Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Lulusator

Nevím, nevím, ale já čekala daleko víc... Tohle je téma, které by se dalo pojemou tak srdceryvněji... neříkám, že tam také scény nejsou. Jsou, ale je jich málo... zbytek je pro mě nuda. A taky bych řekla, že příběhy vztahů lidí, to tady hodně zabíjí... ()

Kathykat

Film byl natočen dle mého trochu kostrbatě. Téma je to skvělé na veliký film, ovšem toto zpracování se mi až tak nelíbilo. Někdy jsem se sama sebe ptala, jestli toto opravdu bylo možné v těch letech, hlavně třeba to nářečí nebo některá slova, která byla použita. Dokázala bych si to představit celé v takovém starém stylu, ovšem použitá kamera a ty efekty to udělali úplně jinak. Roden zahrál jako vždy dobře, Bydžovská se mi tam absolutně nehodila. Ať už řečí a jejím akcentem tak i jako postava. Jo a film byl celkově smutný, ale musím říct, že i přes svoji ubrečenou povahu jsem neuronila ani jednu slzu. Už jen proto říkám, že bylo něco trochu špatně.. Docela mě to zklamalo. ()

PinkButterfl

Veľmi som sa tešila, kedy tento film uvidím v kine, keďže mojou najväčšou záľubou je história, konkrétne 2. sv. vojna. Lidice ma príjemne prekvapili, vyzdvihla by som najmä skvelý výkon Karla Rodena a výbornú hudbu. Navyše, keďže film bol natočený podľa skutočnej udalosti, má v sebe aj posolstvo pre ďalšie generácie. Určite odporúčam vidieť. ()

JARDAHONDA

Rok 1942 - německá propaganda úzkostlivě tají genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše Reinharda Heydricha však udělá vyjímku. Po vypálení malé české vesnice Lidice, vše vychází do světa. Jako vypálení obce stačí jeden milostný dopis..... Ne každý ví, že událost, jež otřásla celým světem, začala, jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Dopis, ve kterém Aničku lživě informuje, že " něco podnikl a musí do ústraní, posluží krátce po atentátu na Heydricha, jako záminka k vyhladění Lidic.Skutečnou událostí je,také inspirován příběh druhého hrdiny Františka Šímy,který neštastnou náhodou při opilecké rvačce zabije svého syna. Vyhlazení Lidic přežije tedy nic netušící ve vězení a po válce se vrací domů, kde ho čeká holá pláń. Stane se, tak paradoxně jediným lidickým mužem, kteý přežil tuto tragédii.. S cejchem vraha není však žádoucí.. V době svého tragického konce, v červnu 1942 měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Tento dramatický velkofilm je natočený podle skutečné události..**** ()

sako44

Podle referencí jsem čekal velmi kvalitní podívanou, ale nakonec mě to zklamalo. Když koukám na těch 73% co si film stále drží, jsem udiven. Samozřejmě, že osud obyvatel jak Lidic, tak Ležáků, by jsme si pamatovat určitě měli, ale určitě z jiného pohledu. Klidně radši z dokumentárního, než tohoto. ()

vilimen

Film byl pro me fakt dost drsny, ale prave to se mi na nem libilo. Bylo vse podano naturalisticky a tak, jak to skutecne byvalo, nebo aspon jak si to ja predstavuji, kdyz tady byla valka. Vynikajici dilo, podle me nejlepsi film nejen roku 2011. ()

Agora

Na film Lidice jsem dlouho sbírala odvahu, nejdříve jsem si přečetla stejnojmennou předlohu Z.Mahlera, abych věděla, do čeho jdu. K. Roden je výborný, atmosféra místy také, ale vytknula bych špatně natočený atentát na Heydricha, málo uvěřitelný klid a odevzdanost mužů při popravách, nelíbila se mi symbolika bílých králíčků atd. Ale ono to musí být strašně těžké, natočit takové srdcervoucí téma, má tam být hodně emocí nebo méně? To je jistě věc názoru, ale řekla bych, že stačí náznaky a člověk si tu hrůzu domyslí. I když možná pro dnešní mládež to musí být dost drastické a polopatické. I s těmi výhradami na mě film zapůsobil. A za Rodenův výkon 3 a půl hvězdičky, váhám až na 4. ()

