Big Bear

,,Pojď či či či! ''' ----- Opět, jako už mnohokrát, musím naprosto souhlasit s DaViDem´82 co se týče jeho komentu... Navíc jsem dneska zjistil podvnou věc. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát, ale aliena ,,trojku'' jsem doposud neviděl. A říkám rovnou a to mám námořní pěchotu rád v jakékoliv době ať už na Quadálu čistící džungli od Japíků či nějakou tu planetu od obřích brouků či xonomorphů, zkrátka a dobře ten pomalej začátek mi sakra sednul. Ty chvilky kdy byla Ripleyová sama s doktorem, kterého skvostně zahrál Charles Dance byly parádní. Žádná řež či přípravy na boj nabušenejch mariňáků... Úplně jsem z doktora cítil tu únavu a opotřebovanost do jaké by asi upadl každý kdo by jen pár let setrval na tak neutěšeném místě jako byla ona planeta s rafinérií. Nevím čím to, ale Sigourney mi tu nějak příšla více sexy a určitě to nebylo tím odvšivovacím sestřihem :-). To k pozitivům. Ale jak píše David82 od poloviny se film náhle až skokově odpoutává nad přemýšlením o osudu, bytí, pokání či samotném zločinu a trestu, opouští detailně zabírané drobnosti (skutečně podobně jako Dostojevský, který popisem odlupující se tapety na zdi uměl zaplnit 3 stránky knihy) a jde se na tvrdou akci. Lebza křupe za lebzou, Vetřelec tentokráte nepřátele louská jak melouny a každého ještě přitom efektně rozšpricne po nejbližších stěnách... Olověný závěr byl efektní, ale předvídatelný a mně dost otrávil. Nevím, možná je to jen mnou, ale kdyby trojka zůstala více u toho filozofování a menší spotřeby litrů umělé krve, mohlo jí to myslím prospět a nikdo by nemohl říci, že si z předchozích dílů lecos vykanibalizovala. Dávám tedy za 4 koktejly v doktorových injekcích - ale hodně slabé. * * * ()

JohnnyD

Určite budem mimo väčšiny, keď poviem, že tento diel je lepší ako Cameronov prínos. Aliens bol detinský, komerčný blockbuster, kde bolo jednou z hlavných postáv dieťa. Tu sa to hneď na začiatku mení, kde je to dieťa zabité, vypitvané a spálené. Vitajte späť v dospelom filme! Oproti komiksovej dvojke je to veľmi pekný návrat k hororu. ()

Indiana

Nejslabší článek z celé série, který navíc vypadá úplně jinak než ostatní díly. Depresivní atmosféra je tu nastolena v plné porci, ale až ve skutečně takové, že je to ke škodě a prostě ve srovnáví s napínavou jedničkou, super akční dvojkou a více méně béčkovou, ale přesto zábavnou čtyřkou je to jenom hyper depresivní nuda. Nejslabší Fincher. ()

sheen

S třetím dílem nejsem tak uplně spokojen, pomalý posun děje, kdy se toho moc neděje. Vetřelec nebyl zrovna moc dobře provedený, film zachránila až konečná naháněčka. Pro fandy Vetřelce povinnost, pro ostatní asi lehce průměrný film. ()

petaspur

Vetřelec potřetí jinak, po temné atmosféře a adrenalinové jízdě tentokrát rozeznívající strunu deprese, mne nechal poměrně chladným. Slovy Varela Frištenského:" Bylo to pěkný, ale že bych to musel vidět dvakrát?" ()

Disk

DOPORUČENA SPECIÁLNÍ VERZE. David Fincher měl tu smůlu, že mu Foxové až moc mluvili do jeho vize. Naštěstí "Special Assembly Cut" vytvořený z jeho poznámek napravuje pošramocenou pověst třetího dílu, kde Fincher se pokusil o další žánrový veletoč, ve kterém se tentokrát pracuje s vězeňským dramatem a drásavou psychologickou beznadějí. Je obtížné zvyknout si na nesnadné sledování, které vyžaduje divákovu aktivní spolupráci. Znamenití a povětšinou mainstreamovému diváctvu neznámí herci nabízejí skvělé herecké výkony. Dodnes nedoceněný film. ()

