Mindhunter (TV seriál)

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2017–2019, 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Cotter Smith, Peter Murnik, Happy Anderson, Hannah Gross, Sonny Valicenti, Joe Tuttle, Lauren Glazier, Thomas Francis Murphy, Ashley Smith, Jesse C. Boyd, David H. Holmes, Jordan Gelber, Chris James Boylan, Felix Solis, Tommy Nohilly, Judith Delgado, Cameron Britton, Matt Walton, Tobias Segal, Andrew Sensenig, Sam Strike, Austin Archer, Stacey Roca, Alex Morf, Amelia Campbell, Joseph Cross, Catherine Curtin, Mark Falvo, Jason Davis, John Walpole, Dashiell Eaves, Lena Olin, Laura Poe, Jordyn DiNatale, Joshua Wills, Grace Rex, Sarah Wilson, Eric Morris, Daniel James, Christopher Mann, Jack Erdie, Enid Graham, Rich Rule, Rhoda Griffis, Carl Franklin, Benjamin J. Cain Jr., Marc Kudisch, Damon Herriman, Michael Park, Drew Seltzer, Nate Corddry, Andy Umberger, Jeb Kreager, Andrene Ward-Hammond, Dohn Norwood, P.J. Marshall, Albert Jones, Don O. Knowlton, Paul Carafotes, Michael Cerveris, Jacob Berger, Christopher Grove, Andrew Yackel, Oliver Cooper, Tammy Felice, Megan McQuillan, Katherine Banks, Zachary Scott Ross, David Carranza, Michael Filipowich, Sierra Aylina McClain, June Carryl, Corey Allen, Brent Sexton, Mike Ancas, Steven Daniel, Crystal Lee Brown, Carl Hendrick Louis, Robert Aramayo, Gareth Williams, David Healy, Emily Bergl, Erik Jensen, Christopher Backus, Mary Brunner (a.z.), Patricia Krenwinkel (a.z.), Charles Manson (a.z.), Charles Watson (a.z.), Morgan Kelly, Sean Cullen, Christopher Livingston, Scott A. Martin, Marcella Lowery, Anna Magoulas, Siovhan Christensen, Deja Dee, Regi Davis, Ryan Buggle, Billy Slaughter, Jeff Pope, Michelle Davidson, Allie McCulloch, Circus- Szalewski, Amaris Davidson

Netflix jede na sinusové vlně, jednou nahoře a pak zase dole. Mindhunter je ten první případ a je tomu tak zejména kvůli atmosféry, díky které si připadáte jako další člen jejich jednotky speciálních agentů a budujete s nimi prototyp charakterizace sériových vrahů. A je to zatraceně dobré. Dialogové přestřelky mají grády a v místech kde to potřebují jsou naopak nechutně tíživé a snad až na jednoho vraha byla všechna sezení velmi napínavá. Pro mě je tu tedy stěžejní atmosféra (Fincherův režijní rukopis je nasáklý napříč celou sérii), perfektní střihy v dialozích, majstrštyk scénář a osobní zájem o psychologii těchto lidí. Ač seriál typicky negraduje s každým dílem a je vlastně jen "přes kopírák", drží fandy lidského myšlení a činů napjatého jak strunu. A bez herců by to taky nešlo, protože agenti skvělí a vrahové jakbysmet. Pro mě seriál roku, takže další sérii, prosím!(1.12.2017)

První díl se mi vůbec nelíbil, to jsem myslel že se to celé vykašlu, ale další díly jsou lepší, pořád to ale není nic extra. Je tam cítit napětí ale nic moc se neděje - jezdí se od města k městu, vyslýchají se svědkové nebo sérioví vrazi ve věznicích, spekuluje se o motivech... Je to až takový dokument - někdo sedí u mikrofonu a vykládá svoje zážitky, samozřejmě když sériový vrah vykládá o tom, jak někoho zabil, tak to není úplně nuda, ale je to takové suché, prakticky žádná akce.(1.8.2018)

Je to jako Terapie s Karlem Rodenem, jenom místo pána, který hledá pomoc, protože si nerozumí s manželkou, tam jsou pánové co svoje manželky ubili golfovými holemi, uřezali jim končetiny a ta torza potom sexuálně zprznili. Ojojoj. Bavili mě super nacastovaní vrazi, pozvolné dialogy o šílených brutalitách které postupně rozkrývají jejich psychiku, i hezké 70kové vizuály. Jen se připravte, že série nemá žádný výrazný dějový oblouk a končí to tak docela náhodně v půli rozdělané práce, bez pocitu nějaké katarze.(2.11.2017)

Po pravde, celkovému ošiaľu ohľadom seriálu sa pomerne čudujem. Nechápte ma zle, Mindhunters sa mi páčil, a to veľmi, ale mal som z neho dojem, že jednoducho nebude určený pre masy - a to on nie je. Nečakal som teda, že toľkému množstvu divákov sadne podobne ako mne. V každom prípade, prvá séria je za mnou a môžem vyjadriť veľkú spokojnosť. Na druhú stranu, od druhej sezóny by som pokojne prijal popri skvelých dialógoch, dobre budovanom napätí a atmosfére i nejakú tú drsnejšiu akciu.(27.11.2017)

Mindhunter je hloubková sonda do nejtemnějších koutů lidské mysli. Do myslí těch, za jejichž zdánlivě klidnými výrazy sídlí ti nejhorší vrahové a pomatenci. David Fincher umíchal další parádní thriller, z něhož vám promrzne tělo. Nečekejte ovšem akci, násilí a krev, protože tady se jede čistě na chytrý dialogy, při kterých se vám - v průběhu každého rozhovoru se šíleným vrahem - budou ježit všechny vlasy na hlavě! Kdo zná a má rád Fincherova Zodiaca, bude u série Mindhunter slintat blahem. Pro ostatní to bude skvělej výlet do sedmdesátých let, kdy se parta agentů FBI snažila složit psychologický profil pro sexuálně vyšinutý vrahy.(15.10.2017)

• - Postava Holdenova kolegy Billa Tenche (Holt McCallany) je inspirována skutečnou postavou Robertem K. Resslerem, který opravdu pracoval v Behaviorální vědecké jednotce FBI a zavedl termín „sériový vrah." (Tomas_TM)

• - Film, který sleduje Holden Ford (Jonathan Groff) společně s Debbie Mitford (Hannah Gross) v kině a který následně použije k výuce, je Psí odpoledne z roku 1975. (ssscream)

• - Finální scéna, kde se Ford (Jonathan Groff) setká s Kemperem (Cameron Britton) v nemocnici, kdy Kemper řekne Fordovi, že by ho mohl velmi snadno zabít. se velmi podobně odehrála i ve skutečnosti. Robert K. Ressler, který je inspirací pro agenta Forda, jel na domluvené interview s Kemperem, bachaři je usadili do cely, která sloužila jako „cela smrti“ (cela kam se umisťovali odsouzenci den před vykonání trestu smrti). Na konci interview Ressler stiskl tlačítko na přivolání ostrahy, ale nikdo nepřišel. Kemper si všiml, že Ressler začíná být velice nervózní a řekl mu: „Kdyby mi teď hráblo asi bys byl ve velkých problémech, co myslíš? Mohl bych ti utrhnout hlavu a položit na stůl, aby přivítala ostrahu.“ Resslerovi došlo, že byla chyba se sejít v uzavřené místnosti s někým jako je Kemper zcela sám, použil proto vyjednávací techniky, kterou sám naosnoval pro FBI a nechal Kempera mluvit tak dlouho, dokud se neobjevil někdo z ostrahy a pustil Resslera z cely. Díky tomuhle incidentu Ressler změnil protokol, aby nikdo nemohl dělat rozhovor se subjektem sám. (dj_kure)