Reklama

Reklama

Tara a její svět

(seriál)
  • USA United States of Tara
Komedie / Drama
USA, (2009–2011), 16 h 13 min (Minutáž: 23–29 min)

Tvůrci:

Diablo Cody

Hrají:

Toni Collette, John Corbett, Rosemarie DeWitt, Keir Gilchrist, Brie Larson, Michael Hitchcock, Nate Corddry, Eddie Izzard, Andrew Lawrence, (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(36)

Americký komediální seriál z pera scenáristky Diablo Codyové, držitelky Oscara za scénář k filmu Juno, představuje Toni Colletteovou v roli umělkyně Tary Gregsonové, která trpí disociační poruchou identity. Když je ve stresu, proměňuje se ve tři jiné osobnosti. Naštěstí jsou jí oporou trpělivý manžel Max i dospívající dcera a syn.  Americký komediální seriál představuje Toni Colletteovou v roli matky a manželky Tary Gregsonové, která trpí disociační poruchou identity. Znamená to, že když je ve stresu, proměňuje se v jiné osobnosti. Tara, která se živí nástěnnými malbami, se rozhodne, že přeruší léčbu, aby odhalila skutečnou příčinu své poruchy, takže alternativní osobnosti se objevují zcela nečekaně: nevázaná, popudlivá a flirtující puberťačka „T“, staromódní žena v domácnosti „Alice“ a hlučný vietnamský veterán „Buck“, který rád popíjí pivo. Taře naštěstí skýtá oporu její klidný a vyrovnaný manžel Max (John Corbett), a také dospívající dcera Kate (Brie Larsonová), která ovšem má i své problémy, a dobrosrdečný syn Marshall (Keir Gilchris), jenž je gay. Zato její sestra Charmaine (Rosemarie DeWittová) o Tařině poruše často pochybuje.

1. série:

Epizoda 2:
Když se v domě sejdou „T“ a „Buck“, následný úklid není nikdy snadný. Kate je frustrovaná matčinou snahou, aby si spolu sedly „na kus řeči“ a Marshallovi zase vadí nabízená pomoc s problémy ve škole. Tara, která má pocit, že jako matka selhala, je obrací ke své třetí osobnosti „Alici“, což je žena v domácnosti z 50. let, jež dokáže vyřešit každou spornou záležitost.

Epizoda 3:
Tara a Max mají sexuální problémy a žena se obává, aby se manžel nezajímal víc o její proměny než o ni. Poté, co ji její terapeut dr. Ocean uklidní, si Tara naplánuje „sexuální rande“ s Maxem, aby ho získala zpátky. Sestra Charmaine jí doporučí, aby se sešla s její šéfkou Tiffany kvůli případnému pracovnímu projektu. Ale jak se Tara připravuje na rande s Maxem, stres je příliš velký a ona se promění v „Bucka“. Té noci „Buck“ uděluje rady ženám a Max skončí v mužském spojení se svou vlastní ženou.

Epizoda 4:
Tara se cítí skvěle, jak už se dlouho necítila. Líbí se jí nástěnná malba, na níž pracuje, a cítí, že v Tiffany našla novou přítelkyni. Ten večer, kdy si obě spolu s Charmaine vyjdou na drink, se Tiffany rozhodne, že chce poznat jednu z Tařiných proměn. Jenže to špatně dopadne. Když se Tiffany ráno probudí, ke svému zděšení zjistí, že nástěnná malba je zničená a podezřelou je Tara.

Epizoda 5:
Tara se promění v „T“ a vystartuje v autě. Max a Charmaine ji pronásledují a poskytnou tím skvělou příležitost Marshallovi, aby uspořádal party a mohl být nablízku svému miláčkovi Jasonovi. Když se Charmaine, Max a „T“ vrátí domů, zjistí, že bouřlivá party pokračuje - a randál lze zlikvidovat různými způsoby.

Epizoda 6:
Rodina se dozvídá, že Tařini rodiče Bev (Pamela Reedová) a Frank (Fred Ward) přijedou na návštěvu, aby oslavili narozeniny Charmaine. Ale když se Frank obrátí na Maxe s tím, že by děti měly žít u nich, Max udělá všechno pro to, aby Taru uchránil před další proměnou. Na večerní party se však Tara dozví o plánu rodičů a je dotčena, že si o ní myslí, že je neschopná matka. Skryje však své pocity a zůstane klidná. Nicméně později v noci, když se Max probudí, zjistí něco, co všechno změní.

Epizoda 7:
Charmaine se rozhodla, že si nechá předělat prsa a požádá Taru, aby jí hlídala dům, než se vrátí. Kate dá Marshallovi radu, aby se víc snažil, pokud chce Jasona získat. Když se Charmaine probudí po operaci, s překvapením zjistí, že u postele sedí „Buck“, nikoliv Tara. A zatímco se o ni stará, Charmaine si ho začne cenit jako nikdy dřív.

Epizoda 8:
Max má plné ruce práce, zatímco „Alice“ zase není doma. Marshall má obavy, že Jasonův otec ví o jeho vztahu k Jasonovi. Chlapci se platonicky sbližují a Max se rozhodne, že se vyspí s „Alicí“, i když postrádá svou ženu.

Epizoda 9:
Kate a Tara si potřebují trochu odpočinout od skutečného života a proto se vydají na improvizovaný výlet. Max využije času, kdy je Tara pryč, a začne pátrat v její minulosti. Večer se Tara a Kate dostanou do sporu, což způsobí proměnu Tary v „T“. „T“ pak zamíří do nejbližšího tetovacího salonu a Kate se ji snaží zadržet, než udělá chybu, která se nedá napravit.

Epizoda 10:
Dr. Ocean nečekaně ukončí léčbu, což Taru uvrhne do totálního rozkladu. Když se vrátí domů z lázní, věci se začnou rozmotávat, ale jedna z Tařiných proměn zradí Marshalla způsobem, který by rodinu mohl navždy zničit.

Epizoda 11:
Tara se rozhodne, že se zapíše do léčebného zařízení specializovaného na disociační poruchy. Tam se setká s novým charismatickým lékařem dr. Holdenem, který ji nutí, aby vyvolala z paměti své zasuté vzpomínky. Max je ve střehu, a zatímco Tara se usilovně snaží ponořit se do své minulosti, její proměny vzdorují, aby pravda vyšla najevo. Max zjišťuje, že bude muset být silnější než dřív, aby své ženě pomohl udělat další krok k uzdravení.

Epizoda 12:
S pomocí Maxe a dr. Holdena se Tara setkává tváří v tvář s důležitými osobami ze své minulosti a ačkoliv jsou to setkání těžká, Taře přinesou pocit smíření a sdílnosti. Marshall se konečně s mámou udobří a poskytne jí oporu. Rodina, která je znovu pospolu poprvé od chvíle co Tara nastoupila do léčebny, se rozhodne, že zajdou na bowling jak bývalo zvykem. Když se tak Tara rozhlíží po své rodině, zjišťuje, že není tím, čím je, navzdory svým proměnám, ale kvůli nim.

2. série:

Epizoda 1:
Druhá řada seriálu začíná poté, co soused Gregsonových spáchá sebevraždu a rodina dostane na starost dům. Tara, která má nyní pár měsíců pokoj od disociační poruchy identity, se rozhodne, že s Maxovou pomocí naváže nová přátelství. Marshall se snaží zapadnout ve škole, zatímco Kate si najde novou práci. A Nick (Matthew Del Negro) se vytasí s otázkami na Charmaine.

Epizoda 2:
Tara zjišťuje, že její alternativní osobnosti jsou zpět, ale před rodinou to tají. Charmaine, která nastoupila do nového zaměstnání, požádá Taru, zda by se k nim mohla přistěhovat. Max se rozhodne, že koupí sousedův dům, Kate se setkává s tajemnou Lyndou (Viola Davis), zatímco Marshall si začne nový vztah… s dívkou!

Epizoda 3:
Rodina se dozvídá pravdu - Tařiny alternativní osobnosti se vrátily. Akce „Bucka“ mají vážné následky, díky nimž se u Maxe projeví jeho nová stránka. Neil (Patton Oswalt) se dozví o zasnoubení Charmaine. Marshall a Courtney (Zosia Mametová) to spolu zkusí, když se Kate sblíží s Lyndou (Viola Davisová).

Epizoda 4:
Tara se vydá hledat nového terapeuta a Max se snaží smířit se s „Buckovou“ pletkou. Marshall a Courtney (Zosia Mametová) posunou svůj vztah na vyšší úroveň. Tara a Max neschvalují Katino přátelství s Lyndou (Viola Davisová). Charmaine sdělí rodině velké novinky. A zrodí se nová alternativní osobnost.

