Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

SamVimes

Bourneův odkaz postrádá drajv Greengrassovy trilogie a zaostává za ní i akcí. Navíc zbytečně doplňuje mytologii tam, kde měla raději zůstat nedořečená (prášky). Alespoň že casting se povedl, Rennerovi i Nortovi jejich role ideálně sednou. ()

lykan9 odpad!

Nezlobte se na mě, ale tohle prostě ne. Nemohu pochopit jak z něčeho tak úžasného mohli vytvořit totální NUDU. A to i přesto, že je Odkaz narvaný skvělými herci. Dokonce jsem měl, co dělat, abych u filmu neusnul. Co mě však nejvíc pohoršilo, tak to bylo téma, to už fakt bylo přes čáru. Experimentování na lidech bylo v pořádku a dělat z lidí tzv. super vojáky, kteří předčí ostatní svou silou a chytrostí také není k zahození, pokud by to bylo formou jako u předchozí trilogie. Když jsem však viděl Spidermanovský seskok ze stromu,tak už mi nezbývalo nic jiného, než se smířit s tím, že budu už jen dokoukávat ptákovinu, která nemá s Bournem vlastně nic společného. ()

Avari.73

Vysoká očekávání, vyšponovaná skvělým trailerem, se nenaplnila. Film je silně utahaný, pro ty, co neviděli díly s Damonem, i dost nudný, protože je čeká naprostá ztráta orientace v ději. Akce je celkem špatně sestříhaná a ničím nezaujme. Body dávám jen za Jeremyho, pár scén (Aljaška a vlci) a spoustu odkazů na předešlé díly. Pro mě byl ale lepší i Agent bez minulosti než toto, nemluvě o Ultimátu. ()

blackJag

Poznámky pod čarou k Bourneově trilogii - fandu potěší, běžného diváka zaujmou jako špatně čitelná glosa uzavírající účet jedné stránky. Škoda, že si Damon nestřihl ve filmu cameo. Mohli se s Rennerem potkat letmo na letišti, ulici, kdekoliv a hned by to filmu vtisklo jiný status. Jinak sice v pohodě, ale... 70% ()

V.Silver

Já byl spokojený :) Jeremy hraje skvěle, film pěkně šlape, tempo moc neklesá, zápletka s viry docela zajímavá... Pravda, film nepřináší žádné nové věci k Bourneovi a Norton se tam jenom tak mihne, ale od akčního filmu o tajných agentech jsem dostal víceméně všechno, co jsem chtěl - zábavu :) 75% ()

Dreadd

Proti všem předpokladům mě dokázal Bourneův odkaz slušně zabavit a některé jeho prvky mě vyloženě potěšily. Zprvu vypadalo rozšíření kultovní trilogie jako pouhý parazitismus (Treadstone je pouhá špička ledovce, existuje spousta dalších programů ještě tajemnějších, vypadalo jako opravdu brilantně promyšlený scénář), ale velmi se mi líbí pojetí původního scénáristy, nyní i režiséra, který začal velmi pozvolným představením nového hlavního hrdiny a od té doby adrenalin exponenciálně rostl až do závěrečné honičky a při tom se stihl i jemně dotýkat událostí z ultimáta. Zároveň chválím i konečný výběr hlavní dvojky, protože z diskutovaných kandidátů byl právě Jeremy Renner jediný zajímavý. Je velká škoda, že došlo k neshodám mezi studiem, Greengrassem a Damonem, což poškodilo celý projekt a je také důležité dodat, že bez pokračování vyzní celý odkaz naprázdno a bez pokračování s účastí Damona zrovna tak. ()

R1CH1E

Poutavý úvod, dobré řešení absence Damona a zbytečně dlouhá stopáž. Největší zklamání však byl závěr. U předchozích Bourneů to byl akční nářez zakončený něčím epickým.. a tady akce super, gradace byla taky fajn a pak najednou absolutně ubohé zbavení se hlavního záporáka a konec? No tak to teda ne. ()

Myrreczech

Jak už tady párkrát padlo, tak na to, že je to čtvrtý díl, který navíc jen těží ze jména a jinak už nemá nic společného s originálem je to opravdu moc dobré. Jediné co bych vytknul je nudná finální honička po Manile a taky trochu ztrácení se ve všech názvech těch tajných operací, které jsou naprosto stejné jen se jinak jmenují. Jinak velmi zábavný akční thriller. ()

