Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Happens

Vezmu to od konce, který prostě vyrazil dech. Ten absolutní konec těsně před titulky. Důmyslná pointa. Vrtošivá romance na pozadí brutálního pojetí sexuální deviance ve zbohatlické rodině nenechá diváka na poklidu a při celém filmu je cítit jemné elektrizující napětí i při klidných záběrech. Děj má dynamiku. Nemám rád detektivky, tohle je ale vyšperkovaný thriller. 90 % ()

klerik

Už úvodné bondovské titulky naznačovali, že niečo nebude v poriadku - také dačo sa totiž hodí do klipu Prodigy alebo ako úvod pre XXX: THE RETURN OF XANDER CAGE a nie do krimi trileru. Severská verzia mala svoje muchy, ale bola lepšia. Tu je všetko síce zrozumiteľnejšie, ale pôsobí to aj triviálne (Potrebujem asistenta. Dievča si sadne na jeden večer do knižnice a prípad je vyriešený.). Rooney Mara bola prekvapivo slušná, ale na Noomi Rapace nemá, za čo do značnej miery môže scenár (Daj mi ruku spät pod tričko. WTF? Možem ho zabiť? WTF? Kúpim priateľovi darček. WTF?). Záverečné odhalenie spojené s mučením, je tiež zjedndušené, že si opäť spomeniete na Bonda (lenže mimo bondovky to pôsobí béčkovo). Poslených dvadsať minút, ktoré sa netýkajú prípadu vrážd, je totálna zívačka. ZODIAC ma v podstate nudil viac, ale ten mal v sebe aspoň jednu geniálnu scénu a magickú atmosféru. Aktuálny Fincherov film je pramálo výnimočný... ()

Chrustyn

Když jsem se o tomto zpracování světového švédského bestselleru dozvěděl, přišlo mi to jako zbytečné mrhání Fincherova talentu a hlavně jako naprosto zbytečný snímek, jelikož původní zpracování je ještě "teplé" a točit remake dva roky starého snímku je podobné jako vařit stejné jídlo, které máme v lednici. Výsledek však předčil veškerá očekávání a to nejenom tím, že Fincher jako režisér nezklamal ale tím, že výsledná podoba je jiná a v mnoho ohledech lepší než švédský originál. Hlavní premisa je samozřejmě stejná ale tím prakticky veškerá podobnost končí, protože zbytek je ve všech ohledech jiný a to i přesto, že nebylo mnoho možností jak film změnit. Díky výbornému castingu nás čeká mnohem zajímavější a sympatičtější obsazení (tzn. slizouni a záporné postavy budou divákem více nenáviděny) ať už se jedná o "nebondovského" Craiga, který se úplně odprostil od jakékoliv akce a víceméně jen přihlíží nebo se nechává zachraňovat, tak i (a to převážně) o Rooney Mara, která emo hackerku představuje v jiném světle než tomu bylo předtím a přesto, že se o ní divák dozví méně než by chtěl, bude ho svým způsobem přitahovat, (ačkoliv sexy není ani trochu) donutí diváka chápat všechny její činy a zároveň ho přesvědčí, že je schopná udělat cokoliv a komukoliv. Hlavním plusem však zůstává pan režisér, který dokazuje, že je jedním z nejvyzrálejších a nejprofesionálnějších tvůrců, které se v Hollywoodu pohybují. Po "klidných" snímcích "Podivuhodný případ Benjamina Buttona" a "Social Network" opět přitvrzuje a dokazuje, že temnou atmosféru stále dokáže navodit bez problému a všechny váhavé diváky přesvědčuje, že ani dvouapůlhodinnová stopáž pro něj není problémem a ukočíruje jak propletený příběh tak i řadu postav. Právě jeho režie je tím největším pozitivem filmu a jen díky ní film nemá šanci zapadnout ale dokázat, že i stejné může být zároveň hodně jiné a že dobré může být mnohem lepší. ()

Lenny.M

Jsou dva typy lidí - první, kteří se na to těšili i přesto, že viděli a jsou milovníci původní trilogie, nebo druzí, kteří buďto neviděli p. trilogii nebo viděli a nechtějí zahazovat čas nějakou "americkou předělávkou". Já patřím mezi ty první a jsem spokojená. Jistě, nemůžeme srovnávat 160ti minutový film s celou trilogií, kde toho bylo logicky mnohem víc, ale rozhodně se to povedlo dobře natočit i Fincherovi. Hodně se mi tady líbil Daniel, ikdyž ho moc nemusím a objevila jsem Rooney, kterou teď podle mě uvidíme díky tomuto filmu na obrazovkách mnohem víc. Pro mě tedy příjemné připomenutí původních filmů, které určitě nic nezkazilo. ()

iamek

Fincher se s neléhkou úlohou vypořádal fantasticky. Neměl to vůbec jednoduché natočit jen o dva roky později stejnou adaptaci kultovni knížní triologie. Nejvíce zvědav jsem byl z castingu. Měl jsem trochu pochyby, zda je Daniel Craig a hlavně Rooney Mara tím pravým ořechovým. Daniel Craig v roli Mikaela Blomkvista byl fantastický a v roli novináře mi seděl stejně dobře jako ve švédské verzi Michael Nyqvist. Rooney Mara už bohužel kvalit Noomi Rapace nedosáhla. Noomi Rapace mi prostě připadala lepší a působila více jako rebelka. Dobrý výběr byl Christopher Plummer, který letos zažil hodně dobrý rok. Jinak snímek má skvělou a hutnou atmosféru, skvělou hudbu od Trenta Reznora a kvalitní střih. I přes svou délku snímek nenudí a má rychlý spád. Na kritizování tady toho moc není, ale švédská verze se mi líbila prostě víc. Kdyby Fincher natočil film o dva roky později možná bych na původní verzi zapomněl a dal plný počet hvězdiček, ale takhle dám silné čtyři. Jinak doufám, že se pustí do dalších dvou dílu. ()

marhoul

Švédi to natočili lépe, z tohoto titulu zbytečný počin, Finchera nehodný. Navíc se ani moc nepředvedl. To ale pochopí jen ten, kdo si dá tu práci a kromě knihy mrkne i na verzi z roku 2009. Po pouhých dvou letech zbouchat identický plagiát... nevím, nevím. Amíci jsou vesměs blboni, ovšem aby se rozplývalo i evropské publikum? Divné. ()

mcb

Geniálně chladný film, který se dá nejspíše plně docenit až po přečtení knižní předlohy. Neznalý divák si tak v "osekané" verzi nic nespojí ani nedoplní a jen pasivně sleduje průběh jednoho vyšetřování. Naštěstí to ale režíruje Fincher, takže přísun perfekcionistické filmařiny, soustředěných herců a nezapomenutelných scén je téměř neustálý. Neznalost pozadí však nedovolí tohle dílo ocenit tak, jak by si zasluhovalo. 8/10 P.S. Titulkovou sekvenci považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy viděl na plátně. ()

Yardak

Začne to parádním úvodem, kdy se pere hudba s obrazovým obsahem (Reznor versus Fincher), poté přijde na řadu atmosferická detektivka (spíše ponurá americkým stylem než typicky seversky, ale to nevidím jako chybu), jež stojí na zajímavém scénáři a když k tomu připočteme dobré herce, tak obdržíme velmi kvalitní snímek. Rooney Mara si právě nastartovala pořádnou kariéru :o)). ()

lola3121

Jelikož jsem bezvýhradná obdivovatelka Lisbeth Salanderové, a to jak z knižní podoby, tak ze švédské adaptace, nemůžu jít v hodnocení níž. Rooney Mara se navíc mé představě Listbeth přiblížila víc než Noomi Rapace, i když pořád měla oproti knize moc velká prsa (v knize totiž neměla žádná). Jediné, co mě trochu zklamalo, byla scéna u Bjurmana v bytě, tam nás pan režisér trochu ošidil (respektive čekala jsem větší maso). Uvítala jsem naopak záblesky humoru, a to jak slovního, tak mimoverbálního (stačil pohled hackerky Lisbeth na Mikaela, zápasícího s počítačovou myší). Jinak samozřejmě David Fincher nezklamal, měla jsem trochu obavy ze stopáže, ale v podstatě jsem ztratila pojem o čase a vůbec mi to nepřipadalo dlouhé. Půl hvězdy nahoru ještě přidávám za atmosféru v sále, jelikož se jednalo o mou první čsfd projekci, čili nezapomenutelný zážitek na celý život... ()

mat.ilda

Předělávka, kterou nedělí od původního projektu celá desetiletí, by vůbec neměla vzniknout, nekompromisně bych stanovila dobu hájení, čítající rozdíl alespoň jedné herecké generace, neboť vidět v rozmezí dvou let dva téměř identické filmy, nemohu nazvat jinak, než nudou k uzoufání. Následkem bylo dodatečné snížení hodnocení u originálu a přiotrávenost vědoucností způsobila stejnou známku i u napodobeniny. Remaku nenahrál ani fakt, že hlavní mužská postava měla mnohem větší šmrnc i sofistikovanější konec, paradoxně se ovšem tato skutečnost spolupodílela i na ztrátě hvězdičky u původního snímku. Škodu tak utrpěly obě strany :-( ()

VenDulin85

Tak jsem se konečně dostala k Fincherově verzi příběhu o novináři Mikaelu Blomkvistovi a problematické hackerce Lisbeth Salanderové... Fincher se choval ke knižní předloze mnohem více uctivěji než Švédi, 1:0 pro USA. Dokázal vykouzlit zasněžené Švédsko, až vám byla zima a málem jste dostali chuť na grog, 2:0 pro USA. Oproti Rooney Mara však stojí Noomi Rapace, která se mi jako Lisbeth zamlouvá víc, tak nějak jí to víc věřím, 2:1. Švédská verze dost přidává zásluhy na vyřešení Lisbeth, blíže byli Amíci, 3:1. Švédům se ale lépe podařilo mě znechutit drsnými scénami, 3:2. Rozstřelem je samotný závěr: ve švédské verzi vyvrcholí drama, všechny dílky skládačky zaskočí na své místo, z každého oka vám steče jedna slza a do toho běží závěrečné titulky. Americká verze je oproti tomu zdlouhavější, odhalení pointy je sice působivé, ale pak se to táhne, vleče, a při závěrečných titulcích sice máte pocit dobře odvedené práce (Fincherovy), ale pokud jste shlédli obojí, tak... konečná remíza 3:3 = každá verze má svá výrazná pozitiva, já za sebe se přikláním k té švédské, kterou jsem viděla jako první. Noomi rules. ()

Flego

Keď Švédi pustili do sveta svoju filmovú trilógiu, spôsobila značný rozruch svojou kvalitnou filmárčinou, precíznosťou a spletitým dejom. Ubehli dva roky a američania sa jedinečným spôsobom priživujú na námete, čo by som pochopil, lebo ich scenáristická kreativita mizne, ale oni do veľkej miery okopírovali celý film. Keďže som kdesi v kútiku duše očakával tento prúser, intuitívne som si nedávno pozrel severskú trilógiu a preto môžem s pokojným svedomím povedať, že Fincherov film je úplne zbytočný. Ak teda nebudem myslieť na úvodné hard-rockové titulky, ktoré sú nápadité a ozaj vynikajúce. Určite sa nedá uprieť réžijná kvalita mladého režiséra, ale jeho vklad do tohto príbehu je minimálny a tým zarážajúci. Film len plachtí po námete, postavy sú málo prepracované, dokonca aj drsnejšie scény nie sú drsnejšími. Ak si budem chcieť užiť plnokrvný príbeh, pustím si radšej iného Mikaela a Lisbeth. ()

honajz

Nikdy bych neřekl, že Fincher bude HORŠÍ než původní filmová adaptace knihy. Vůbec mi v poslední době přijde, že z Finchera se stal jen velmi dobrý řemeslník, ale originalita a invence už odešly k brdičkům. Navíc tady trochu hapruje i scénář, kdy některé motivy ani nenaznačuje, takže divák, neznalý knihy, se nemá čeho chytit a nemusí chápat, oč zrovna jde. ()

