Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

darkreider

Solídne sci-fi. Ten dokumentárny štýl ešte viac podtrháva reálny feeling a celkom ma to chytilo. Copley bol asi hlavne ako zvučné meno, s jeho časom na place sa dosť šetrilo, čo trochu zamrzí, charizma mal najväčšie z celej posádky. Veľmi fajn, radím to niekam kúsok od Moon. Kvality sú veľmi podobné. Tam ale hral veľké divadlo Rockwell a tu sa ešte dalo herecky atmosféru potiahnuť. ()

Charlie84

Ač chechtáků na tenhle projekt(ne ten vesmírný, myslím film) bylo po skromnu, atmosféra je slušná až do konce a je stále slušná dokonce(trocha stylistického humoru:) i ve chvíli kdy se objeví...bububu:)....což je asi nejslabší chvíle filmu. Ale protože jde o cca. 5 vteřin, dá se to přežít. Škoda, že většina posádky umírá při situacích "Vrať se! Ne, ještě vemu ten poslední vzorek!", popř. "Teď vás všechny zachráním tím, že si odepnu bezpečností pás a dosáhnu na támhle tu kliku...". Což u hard sci-fi nepůsobí zrovna líbivě. Europa report těží především z toho, že se hard sci-fi prostě netočí. Natožtak dobré. Za tři. Ale fakt hlavně kvůli té atmosféře... ()

AngelG

Tohle je zase jeden z filmů, který se opravdu těžce hodnotí.. pokud jde o efekty, herecké výkony nebo i samotnou myšlenku, tak nelze nic vytknout.. ale bohužel je to skutečně poměrně nudné.. nic moc se tam neděje a když už to vypadá, že bude nějaká akce, tak asi během minuty vyprchává a není ani nějak převratná.. takže bych tomu dala opět 3,5 a to hlavně za to, že se mi líbila myšlenka i zakončení, jen kdyby to zpracování bylo o něco lepší.. ()

goni

Take priemerne sci-fi, ktore vsak velmi poznacila dejova jednoduchost. Aj ked bolo od zaciatku jasne, ze to nie je nejaka pecka, aspon to malo celkom dobrou atmosferou. Divak v napati cakal, kedy sa uz zjavi ta hrozna prisera, smrtelna nakaza alebo mimozemska civilizacia. Bohuzial, pointa filmu, ako aj necakany zaver - casovy aj dejovy - tento film totalne zabil a zobrel mu ak nie dve, tak jednu hviezdicku urcite [72/2013]. ()

Whitebeard

Pro mě za 3*. Konec hodně zajímavej, ten strach se dal uvěřit, výtečně zahraný prakticky ode všech. Nicméně mi tam celej film něco chybělo, něco co by mě udrželo u tv celou dobu. Nakonec průměr. ()

TheMraca

Konečně zase jednou ryzí sci-fi, která ctí všechny pravidla žánru. Možná bych to nazval komorním dramatem ve sci-fi kabátě. Myslím že film skvěle zachytil chování astronautů, pokud to jsou hlavně vědci a ne vojenské zelené mozky. Za mě 90% ()

Petyas

No nebylo to špatné. Ale přišlo mi krátké a v podstatě jen jako první díl nového seriálu. Jinak mi to přišlo dost ukecané a s minimem nějaké akce. ()

Torgal

Found-footage z originálneho prostredia, i keď značne limitovaný nízkym rozpočtom. Veľa sa tu toho neudeje, ale atmosféru sa darí udržať až do konca, hoci gradácia nebola ani zďaleka taká, ako by som si predstavoval. Milovníci sci-fi žánru nažhavení skvelým Gravity ale týmto filmom môžu uhasiť svoj smäd. 6/10 ()

Dimo

Dobrý způsob vyprávění zajišťující pozornost a skvěle udržované napětí díky tomu, že to málo, co film prozradí, prozradí až v samém závěru. Já jsem celkem spokojen, přestože jsem se nic moc nedozvěděl a vlastně také díky nemilosrdnosti vývoje. Velmi solidní sci-fi vhodné pro diváky, kteří nemusí mít příběh nalinkovaný na stříbrném podnose hned od začátku. 65%. ()

PEZ

Vyborne scifi, ktore sa nehra na ziadne hollywoodske megalomanstvo. Vlasne si viem predstavit, ze Europa Report bude niekedy v buducnosti dokument skutocnych udalosti, pretoze zobrazene udalosti sa mozu v buducnosti teoreticky naozaj stat. Jedinym minusom je prave ta "dokumentarna" cast filmu, ktora do istej miery narusa plne ponorenie sa do pribehu a divak ziskava mierny odstup. Preto aj emocionalny dopad nie je taky silny. Kazdopadne jedno z najvacsich scifi prekvapeni minuleho roku, umocnene spracovanim stale viac a viac aktualnej temy. 8/10 ()

jauzdu

Od začátku nepromyšlená mise (i když se snaží tvrdit opak), u které se díky míchání časových úseků ani nedokážete sžít s postavami. Neupírám, že napětí z neznáméno funguje celkem dobře, ale zbytek už působí dosti nereálně. Asi budete namítat, že to je na mě až příliš komplexní a hlubokomyslné, než abych to pochopila. Za mě ale nuda a rozčarování z chování některých postav. Na téma "Jsme ve vesmíru sami?" už se vymyslelo mnoho lepšího. ()

tranquill

Tenhle způsob režie mne nebere. Vím, že někdy méně znamená více, ale v tomto případě to neplatí. Jednou stačí. ()

Vabr

Opravdu jsem čekal hodně, protože Apollo 18, mě docela překvapilo, i když mohlo být lepší, ale tak když tohle mělo ještě víc procent a hodnocení, navíc to vypadalo profesionálněji, tak jsem očekával samozřejmě kvalitní podívanou s mrazivou atmosférou tajemné a neprobádané Europy. I přesto, že film měl jen 90 minut mě dokázal neuvěřitelně znudit a několikrát jsem i usínal. Opravdu příšerně strašně nevyužitý potenciál, který se už nebude bohužel opakovat, protože pokud by to někdo udělal, bude to považováno za kopírajt. Postavy jsou hrozně nudné a ploché. Nemáte k ním žádný vztah. Vadilo mi zezačátku filmu časté přeskakování z budoucnosti do minulosti - odlákávalo to mou pozornost a nudilo. Přestože efekty měli v pohodě, se ani v nejmenším neodvážili divákům ukázat povrch Europy. Neustále tedy jen koukáte na posádku v lodi nebo na tvář někoho v obleku. Myslel jsem, že budou postavy prozkoumávat povrch a třeba narazí na nějaké cesty v ledovcích, a tak se po nich vydají, najednou se třeba nějaký kus ledu zřítí a postavy se rozdělí a budou muset najít cestu ven nebo nějaké podobné překážky a zvraty. Nečekal jsem, že dostanu jen to, že postava jde, propadne se v ledu a dál padá do vody, ale vy jen uvidíte její obličej. Ve zkratce zemře celá posádka opravdu nezáživně a nedramaticky. Jedna smrt v raketě mě však už rozesmála. Za celý film se v podstatě nic o Europě nedozvíte - o povrchu a jejím vzhledu, o možném životě nebo jiné zajímavé poznatky. Ze Zprávy o Europě nešlo ani trochu cítit neznámo, tajemno nebo jakýkoliv jiný prvek atmosféry, který byste čekali. Vyhodnocení: A to, že se tam v posledních málo minutách na pár vteřin objeví nějaká oblůdka mě fakt neohromí 🤮 ()

s1r1us

Celkově je to takové nízkorozpočtové komornější dílko, ale o to milejší překvapení. Takový mix populárně-vědeckých dohadů z Discovery Channel (viz dil Mimozemstane) přetočený do poutavého sci-fi thrilleru. Rozhodně mnohem lepší než bombastický Prometheus, a možná i než Sunshine. Žádné WTF momenty, očividné nesmysly a celé si to přitom drží napínavou atmošku a myšlenku. Ten závěr mohl být o dost důmyslnější a mín explicitní, ale já jsem spokojen. ()

Kingjiri

Variace na Apollo 18 s tim rozdílem, že Europa Report sází hlavně na dobrodružnou mysteriozní atmosféru než na lekačky a děj se přesouvá z Měsíce na jinou planetu. První polovina je hodně dokumentaristicky pojatá, po přistání už ale začíná příběh nabírat na atraktivitě a hutnější atmosféře. Přidávám se k názoru, že v závěru nemuselo být "všechno" ukázaný/vysvětlený. Buď se s tim měla posádka na férovku potýkat už od začátku, nebo to mělo zůstat nevysvětleno a ponecháno na divákově představivosti. Za málo peněz hodně muziky (zejména v oblasti triků a herectví), ale uplně unešenej nejsem - velice sympatická "found-footage" jednohubka, tři silnější hvězdy. ()

messi@h

Každý scénárista a režisér by si asi měl předem ujasnit, jakou formu zvolí pro svůj film. Found-footage je dvojsečná zbraň. Hlavní přínos spočívá ve vytvoření dojmu autentičnosti. Rizikem je, že v zájmu uvěřitelnosti vznikné emočně chladný, víceméně nudný film (přeci jen nemůžete od found-footage čekat bombastické ostré záběry, které vidí všude, i tam, kde nejsou kamery). Bohužel tahle jmenovaná negativa se ve filmu projevila... A co mi vadí nejvíc, že se režisér (oprávněně) zalekl, že nedokáže diváky konceptem found-footage dostatečně emočně zainteresovat, takže udělal něco, co je hrubým porušením zvolené formy - podložil "dramatické" momenty na mnoha místech filmovou hudbou. A tenhle zbabělý krok mám Europa Report hodně za zlý. Ještě horší ale pro mě bylo, že v závěru jde logika úplně stranou, takže problém s nefunkční komunikační technikou se vyřeší za pár vteřin a v úplně posledním záběru se divákovi ukáže trocha toho mimozemského života (ó, jaká to náhoda). To už i Apollo 18 se svým ujetým závěrem bylo zvládnutějším filmem. ()

bakeero

Po dlouhé době zase uvěřitelné a čistokrevné sci-fi. Asi by mi nevadilo, kdyby se po Europa Report a Apollu 18 roztrhnul s vesmírnými found footage filmy pytel. Jasně, že by člověk musel hodně přebírat, aby narazil na kvalitu, jako u dvou zmíněných, ale snad by to stálo za to. Za mě u Europy obrosvká spokojenost. Na takovouhle sci-fi jsem dlouho čekal... ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka