Duch ve stroji

• Česko Ghost in the Shell (více)

Major (Scarlett Johansson) je velitelkou Sekce 9, speciální policejní jednotky, která bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích ještě víc než dnes a každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky. Koneckonců i hrdinka filmu je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka. S lidským mozkem a vyspělou robotickou schránkou se Major snaží dopadnout zločince, jehož cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, lídra ve vývoji umělé inteligence. Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak... (CinemArt)

mzss1

|73%| Viděno v kině. Na Ghost in the Shell jsem se velmi těšil. Očekával jsem akční a zábavný sci-fi výplach. Ve výsledku jsem dostal trochu něco jiného, ale zklamaný nejsem. Pravda, čekal jsem ještě o ždibec více, ale i tak mě to neurazilo a bavilo od začátku do konce. Tempo filmu je zpočátku pomalejší, ale postupem času se začne rozbíhat. Oceňuji, že to nebylo přeplácané jen akcí a klasickým klišé. Nešlo jen o hlavní hrdinku, ale poukázalo nám to na pohled moderně zřízeného světa mezi ony roboty. Vizuál byl opravdu vydařený, spojen s temnější atmosférou. Scarlett Johansson to zvládla dobře, přitažlivá jako vždy. S ostatními herci nemám problém. Tak co mi vlastně chybělo? Já si opravdu nemůžu nijak výrazně stěžovat. Natočeno to bylo téměř bezchybně, jen tomu trochu chyběla šťáva. Celkově už bylo natočeno dost filmů, tak je jasné, že určité scény člověka už tolik nechytnou – poukazuje to na obdobné filmy. Co se týče akce – nemám s ní problém, mohlo jí ale být buď více, nebo měli být akční sekvence delší. Taky bych více prohloubil minulost robotické hrdinky a jejich útočiště s ostatními uprchlíky. Také finále mi přišlo takové utnuté, čekal jsem, že se vyhrotí víc. No, dost kritiky. Mě to bavilo. Kdo má rád filmy s roboty, tak by mu to mělo sednout. A na nějaké srovnávání s Matrixem apod. se tu může zapomenout. Možná, že se to tak tváří, ale ve skutečnosti se jedná o klasický moderní sci-fi, který si jde svou vlastní cestou. Za zmínku ještě stojí vydařená hudba, která se do vizuálu a atmosféry hodila. Těším se na další shlédnutí. ()

liskam

Kino pro náctileté, které je předvídatelné a jak se říká, bez koulí. Přesto si myslím, že základní platforma by se mohla využít a schopnější tvůrci by se časem možná mohli přiblížit hranicím dokonalosti, které definoval, z mého pohledu dokonalý Matrix. ()

kingik

Pane, vy jste Scarlett! Tenhle film bude plně doceněn někdy za padesát let, kdy už nová generace lidí bude běžně souložit s roboty s lidským vědomím, podobajícími se na Scarlett Johansson. V současné době tenhle film spíše jde po stopách Robocopa, Blade Runnera i jiných vzdálených scifi příbuzných, kteří už zde byly před tímto počinem. A pak je zde okruh anime píčusů, kteří budou filmu spílat, že se zásadně odklonil od jejich milované původní předlohy. Pokud film nenavštívíte v kině, ochudíte se o porn-design, který představuje z celého filmu to nejzajímavější a nejvypiplanější. Režisér Rupert Sanders moc nezvládá s danou látkou pracovat. Jeho film prakticky nevyvolá žádné emoce, žádné napětí, neustálá snaha ponechat akční složku v pozadí a vytáhnout nějaký filosofický ocas i odkaz, je v komerčním filmu spíše na obtíž. Takže i film, co má méně rozmáchlou stopáž, může znudit. Což o to, Scarlett je stále živočišná samice, která film spolehlivě utáhne, jenže by neškodilo, kdyby ve filmu byly i jiné atraktivní faktory stran účinkujících postav. Michael Pitt, Pilou Asbek, Juliette Binoche a spol. působí jen do počtu, aby hlavní hrdinka nebloudila ve filmu tak sama. Nejvíce zásadních momentů se dostaví až v závěrečné třetině filmu. Odhalí se zde skutečný původ hrdinky, mám za to, že to mělo vyznít jako pointa celého vyprávění, zjistíme také pravdu o tajemném muži v kápi jménem Kuze, který je většinu filmu považován za teroristu, jedna z kladných postav zemře. Prostě jak se ve filmu dělo méně než by bylo záhodno, tak se to ve finálním úseku najednou rozjelo. Některé scény byly pronikavě originální, třeba ta s hlubokým ponorem, vím akorát, co je hluboké hrdlo, ovšem ponor je osvěžující novinka a nejedná se o žádnou sexuální praktiku. Stejně ale, i přes výskyt potenciálně nevšedních scén, budete většinou vyhlížet konec. Akční to moc není, kecy ve filmu k ničemu extra nevedou a Scarlett nemusí být zrovna váš ideál. No co, v krizi se dá vizuálně ošukat i dřívko od nanuku. 5/10 ()

Sobis87

Oproti předloze to nosná témata hodně zjednodušuje a spíš než za plnohodnotné převyprávění bych to považoval za líbivou exkurzi některými GITS motivy (v některých případech rovnou celými scénami), nad kterými není čas se moc pozastavovat...na druhou stranu to zase vyústilo v sympatiky střídmou stopáž. Herci nemají moc co hrát, ale v tomhle případě to ani moc nevadí, ono to totiž do celého toho odosobněného světa i docela sedí. Já mám hlavně radost z toho, že jsem se zase jednou mohl podívat na Takešiho Kitana na velkém plátně. Scarlett je ok. Pilou Asbæk a Michael Pitt přímo super. Vizuálně to je žrádlo, i když, přiznávám, celé tak trochu strnulé. Ale co si budeme povídat - po všech těch rozmáchlých superhrdinských blbostech, které se tváří jako něco víc, je tohle opravdový balzám. A ano, je to spíš další Robocop než původní Ghost in the Shell...nevadí mi to, film jsem si prostě užil. Mohlo to totiž dopadnou o dost hůř. Tečka. ()

Jordan

derivácia kríženca scottovho blade runnera s wachoských matrixom, vy- (alebo zneu-) žívajúca kultovú japonskú predlohu a prednosti vyretušovaného sexi-doll-u johansson človeka naozaj nenadchne, neprekvapí, neohúri a s privretými očami si tie dve hviezdičky zo mňa vyžmýka naozaj iba za zaujímavý cast, ktorému tróni kovboj kitano a niektorým vydareným efektom, nepostrádajúcim atmosféru. inak je to ploché, plytké, prázdne a prvoplánové onanovanie nad už videným, počutým, zažitým a vymysleným, ovlečené do trochu novšieho šatu... ()

Anderton

Veľmi príjemná staromódna záležitosť, tie deväťdesiatky tam sú cítiť. A cítiť tam aj Blade runner a bohvie, čo ešte. Scenár je však absolútne klasický, spočiatku sa snaží tváriť zašmodrchane, ale nakoniec zisťujeme, že o nič nové pod slnkom nejde. Takeši Kitano mi vo svojom veku a s pivným bruchom pripomína Marlona Branda na konci kariéry, hlavne sa ukázať a zarobiť si do dôchodku na lepšie saké. Subjektívne mal film príjemne prekvapil, ale objektívne je jasné, že svedkami novej klasiky nie sme. Ak má hlavná hrdinka ľudskú dušu a telo umelé, tak to podľa mňa ide proti logike toho, ako môžeme vnímať súčasný vývoj ľudstva, kde zase ja mám pocit, že máme manufaktúrnu dušu a mozog v organickom tele a bude to stále horšie. Ak budeme mať v budúcnosti duše so skutočnými emóciami konzervované v strojoch tak to by bol potom lepší prípad. Škoda, že nový GITS sa do väčšej filozofickej kontroverzie nepúšťa. 70% a niekedy sa k tomu určite vrátim. ()

Frajer42

Moc nechápu důvody všeobecného hejtění. Hrou jsem nepolíbený. Vlastně jsem ani netušil její existenci. Z mého nejodbornějšího pohledu se jednalo o kvalitní akční sci-fi. Okouzlilo mě prostředí, kam byl děj zasazen a úplně zlý není ani děj samotný. Akce rozhodně nechybí. Snímek neobsahuje příliš hluchých momentů. Stále se něco děje a stále je nač koukat. Mírně mě iritoval Scarlettčin bílý oblek i její postava jako taková. Mnohem více mě bavili Michael Pitt a především Pilou Asbæk. Silně zvažuji zhlédnutí výrazně lépe hodnocené animované verze. Lepší tři kousky. Věřím, že pro fanoušky Matrixu a podobně laděních snímků, by mohl být Ghost in the Shell chutným krmivem. ()

Socrates

Námět? Měl jsem pocit, že stokrát viděno. O to by ani nešlo, to není nic výjimečnýho, ale když na nějaký takový déjà vu čumíte, musí to být aspoň dobře a poutavě natočeno, což nebyl tenhle případ. ()

AppleCore

Ghost in the Shell je skvělej případ toho, jak kritika utváří úsudek běžnýho diváka a film jako takovej pak upadá v zánik! Nedotčen japonským originálem, užil jsem si Ghost in the Shell víc, než jsem dle všech těch kritických reakcí očekával. Proč? Prostě proto, že je to výborná „cyber detektivka“ pevně stojící na vlastních nohách, perfektně vyvážená mezi komerčním blockbusterem a chytrou nekonvenční sci-fi - příběhově úplně někde jinde, než konkurence vydělávající v kinech miliardy. Ghost in the shell je ještě ke všemu podpořen parádními efekty, skvělým soundtrackem a ozvučením. To, že by film jako celek mohl být o něco dynamičtější a údernější, vem čert! Myslím čtyři, dávám pět. ()

Kothy

Nakonec docela zklamání, přesto že očekávání nebyla veliká. Předlohu jsem neviděl, ale věřím, že se tohle od ní dost liší. Vizuál super, akce ujde, ale ten příběh nějak kolísá. Kromě úžasné Scarlett Johansson filmu možná ubírá i absence slavnějších jmen. Celkově je ve filmu až moc bílých. Tak už to teď chodí. Asi nemá cenu moc rozebírat děj, protože není moc zajímavý. Snad jen to, že film nenabízí slibovaný rozpor mezi duší a technologií, případně samotné uvědomění si duše. Snad se příště filmaři takový klopýtnutím vyhnou. Co taky čekat od Ruperta Sanderse. "Budu navždy ve tvé mysli. " ()

MikeCool

Vleklá mysteriózní scifárna. Tenhle žánr evidentně není můj filmový šálek kávy, o čemž vypovídá i to, že velice kladně hodnocený japonský anime originál jsem po 20. minutách vzdal. Dávám si tudíž dvě hvězdy za to, že jsem tenhle "remake" zvládl až do konce. ()

Ant

Působivý vizuál tentokrát bohužel neschoval ohranou a příliš jednoduchou zápletku, která nemá šanci film nijak hnát kupředu. Každopadně hereckému obsazení se to mnohdy daří zachraňovat, takže je z toho aspoň zábavná, i když zapomenutelná podívaná. ()

Slartibarkfast

Někdy se mi zdá, že ti neohrožení šikmoocí bojovníci za lidská práva a všeobecné dobro vůbec mají snad jen jeden či dva vzorové příběhy, co do složitosti upraveny pro drobotu, která právě odložila plenky a ještě nerozezná rozdíl mezi IQ a WC, a ty neustále recykluje a poupravuje. A po jejich vzoru další a další, hůř a hůř. Pak si nutně připadám jak čtenář překladů sonetů od toho poměrně známého anglického barda, co neustále třese kopím. Mnoho pokusů o co nejlepší ztvárnění téhož, většinou však kvality nevalné, originální myšlenku postrádající. Věřím, že tento film je splněným snem pro patnáctileté panicovité asijské masturbanty, již se ukájejí nad myšlenkou opíchat sušičku v pastelových barvách a pak vést dlouhé hluboké rozhovory se svou napařovačkou rýže, a kteří už teď nejspíše definitivně skončili s reálným životem, protože jim vyšla na herní konzole nová "Sájbrpanková" modla, kde si mohou vytvořit i ženského avatara s pérem, tedy už je nejspíš budou muset rodiče krmit přímo u počítače. Samotný film je pro mne však jen hezký vizuál, vykradený z Blade Runnera, postrádající jakékoliv myšlenky nebo hlubší příběh a především schopné herce. Ten drobný náznak o nějaké melodrama je skutečně tak minimalistický, že jej okamžitě přebije všudypřítomná tupost a nutná snaha o absolutní akční vyznění snad i spláchnutí na hajzlu. Jediným kladem, který navíc nijak zásadně nevyčnívá nad ostatní podprůměrností, je tak Scarlettka, za kterou bych snad přihodil ještě jednu hvězdu, kdyby ukázala nárazníky. Bohužel, celý film jen nepřítomně čumí v latexovém CGI oblečku, sem tam zakoulí očima. Paradoxem je, že i tím málem ostatní přehrává. Celkově bída a zmar. Pokud budu chtít nasát tu pravou atmosféru, sáhnu určitě po jiném kousku. 30% ()

silentname

Počítam, že asi budem v minorite, no ja som si tento film maximálne užil. Nenudilo ma to, vyzeralo to fantastický a ponorilo ma to do príbehu. Nakoľko som ale nikdy nevidel originálny anime film, mám tu možnosť hodnotiť tento film ako samostatnú jednotku a tak sa k tomu aj postavím. V prvom rade je tu vynikajúca vizuálna stránka, ktorá človeka doslova pohltí a mal som chuť v tomto svete stráviť možno aj oveľa viac času. Film má výborné tempo, ide plynule, príbeh je veľmi dobre sledovateľný a má dobrú atmosféru. Potom sú tu postavy. Tie sú tiež veľmi dobre spracované. Najmä naša hlavná hrdinka a jej tím v Sectore 9. Ale je tu aj pár ďalších zaujímavých postáv, ktoré ma zaujali a najmä asi doktorka v podaní Juliette Binoche. Páči sa mi, kde Majorka pochopí celú situáciu a rozhodne sa poznať pravdu, no potom z toho trošku plynie aj môj problém s filmom. Čo sa zloducha týka, tak som to odhadol absolútne presne, o koho pôjde. A vedel som to od prvej scénky, v ktorej sa objaví. A jeho motivácia nie je veľmi zaujímavá a vôbec on sám nie je veľmi zaujímavá postava. Nebudem spoilovať o koho ide, lebo film to chce dať trošku ako prekvapenie, no myslím si, že ak máte nasledovaných veľa filmov, tak to pochopíte veľmi rýchlo. Hudba je vynikajúca a celý čas ma držala. No najmä musím povedať, že je to film, ktorý som si maximálne užil, bavil ma, prial by som si vidieť k nemu pokračovanie a mal atmosféru, ktorá ma celý čas držala a nenudila ma. Nemám s čím porovnať a preto tvrdím, že film sám o sebe podľa mňa funguje veľmi dobre. Rozhodne si myslím, že stojí za vašu pozornosť. Hodnotenie: A ()

Happens

Viděl jsem původní předlohu a přesto musím film ocenit 5*. Film trochu je jednodušeji pojatý, je možné napsat přehlednější, ale zachovává původní principy, neskutečný vizual, náboj a filosofický rozměr. Akční stránky skvěle provedená ve filmu zasazeném do daleké budoucnosti nezastiňuje zamyšlení nad umělou inteligencí a její důsledky, což se s blížící se singularitou stává reálný problém. ()

SeBig odpad!

Preferoval bych radši Dokument o perspektivách hřebíku, než vidět tenhle nudnej blábol. Já tě varoval. ()

classic

Počas sledovania prvej hodiny snímku Ghost in the Shell, som sa často stretával s určitým, vlastným nezáujmom z výsledného pozerania, ktoré ma jednoducho otravovalo, ani vizuálna stránka, to bohužiaľ nezachránila, i keď by som sa mohol kľudne odvolávať, že mi predsa pripomínala kultovú, science - fiction klasiku - BLADE RUNNER, ale ani to sa nestalo, už keď to spomínam, tak mi isto chýbala poriadna atmosféra, prečo som nezohľadnil doterajšie, umŕtvené nálady !!! Našťastie, dva nešťastné kybernetické experimenty sa stretnú FACE TO FACE, a je to mimoriadne účinné, dynamické, sugestívne, geniálne, bravúrne, sekvencia, v ktorej pozorujem zlomovú konverzáciu, medzi MOTOKO a HIDEOM, je inak technicky očarujúca, kde práve teraz dostáva vizuálna stránka, svoj charakteristický RYS ! Keď sa aktuálne nad tým všetkým zamýšľam, tak to prišlo neskoro, ale predsa ! Stretnú sa ešte znovu, ale tentokrát ma to neoslovilo tak intenzívne, ako predtým ! Táto látka zaváňa Japonskom, a ja sa k tomu pýtam : „Nebolo by vhodnejšie obsadiť do filmu ázijskejších hercov” ? , lebo : 1. Sexy johanssonka sa sem jednak moc nehodí, či by sa už mohla konečne vymaniť zo škatuľky akčných hrdiniek, čo jej taktiež nesedí ! Nie som si 100 % istý, že ju považujem za dobrú herečku ? 2. Dána, Piloua Asbæka, poznám, skôr z jeho škandinávskej domoviny, ako z hollywoodskych filmov, kde jeho postava Batou, mi evokovala Morpheusa z MATRIXU. 3. A tak nakoniec mi sadol len MICHAEL PITT, v role Kuzeho, ktorý vo svojej štylizácii hlasu, celkového stvárnenia, hereckého umenia, hravo prekonáva všetkých zúčastnených ! Ledva sa moje hodnotenie vyšplhalo na solídnych 60 %, pričom som mal sto chutí tento film pochovať ! Nie je to snímok, ktorý by som si pustil dva krát, síce, veľmi pekne ďakujem za prípadný, budúci návrh, keď by som mal hluché, slabšie, nudnejšie chvíľky, ale OZAJ, neprosím ! PS : Česť aspoň zachraňuje japonský Takeši Kitano, ktorý patrí medzi LEGENDY ! ()

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

04.07.2018

Herečka Scarlett Johansson (Vicky Cristina Barcelona, Lucy) a režisér Rupert Sanders (Sněhurka a lovec) za sebou mají čerstvě spolupráci na filmové adaptaci slavné mangy Ghost in the Shell. A zřejmě… (více)

Akira od režiséra Thora?

Akira od režiséra Thora?

21.09.2017

Letošní hraná verze Ghost in the Shell moc velký byznys neudělala. Hollywood se z toho ale nepoučil a studio Warner Bros. momentálně žene do kin Akiru. Šestidílná manga Katsuhira Otomy se v roce 1988… (více)

PF 2017

PF 2017