Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Montmorency

Dobře udělaný sportovní film, až s pohádkovým happy endem:-), Brad byl výborný (my fanynky se holt pomalu musíme smířit s faktem, že už bude hrát stárnoucí papíky:-)....Nicméně až zase tak vynikající se mi to nezdálo, chybělo mi tam trochu napětí, vzrušení, třeba jako u Any Given Sunday...Trochu mě iritovala informace na plakátu - R.Wright uvedená v popředí i když na plátně byla v vidět v jediné scéně asi 10 sekund... ()

KOLMI

Byla veliká chyba myslet si, že by film o bejsbolu mohl něčím zaujmout. Víckrát už nechci. Pro fandy bejsbolu a hráče "bejsbol managerů" možná srdcovka, ale pro mě ujištění, že víckrát podobnou chybu nesmím udělat. Prostě sporotvní filmy asi nejsou to co mám rád. ()

beedol

Názorná ukázka, jak se z ničeho dá díky statistice vytřískat absolutně skvěle hrající tým. Baseballu sice rozumím asi tak, jako koza petrželi, no prostě mi ta hra absolutně uniká, ale jak jsem se přesvědčila, tak díky statisce se dá poskládat i skvělý tým úplně z ničeho a věřím, že na tom něco určitě bude, a to i v hereckém podání Jonaha Hilla. Nezbývá než držet Pittovi palce na Oscarech! ()

wiking

Brad Pitt je strašně moc umělý .... Jde poznat, že o baseballu nic neví a pouze se snaží hrát .... Jinak je film nudný, bez emocí, chvílemi se mi zdálo, že i bez zápletky .... Mám z toho smíšené pocity nevím co si o tom mám myslet, ten film ve mě nic nezanechal a posledních 30 minut už jsem se těšil na závěrečné titulky. 50%, 2,5* ()

Kyberswat

neskutečný a mimořádný film. romantický každým coulem, skvělý soundtrack a herecké výkony ? prostě skvělé. tohle je film, na který se rád podívám znovu, protože pohádky se nikdy neomrzí ;) ()

Doudy01

Sakra, kde se bere to nadšení? Co sem v tom filmu přehlíd?? U sportovního dramatu přejeme outsiderovi - splněno. Sympaťák v hlavní roli - pro mě splněno (Pitt neni pro každýho, uznávám). Ale zapeklitá cesta managera malýho klubu přes šprta u pc ke statistikám a zdánlivě nepochopitelnejm nákupům je tu. Má to atmosféru - rozhodně. Nadchlo mě to - mírně. Ovšem pořád je tu otázka, co sem přehlíd, že v tom vidim jen průměr??? ()

JohnDean

Pitt je tady skvělý. Všechno je skvělé. Hudba. Příběh. Ale pět dát nemůžu. Protože mi to nic nedalo. Baseball je mi ukradenej. Je to prostě pěknej a dobrej film. Ale ne pecka. Čtyři jenom kvůli Pittovi! ()

DJ Laky

Tento sportovní film se mi hodně líbil. Napinávý od začátku do konce. Brad Pitt hrál jako vždy dobře a Jonah hill na roli analytika se hodil. Nemám tomuto filmu co vytknout dávám 90%. ()

svechy

Nemusíte mít rádi baseball, abyste měli rádi Moneyball. Skvělá kombinace Pitt - Hall se starají o to, že se po celý film ani chvilku nenudíte i když vám tento sport vůbec nic neříká. ()

s.u.g.e.r.