Dodge-I

Herci Roden a Budar skveli, ostatni tak napul a herecky v kreci - snad neunesly tihu tematu. Atentat vypada divne - srovnejme ( a nebo radeji ne) film http://www.csfd.cz/film/8301-atentat/, to jsme uplne jinde. Toz tak nejak napul jako celek toto vsechno vyzniva - asi ta zmena reziseru zamichala predstavami o celku. Scenar a finale filmu je zajimave pro pripomenuti teto tragedie v kontrastu nasledujicich komunistickych "oslav", jak jsme je dostavali naservirovane ve skole ,,, ()

plimout

Lidice jsou jedním z nejlepších Českých filmů poslední doby.Tento film je zralej podle mého názoru na Oskara a to nejen za film ale také super výkon Karla Rodena. ()

Ospalek

Ó pročpak ty naše filmy jsou pokaždé tak příšerně uměle zkonstruhované?! Příběh je pokaždé stejný, jen verze se pokaždé liší a tato "česká" verze se velmi snaží vzbuzovat v nás pocit lítosti - ano byla to těžká doba a nikdo z nás si nedokáže nijak představit tehdejší život - kdo nezažije - neuvěří! Film byl podobný všem ostatním - českým - filmům. Neobyčejně (po česku obyčejně) pojatá situace opět ve mě vzbuzovala pocit toho, že se snaží vyvolat pocit nejistoty. Já mám ale jisto v tom, že film takový trhák nebyl a zůstává za jinými válečnými filmy hodně pozadu ()

Matess17

Skvěle natočená historická tragédie obyčejných lidí. Hudba emocionálně silné momenty k filmu jen podtrhává. Herecký výkon Karla Rodena a Zuzany Bydžovské je špičkový. Citlivé, surové zároveň, ale to byla realita. Po skončení filmu zůstalo celé kino sedět až do konce titulků..a to mluví za vše. ()

JirkaWade

Děj spoléha na to, že po tom všem co se stalo, nenechá diváka chladným. Nejvíc mi vadí fakt, že si někteří po zhlédnutí tohoto filmu myslí, jak věděj o historii všechno. To já samozřejmě taky nevím, ale aspoň jsem viděl už spoustu dokumentů, pár historických filmů. Navíc jsem se školou navštívil Lidice, tak můžu porovnávat. Různé novodobé efekty se sem také vůbec nehodí.Takže moje rada zní, pokuď chcete něco vědět o Lidicích, tak si najdětě radši nějaký dokument a zfilmovanou verzi Lidic neberte moc vážně. ()

katjaaa

Strašně na mě tento film zapůsobil. Bylo mi hodně úzko a dlouho se mi u filmu tak nesvíral hrudním...taková hrůza. ()

metalmaus

Nebudu komenovat příspěvky o kýčovitosti, ty králíci byli možná trochu moc, ale jako ždímačka mi to nepřijde, ba naopak! Nebudu komentovat příspěvky o tom, že film nedokázal dojmout ničím jiným než tragédií Lidic, protože autor příspěvku asi nepochopil o čem film je a už vůbec ne příspěvek o národní bolístce, protože autor je blbec. Mně se film moc líbil. A omlouvám se, že jsem vlastně komentoval. ()

Thomash

Rozporuplné pocity... Není to dokument, všichni víme jak to dopadne a musí dopadnout, ale přeci jen si přejeme, aby to tak nebylo. Ale myslím, že se to dalo udělat o hodně lépe a školám bych raději doporučil osobní návštěvu památníku než tento film. ()

WireOpt

Český film znázorňující drsnou realitu české válečné historie. Na to že české filmy nestojí za moc tohle je výjimka. Za ukázku drsné reality dávám 4/5 ()

Zabiak

Bohužel velké zklamání. Kostýmy prostředí kamera jsou dobré. Ale celkově mi nepřiblížil nikoho z hlavních hrdinů a tak jsem se koukal jak vraždí nějaké lidi, ale bylo mi to jedno. :-( Škoda promarněné šance. Film hodnotím jako průměr. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012