MontyBrogan

Švédska verzia mala podľa mňa lepšiu atmosféru, napriek tomu, že túto robil Fincher. Tiež mi pripadala švédska Lisbeth značne presvedčivejšia a aj viac sexy, čo je zvláštne, keďže bola dosť "drsná", ale práve ten štýl sa mi na nej javil prirodzený, čo sa o inak krehkej Rooney nedá povedať (ktorej štýl bol totiž oklieštený blond obočím pod čiernym čírom). A určite nedali švédski tvorcovia do vzťahu hlavných aktérov toľko okázalých citov (zo strany Lisbeth!) ako Fincher. Ako to bolo v knihe neviem, ale v novom spracovaní to evokovalo hollywoodske klišé, čo som od tohto režiséra nečakal...a sme späť pri atmosfére, bola tam ale dala sa prehliadnuť a tiež zaškatuľkovať. Nechcem aby bol môj komentár príliš negatívny (pretože mám za sebou pozitívny zážitok), tak prestanem porovnávať a spomeniem len, že ak pokladáte Finchera za záruku kvality, nemali by ste byť sklamaní. ()

sharky

82% Znám knížku, švédskou verzi jsem neviděl, ale mám pocit, že o moc líp to natočit nešlo. pár drobných změn tu sice je, ale nejsou zásadní. naopak nedostatky knihy - příliš rychlé vypátrání pachatele a jeho setkání s Mikaelem knizky v podobe kritiky etiky medii, ochrany informaci a nasili na zenach. film je po technicke strance natocen naprosto brilantne. Predstavitelka lisbeth je naprosto přesná, craig podává slabší výkon, na některé scény herecky nestačí, ale dá se to snést. Jediné co mi nesedlo byl herec hrající uchylného advokáta, ten byl příliš málo slizký od pohledu... Fincher opět nechal na začátku herce některé klíčové dialogy odmluvit velmi rychle, aby zrychlil stopáž (viz Social Network) a dílky tomu nevyznějí některé úvodní scény tak působivě, jak by mohly. ()

Kmotr

Psát tady o tom bude každý a můj koment by stejně zapadl někde vzadu. Přikláním se k výstižným a stručným názorům Tetsua a StarsFan. ()

Jinny

Fincher znovu dokazuje, že je vynikající režisér a dokáže vykouzlit skvělou atmosféru. 160 minut je ale zoufale moc pro trikové spektákly, natož pro kriminálku a v tomhle směru Fincher výrazně přestřelil. Dvěma hlavním postavám nejde upřít zajímavost, ale ani k jednomu jsem si nedokázala vytvořit vztah a Lisbeth je po většinu doby celkem nesympatická. P.S. Snažila jsem se pochopit, co tolik lidí zaujalo na knižní předloze. Marně. Zápletka je logicky vystavěná, ale není nijak výjimečná ani extrémně originální. ()

Othello

Od začátku mě zajímalo, proč se Fincher zahazuje s tou nijak originální, ale zato velikášskou a neobratnou Larssonovou předlohou. Ta ho totiž zjevně ani moc nezajímá. Do samotného vyšetřování kdovíjakým režijním vkladem neplýtvá a jeho typickou subtilní podvratnost zde identifikujete snad akorát při scéně, ve které naznačuje, že Enya je dozajista nejbílejší hudební interpretkou na světě (hledání souvislostí s tvrzením Dylana Morana, že kdyby vagína uměla mluvit, zní naprosto přesně jako Enya, si nechám na jindy). Finchera zde zajímá jenom jedne věc - Lisbeth Salander. Ta navazuje na jeho studii nastupující nové generace mladých, která skrze informační technologie a bezohledný pragmatismus probourává staleté emeritní struktury elit, kterou započal v Social Network (kde si například vzpomeňme na ilustrativní scénu, kde zatímco se boháči se šlechtou ve srandovních kloboucích se šampaňským v ruce opájejí pozorováním zápolících hochů s pádly, Zuckeberg mlčky ze svého pokojíku rozšiřuje vliv Facebooku do Evropy). Fincher v této studii přicházel s tezí, že transhumanita, propojení vědomí stroje a člověka, nastane tím, že tělo se stane nositelem dat, ale stále zůstane tělem (viz časté a intenzivní sexuální scény), tedy dobrovolná transformace v androida, který ale nenaráží na problémy související s jeho artificiální "duší", protože zkrátka od začátku ví, kdo je 'king of its castle'. Dokážu si představit jeho zklamání, když si časem musel uvědomit, že transhumanita naopak nastává skrze dobrovolné projektování svého vědomí do komerčních síťových platforem, jejichž držiteli jsou ve výsledku zase ty staré, nedotknutelné elity. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno