• salahadin

Případ dočasně odložen. Tento filmový psychologický rozbor je zábavný jako - jakýkoli jiný psychologický rozbor. Možná proto jsem studoval archeologii. Prozatím nejsem s to seriál ocenit. Vadí mi režie. Děj se třepetá na místě, jen tu a tam pošťouchnut kriminálním vanutím. Postavy stěží životné. Dialogy velmi nedialogické. A aby snad seriál nesklouznul na roveň akademických dokumentů, vloží filmaři nějakou postelovou scénu jako prvek normálního života. Proč jen se bez toho žádný novodobý počin neobejde? No tak to zkusím za pár let.....(10.10.2018)

Krimi seriál, který přichází s inovativním přístupem k vyšetřování a rukopisem Davida Finchera, coby režiséra 4 epizod. Mindhunter se rozhodně řadí mezi nejlepší krimi seriály posledních několika let a zaslouží si vaši pozornost. Více v mé videorecenzi(3.12.2017)

Mindhunter mi přinesl nejsilnější seriálový zážitek roku 2017. Pokud mu něco může v očích diváků ublížit, pak je to trochu paradoxně spojení s Davidem Fincherem, od kterého jakožto autora legendárního snímku Sedm čekáte nějaké to thrillerové vzrušení a příslušné žánrové prvky. Přestřelky, honičky a souboje byste v Mindhunterovi hledali marně, žánrová škatulka thrilleru mi přijde poněkud matoucí, mnohem spíš se jedná o psychologické drama, které trochu připomíná seriál Terapie z dílny HBO. Každopádně tak precizně vymodelované, přesvědčivé a charismatické postavy se v seriálu v téhle míře prakticky jinde nevyskytují. Tady dokonale zapadá každý detail, který může hrát a často taky hraje ve stavbě příběhu svou roli. Pokud vám nevadí, že seriál táhnou především dialogy, tak mu dejte šanci a sledujte dva intelektuály v řadách FBI, kteří se spolu s kolegyní z civilního sektoru pokouší položit základy behaviorální vědě, využít ji v praxi a opakovaně vstupují do kontaktu s mnohanásobnými vrahy a psychopaty, což pochopitelně má dopad na jejich vlastní psychiku. Pro mě je tohle vymazlenost nejvyššího stupně, kterou si jako seriálový fanoušek asi hned tak znovu nedopřeju. Celkový dojem: 95 %.(1.1.2018)

Netflix jede na sinusové vlně, jednou nahoře a pak zase dole. Mindhunter je ten první případ a je tomu tak zejména kvůli atmosféry, díky které si připadáte jako další člen jejich jednotky speciálních agentů a budujete s nimi prototyp charakterizace sériových vrahů. A je to zatraceně dobré. Dialogové přestřelky mají grády a v místech kde to potřebují jsou naopak nechutně tíživé a snad až na jednoho vraha byla všechna sezení velmi napínavá. Pro mě je tu tedy stěžejní atmosféra (Fincherův režijní rukopis je nasáklý napříč celou sérii), perfektní střihy v dialozích, majstrštyk scénář a osobní zájem o psychologii těchto lidí. Ač seriál typicky negraduje s každým dílem a je vlastně jen "přes kopírák", drží fandy lidského myšlení a činů napjatého jak strunu. A bez herců by to taky nešlo, protože agenti skvělí a vrahové jakbysmet. Pro mě seriál roku, takže další sérii, prosím!(1.12.2017)

Trochu mi to pripomenulo Star Trek Enterprise v tom ohlade, ze sa serial venuje vzniku nejakej organizacie/odelenia a podobne ako v Enterprise sa prilis zaobera skoro az zbytocnymi detailami ako je vznik rôznych nazvoslovi na ukor nejakej strhujucej zapletky. Takisto sa prilis venuje rodinnemu zazemiu ustrednej dvojky, co mi pripadalo zbytocne. V tomto ohlade je to podobne ako Fincherov Zodiac., ktory sa viac ako pripadu venoval postavam vysetrovatelov a ich postupnemu vyvoju. Pripady ktore obcas pomaha ustredna dvojka ma tiez prilis nenadchli. Serialovy Hannibal v tomto ohlade ponukol ovela zaujimavejsich magorov. Najviac ma nadchli iba rozhovory s psychopatmi, ktorych uz sedeli v base. Obidvaja tlustoprdi su fenomenalni pritom su povahovo uplne rozdielni. Dufal som, ze v kazdej epizode sa dockam rozhovoru s jednym charizmatickym magorom, ale tieto rozhovory tvoria maximalne tretinu serialu. Totalne otravna mi pripadala ta nekonecna linia o buducom vrahovi odohravajuca sa pred uvodnymi titulkami bez poriadneho vyuzitia. Snad sa dockame v buducej serii/seriach? Medzi klady by som zaradil skvele napisane ustredne duo. Jonathan Groff ako zo zaciatku neskuseny mladik sa postupne stane az prilis namyslenym. Najviac ma ale potesil môj oblubenec Holt McCallany ako jeho skuseny kolega, ktory konecne vyfasoval kvalitnu ulohu s dobrom serialy. Dlhorocne kamaratstvo s Fincherom sa mu evidentne vyplatilo. Mnozstvo otvorenych linii na konci ma ani neprekvapilo. Podobne ako v Loste sa dockame viac otazok ako odpovedi. Serial aj tak k nejakemu velkemu zaveru ani na sekundu nesmeroval. Skôr to vyzera na dalsi nekonecny scasti detektivny a scasti dokumentarny serial, ktory môzu natahovat dokial bude mat sledovanost. Kvôli Holtovi, holt asi neodolam ani ja a dalsiu seriu si pozriem. Ten jeho syn vyzera, ze bude autista, tak som zvedavy, ci mam pravdu. 6/10.(25.6.2018)

• - Mindhunterova verze Edmunda Kempera, kterého ztvárnil Cameron Britton, je velmi podobná tomu, co je známo o sériovém zabijákovi v reálném životě. Kemper zabil své prarodiče ještě jako dospívající teenager, ale později byl propuštěn z psychiatrické léčebny ve věku 21 let. Od května 1972 do dubna 1973 unesl a zabil dalších osm lidí, než se nakonec sám udal policii. Kemper je stále vězněn v Kalifornském zdravotnickém zařízení. (Macik1982)

• - Postava Holdenova kolegy Billa Tenche (Holt McCallany) je inspirována skutečnou postavou Robertem K. Resslerem, který opravdu pracoval v Behaviorální vědecké jednotce FBI a zavedl termín „sériový vrah." (Tomas_TM)

• - Muž objevující se na začátku každého dílu je Dennis Rader. Zatímco Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) se zabývají výzkumem, Rader rozvíjí svou dovednost jako jeden z nejstrašnějších lidí, kteří kdy žili. Knihu, která inspirovala Mindhuntera, napsal John Douglas, který honil Radera po desetiletí (jak popisuje ve své knize „Inside the Mind of BTK“). Rader se nakonec stane známým jako vrah BTK, což znamená „Bind, Torture, Kill“, které definuje jeho konkrétní značku vražedného sadismu. V roce 1974 zabil rodinu Oteroů, včetně dvou dětí, a zavraždil nejméně šest žen od roku 1974 do roku 1991. Nakonec to byla řada dopisů, které napsal médiím a úřadům, která nakonec vedla k jeho chycení. (Macik1982)