Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Výpravný hollywoodský film, jemuž vévodí výkon Richarda Burtona v titulní roli, se soustřeďuje nejen na historické děje ve 3. století před Kristem, kdy Alexandr Makedonský dobýval téměř celý tehdy známý svět, ale také na intriky a jednotlivé lidské osudy. Alexandrovo stoupání k vrcholu začalo ve chvíli, kdy porazil perského krále Daria a stal pánem Asie. Jeho titánské plány však zmařila smrt... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

Han22 

všechny recenze uživatele

Po Paris a Helena jsem se moc těšil na další řecký "sandál" a výsledek mě naprosto zklamal. Alexandr Veliký selhává téměř ve všem. Richard Burton byl slavný herec, ale své největší role měl před sebou a tady byl průměrný. I tak je Alexandr jediná zajímavá postava - syn stojící ve stínu otce, který je hnán touhou se z ní vymanit a je čím dál více zaslepený honbou za slávou. Ostatní herci nemají co hrát včetně hororového guru Petera Cushinga, neboť postavy jsou o ničem a příběh plný nekonečných dialogů nijak netáhne. Nevadilo by, kdyby bylo na co koukat, jenže není. Lokace nejsou nijak velkolepé, davové scény taky ne a bitvy? Dvě kratičké bitky co skončí dřív než začaly a finální nijak objevně natočená tříminutová akce. Jako dokument o velkém dobyvateli slušné, jako film nuda. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $4miliónyTržby USA $2,500,000Tržby Celosvetovo $2,500,000▐ skôr než veľkoleposť scén tu zaujmú dialógy a príhovory, niektoré vypäté dejové sekvencie, príbeh v rámci ponúknutého konceptu je pútavý, Richard Burton ako Alexander je v celku dobrá voľba, nemá nejaké slabšie miesta, ohľadne súbojov a bitiek to už taká pasta pre oči nie je, takže ide taký skromnejší historický film na to o kom chce vypovedať /60%/ ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Klasický životopisný snímek plný úžasných kostýmů a kulis. Ano, ve své době, kdy takovéto snímky vznikali hojně, se na takovéto věci dávalo hodně záležet. Scénář však vypadá, jako by byl spíše určen pro divadlo, než pro film. Dnes ono neustálé tlachání už přijde dosti nudně a velice protahovaně. Válečných scén se sice dočkáme (aby ne, když se jedná o honosného vojevůdce), ale svojí rapidně krátkou délkou spíše vypadají jen jako náznak, že se něco takového taky dělo. Na delší bitvu to už už vypadalo na konci snímku, ale v tom nejlepším očekávání se to zase utnulo. No tak nic. Snímek je tedy v dnešní době určen spíše jen pro opravdové fajnšmekry. Ostatní se uzívají k smrti. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

I když film není dokonalý a slušela by mu především delší stopáž a méně uspěchané finále, je bez přehánění strhující a od začátku do konce se v něm něco zajímavého děje. Mně se nejvíce líbilo vše, co se stalo před Filipovou smrtí, a kromě jako vždy vynikajícího Richarda Burtona za to film vděčí Danielle Darrieux v roli Olympias a chytrým intrikánským dialogům, jež (nejen) jim do úst vložili scenáristé. Neznamená to ovšem, že by následující část s Dáreiem v podání dalšího mého oblíbence Harryho Andrewse (skrytého v černém perském plnovousu) byla horší. Čtyři a půl hvězdičky zaokrouhluji nahoru za závěrečný hod oštěpem. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jeden z typických hollywoodských velkofilmů 50. a 60. let s velkorysými stavbami, kostýmy i bitvami. Historicky poměrně věrný, i když poslední léta Alexandra Velikého jsou silně zkrácena a většina děje je zhuštěna ještě před finální bitvu s Peršany. Film se soustředí na zobrazení Alexandra jako muže přesyceného mocí a unaveného životem. Zde naprosto zlatovlasý Richard Burton si svoji úlohu užil s gustem. Tento film by měli zhlédnout všichni, kdo se chystají na nejnovější Stoneův "trhák". ()

Galerie (122)

Zajímavosti (8)

  • Podľa plánov režiséra Rossena mal mať film niečo vyše 3 hodín, producenti mu ho však zostrihali na 141 minút, čo sa režiséra poriadne dotklo. (beso74)
  • Danielle Darrieux hrá vo filme matku Richarda Burtona, hoci je v skutočnosti len o osem rokov staršia. (beso74)
  • Přestože bylo Richardu Burtonovi v době natáčení 29 let, byl kritizován, že na Alexandra vypadá příliš starý. (Cheeker)

Reklama

Reklama