salahadin

Zatímco ve dvojce vám záleželo na každém, ve trojce na nikom. Zatímco v jedničce byl děj uvěřitelný i přes žánr scifi, tady je děj prapodivně divný. Obskurní společnost vězňů a jejich apokalyptické náboženství je nezajímavý prvek. Skutečnost by totiž vypadala úplně jinak. Ripleyová by totiž pár minut po přistání skapala při hromadném znásilnění. Velmi podivný film, na který mě nebavilo se dívat. A skutečnost, že Hicks byl z příběhu odejit jednou zmínkou, mě pěkně naštvala... Chudák Fincher, vůbec se mu nedivím, že tenhle film nemá rád - já také ne. Dystopická atmosféra a industriální prostředí s hromadou blábolajících postav mi nesedlo. Škoda, že jediná zajímavá postava skoro ani nedokončila injekci. Navíc mi vadí už bez skrupulí vršené nelogičnosti pojetí Aliena - takže najednou může oplodnit člověka i bez facehuggera? Tyhle posuny vnější omáčky mi vadí. Oč kouzelnější byla jednoduchost 1. dílu a odzbrojující naivita 2. dílu. Taky mi vadí, jak se každý díl tvůrci zbaví postav z dílu předešlého (pokud přežily) a začnou od nuly s novou sestavou, přičemž je děj vždy o jednom a tom samém - snaze zabít nesmrtelnou příšerku. Další mínus. Alien je tvor, ne vir. Dá se zabít. Čili pokud se řekne Alien, uznávám pouze první dva díly. Další verze už jsou jen ždímáním nasáklé houby. ()

Cappuccino

Oproti predošlým častiam je to o triedu nižšia kvalita. Väzenské prostredie malo väčší potenciál a mám pocit, že ho Fincher nedokázal plnohodnotne využiť. Nepodarený CGI Votrelec bol trochu komický, oproti jednotke a dvojke mi v snímke veľmi chýbala hororová atmosféra, ale akciu som si užil. ()

S.Quentin QUALE

Zcela jistě nejslabší díl série. Upřímně mám sto chutí jít až na trojku, protože David Fincher se ve své provotině prezentuje vůči své následné tvorbě dost slabým příběhem a digitálním bordelem. Protiváhou je snad jen patřičně drsná vyholená Ripleyová a nejlepší cover. Tohle už je jen konzumní ředěnej matroš oproti předchozím dvěma dílům. Naštěstí ale nekončíme.... 69% ()

vteco

Třetí díl, opět nový režisér a opět relativně nové pojetí. Vetřelec pod taktovkou režiséra Davida Finchera se snaží převzít z obou předešlých dílů to nejlepší. Temná část s kvalitní atmosférou, poutavými dialogy a zajímavým příběhem se daří na jedničku. Stejně tak zaujmou originální akční scény s naprosto parádní kamerou nebo přidání nových hláškujících postav. Co ovšem filmu chybí je pořádná šťáva nebo větší elán, kterým by dohnal kvalitu předešlých snímků. [75%] | Kino ()

Ruut

Ano ano režisérský sestřih, kde vrátí půlhodinu scén s vetřelčím monstrem je úplně jiný level než zpackanina, co šla původně do kin. ()

HAL

Silně nedoceněný film, který ve mne roste s každým shlédnutím a je z celé tetralogie jasně nejlepší a nejzajímavější. Ale také nejkomlikovanější, což samozřejmě vysvětluje jeho nepopularitu - už žádný sci-fi horor, už žádná nahláškovaná akce, ale intenzivní psychothriller ve špinavém, hnusném prostředí, bizarně a nihilisticky převracející všechny pozitivní hodnoty předchozích filmů, a neopomíjející i jistý filosofický přesah. Geniální debut režisérského poloboha. 10/10 ()

Satan

Ridley celého Aliena nakopnul a sázel na neviditelné zlo s brutálním koncem. James postavil proti lidem armádu vyzbrojených a nebezpečných alienů. David vsadil na deprimující a úzkostlivou atmosféru hned od začátku (mrtvá těla, pitva, rozhovor s Bishopem) a dovolil si se sérií udělat pár kotrmelců. Škoda, že je tady vetřelec vyřešený digitálně, což docela ruší. Navíc režisérská verze je plná docela vatových míst - ideálním kompromisem by byla verze, která by měla lehce přes dvě hodiny, držela pohromadě a zároveň neztrácela dech. Takto asi nejhorší Fincher. [Přesná stopáž: 145 min] ()

MIMIC

Samotný nápad situovať príbeh s Votrelcom do prostredia väznice transformujúcej sa na kláštor, kde je k dispozícii len "pár kuchynských nožov" je síce hlbokomyseľný a inovatívny, ale dokonale nefungujúci. Je to ako keby ste Jasona Voorheesa strčili niekam do kozmickej lode (bohužiaľ už sa stalo) alebo čarodejnicu z Blair do víru veľkomesta (chvalabohu sa ešte nestalo). V súčinnosti s neuvážene zvolenými gotickými rekvizitami akými sú sviečky či kríž potom definitívne vzniká disharmonická, kakofonická, schizofrenická osnova, z ktorej ani pri najlepšej vôli nikto nevykreše nič uspokojivé. Za týchto okolností sa najväčšia hviezda filmu (Sigourney láskavo prepáči) mení na divnú rozprávkovú či mytologickú figúrku (nenadarmo sa vo filme hovorí o "drakovi"), takmer grotesknú, takže krátka, nečakane geniálna, dokonale paralyzujúca scéna v ošetrovni (nie náhodou sa dostala na plagát) pôsobí ako vystrihnutá z iného, omnoho lepšieho sequelu. Infantilná narážka na Fénixa (beštia vyskakujúca z roztaveného olova) už patrí priamo do ríše rozprávok. No a záver je tak kolosálne frustrujúci (i v novom zostrihu), až má fanúšik chuť vraždiť (ak by to urobil, každá porota na svete ho oslobodí). Ešteže je tu hnedé tónovanie celého filmu, Goldenthalova "biomechanická" infarktová smršť v desivých pasážach, hlava Ripleyovej - strih - kruhový vetrák so zakrvavenými lopatkami a pár ďalších skvelých kúskov (veľa ich teda nie je). Tá trojka v názve myslím pomerne adekvátne vystihuje "hviezdičkový" potenciál tohto "nechceného dieťaťa". PS 1: Upozorňujem kritikov "trikovo nezvládnutých pohybov" Votrelca, že už Cameron sa usiloval o to, aby vyzneli neprirodzene (viď poslednú scénu s Vasquezovou). PS 2: Dám ruku do roztaveného olova za to, že sa Elliot Goldenthal inšpiroval opusom "Polla Ta Dihma" pre detský zbor a orchester od gréckeho skladateľa vážnej hudby Ioannisa Xenakisa z roku 1962. Elliot však vykráda rafinovane a invenčne, takže všetko odpustené. ()

Vančura

Fincherův Vetřelec mě prostě nebaví, zvláště ke konci je to už vážně úmorná podívaná bez atmosféry i výraznějších emocí. Celé je to sice natočeno velice efektně, hraje tam supr hudba a Sigourney Weaver je herecky excelentní jako v předchozích dílech, ale podle mě se tak nějak zapomnělo na postavu číslo 1 - Vetřelec je v tomto filmu v podstatě takové trochu nebezpečnější zvířátko, které se chová úplně jinak než v předchozích dílech a z něhož vlastně ani nejde strach. Ten film by mohl být dobrý, kdyby se vrátil k podstatě jedničky, kde je Vetřelec nevypočitatelná, všehoschopná a především záhadná bestie, která děsí svou tajemností. Fincher místo toho natočil sci-fi vyvražďovačku partičky exotů, kde je sice sem tam pár silnějších momentů, ale jako celek je to zkrátka průměrný film, stižený neblahým osudem většiny sequelů, které se krčí ve stínu svého předchůdce. ()

mzss1

Velmi slušné pokračování prvních dvou dílů vetřelce. Třetí díl je dost odlišný než na díly, které jsme byly zvyklý. Má vynikající temnou hudbu. Akčních scén je tu méně než ve dvojce, ale více než v jedničce. Je tu jeden vetřelec, který je zmutovaný. Ve filmu perfektně funguje napínavost filmu a atmosféra je dokonalá, nejlepší ze všech dílů. Nápady už nejsou takové jaké byly, ale přesto celkově se film povedl. Herecké obsazení mě baví, krom hlavní hrdinky mě zaujal Charles S.Dutton. Konec lehce nečekaný. Hodnotím na 85% = **** PO LETECH SI MYSLÍM, ŽE NEMÁ CENU TOTO HODNOTIT POUZE 4*. FINCHER TO PODAL PODLE SVÉHO, O PLNÉM POČTU * NEPOCHYBUJI. ()

kingik

Debut Davida Finchera se vydařil a jeho kamerové nájezdy byly slušnou trefou do černého. To, co se nedařilo skloubit Scottovi a Cameronovi, využil Fincher, jak se dalo a vtiskl filmu nefalšovaný hororový ráz, bez příměsi otravného filosofování, nebo zběsile pojaté akce. Sigourney Weaver opět čelila monstru a divák mohl být spokojený, protože ačkoliv se jedná o třetí pokračování, nápadů je stále dost. 80% ()

sochoking

Teraz to už neplatí, ale kedysi, v tých osemdesiatich rokoch, sa zvyklo veriť, že dvojka nikdy nebola lepšia, ako jednotka. No a máme tu Alien ³ a to chcelo, podľa mňa, i nosnú dávku odvahy natočiť. Fincherov debut a hned' taká bomba! Iné prostredie, iný druh... mno, na mňa to malo účinok. Kupodivu, tuná nebola postava, ktorá by ma srala a ani mačka, ktorá by mi pila krv tak, ako v predchádzajúcich dvoch častiach Votrelca, hoci samotná príšera mi niekedy pripadala, ako šašo, ktorý len tak pobehuje kade tade. ()

Fincher a zombíci?

Fincher a zombíci?