Guzo

Úvodních asi 40 minut je to neskutečně nudné, s původním Bournem to nemá nic moc společného a jen to nutí přemýšlet, proč takový film vůbec vznikl. Pak se to ale postupně rozjede a někdy od poloviny začíná vcelku slušná akční jízda se sympatickou dvojicí. Trochu to zase přibrzdí poslední scéna, která vyzní úplně do prázdna (volné dveře dalšímu pokračování), ale i tak na jedno zkouknutí proč ne (jen kdyby to nemělo v názvu Bournea). 6/10 ()

KarKulA

První polovina filmu byla bezesporu výborná, bohužel v druhé polovině film sklouzl k ohrané rutince která nepřinesla nic nového a pouze bezduše a schematicky opakovala to, co již divák zná z předchozích Bournovek - završeno pak ještě dosti rozpačitým koncem u kterého jsem se tak trochu nemohla zbavit pocitu, že scénáristi nevěděli kudy kam. Je to velká škoda, a mě samotné je líto že hodnotím docela nízko, protože akční scény byly opravdu dobré, vše mělo to správné tempo, Jeremy Renner byl jako Aaron Cross vskutku výborný a moc ráda bych se s ním v této roli ještě ráda setkala, a Edward Norton taktéž docela solidní záporák. Takže i přes ty pouhé lepší 3* mohu s klidným svědomím říci, že to je určitě kvalitní akční oddychovka, kterou není ztráta času vidět. ()

vyfuk

Asi po první třičtvrtě hodině jsem se začal nudit. Příběh byl převážně předvídatelný. Navíc místy nesrozumitelný až nesmyslný. Je pěkné, že Gilroyovi našli odvahu napsat čtyřku a ukázat nám něco navíc, ale bylo to naprosto zbytečné. Doufal jsem, že poté co mě dvojka a trojka Bourna tak trochu více zklamala, bude čtyřka něco převratného. Film jsem jinak nedokoukal a asi nikdy nedokoukám. Řekl bych že film byl z větší části jen tahákem lidí do kin, aby věděli a viděli něco víc. Jednoznačně chápu negativní ohlas a z polovičky chápu i pozitivní ohlas. Začátek Reennerovi (dnes již) slibné kariéry začal tímto - Bournovou blbostí. ()

svobik

Vážně maximálně zbytečnej film. Navázání na původní trilogii možná nehapruje v logice, ale je maximálně nastavovanou kaší. Renner válí (to ale ví všichni), akční scény super, až na debilní finále na motorkách. Nemít to nálepku Bourne, asi bych šel výš, poněvadž ty nucený návraty všech postav, stejně jako podstrkování Extreme Ways mě neskutečně sralo. 6/10 ()

Autogram

Bourne je síce už len v názve a ako neviditeľný démon v New Yorku, ale to nevadí. Nový neokukaný agent Jeremy ho skvelo nahradil, len sa nemusel toľký čas trmácať po horách a zápasiť s vlkmi. Dojem ale napravilo všetko, čo sa dialo potom, a konečne som si raz užil skutočnú akciu. Vo dvojici s Rachel im to seklo, škoda len toho Nortona, ten si filmu veľa neužil, keď mu zostala úloha nervózneho šéfa v centrále. A záver... môžeme čakať na ďalší diel. Ale celkom mi postačí aj v tv. ()

Styxos odpad!

Velké vykastrované nic. Nevadí mi, že režisér a scénárista v jedné osobě nahlíží na události z trojky z jiného úhlu, ale totálně to nefunguje - nedokáže to vůbec prodat. Chemie mezi postavami nefunguje, Renner v roli borce selhává, je nezajímavý, Weisz (které to sekne) je pro změnu uvřeštěná. Těch pár akčních scén nestojí ani za zlámanou grešli... prostě nic horšího jsem v kině nezažil už hodně dlouho ()

Hollohlaway

Pomalý vysvětlovací rozjezd se přeci jen zlepší do stíhačky v kvalitním duchu, a Renneer s Weiszovou jsou sympatický pár uprchlíků. I přes ždímání Bournova tématu to není špatné. ()

Pecival

Pomalejší rozjezd a protože si původní trilogii moc nepamatuju (a nejsem její velký fanoušek) trochu jsem se ztrácel (to se vlastně dělo celý film). Ale zas tak to nevadí protože to je pořád ta samá šablona, maník prostě zdrhá a je imba :) Ostatní si tam cosi melou co sem vypouštěl, ale stejně mě to bavilo, od druhé půlky do dostane docela spád, akce je sice zase divoce nastříhaná, ale čert to vem... tentokrát to vemu na milost a byl jsem docela spokojený. Renner fajn, Weisz taky, malinko slabší čtyři, ale fajn podívaná. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)