Televarieté

Československo, 1970, 74x75 min

Scénář:

Vladimír Dvořák

Účinkují:

Vladimír Dvořák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Krška, Naďa Urbánková, Marie Rottrová, Jana Kratochvílová, Jiří Korn, Eva Pilarová, Petra Černocká (více)

tomeek

Zlatá zábava z českých archivů... kde je tomu humoru dneska konec. Dávám 4*, protože na jednu skvělou scénku přišla dvě marná vystoupení baletu ČT, která nikoho nazajímala. ()

Mylouch

Přehlídka excelentních a nadčasových autorských scének mistra Dvořáka, které jsou v jeho souhře s Bohdalkou dodnes příliš vysoko nastavenou laťkou. Navíc pestrá nabídka standardů vyššího populáru socialistických zemí. Přestože polistopadová zábava se ubírala jinými směry, stojí právě v polistopadových dílech jeho nenásilná satira na poměry v politické i úplně civilní sféře dodnes za pozornost. Nakonec i pohledy do publika v průběhu let jsou úžasnou výpovědí o době. 3-4* ()

otík

Památný pořad, na kterém jsem vyrůstal a zůstal v mé paměti navěky. Pravda, spousta čísel dnes už člověka nezajímá, mnohé hudební výstupy jsou dnes (nesmírně) "zábavné" a směšné, ale každé vystoupení Bohdalky s Dvořákem mělo grády. Zažitým zvykům se výrazně odlišilo Silvestrovské televarieté z roku 1986, které nenabídlo žádného cizího umělce, dokonce ani žádnou scénku Bohdalky s Dvořákem, ale jen československé umělce jak ve scénkách, tak písničkách. Jeden ze sestřihů se jmenuje Televarieté na přeskáčku, je z roku 1994 a zavedlo nás k Vladimírovi Dvořákovi domů, který s nohou v gipsu uvedl pár vzpomínkových scének proložených písničkami - viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/879118-televariete/29435717399-televariete-na-preskacku/. ()

Skuby47

Zábavný pořad, který stál a padal s dvojicí dneska bychom řekli moderátorů, tehdy průvodců či konferanciérů Jiřiny Bohdalové a Vladimíra Dvořáka. Jejich vtipné scénky oživovaly a doplňovaly hudební, pěvecké, taneční, kouzelnické i žonglérské výstupy. Ne všechna vystoupení byla tehdy z dnešního pohledu zábavná, ale televize měla svoji vlastní taneční skupinu i orchestr a snažila se tyto umělce v pořadu uplatnit. Je pravda, že dobová cenzura dbala, aby se tam nevyskytovaly vulgarismy nebo trapnosti na rozdíl od dnešní lidové televizní zábavy, která dává sice tvůrcům svobodu projevu, ale na kvalitě pořadů se to nijak neprojevilo. Tehdy jsme viděli varietní vystoupení na pódiu, zatímco dneska všichni komici a klauni sedí u stolu či na gauči, v tak zvaných talk - show, nic nepředvedou, jen žvaní a žvaní. Diváci v publiku se tomu smějí a tleskají podle pokynů pořadatelů. Jsem zvědavá, jak na naši dnešní televizní zábavu budou pohlížet naši vnuci. Zlaté staré Televarieté. ()

plechulka

Jedna hvězdička za Dvořáka, druhá za Bohdalovou a víc už ani ťuk - přečetla jsem si pár komentářů tady a jako snad nikde se podle nich dá uhodnut, kdo je jaká generace. Jak přesně píše kolega/yně HollyW - povětšinou nadprůměrné dialogy D+B byly proloženy absolutně neznámými zpívajícími soudruhy ze zemí RVHP, proti nimž byl Dean Reed světová špička, případně varietními čísly, které sice tak šílené nebyly (ruská cirkusová škola je, co vím, uznávaná dodnes), ale dost dlouhé ano. Tanečky Baletu československé televize pak byly kapitolou samy pro sebe.... V Ein Kessel Buntes, který byl pro Televarieté pravděpodobně vzorem, oproti tomu šlo občas zřít i skupiny a zpěváky, které jsme znali pouze z nahrávek a z pašovaného Bravíčka (v mých 14 letech nejen slyšet, ale i vidět SMOKIE byl prostě zázrak!). Mladší generace, která zná z Televarieté pouze sestřihy nejlepších scének a ne ten balast okolo, dává pak lepší hodnocení.... ()

