Světová invaze

Svetová invázia

Akční / Sci-Fi

USA, 2011, 116 min

• Kryšpín

Mnoho lidí přirovnávají film (procentuálně) s ostatními filmovými šlágry a tak si udělám vlastní mix. Vemte si klasiku Mars útočí, odeberte veškerý humor, přidejte hromadu odkazů na neohroženou americkou armádu a vražte tam podprahovou reklamu na rekrutování dětí. Výsledkem je Světová invaze.(10.3.2011)

Uznávám, že víc než na ten film koukat bych ho chtěl pařit. Ono to totiž vypadá jak zfilmovaná verze Modern Warfare, akorát s ufonama místo Rusáků. Je tam použito hodně prvků moderních videoher - záchrana rukojmích, stealth akce do nepřátelské základny a nakonec obrana perimetru, než přilítnou rakety. Ty akční scény jsou bomba, to mi nikdo nevymluví, ale uznávávám, že ten patriotismus může někomu lézt na nervy. Mě ale naopak scény jako, když všech sedm zbylejch mariňáků slanilo za Eckhartem a šli těm zkurvenejm ufonům nakopat prdel za zvuků patriotický hudby fakt bavily.(11.3.2011)

Zklamání... obrovské zklamání. Ozbrojen právě přečteným Nietzscheho "Soumrak model, čili Jak se filosofuje kladivem" jsem si to nakráčel do kinosálu, očekajíc konverzační drama na pozadí nějaké bitvy... něco ve stylu 45 minut uvedení do děje a pořádného rozebrání všech přítomných postav, poté 5minutovou přestřelku, po níž si všichni vojáci sednou do kruhu a budou se bavit o svých pocitech, protože každý mariňák musí mít doktorát z psychologie, aby mohl narukovat... jinými slovy přesně to, co slibovaly trailery.... KURVA ŽE NE ! Ono stačí napsat, "vzpamatujte se dementi" ! Tenhle film je ideální pro dementní hovada, které mozek zapomněly v děloze své matky (já ho tam sice nezapomněl, ale občas ho odložim stranou :). Jako sorry, ale Battle LA je jeden z mála filmů, který dostál tomu, co slibovaly trailery. Je v tom filmu hodně akce (ta na dálnici je jednoznačně nej), pořád někde něco vybuchuje a mariňáci tu trousí hlouposti a vlastenecké žblepty. Ideální no-brain blockbuster pro první odkop sezony... ne ta největší pecka, ale více než uspokojující ! (pozn.: kdyby měl někdo problém s tímto komentářem, tak se mu omlouvám, děsně mě bolí zub a nevzal jsem si ještě prášky... tak)(10.3.2011)

• BadoXXII

Páči sa mi, že sa všetko rozbehne za 15 minút. Potom je to už len samá akcia. Divák si povie - Fuuuuha, tak to už hej, na niečo takéto som roky čakal. Je tu však problém. Akcia je skoro 100 minút z filmu, ale je tak nezaujímavo a nevýrazne natočená, že ostáva rozum stáť. Striely a výbuchy sú tu každú chvílu. Roztrasená kamera je však pri každej jednej scéne. Nič tu poriadne nevidno, strih je raketovo rýchly. Žiadna nezabudnuteľná scéna (jedine ak nechcene smiešny rozhovor vojaka a melého chlapca o tom aký má byť odvážny marinák). Scenár je napísaný otrasne. Špeciálne efekty sú priemerné. Dokonca emzáci sa vôbec nevydarili a ani ich poriadne nikdy nevidno. Jediné, čo je na úrovni sú zvuky. Streľba, výbuchy, len tá hudba mohla byť viac epickejšia. Ak by som to mal zhrnúť - len sa tu ide, uteká, striela, vybuchuje, kecajú sa blbosti a takto to ide stále dokola. Ja som sa už po hodine začal nudiť. Keď nefungujú vo filme emócie, keď je človeku jedno koho vo filme zabijú, keď ani poriadne nevie rozoznať postavy a keď vo filme postavenom na akcii tá akcia nie je zaujímavá - je niečo veľmi zle. Dá sa to dopozerať, ale len raz a dosť. Neviem si dokonca ani predstaviť, že by som si opakovane pustil nejakú scénu z filmu. Často to pri dobrých filmoch robím, tu však dobré scény jednoducho nie su. Podobné je to Dni nezávislosti (nemám ten film rád a hlavne ked vidím toho prezidenta v stíhačke, tak je mi zle), ale musím uznať, že Deň nezávislosti má aspon lepšiu akciu a efekty a to ubehlo 15 rokov !!!!!. Jednoducho slabota.(5.4.2011)

Guilty pleasure. Streľba, betón, dym, streľba, kov, výbuchy, znovu streľba... a to isté stále dokola. Efektná „vojna strojov“ v zdemolovaných, zaprášených uliciach L.A., nie bayovsky elegantná a vzletná, ale realisticky špinavá. Dementné dialógy a hard-core pátos film nedegradujú, ale mu dodávajú punc nadhľadu a zábavnosti blízkej Starship Troopers. Zostáva otázkou, či úmyselne. Každopádne z Liebesmana sa vyklubáva slušný akčný režisér, a toto je film, o ktorom som sníval ako štrnásťročný po dopozeraní Terminátora 2 :)(10.3.2011)

• - Snímek mimo jiné i svým názvem odkazuje na incident „Bitva o Los Angeles“, který se odehrál během druhé světové války v únoru roku 1942. Tehdy byl nad Los Angeles spatřen neznámý objekt. V domnění, že se jedná o nepřátelské japonské letouny, bylo na oblohu vypáleno více než 1400 střel. Nedošlo však k žádné odezvě. Celý incident byl posléze označen za planý poplach s tím, že objektem byl pravděpodobně ztracený meteorologický balon. Mnoho ufologů se však dodnes domnívá, že se jednalo o mimozemskou loď. (oje)

• - Americký scenárista a filmový kritik Robert Ebert (nositel Pulitzerovy ceny za kritiku) v jedné recenzi k filmu napsal, že snímek je hlučný, násilný, ošklivý a hloupý. (Terva)

• - Natáčení se zúčastnili i profesionální mariňáci. Objevují se zejména ve scénách s helikoptérami. (Kuzmik)