Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

akisha

Teď jde o to, jestli si člověk řekne, že tohle vlastně už třikrát viděl, nebo bude milosrdnější. Mě se na jednu stranu líbilo, jak byl děj provázanej s Bournem originálem a dělo se to souběžně, líbila se mi i část z divočiny, film poskytuje mnohem detailnější pohled do systému i programu, takže se dozvíme, jak že se ty super-agenti vyráběli. Jeremy Renner do svojí role sednul, i Norton si toho hajzlíka vystřihl s chutí, jen Rachel Weisz - a že jí mám moc ráda - mi tu přišla jako přešlap, moc hysterie a řevu. A od chvíle, co se Aaron a Marta daj dohromady už se to celý veze na profláklý vlně až do konce. Je to bezesporu dobře natočenej film z Bourneova universa, ale ničím zvláštním mě nezaujal ani nestrhnul tak, jako se to povedlo tomu Damonovýmu. ()

Falko

Velmi sa mi pacila spojitost s predchadzajucimi tromi castami a mal som to stastie ich vidiet len nedavno vsetky tri dohromady, takze som presne vedel, co je to projekt Treadstone alebo Blackbriar, o ktorych mi detajlne povypraval uzivatel Yeosol, ktory ma velmi rad filmy o Bourneovi a vyzna sa v nich. Hudba je velmi podobna, ale Howard sa po Johnovi Powellovi snazil trosku viac vyhnut sa melodii, ktora bola pri Bourneovi a nechal tam skor rytmicku napinavu temu, takze aj tak skvela hudba. Jeremy Renner hra velmi podobnu ulohu stvanca na uteku a je rovnako dobry, ako aj Bourne a divak vie, ze sa z kazdej smrtelnej situacie nejako dostane zivy, aj ked mnohokrat len so stastim a tentokrat ma ako pomoc po ruke krasnu Rachel Weisz, ktora tu taktiez zohra dolezitu ulohu. Finalny zaver nahanacky na motorkach a autach sa mi velmi pacila, pre mna nezabudnutelna scena, ktoru si rad zopakujem a dufam, ze bude dalsie pokracovanie... __________ Jeremy Renner - (Aaron Cross) +++ Rachel Weisz - (Dr. Marta Shearing) +++ Edward Norton - (Eric Byer, USAF) +++ Scott Glenn - (Ezra Kramer) +++ Stacy Keach - (Penzionovaný Adm. Mark Turso, USN) +++ Albert Finney - (Dr. Albert Hirsch) +++ David Strathairn - (Noah Vosen) +++ Joan Allen - (Pamela Landy) +++ Produkcia: Frank Marshall, Patrick Crowley +++ (Videl v kine 15.09.2012) +++ ()

Jezinka.Jezinka

Zelená a modrej se tu řeší tak intenzivně, že se chobotničky měly objevit aspoň na pizze či ve špagetách. Pak se, pro zmatení a dramatizaci, objeví ještě žlutá a dílo je dokonáno. Bourneův odkaz má velké plus v tom, že za neumětele Bournea, jemuž jsem tři filmy přála smrt krutou, pomalou a strašnou, nastupuje charismatický, sympatický Cross. Jinak se v podstatě nic objevného neděje. Film vcelku očekávatelně naplňuje schéma žánru, jenže tady jsem, jak jsem řekla, hlavnímu hrdinovi fandila. Čekám s napětím, do jakých mýtů a legend tvůrci příště sáhnou pro křestní jméno hlavního hrdiny. Po Iásonovi a Áronovi by to mohl být třeba Gilgameš. ()

castor

Tvůrci s Bournem zkoušejí něco nového. Nebojí se naskočit do rozjetého vlaku, zatímco divák už netráví čas po boku okolnostmi zmateného Bournea, ale jiného vycvičeného bouráka Aarona Crosse, který s puškou nebo holýma rukama právě přežívá v zasněžených horách, zatímco se divák mezi hlavouny pokouší rozplést další pletichy vládní chobotnice. Akce do toho moc není, takže i na zívnutí je naneštěstí prostor. Ne vždy to ale vadí. Vadit může někomu spíš to, že Tony Gilroy si postavil hlavu a jeho nový Bourne dělá věci prostě jinak. Někoho to může naštvat natolik, že před sálem kina roztrhá líbivě originální plakát, jiní to vezmou jako fakt a příslib do dalších dílů série, které rozhodně přijdou. Upřímně mě Jeremy Renner už nějaký ten pátek hodně baví, sličné a civilní doktorce Rachel Weisz by to slušelo, i kdyby byla knihovnicí v obci s padesáti obyvateli a modré pilulky podporující inteligenci prostě tak nějak musíme přejít. Škoda i slabého rozjezdu a místy nervózního stříhání, jinak ale tenhle čtvrtý příspěvek potěší razancí (výslech u Rachel doma, kaskadérské kousky, běhání po střechách, honička v Manile) a celkovou atmosférou. Úplně jisté čtyři hvězdy to určitě nejsou, ale i tak je dám!! PS: Stále méně zajímavý Norton zoufale šlape vodu.. ()

