlnou snímků, které jedna z hlavních postav natáčí na nějakou kameru. Tento styl filmového vyprávění má jistě nesporné výhody (pocit napětí a toho, že by se to skutečně mohlo stát), ale i své "mouchy", lze si totiž jen těžko představit, že postava s kamerou natáčí vše na pásku zatímco jde o život. Většina lidí by v dané situaci pravděpodobně kameru odhodila a jala se spasit svůj nebohý život :-). Cloverfield se ale tohoto žánru zhostil celkem dobře a řadí se tak po bok snímků jako je Blairwitch project, Deníky mrtvých, či můj oblíbený hororový kousek - REC. Jistě není náhodou, že všechny tyto snímky se můžou pyšnit nálepkou horror. Tento žánr "autentických záběrů na kameru" je na to více než vhodný. Pokud patříte mezi diváky, kteří rádi ve filmu odhalují tajemné souvislosti a překvapivé pointy, tak můžete být trochu zklamáni. O původu samotného monstra se nic nedozvíte (rýpavá poznámka: nepoužil snad něco podobného Abrams i v LOST?), takže se můžete stejně jako hlavní postavy jen dohadovat, co že se to vlastně děje. A co že se to vlastně děje? :-) Zápletka je celkem jednoduchá. Snímek začíná poměrně nudnými záběry (kde ale máme koneckonců i možnost si prohlédnout "kameramana" těsně předtím, než mu předchozí postava předá kameru) jedné oslavy v New Yorku, která je náhle přerušena řáděním jakéhosi monstra v ulicích města. Jakkoliv to vypadá hloupě a jednoduše, tak ve výsledném efektu se na film dá dívat, je napínavý a rozhodně tedy ne nudný. Velkou nevýhodou je ale krátká minutáž (asi 82 minut! Což je na celovečerní film zoufale málo...) a neodbytný pocit, že s danou látkou by šlo pracovat i lépe. Originální však film určitě není (a ono je dnes na filmovém poli již máloco), možná Vás nepřekvapí ani to, že jeden z hlavních hrdinů snímku má odjíždět pracovat do Japonska (domova slavné Godzilly...., tak co, už jsme doma? :-)). ()

Deratizer odpad!

To má být jako nějaké nové kameramanské umění? Kde se na to dělá konzervatoř? :-) To byl oříšek to vytrpět až do konce, hlava se točila spolu s kamerou jak po litru slivovice, působilo to hodně nepříjemně, no na přivodění bolehlavu je to ideální film. Kamerově vizuální megahnus. ()

hororwatch

Tak rád bych tomu dal víc , vážně. Jenže ten film si více hvězd nezasloužil, ikdyž jsem se poměrně slušně bavil. Zaprvé nápad natočit to jakože kamerou se ze začátku jevil jako dobrý nápad, ale ke konci to začalo film slušně pohřbívat kvůli logickým kolabsům a těch tam bylo víc i bez kamery, které se nedaly jen tak přehlédnout. Za druhé naprosto toporní herci, obzvláště pak Rob a jeho kámoš Had( nebo jak se to píše), který měl jediné štěstí že stál ,, za kamerou'' ale i přesto stíhal natáčet, běhat, dejchat a do toho občas znepříjemňovat film pitomýma kecama ( opět stupidní dialogy neplatí jen pro Hada). Ale tak jasně, proč platit skutečné herce, když se celý film klepal a herci tam nedostali moc prostoru. Tak to prostě takhle ošulíme, dáme prostor neznámým hercům, on si toho stejně nikdo nevšimne a ještě ušetříme. A za třetí si nedali tvůrci ani za mák práci s tím naznačit co je daná bestie zač, což samozřejmě bylo zjevné hned od začátku, že se nic nedozvíme. Některým filmům tento typ kamery dodává kouzlo, u některých vyvolává pocit, ž se autor chtěl vyhnout zbytečným komplikacím, které by mohly film udělat ještě o třídu kvalitnější. Dobře beru to, bavil jsem se, ale mohlo to být promakanější, mnohem promakanější a klidně to mohlo být natočeno tímto stylem a nic by to na kráse neubralo. No prostě škoda, takhle je z toho jen fajnová nijak z průměru vybočující jednohubka. ()

Gediman

Na tohle jsem chtěl jít do kina... udělal jsem dobře, že jsem nešel. Docela zklamání, čekal jsem víc. Ty tři hvězdy teda alespoň za snahu udělat něco stylově neokoukaného. ()

agassi68

Zas pokus o niečo nové v subžánri, ktorý sa síce čiastočne vydaril no neodbytné porovnávanie mixu predchodcov / Godzilla, Blair Witch atď./ vás pristihne pri myšlienke "vo co go"? Komédia to nie je, horor tiež, sci-fi kvôli príšerám? -Votrelec je neprekonateľný. Alebo dráma? Skrátka po druhom pozretí radím do priemeru. ()

char_t

Jsou filmy efektní ale nesmyslné, a na druhé straně filmy prosté ale silné. A pak je tu Cloverfield. Jsou taky vyvražďovačky, kdy předem víte, kdo umře, a naopak jsou i filmy, které servírují smrt jedné z hlavních postav ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte. A pak je tu opět Cloverfield. Prostě film mimo zavedené kategorie. Perfektní ruční kamera a obecně výkony po všech stránkách tvoří atmosféru, které budete věřit. ()

Ydrosten

Strašně velký BOOM roztřepaných kamer , zaostřování jakoby na cíl , pohyby kamerou jako by jste se dívaly nečíma očima - to všechno mě ve filmech sere až hrůza. Já nechi čučet na rozostřený záběr nějakýho tupouna , který v tom nejzajímavjším skloní kameru ( kterou jako teda něco točí ) a utíká pryč a vy vydíte akorát chodník , ruku , chodník , další běžce , zeď , chodník , 5 zabliknutí ( jako když dochází baterka ) chodník , levé ucho nějakýho chlápka co leží na chodníku , chodník , zeď. Já chci vidět všechno pěkně naservírovaný na stříbrným podnose - proto jdu do kina , proto zaplatím a nestahuju kinoripy z pochybných stránek. A co dostanu ? Videodeníček z dovolené , kde se " něco " děje a vy nemáte tušení co. Pak je sice pěknej záběr přímo na potvoru co vám zrovna žere kamaráda , ale to nějak nestačí. Snad se režiséři chytnou za rypáky a začnou zase točit krásné statické širokoúhlé záběry , ve kterých si můžu vychutnat akci pěkne na velkém formátu - a nemusím přemýšlet nad tím co se kde děje a jestli se vůbec něco děje nebo jen hrdina utíká na záchod a zapoměl vypnou kameru. Film dobrej a za jiných okolností ( hlavně kamerově ) bych dal 3* Takhle mě akorát sere že jsem viděl prd a ještě ve tmě a proto dávám 2* ()

IGNI

Godzilla natočena ruční kamerou, nápad dobrý. Nechápu ty komentáře o kameře. Mě přijde cca 75min natáčení jako celkem realistický. Celý film jsem měl vtíravý pocit dozvědět se úplně všechno (Jako v normálních filmech tohoto druhu, střih na krizový štáb, kde všechno vysvětlí), to tam ovšem chybí a to je dobře, hvězdičku musím ubrat za pro mě neuveřitelnou záchranu tý holky. Kdyby se tam doplahočili a ona byla mrtvá dával bych pět... ()

BazzoxCZ

Tak to bylo super konečně film který je točený kamerou a tak kamera se kupodivu až tak moc netřepe jak to toho zvykem jiných filmu. Všechno ve filmu munguje jak má ale je to celkem samoúčelné. ()

GOREGASM

Hektickým adrenalinem zažehnutý D.Y.N.A.M.I.T.E., který sice nemusí každého oslnit tzv. found footage formou (mě uchvátila), ale musí uzemnit precizním způsobem, jakým pracuje s náznaky a gradací a odměňuje svého diváka postupně za každou minutu, kterou mu věnuje. Intenzita, kterou disponuje zmatečný únik před neznámou hrozbou skutečně pulzuje místností, kterou poctíte sledováním Cloverfieldu, čímž (ne)nápadně vyzdvihávám práci technického týmu, který Reevesovu vizi přetavil do impozantně ohlušujícího zážitku a sám režisér předvádí mistrovskou práci s napětím a postupným odhalováním bezejmenného monstra. Působivý experiment, který za svou odvahu sklízí zasloužené ovoce a třikrát podtrhuje starobylou pravdu, že čím méně divákovi ukážu, ovšem o to rafinovaněji, tím více ho posadím na zadek. 95% ()

brumbrum

Film zacina veselo, Benigni dokaze cloveka bez problemov rozosmiat. Scenka s motorovou pilou v garazi fakt nema chybu :-). Dej sa zial rychlo zvrhne na tazko uveritelnu a prehnanu grotesknost, postavy prehanaju, humor je krcovity, skor taliansky nez francuzsky. Jedna hviezdicka za tu motorovu pilu. ()

HH

No, tak nějak jsme nepochopil, proč tohle uřvané a neoriginální dílko vlastně vzniklo. Aby se mezi sebou mohla parta nesympatických hrdinů neustále ptát: "Jsi v pořádku? Jak se cítíš?" apod. a to i v okamžiku, kdy jim z těla crčí krev, trčí drátěné výztuže z železobetonu či za patama dupe příšerka vypadající jako kříženec kraba, velké blechy a vetřelce. A ono obří monstrum, které ničí Manhattan, je podobné Miláškovi z Hobita na steroidech... Půl hvědy z milosti zaokrouhlených na jednu, protože jsem viděl i větší blbosti. ()

drankeryth

Tak takymto sposobom sa robia kvalitne filmy, kde to cloveka bavi pozerat od zaciatku az do konca. Aj ked ten zaciatok bol troska nudny, ale to zas netrvalo prilis dlho, aby sa na scene ukazala nejaka zaujimava scena s poriadnou davkou napatia, co sa to deje vo filme. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)