2mig1

miluju scénky a dialogy bohdalový a dvořáka, nenávidim všechno ostatní - většinu hudebních čísel (hlavně ta zahraniční), všechny taneční výkony baletu čst, kouzelníky, akrobaty... ()

LadyPupu

Scénky mezi Dvořákem a Bohdalovou byly ve většině případů výborný. Hvězdy ale ubírám za hrozný varietní čísla umělců z DDR, Maďarské lidové republiky, Kuby apod. To byl pěknej opruz. ()

Kri-kri

Tento zábavný pořad jsem sice sledoval už v dětství, ale tehdy jsem humor Dvořáka a Bohdalové nechápal. Navíc mě strašně nudilo to množství tanečních a baletních vystoupení ve stylu Ein Kessel Buntes, tyto předěly bývaly většinou mnohem zdlouhavější, než scénky a dialogy ústřední dvojice. Nedávno jsem plno scének shlédl na Youtube a také si poslechl dialogy, které kdysi vyšly na CD a musím říct, že bez toho zbytečného kabaretního balastu kolem, jen čistě mluvené slovo, je to docela povedená sranda. Proto uděluji průměrné 3 *. ()

gjjm

Vcelku nic moc, scénky jsou občas dobré, ale většinou nudné, a vše krom těch scénech je přímo otřesné. A překvapilo mne, jak často to vykrádá Monty Pythony. (P. S. Viděn jen sestřih.) ()

Kmotr76

Když na tuhle estrádu sem tam narazím, mám z ní hned husí kůži. Dílem za většinou nevtipné vtípkoscénky Dvořáka a Bohdalové, dílem za otřesná hudbodivadelnokouzelníajánevímcovšechno čísla, mnohdy v režii soudruhů z NDR. A že to bylo vtipné? No když tehdy nic jiného v televizi nebylo, tak se není čemu divit. ()

!Malak-11!

Nedokážu pochopit, jak je možné, vymyslet takovýto typický český humor tehdy a dnes to prostě není možné. Naprosto je obdivuji. Ano má to své mouchy jako jsou např. účinkující.... ()

H.Gordon

Nevtipné, kýčovité, trapné a publikum obludné. Scénky, které si připravili Vladimír Dvořák s Jiřinou Bohdalovou nejsou vždy nejhorší. Tady je důkaz, že humor není pouze o vulgárnostech, ale dokáže být někdy i trochu inteligentní. Těm dvěma dávám lepší hvězdičku, ale zbytek, který bohužel trvá alespoň hodinu je hrozný. Vím, že ta doba byla velmi třpytivá, kýčovitá a trochu nevkusná, to by mi ani tak moc nevadilo, ale vadí mi, jak se to tváří velice ideálně, bezproblémově, lidi ze sebe dělají idioty. Vše je podle šablony, bez kapky improvizace. Kdyby ti dva měli větší prostor, možná bych dala i hvězdičky tři. ()

Elleannie

Jako malá jsem tenhle pořad ráda sledovala a dodnes si některé scénky a vtípky pamatuju. Jiřinu Bohdalovou jsem nikdy nijak neobdivovala, ale tady spolu s Vladimírem Dvořákem tvořili báječnou dvojici, která se doplňovala, podporovala a občas taky hádala.. Takže když to shrnu, byl to jeden z nejlepších pořadů té doby. ()

jenik71

Když pominu varietní umělce ze socialistických států (některá čísla ovšem nebyla špatná) a budu hodnotit pouze zábavnost, nelze než dát ****. Inteligentní humor dvojice Bohdalová-Dvořák mi chybí i dnes. Vždy mě pobavily především jejich scénky a jevištní dialogy. Současní "baviči" by se od tohoto dua rozhodně měli co přiučit. ()