viperblade

The Bourne Legacy aneb takhle děti, takhle vypadá vykastrovaný akční film. Mimo faktu, že tento film vznikl a má v názvu "Bourne", jsou právě nudné akční scény hlavním problémem tohoto (zbytečného, přiznejme si to) snímku. Teď pozor, neříkám, že je film zas tak špatný. Je to ucházející akční snímek, který má super ústřední duo (mám rád jak Rennera tak Weisz, takže tady žádné námitky nemám) a na to, že má přes dvě hodiny, tak ani výrazně nenudí. Bohužel problém mám s tím, jak si "podává" Bourneův svět a jak se musí ospravedlnit (viz. "Bourne byl jen špička ledovce.") a, jak už jsem předeslal, z akčních scén, které, řekněme si to na rovinu, Greengrass točit umí a ještě doteď si pamatuju, jak jsem viděl poprvé The Bourne Ultimatum a hned po pár minutách mě Paul dokázal nabudit a adrenalin mi proudil v žilách, jak to u správného akčního filmu má být. Zkráceně řečeno - nebýt zde duo Renner a Weisz, jdu pravděpodobně mnohem níž. 50 %. ()

D.Moore

Není to špatný film, ale porovnání s předchozími díly se zkrátka vyhnout nemůže. Na Bourneově odkazu je nejlepší Rachel Weisz, herečka, kterou by série bývala potřebovala už dříve (hlavně tedy v prvním dílu), a mrazivá scéna v laboratoři. Jinak tu není skoro nic, co bychom už neviděli dříve (poskakování po střechách, eskapády na motocyklu. fingování vlastní smrti, skrývání se a útěk), a když ano, je to spíš k smíchu (vlk). Navíc kdykoliv zaznělo jméno "Bourne", připadal jsem si jako při sledování Cimrmanova Hamleta bez Hamleta. ()

kulyk

Jsa opět posednut touhou diverzifikovat, sázím čtvero pentagramů. Ne že bych si z toho zrovna vypustil měchýř (tak většinou čtyřku poznám, pět hvězd značí, že jsem si i chámovody protáhnul), ale v porovnání s tím, jak moc se mi do filmu nechtělo, neboť strach ze zklamání brzdil mé nenechavé stahovací prsty po řadu měsíců, je výsledek výborný. Proto mírně nadsazuji, no. Akční to je, analytická část mozku neřičí permanentně na poplach, klitorisem, abych si z Rennera ublinknul, vybaven nejsem. Bohužel. ()

PinokKio

Kdepak, tohle není Bourneův odkaz, nýbrž Cimrmanův, protože inspirace jeho Hamletem bez Hamleta je tu víc než patrná. Jason totiž taky vzal roha, takže jsou tu všichni zmatení, z rozrušení zobou pilule a pátrají, kam že se poděl. Absence hrdiny předchozích tří filmů je tak ideální příležitostí pro chlapáckého Jeremy Rennera, aby na sebe strhl nejenom krásnou Rachel Weisz (smůla, že mu ty modrý prášky došly), ale i veškerou pozornost .. ()

Spooner

Asi největší zklamání letošního roku a naprosto zbytečné nastavování Bourneovské trilogie. Chápu, že to chtěl Gilroy zkusit trochu jinak, ale jeho snaha se úplně minula účinkem. Scénář jakoby vypadl z direc-to-dvd filmu, postavy jsou i přes úmornou snahu hercu naprosto nezajímavé, ale hlavně je to režisérsky nezvládnuté. Film, který má navíc ještě přes 2 hodiny, totiž naprosto postrádá drajv či napětí a vám je vlastně totálně jedno, co se postavám stane. Jen ta akce jde Gilroyovi překvapivě od ruky. I tak ale doufám, že v pětce se nasranej Bourne vrátí a většinu této nudné chásky postřílí. ()

a.kopecka

Natahované a ukrutně nudné nic s naprosto neadekvátní a ubíjející stopáží. Snaha o propletení (a zacyklení - zdravím, Mobyho!) s původní trilogií navíc, vzhledem k dějovým lapsům a logice typu "Tady máš zapalovač, bude lepší, když se ten barák zapálíš sama." (WTF?), působí nadmíru směšně. ()

Davies182

Odkaz Jasona, odkaz Greengrasse? Nenechte se vysmát. I přes to, že snímek díky zručné režijní stavbě uteče jedna dvě, nedaří se Gilroyovi zamaskovat fakt, že to nejpoutavější již bylo řečeno před ním. Aaron se snaží (všichni herci jsou skvělí), na svého předchůdce ale nestačí, ani když zabíjí hasicím přístrojem nebo hřebíkem. Nebo obojím dohromady. Plus ty nejlepší a nejmrazivější pasáže filmu se zde odehrají vždy, když je na scéně Rachel Weisz (vyvraždovačka, motorka). Nový Bourne tak není vyloženě akční film, nýbrž bravurně natočené krimi s farmaceutickou zápletkou: hrát tam Clooney s implantovaným posilovačem fyzické síly, spletu si film s Michaelem Claytonem 2. A nebyl bych sám. ()

Wacoslav1

Tak Renner mi jako akční hrdina sedne víc než Damon to je bez debaty, ale jinak se nic zásadního nezměnilo. Nabízel se potenciál na nový příběh, ale furt je to o tom samým. Uvidíme co chystaná pětka.40% ()

gogo76

Tak čo bratia, nevoňalo vám? Ja som dostal presne to, čo som od filmu očakával. Nie celkom rozumiem niektorým sklamaným užívateľom. Film je dobre previazaný s trilógiou a Bourne Legacy sa odohráva presne v tom čase ako Bournovo ultimátum, len sa uberá iným smerom. M. Dammon sa objaví aspoň na fotkách. Akcia je adrenalínová tak ako sme z tejto série zvyknutí a dvojici Renner a Weiszová to sedí. Scéna ich prvého stretnutia v dome je výborná. Menšie výhrady mám k nevyužitému Nortonovi alebo napríklad k vystrihnutej scéne (bonusy na blueray), kde je zavraždený A. Finney, ktorá mohla vo filme ostať. Opäť sa nacestujeme a filipínska Manila bola dobrá voľba. Záverečná búračka na motorke a kop alá Chuck Norris od Weiszovej to bola adrenalínová paráda. Je to akčný film, tak čo viac by ste chceli? Dávam silné štyri, ktoré možno po prípadnom ďalšom dobrom pokračovaní dvihnem na maximum. Spokojnosť. 80%. ()

FlyBoy

Priemerná klasifikácia u mňa prevláda v prvom rade preto, lebo som žiaľ podvedome neišiel na nového Gilroya, ale práve naopak, na dodatkového Bourna. V tejto súvislosti to zjavne nevychádza, nič predmetné sa (okrem zmeny interpretačnej filozofie) do trilogických highlightov nepridáva, bezbranosť vo vytvorení významovo osožného sequelu sa za pilulky schováva a skôr než sa dostavia kinetické úryvky odvolávajúce sa na Greengrassa, nejedna oprávnená domnienka o zbytočnosti sa vynára. V rade druhom si popri spätnom obzretí do rozvíjajúceho sa portfólia tohto zručného (už nielen) pisálka dovolím tvrdiť, že ide zatiaľ o jeho najslabší kúsok, ktorý je síce zas formálne ošéfovaný, no na rozdiel od elegantne kamuflovaného a dôvtipne odohraného mariáša (s pružnou percepciou naračných finesov v) "Duplicity" alebo chirurgicky chladného, ale predsa fenomenálne (zžieravo) spracovaného "Michaela Claytona", nijak extra inovatívny. Moderné retro, ktoré má najbližšie k Limanovmu "Bourne identity", kedy sa pretínajú klasické postupy špionážných sedemdesiatok a trend telesnosti/kontaktnosti novodobých akčňákov. Je to taká implicitná pastiš, kde-tu sympaticky trúfalá i šantivá, sem-tam divne strnulá, umrtvená a (pri spáchaní slovakistického barbarstva) neutrálne nenudná, inu spisovne, obyčajne zábavná. ()

Xmilden

Zažíváme poměrně zvláštní dobu ve světě filmu. Ani již tak nezáleží jaké očekávání vlastně divák má na další díl určité série, spíše se stalo moderní pohanit jakékoliv pokračování za každou cenu. A tak se recenze začínají plnit větami typu "Nový *** za moc nestojí." atd. Z tohodle mě začíná být upřímně trošku smutno. Protože až skončí jednou hysterie, dejme tomu za 10 let, divák zjistí, pokud bude mít ještě snahu, že to co kdysi tak snadno odpálil odpadem (jednou nebo dvěma hvězdičkami), tak se mu vlastně líbí. A záleží jen na něm zda najde odvahu své hodnocení poupravit. Letos s příchodem Promethea jsem musel poslouchat, jak to za nic nestojí. Terminator Salvation byla opět podle mnohých sračka. Hobbitovy první reakce se nesly v duchu totálního zklamání. Viděl jsem všechny tyto filmy a musím říct, že neměli tito rádoby hodnotitelé samozřejmě pravdu. Stejně tak jako nový Bourne. Jak může mít Bourne Identity 85% kdežto Bourne Legacy 67%? Přitom poslední Bourne není o nic horší než jeho o 10 let starší bráška. Můžu pokračovat. Myslíte, že Prometheus je na stejné kvalitativní úrovni jako 4. díl Vetřelce? Připomenu, že 4. díl děj nikterak závratně neposunul a jednalo se jen o další vesmírnou vyvražďovačku. Může být 3. komediální díl Terminatora lepší než temný Salvation? Odpovědi jsou jasné. Na CSFD ano, bohužel:( Takže k novému Bourneovi napíši jen tolik, že přes nízké hodnocení tady jsem nečekal nic extra. Samozřejmě se potvrdilo, že film je to ryze nadprůměrný. Samozřejmě bráno v daném žánru. Klidně na to koukněte všichni, co máte tuto mytologii rádi. Určitě budete spokojeni. Vy všichni ostatní, kteří dopředu víte, že tady napálíte 2 hvězdy, protože v tom nehraje Damon, se jděte bodnout. ()

sepp

Další zcela nudnej a zbytečnej film naprosto o ničem. Božemůj, proč tohle vůbec někdo točí? Zředěná nastavovaná kaše, to prostě nechcete. ()

cheyene

Tak hezky od začátku. Divák, který si nepamatuje děj předchozí trilogie, udělá dobře, když si ji před zhlédnutím čtvrtého dílu zopakuje. Zároveň však musí být obezřetný, aby nebyl namlsaný onou vynikající akcí, která v předchozích třech částech byla. Bourneův odkaz je jiný. Jiný, avšak dle mého stále skvělý. Není dobré porovnávat příběhy s Jasonem Bournem a nynější snímek s Aaronem Crossem. The Bourne Legacy má svůj úvod pomalý, strnulý a upovídaný, ovšem proti nudě slouží prostřihy na Rennera v zasněžené krajině, což je první vlaštovka pro rozjezd akce. Všechny řeči, které se mimoto odehrávají, jsou zajímavé a připravují si půdu pro finální akční scény. Bohužel se stalo jedno, resp. dvě nedopatření. Řečí mnoho, akce ve finále málo. A že jsme ji chtěli víc! Od scény, kdy se Renner dá dohromady s Weisz, tak snímek nabírá spád, souboje natočené v rychlém tempu podpořeném střihem, dynamickou hudbou a roztřesenou kamerou nedávají vychladnout a musím konstatovat, že Jeremy Renner aka Aaron Cross je neskutečně cool! Jediné, co bych tedy vytkl, je stopáž, resp. čas, kdy se "nic" neděje a hodně se mluví (tato pasáž mohla být kratší) a čas, kdy se něco děje, tj. akce (té mohlo být více). Je pravdou, že akční část je tak nějak utnutá, ovšem vytváří se tu tak prostor pro nějaký ten sequel. Konečný dojem mám veskrze kladný a budu k tvůrcům vlídnější než ostatní uživatelé a dám 5* s podmínkou, že se dočkáme dalšího dílu, v němž se objeví jak Jeremy Renner v roli Aarona Crosse, tak Matt Damon s již kultovní postavou Jasona Bournea. To by totiž byl teprve ten správný nářez! [9.8. 2012 v kině; 19:30] ()

nunka

Odkazov na nezabudnuteľného Bourna je vo filme tak akurát, aby sa aj duša nostalgického diváka nasýtila. Dej však musí ísť bez Matta Damona iným smerom a zdá sa, že sa to réžijne celkom vydarilo a ustálo. Nie som fanúšikom Gilroyových striedajúcich sa útržkových sekvencií, ktoré začnú, dajú si pauzu, medzitým ich prestrieda kopa ďalších snímkov a znovu sa objavia. V tomto prípade to však znásobilo zaujímavosť úvodu deja ( in medias res). Bourne legacy je akciou nabitý thriller, ktorý uspokojí po stránke hereckej aj dejovej a ponúkne správnu dávku dynamiky a akčnej zábavy. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)