Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

michalcka

Dodneška pro mě byli Lidice jen rok a název vesnice v učebnici dějepisu. Dnes dostali lidi i když jen filmové tváře a mám co dělat abych místo 5 hvězdiček nedala jednu. Né proto že film nebyl pěkný a 5 hvězd by si nezasloužil,ale proto že na tomto příběhu neni pěkného absolutně nic. Jsem ráda že žiji v době kdy sse vše točí kolem peněz a ne v té době co byla. Kdyby se jednalo o smyšlený příběh,možná bych napsala že mi chybělo trochu té akčnosti,ale myslím že tady bylo akčnosti až až. Ano, to do jaké míry toto vše ovlivnil dopis ví jen ti co tu již nejsou,ale i tak to bylo strašné. Doporučuji tento film vidět. ()

Hanecek

Podle slov uživatele Malarkey, jedná-li se o jakékoliv životní drama, které zůstává v myslích pozůstalých - je potřeba pomocí hudby a bílých králíčků dělat pouze velkokýče. To znamená, že například spisovatel Arnošt Lustig, který přežil deportace do Terezína a následně do Auschwitzu - a přesto psal o těchto dobách s humorem, se ostatním pozůstalým nemohl "podívat do očí"?? Podle následujícího textu Malarkeye jsem pochopil, že tento tu dobu neprožil. Jen se o ní učil. A tím se vysvětlilo vše. Jinak film Lidice je opravdu špatný. ()

redme

Tetsuo, Cival a podobní : Je to klišé, ale osudy obyvatel obcí jako jsou nejenom Lidice a Ležáky by neměly být nikdy zapomenuty. Jsem rád, že se točí takovéto filmy, které ač jsou občas kýčovité, přece jen zobrazují důležité kapitoly našich dějin. Dnešní mládež / samozřejmě ne všichni/ už totiž o tomhle ví velké kulové... Film podle mě vůbec tak špatný není. Je hodně dojemný, ale asi málokoho nechá např. scéna s pojízdnou plynovou komorou chladného. Pro mě každopádně 5*. ()

KristovaNoha

Pro Lidice a jejich osud mám slabost. O to hůř se mi píše, že film neurazí nepotěší. Vzdychat nad podivnými kameramanskými pokusy, nebo nad logickými dírami? Spíš povzdechnout obecně a doufat, že se toto téma povede ještě někomu a lépe pozvednout a říci, co je třeba. Místy mi to přišlo, jakoby tvůrci v místě Lidic ani nebyli, neprošli to místo a nenasáli trošku té naléhavosti, která tam je stále. Po shlédnutí tak nezůstává "Proč?" vůči nacistické genocidě, ale vůči tvůrcům. Je mrzké, že v dobách nesvobody vznikaly třebas filmy Vyšší princip a Atentát, které řekly to co měly, bez velké pompy a kudrlinek. A konečné defilé dam nosící jméno Lidice, povětšinou z latinské Ameriky, kde je obecně trošku bizarní vkus na výběr jmen tomu taky nepřidal. Ve finále je mi z toho smutno. ()

Achylos

Tak jako Habermannův mlýn pozvedl v mých očích českou kinematografii, tak Lidice ji uvrhly kdesi do propadliště. Pokus o vyvolání emocí se u mne úplně minul účinkem. Škoda. Myslím, že taková tragédie v dějinách českého národa by si zasloužila mnohem lepší filmové zpracování. ()

acruj

Film byl celkem O.K. takže bych dal klidně 4* ale štvalo mě, že tam veškerý německý dialogy neměly ani titulky a to pro mě jako člověka kterej se učí anglicky a francouzky je fakt na....ale jinak ten film ušel ()

K.e.a.n.e.80

Námět, který v sobě skrývá obrovský potenciál, natočit kvalitní a opravdu šokujicí snímek, který by se mohl srovnávat s americkými velkofilmy stejného typu.... mohl, kdyby ho takhle nezprznili. Film je nudný, špatně natočené scény samotného vypálení a popravení mužů na mě absolutně nazapůsobily, zkrátka a dobře odfláknutý a to je obrovská škoda. 2* ()

WiLLsTeiN

Škoda, od filmu jsem čekal hodně, leč došlo víceméně na zklamání.... První polovina filmu je těžká nuda a kdybych neměl na tématu vlastní zaujatý zájem, ověřit si historickou přesnost, asi bych film ani nedokoukal do konce. Tvůrci si hrají s nepopsatelným žánrem, který v sobě nese pokus o výpravnost, historii, melodrama, snad i komedii. Druhá polovina je už trochu lepší, hlavně historicky výživnější, ale bohužel se mi nepodařilo si k postavám vytvořit takový vztah, aby mne jakkoliv oslovila jejich ztráta. Tím končím komentář k dílu jako takovému. Rád bych ted ocenil obrovský kus práce nad velice vlastenecky citlivým tématem. Je škoda, že není více takových filmů, které by zachycovaly naše ponuré dějiny, jako odkaz budoucím generacím. 1 hvězda za námět, 1 hvězda za Rodena, 1 hvězda za snahu. ()

Thrakan

Bohužel až na konec filmu byl pro mě tento snímek nudnou záležitostí. Nechci nijak snižovat tragédii Lidic a závěr filmu na mě velmi zapůsobil, ale filmařsky je toto dílo nepovedené. Stopáž natahovaná až do nebe, výkony průměrné... tak snad příště. ()

Bajucha

Nemůžu si pomoct...ale číst některé zdejší komentáře mě až uráží, moje hodnocení asi taky není uplně objektivní, ve skutečnosti to třeba není film na 5 hvězdiček, ale na jednu či 2? Nemyslím si, že by herecký výkon třeba Karla Rodena či Zuzany Bydžovské byl nějak špatný, stejně jako kamera...a to, že film doprovázela hudba je možná dobře, protože tady na to téma by se dal natočit i němý film, kde by nemusel nikdo nic říct, protože moc slov tady k tomu opravdu není potřeba. Všechno je to jasné a zřetelné i bez složitých dialogů...! Stejně jako škrábající matky nebo ručičky dětí, tam asi nejsou jen tak, pokud jde o mě, tak si myslím, že to tak bylo a možná je to zdůrazněno ještě málo. No dle mého to svůj účel splnilo a já byla i docela ráda, že se nezabíhalo do uplných detailů, on ten samotný příběh stačil. Myslím si, že je to možná film, od kterého se čekalo víc, ale co víc? Vždyt měl poukázat jen na holý fakt a ten fakt přiblížit lidem...a to myslíte, že se nestalo? Já myslím, že stalo a rozhodně stojí za to ho vidět, už jen díky tomu, že bychom o naší historii měli mít určité povědomí. ()

MrOgilwy

Tento film jsem s napětím očekával, ale přitom se i trochu bál, ale nebylo to kvůli Němcům. Bál jsem se necitlivosti, ale již jsem si nechtěl představovat, co by takovouto netaktností mohlo být, a proto jsem k Lidicím přistupoval opatrně. A zdejší kritici/ky mi dávali/y tušit, že rozporuplné reakce vychází jak od věci znalého tak i neznalého publika, kde se střetávají dojmy s pojmy a touhou napsat cokoli do komentáře, aby jen trochu drželi své kritické žezlo. Ano, filmu se může vytýkat několik aspektů, ale já nemohu hodnotit tento počin negativně. Také mě zklamal "nástin" atentátu, který byl tak upozaděn a zmatečně natočen, ale horší by bylo, kdyby tam vůbec nebyl. Krapítek mě překvapil Heidrich a nevím, co na něj říct... Stejně jako role a herecký výkon J. Budaře, která mi "šla" v první půli filmu proti srsti. Hudební podbarvení nebylo mým šálkem čaje, ale až tak mě to netrápilo. Tradičně výborný K. Roden se ale už asi své škatulky nezbaví... Škoda, že k filmovému otci a matce se nepřipojila i role syna. Zde mohlo být asi víc z jeho pocitů a postava i ztvárnění se mi trochu zdálo mělké. Neměl to chlapec jednoduché... Na závěr monologu jen takový povzdech. Všimli jste si, že je tak těžké natáčet historické filmy, když jste z České republiky, a je tak snadné natáčet historické velkofilmy, když jste z Ameriky...? Buďme rádi, že někdo toto zfilmoval, není to vůbec naše hanba. Spousta lidí často srovnává nesrovnatelné...budiž, ještě přidám něco možná zcestného... někteří brečí dojetím nad "mělkým a azurovým Pearl Harborem..." a někdo pokýve hlavou a s uznáním si oddechne nad Lidicemi... **** ()

JerryPilsen

Řemeslně skvěle postavený pomník všem obětem 2.světové války.Polopatě rekonstruovaný příběh genocidy s onou postavou navíc která to jako přežila.Konečně vznikl takový film,Lidice si ho zasloužily.Na to se nesmí zapomenout! ()

Jefrey1994

Velmi pěkný film založen na citlivém příběhu.A myslím si že to není jen pro dospělé ale pro všechny věkové kategorie. Řekl bych že takový film vám řekne víc než učitel ve škole. ()

Dracek003

Lidice si zaslouží úctu. Proto tolik hvězd. Pro mne to bylo hodně silné. Ať si tu říká kdo chce co chce. Neříkám, že to bylo dokonalé. Dalo se to natočit lépe ale i hůř (což by byla škoda). Ale i po 3 dnech mi z toho filmu mrazí. ()

Chirurggg

Nemohl jsem se ke zhlednutí tohoto filmu odhodlat, takže až se zpožděním. Myslím, že tu ani tak nejde o řemeslné zpracování, jestli je moc na city nebo málo na city, jestli jsou herci tací či onací. Jde o zfilmovanou událost, která se hluboce zapsala do našich dějin, a to, že je "na city" je dobře, protože, ten, komu by film na city nehrál, by musel být anetik. Mě nejvíc dostala snaha vymazat Rodena (mimochodem opět excelujícího) z dějin. Také postava kpt. Vlčka v podání R. Luknára je skvělá. Jen jsem čekal, že si vezme život dříve. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012