Epizoda 5:
Maxův výbuch násilí se vrací a pronásleduje ho. Tara zjišťuje, že je nyní schopna uvědomit si, co její nejnovější alternativní osobnost „Shoshana“ dělá. Katino hudební video má úspěch na internetu. Marshall se rozhodne, že se musí s Courtney rozejít. Doktor sdělí Charmaine překvapující novinku o jejím těhotenství.

Epizoda 6:
Když se přes Overland Park přežene tornádo, Gregsonovi jsou nuceni hledat útočiště ve sklepě. Objeví se „Shoshana“ (nejnovější alternativní osobnost Tary) a uspořádá skupinovou terapii, při níž jsou odhalena temná rodinná tajemství.

Epizoda 7:
Hrozící návštěva sociálky vyvolává v Maxovi zmatek. Tara se plete do dceřina přátelství s Lyndou. Courtney tlačí Marshalla do kouta. Neil (Patton Oswalt) odhalí Charmanino velké tajemství.

Epizoda 8:
Tara, která se s Lyndou připravuje na uměleckou show, se nikdy necítila lépe. Kate se pouští do nového kontroverzního podniku, zatímco Marshall se sbližuje se svým kamarádem Lionelem (Michael Willett). Max udělá rozhodnutí, které všechno změní. Charmaine se snaží udržet rovnováhu mezi Nickem (Matthew Del Negro) a Neilem.

Epizoda 9:
Tara doufá, že její nejnovější umělecký projekt rodinu opětovně spojí. Max pracuje na rozchodu s Pammy (Joey Lauren Adamsová). Kate začíná kout pikle s novým chlapíkem, s nímž se seznámila online. Marshall se dozví špatné zprávy o Tedovi (Michael Hitchcock) a Hanym (Sammy Sheik). Nick (Matthew Del Negro) požádá Charmaine, aby provedla drastická opatření vůči Neilovi.

Epizoda 10:
Max zpřístupní dům kvůli nově dokončené přeměně. Tara a Charmaine se ptají matky na Tařiny dětské paměti. Marshall a Lionel (Michael Willett) se vydají na cestu. Katin nový přítel si dělá starosti ohledně věkového rozdílu. Objeví se „Alice“ a pro všechny je to jako bombový útok.

Epizoda 11:
Tara a Charmaine jdou navštívit ženu z Tařiných pamětí. Kate se snaží změnit kvůli Zachovi (Seth Gabel). Marshall začíná cítit lásku k Lionelovi (Michael Willett). Neil odjíždí z města a objeví se nová osobnost.

Epizoda 12:
Charmaine a Neil mají svatbu. Tara konfrontuje rodiče se svým dětstvím a vyjeví se dlouho skrývaná tajemství. Kate a Marshall náhodou objeví kousek skládačky, která by mohla vše vyšinout z kolejí.

3. série:

Epizoda 1:
Tara se rozhodne získat posledních několik kreditů, které ji dělí od vysokoškolského titulu. Max má obavy, aby Tařin stres nevyvolal jednu z jejích dalších osobností. Kate si plánuje budoucnost, Charmaine je těhotná, ale stále odmítá usadit se s Neilem. Marshall s Lionelem koupí videokameru, aby mohli dokumentovat dění ve škole. (HBO Europe)

(více)

Recenze (26)

anderson 

všechny recenze uživatele

ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: HBO = 4.8.2009 --- NOTE (17.1.2009) SHOWTIME sa zasa raz zameral na odkrývanie úskalí dnešného rodinného súžitia pomocou nie veľmi tradičných metód. Tentokrát hlavná hrdinka nepredáva "travku" ale trpí masívnym rozpoltením osobnosti (v prvej epizóde sa zmení na trafenú tínedžerku a BUCKa - násilníckeho "burana"). Akékoľvek hodnotenie je možné až po zhliadnutí ďalších epizód, tá prvá ale bola - podľa mňa - nudná. Výkon TONI COLLETTE však ako vždy skvelý. (19.1.2009) ()

novoten 

všechny recenze uživatele

První pozitivní pocity, které mi Tara přihrála, patřily do oblasti těžké nostalgie. Náramně se mi totiž zastesklo po časech přibližně jednu dekádu zpátky, kdy stanice Showtime zásobovala diváky jednou kvalitní dramedy za druhou a u všech, které jsem zkusil, jsem zůstal přikován až do konce, ať už se kvalita časem rozmělnila jak chtěla. Snad proto tolik nebolí, že právě dílku Diablo Cody dopřála jen tři sezóny. Všechny jsou totiž od začátku do konce nabité vtipem, emocemi a v první řadě dokonalými hereckými výkony. Musím se vlastně smát tomu, že jsem ještě nedávno považoval herecký projev Toni Collette za protivný, protože její Tara, se všemi svými "altery", patří mezi nejlepší podívané, jaké jsem kdy nejen v televizní oblasti viděl. Jednotlivá přepnutí na Bucka, T nebo Alice jsou až dech vyrážejícími přehlídkami nejjemnějších změn obličejových svalů a tím pádem i zdánlivě nevyčerpatelnou studnicí zábavy. O pozici nejoblíbenější postavy ale soupeřili jiní, ať už emocionální Marshall, nesnesitelná (a přitom zcela neodolatelná) Charmaine i adept na nejlepšího seriálového tátu Max. Přesto jim všem vypálila rybník roztomilá, rozmazlená, dorty rozsedávající a kariérní směr často měnící teenagerka Kate, která otevřela svojí představitelce Brie Larson cestu ke slávě (a o pár let později i k Oscarovi). Gregsonovi jsou zkrátka rodina, se kterou jsem měl pocit, že opravdu žiju, ať už se jednalo o seznámení s nimi v prvním, prohloubení vztahu i zkoumání možností ve druhém, nebo o strach o osud všech zúčastněných ve třetím roce. Už týden po zhlédnutí finále na ně vzpomínám s pohnutím a moc mě mrzí, že i sedm let po odvysílání posledního dílu má parta z Kansasu pořád tak zanedbatelné množství (navíc ještě v průměru až smutně nízko) hodnotících. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

Mám rád tento seriál. Samotný nápad viacerých osobností ho robí tak trochu výnimočný v dnešnej záplave "rodinných" serálov. Ma veľmi dobré momenty, aj keď nemá ten závislácky potenciál ako TRÁVA alebo CALIFORNICATION. Toni Collette je skvelá, ostatné osadentvo je sympatické a slušne jej sekunduje. Viac oddychový ako dramatický seriál, ale mne sadol... ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Meet the Gregsons. Zase jednou Showtimovka, co se mi přesně trefila do vkusu a nálady. Taková malá, nenápadná, obyčejně se tvářící dramedy o každodenním životě, v jejímž středu stojí Tara Gregson. Sympatická umělkyně, milující manželka a matka dvou dětí, a jen tak mimochodem taky hostitelka několika dalších osobností. Ať se snaží, jak chce, občas nad ní kontrolu převezme nezvladatelná puberťačka T., ženy balící a jak dlaždič mluvící motorkář Buck, nebo komplikované delikatesy vařící domácí puťka Alice. To jaksi nevyhnutelně způsobuje problémy, ať už v manželství (i když je Max ten nejsprávnější chlap, i tak má jenom jedny nervy), se sestrou Charmaine (která je zahořklá, protože Taře její poruchu, která vždycky zastínila všechny její problémy, tak docela nevěří) i s dětmi (dcera Kate by ráda rychle vypadla, a i teen gay syn Marshall si kvůli Taře projde svým). Předesílám, že nemám tušení, jak moc reálně USoT zobrazuje disociativní poruchu identity, kterou hlavní hrdinka trpí, ale je mi to jedno, důležité je, že se u seriálu výborně bavím. Má smysl pro humor, cit pro vztahy, fantastický cast (Toni Collette je ve všech inkarnacích DOKONALÁ, John Corbett těžkej sympaťák, Keir Gilchrist talent, co by jeden pohledal) a spoustu nápadů (oceňuju, že diskutabilně nejnormálnější postava seriálu Kate má občas ty nejtrhlejší zápletky (dort/balónky), škoda, že konec přišel tak brzy, tuhle jízdu jsem si totiž zamiloval. ()

k212 

všechny recenze uživatele

One-woman-show Toni Collette v roli disociativní pubiny/stepfordky/burana/Tary. Bohužel s komedií si tato tv show moc nezadá, spíš inklinuje k dramadies. To že je říznuta indie otevřeností je spíš očekávaným tahem, než překvapením (aby ne, když Diablo Cody jest creatorkou). Každopádně je to originální vhled na tvoření/řešení rodinných problémů. Zatím váhavých 60%, časem se uvidí. ()

Galerie (351)

Zajímavosti (4)

  • Toni Collette získala za svůj herecký výkon cenu EMMY. (M.B)

Reklama

Reklama