Dobré, poklidné sportovní drama. Příběh, herci, Pittova životní filosofie a krásná písnička jeho dcery....to vše do sebe zapadá. Velmi dobrý film, který určitě stojí za zhlédnutí + respect Billy Beany. ()

legenda2

Aj keď nápad nebol celkom originálny, spracovanie filmu bolo na vysokej úrovni. Téma okolo politiky najímania hráčov do americkej ligy baseballu nemusí byť pre našinca zaujímavá, opak je však pravdou. Príbeh je natoľko zaujímavý, že okamžite vtiahne diváka priamo do deja zákulisných hier a poodhalí tajomstvo okolo amerického baseballu. Film je príjemným prekvapením aj z dôvodu výborného rozobratia charakterov hlavných hrdinov natoľko, že s nimi prežívate výhry, úspechy, prehry a pády a držíte palce, aby film skončil pozitívne. Nie je to však rozprávka, ale drsná realita, kde na konci býva vytriezvenie zo snov a sklamanie z neúspechu a z nezdaru. Dobrý filmík pre náročnejšieho diváka, pre väčšinového diváka to bude asi jednorázová záležitosť s nedocenením posolstva a umeleckého záberu filmu. ()

BallsCutter

Scénář od Sorkina je zaručenou lahůdkou uplně stejně jako Social Network. Říkám si, jestli si snad nebudu vybírat filmy ne podle režisérů, herců nebo žánrů, ale podle Sorkina :) hehe. Teď vážně, je to strhující snímek, ani chvíli jsem se nenudil a stejně jako u Warriora mi byla přes 2 hodiny dlouhá stopáž pořád málo. Celý film má po kamerové stránce zelený nádech :) což dokresluje supr atmosféru baseballu komplexně. Brad Pitt tu nemá moc šancí předvádět herecké kotrmelce, ale tim líp, protože jeho přirozený projev a řeč těla excelentně dokresluje ten obrovský smysl pro realitu, který z filmu čiší. Pro mě neskutečně geniální záležitost, na kterou se můžu koukat pořád do zblbnutí. ()

Bada2302

Ku športu, úprimne, nemám až tak blízko. Preto musí mať film so športovou tematikou aj silnejší príbeh na to, aby ma zaujal. A film o športe o ktorom mám rovnaký názor ako o celej americkej kultúre (hodí sa loptička, tá sa odpáli alebo nie a ak áno začnú hráči utekať... nonsens). A film o športe pri ktorom sa môže vychádzať zo štatistiky ma už vôbec ale vôbec nezaujíma. A celé to naservírované grafmi a rozhovormi o tradoch a ľavorukých a pravorukých nadhadzovačoch a toto má nomináciu na Oskara?! Prepáčte mi moju obmedzenosť, ale prečo?! Najsilnejšia scéna je tá záverečná v aute. To akože kvôli nej?! Teraz môžete do mňa hádzať šutre, ale z mojej strany je na tom stokrát lepšie Warrior! ()

culo7

Film tak surovo reálny, plný emócii. Brad predčil hereckým výkonom na tento rok všetkých, že po každom jeho odpľutí som čakal na slová, čo z neho vyletia. Nehrá tu žiadneho amerického hrdinu ale cholerika, človeka s neúspechmi v živote a snahou niečo dokázať. Jonah Hill ako študentík s neobmedzenými vedomosťami o baseballe k nemu pasuje a prekonáva sám seba. Manažovanie tímu na základe štatistík, či výzoru hráčov som nevidel ešte nikde inde. Film skvele doplňujú flashbacky z minulosti, prestrihy na reálne zábery a častokrát ani nepostrehnete rozdiel. Za poslednú dobu jeden z naj filmov venovaných športu. Bradovi Oscara! ()

misiacik

Brad žuje, Brad má vyložené nohy na stoličke oproti, Brad obeduje, Brad má vyložené nohy na stole, Brad chrúme desiatu, Brad má nohy vyložené na ... A predsa sa na to dá pozerať, Brad proste môže pred kamerou aj spať a aj tak to bude s noblesou jeho vlastnou, ktorá je tak oslňujúca a podmanivá ako ... neviem to dokončiť som totiž muž. Tento šport ma strašne nebaví, po tomto filme sa to nemení a Brad je proste jeden z najlepších hercov tejto doby. Houmran. ()

henrybrno

Moneyball atakuje nejvyšší příčky v mém žebříčku sportovních filmů. Brad Pitt parádní herecký výkon a skvělý soundtrack. Sice baseball zcela ignoruji ve sportovním světě, tady jde úplně bokem a to je jenom dobře. 90% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi