Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

bublinka21

Hezké ztvárnění o naplnění snu...Mě tenhle snímek dal pocit, že když člověk něco opravdu chce a jde si za tím, tak nakonec přece jen uspěje...Herecký výkon Pitta jako vždy excelentní. Za mě 90% ()

Eksi

Tvári sa to ako športová dráma, no v skutočnosti je dráma o životných rozhodnutiach jedného človeka. Skvele natočené, herecké výkony ešte lepšie, no viac baseballu by neuškodilo. ()

JerryPilsen

Trochu pomalé na film o sportu,a ještě k tomu o baseballu.Pro nesportovce asi pěkná nuda.Manžerská práce zajímavá,ale chybělo mi víc napětí. ()

Yenda66

Mám z toho trochu rozpačitý dojem. Film ze zajímavého prostředí, zajímavá zápletka, dobrý Pitt. Možná jsem ale čekal víc, a to se nenaplnilo. Nevím, chtěl bych dát 3 a půl hvězdičky. 3 je málo, 4 už moc. ()

scorpio777

Milujem športové a najmä „underdog“ filmy, ale nie som si celkom istý, či tento je z tých najlepších. Výborný námet, skvelý výkon Breda Pitta, za ktorý právom dostal nomináciu, dali veľký predpoklad pre úspech tohto filmu. Bohužiaľ tento film asi vyžaduje značnú znalosť hry nazývanej baseball. Bez náležitého poznania zložitého systému štatistického hodnotenia, hráčov, zápasov, mužstiev asi nedokážem plne oceniť kvality tejto oskarovej nominácie za rok 2011. Vyprávanie je dosť suché a často mi pripomína len dokumentárny film. Zároveň mi trochu chýba pohranie sa s jednotlivými postavami ich vzájomná interakcia, športové či citové vyvrcholenie, dojatie, ktoré mávame všetci po záverečnom víťazstve nášho „outsidera“. U mňa je to film z kategórie „must see on DVD“ filmov, ktoré pochybujem si pozriem 2. krát. ()

Fleur F.

Velice nápaditý film s úžasně přesvědčivým Pittem v hlavní roli. Ačkoliv baseball není v místních podmínkách zrovna sledovaný a na slovo statistika leckomu vyrazí husí kůže, tenhle film vás bude bavit. Tvůrci se vyvarovali amerického klišé se zabudovanou lovestory a raději ji prostě vynechali, čímž je film zajímavý a vyčleněný z řady ostatních. Četla jsem názory, jak je tenhle film o statistikách a vůli něco dokázat, jak se jeho myšlenky dají aplikovat do kteréhokoliv oboru lidské činnosti atd. Se vším souhlasím, ale když jsem ten film viděla podruhé, stejně jsem nejvíc vnímala hru jako takovou, protože atmosféra, kterou baseball přináší, podmiňuje celý scénář. Možná, že přesně tohle Sorkin se Zaillanem chtěli - chytit za srdce atmosférou jednoho nejnapínavějších sportů na světě. No, povedlo se. ()

JirkaWade

Výborný film, s neméně dobrou písničkou na závěr. Jenom pořád úplně nechápu, jak je to v baseballe s přestupama. ()

Stransky

Brad Pitt v téhle svojí one man show několikrát říká, že „je těžké baseballu nepropadnout“ (nebo něco v tom smyslu). O baseballu nevím vůbec nic, takže mě film, který je o baseballu od a do z, až tak nenadchnul, ale už kvůli Pittovi stojí za návštěvu. A trenéra hraje famózní Philip Seymour Hoffman, ze kterýho tady udělali dědka k nepoznání. ()

Zrcadleni

Velmi mile prekvapeni. Pitt klasicky cool jako vsude(mozna az moc). Scena kdy vtrhne do kabinky po prohre A's s vetou "takhle zni prohra" mi bude dlouho v hlave kolovat. Mam vseobecne v posledni dobe slabost k sportovnimu zanru a kdyz se k tomu pridaji cisla a statistiky, tak me to vzdy nadchne. Jonah nestandartne vazny (trvalo nez jsem si zvykl). Pokud nejste milovnici sportu klidne hvezdu uberte. Byl to muj salek kavy ()

P/\/EL

O baseballu moc nevím, neřikám, že nic, ale v Americe vzhledem k popularitě to může být pro více lidí srozumitelnější (ale věci jako Social Network se mi zdají mnohem jasnější pro širší...což neřikám, že je důležitý, pak zase by to mohlo bejt uplně hardcore, dokumentárnější :)...), ikdyž je to přecijen z toho zákulisí, o tom managmentu, ještě k tomu o menší revoluci v managmentu, většina sportovních filmů bývá obvykle o looserech, podceňovaném týmu, sportovci, o někom, kdo se snaží o návrat atd. (důležitej je vždycky trenér, někdo, je/ho vytáhne z bahna :), tady to máme taky, ale trochu jinak, Brad Pitt působí přecijenom zvláštně (mě přišel vždycky jako dobrej herec, nejenom přeceňovaná hvězda), neřikám, že by to nefungovalo, ale....žvejká, jo, ale uplně mi to nesedělo, snažil se hodně moc do svý role vžít, ale....velice subjektivní pocit, no, tak nějak příliš vyčníval nad ostatníma, příliš na sebe strhával pozornost (nebylo to tim, že byl v podstatě jediná star), já vím, měl to být takový charakter, možná né, možná to líp nešlo.. hehe, tady máme srovnání, je vidět, že Pitt je naprosto bez trémy, suverénní, Billy se nám trošku červená http://www.youtube.com/watch?v=oRKIBwS8Kew&feature=fvwrel ....ale něco jiného je asi jinde, v normálu, tak...třeba to Pitt nepřehnal, možná o je tim, že to je prostě film a.....ikdyž se snaží o velkou realističnost, tak..... _ fakt nevim, neni to žádná klišovitost, jednoduchost, toho všeho si vážím, ale.......odvařenej jsem nebyl, jinak téma je svkělé: hráči, lidi, jsou jen figurky, panáčci, umíte - neumíte, dostávate šance, promarníte je, celej svět je o přeceňování a podceňování....celý čsfd je o tom :) (dobře, lidi s nejvíce body je nemají úplně pro nic za nic, ikdyž na všecko nestačej a....jsou odrazem mainstreamového prům. vkusu, to je jasný, tak trošku to sport pro někoho bejt může..ale...dobře, off topic), statistiky, nj, vědecky se možná dá vysledovat, vysvětlit ledasco, nejsem si jistej, jestli mi vadí, že se tam vytrácí lidskej rozměr, že lidskej úsudek nahrazuje statistika (je právě zajmavý, člověk si řiká, né, krutá realita, všechno je dopředu dané, pořád doufá, že to tak bejt nemůže, že nikdy nevíte, co se může stát..ale nakonec to tak možná v základu bude, řada věcí je daná, ale to neznámená, že nemůže uspět jinde :) , statistiky řešili i samozřejmě již předtim, ale dali na ně daleko méně (na jednu stranu se člověk diví, že k tomu nepřistupovali pragmatičtějc dřív, protože počítače, který jim tohle spočítaj už měli možná o 20 let dřív, lidé prostě asi nejspíš chtějí mít moc, chtějí něco ovládat, chtěj rozhodovat - mohli bychom to vztáhnout na cokoliv, jít třeba do politiky...), jinak, ve sportu je to asi ve všem, kde jsou ty časy, kdy se kašlalo na stravu, jsou dokonalejší pálky, míčky, helmy, né, pořád tam maj ty manageři spoustu práce - přesvědčovat a tak....tématicky je to né zcela zřejmý, ale rozhodně zajmavý - staré klišé sportovních filmů pracuje s něčim takřka až nadpřirozenym.......možná je lepší se začít zajmat o baseball a přečíst si tu knížku... :), protože film mě nedokázal uplně dobře vyložit ta témata, dobře, náznakovost je fajn, ale....sorry..no. () (méně) (více)

koubick

Jestli se to vážně stalo, tak mě celkem mrzí, že jsem v té době nebyl fanda Oaklandských Atletů. Brad jako GM v Nike mikině házející pálkou v kabině, když se nedaří, je parádní a prostřihy na skutečné záběry ze zápasů filmu dodávají pravý sportovní nádech. Ale nevím, jak bych film bral, kdybych nebyl fanda baseballu. ()

RajmikCZ

Skutečný osud opravdového manažera Billa Beana, který prokázal, že peníze jsou pro něho až na 2.místě po úspěchu. ()

Falcon772

Sakra Brad mna týmto uzemnil . . .Ráno som vstal , začnem pozerať . 5 minút a už som sa chystal že to aj vypnem,no potom som si povedal že minútu to budem vnímať a zrazu som ožíval , ožíval natolko , že ma to pohltilo . Konečne po neviem kolkých rokoch sa objavil film s dobrým príbehom a ktorý poukazuje na skutočnosti vo svete športu . Nejedná sa len o baseball , je to celošportový snímok , s davkou nervov a napínavosti . Výborny soundtrack ma vždy naladí a film už si vyslovene užívam .Mimochodom takto som si film neužil dobré 4 týždne. Brad to tak zahral že som si potom poobede pozrel v TV aj Troju ....heh... ()

iceböss

Tak to byla prostě nuda.. i přesto, že jde o moje oblíbené sportovní téma, tak mě film vůbec nebavil (asi i proto, že sem tam nějaká zábavná pasáž byla okamžitě "zabita" další vlnou nudných a dost často trapných řečí) a fakt jsem ho přetrpěl. Ani nevím jestli mám vůbec dát ty dvě hvězdy, ale ze soucitu je tady nechám.. ()

redsox69

Po veľmi dlhom čase film, ktorý som bez dychu pozeral od začiatku do konca. Úchvatne nakrútený, skvele zahratý, jednoduchý, no pritom vynikajúci scenár. Brad Pitt je Pán herec. ()

bertrand

Kdepak Temného rytiera povstanie nebo Bondův Skyfall nebo slušná originálka Looper! Letos (2012) u pana Betranda vítězí Moneyball. Tedy jeho první tříčtvrtina než přestal být jaksi napínavým a začal klopýtat ke konci. Baseballu neholdujeme, pravidla neznáme, ale i tak jsme plně spokojeni. A na toho Pitta se fakt dá koukat, přesně jak říkají žencký. ()

babuca

Nie je to nudný film, ale pozrieť si ho raz za 3-5 rokov /keď zabudneme o čom to bolo / úplne stačí. PS medzi najlepšie filmy roku to nepatrí ani náhodou. Takzvané,, ikony CSFD,, čiže užívatelia na vrchole tunajšieho rebríčka asi pozerali tento film zhúlení keď to chvália na toľko !!! P.S.Priemerný B.Pitt a veľmi slabý Hoffman. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi