Skupina odhodlaných ruských vojáků se uprostřed zničeného města ze všech sil snaží před nemilosrdnou německou armádou ubránit strategickou budovu. Během obléhání vzniká mezi vojáky a mladou ruskou ženou, která v domě žije, nečekané pouto. Režisér Fedor Bondarčuk ve filmu Stalingrad zkombinoval napínavé bojové scény s lidským dramatem ruských vojáků, několika zbývajících civilistů a německých okupantů. (Bontonfilm)

Ryuuhei

Spousta epických, zpomalených záběrů, výbuchů a očividné převládání zeleného plátna. Film, který se i přes ruský původ může hrdě řadit po bok Hollywoodských trháků. Děj je strašně naivní, až kýčovitý, ale to je to, co se mi na něm tolik líbilo a dokázalo mě udržet u obrazovky v pozoru i přes úmorně vzezřející dvě hodiny stopáže. Styl vyprávění taktéž unikátní. Tedy, skutečně je film brán jako vyprávění a každá z hlavnějších postav se nevyhne nějakému hrubému popisu, který ji má divákovi přiblížit bez nutnosti nasazovat pohledy do jejich minulosti, jak je jinak zvykem. Ani pohled z obou stran neurazil, tedy Němci jasní záporáci, ale ani Rusové nebyli úplně čistí. No, jako taková naivní a kýčovitá válečná pohádka, s dějem ovšem nepárajícím se skoro s nikým, velmi dobré. 70% ()

Eleanor05

Příšerně naivní. Banda Rusáků ochraňuje mladou, bezbrannou holku na místě, kde kdysi bývala obytná zóna, a kde se teď ve Stalingradu válčí. Ani jeden se jí nedotkne, všichni s ní mají jen ty nejčistší úmysly a dokonce s ní slaví i narozeniny s dárkem apod. Prostě totálně neskutečný, až se vám chce smát. A samozřejmě je zde vylíčeno jenom, jaké svině byli Němci v kontrastu s tím, jak správní a morálně čistí jsou Rusové. Vrchol všeho je fakt, že se po dvou hodinách stopáže dozvíte, že ta "pravá" bitva u Stalingradu začala teprve až po skončení tohoto příběhu... ()

fefee

Vojnové scény celkom ušli, no drama v podobe dlhých nezáživných (asi súcitu malo vyvolávajúcich) scén nikde nenastalo, a že ich bolo požehnane. A tak film dlhý jak ruská zima miestami dosť nudil. 2,5* ()

JohnSmith

Jeden z příběhů bojů o Stalingrad. Bondarčuk sice umí natočit pěkné akční scény,ale se zpomalenými záběry to už reochu přehnal. Jsou snad všude. Ale válečný film není jen o dobře natočené akci,ale musí to mít trochu zajímavou zápletku a ta tady chybí ()

Autogram

Rusi si natočili hollywodský film o druhej svetovej, ale mohlo to byť z akejkoľvek inej vojny, lebo ide len o miestny súboj medzi dvoma domami. Samozrejme tu ruskí vojaci majú vlastnosti superhrdinov, proti samopalom sa môžu vydať aj s nožmi a ich výbušné strely dokážu zahnúť aj za roh. Fašistický nepriateľ je na oplátku nielen krvilačný, ale hlavne romantický. Titanicovský úvod tiež nie je celkom originálny, no čo už, keď všetky postupy boli vo filmoch vyčerpané. Na priemer to všetko stačí, ale skôr slabší priemer. ()

drackula

Vizuálne možno pekné ale obsahovo neskutočne prázdne. Keby sme si chceli trošku nadnesene povedať o čo v tomto filme išlo, dalo by sa to zhrnúť ako rozprávanie chlapíka, ktorému jeho mama kedysi rozprávala, čo jej rozprávalo niekoľko vojakov s ktorými sa stretla v krušných časoch. Scenáristovi by mali odťať ruky, lebo takýto obsahový paškvil som už dlho nevidel. Vybudovanie osudovosti predmetného domu, kde sa všetko odohrávalo sa nepodarilo, krátke epizódky jednotlivých postáv boli nezaujímavé a vývoj postáv minimálny. Nechuť k tomu na čo sa dívam iba podčiarkol neskutočný pátos a heroizmus na ktorý v istých momentoch nemá ani americká produkcia 80tich rokov. Propaganda na objednávku je možno silné slovo, ale miestami to tak vyzeralo. Jediné čo oceňujem je vizuálna stránka, keďže sa na to pozeralo naozaj pekne, aj keď digitálne efekty boli vo viacerých momentoch značne cítiť. Dopozeral som to s vypätím všetkých síl a momentálne, pár dní po projekcii, mi film dokonale vyfučal z hlavy. Starý dobrý "nemecký" Stalingrad z roku 1993. 40% ()

Georgex odpad!

Pokud toto viděl nějaký válečný veterán, co přežil měsíce trvající bitvu o Stalingrad, tak musel po patnácti minutách dostat infarkt, jelikož takový nesmysl, který natočil Fjodor Bondarčuk k 70. výročí sovětského vítězství v této nejkrutější bitvě v dějinách lidstva, by zasloužil celý záhon Zlatých malin. Osobně nemám problém se zpomalenými záběry, jelikož ve správných rukách a ve vhodně zvolený okamžik, dokáží scénu zdramatizovat, ale v tomto případě to spíš vypadá, jako by tvůrci chtěli natáhnout film o patnáct minut a už nevěděli, co do něj přidat. Jenomže to je ten nejmenší problém, neboť film selhává absolutně ve všech ohledech. Nemá logiku, dramatickou zápletku, akci ani napětí. Mimochodem rovnou zapomeňte na historickou přesnost a připravte se na ten nejhloupější příběh, který snad šel vymyslet. Připočtu-li k tomu fakt, že film má absolutně nulové tempo a po hodině už se to opravdu nedá vydržet, tak mi nezbývá než konstatovat, že se dosti možná jedná o nejhorší válečný film, který jsem kdy viděl. Moje hodnocení 10% ()

kenkaku

Zapálení Rusové v útoku (a tím myslím doslovně ZAPÁLENÍ) a samozřejmě výtězící mi opravdu vykouzlili úsměv na tváři. Původ filmu se nezapře. Příliš mnoho "oduševněle kecacích" scén taky ničemu moc neprospívá... ALE... vizuálně je to naprosto neskutečné. Nepamatuji snad jediný záběr, který by nevypadal dokonale, nebo působivě. Navíc pokud někdo pamatuje scénu s kašnou z Nepřítele před branami - tady máme tu samou kašnu. To samé místo. A to potěší. Mám rád smysl pro detail. Celkem také oceňuji, že postavy nejsou zcela "černobílé". Ne každý Rus je hrdina a Němec padouch. Ten přístup mě celkem překvapil. Němci mluví německy, Rusové rusky (a na začátku je slyšet dokonce japonština - proč se dozvíte až to uvidíte ;)). To mám rád. Takže pro mě určitě nadstandard. ()

ZkuKol

Všichni asi čekali monumentální masakr - i já! Dostalo se nám druhého klasického ruského žánru - melancholický válečný film (vrchol jsou asi ...a jitra jsou zde tichá). Bondarčuk je ovšem klipový závislák, takže se dočkáme akčních sekvencí se zpomalovačkami, efektními přestřelkami a proměnlivým tempem střihů.Navíc žánr vyžaduje opravdu drastický konec (naturalisticky nebo emocionálně) a to se prostě nedostaví. Vůbec film tak nějak od začátku postupně slábne a i když ty hrdiny máte rádi a je vám líto, jak to dopadlo - jizva na srdíčku nebude. Vysvětlení japonského rámování příběhu po mě nechtějte... 60% Febio 2014 ()

jirijost

Přesně jak jsem očekával, propadák. Pokud si chcete udělat pěkný obrázek o tom jaké to bylo u Stalingradu v roce 1942 tak se podívejte na Enemy at the Gates, nebo možná ještě Stalingrad z roku 1993 ale rozhodně se nedívejte na tohle, nestojí vám to za těch 135 minut, které se rozhodně dají využít lépe. Ve filmu je hned několik naprosto nesmyslných scén, např. jak už tady bylo zmíněno tak ten běh hořících rusů snad přes půl města mě opravdu hodně pobavil. Vůbec se mi také nelíbilo to celkové moderní pojetí, tohle k válečným filmům prostě nepatří a už vůbec se to nehodí do bojů u Stalingradu. 9. rotu od Bondarčuka jsem ještě neviděl a po tomhle už na ní popravdě ani chuť nemám. ()

DavidS.

Na začátku zoufalý oslí můstek, pak směšný útok hořících zombie následovaný řadou komorních patetických scén...Když už dojde na solidní válečnou akci, kazí ji příliš mnoho zpomaloveček a vizuálních kudrlinek, kde syrovost ustupuje přepálené výtvarné stylizaci... ()

charlie_ando

Východní fronta během druhé světové války je určitě téma, které mě nechá chladným a tak jsem byl i vcelku zvědavý na poslední počin ruské kinematografie, jenž si vzal na mušku ikonickou bitvu o Stalingrad. Bohužel mě film nijak zvlášť nezaujal. Přitom se tvůrci pokusili o originální přístup, kdy gigantickou bitvu minimalizovali do urputného zápolení o jeden dům na břehu řeky Volhy. Co se určitě povedlo tak jsou kulisy, v kterých se celý film odehrává, náměstí protkané sítí zákopů a několik bytů, které se proměnily v body odporu. Vznikla takřka divadelní dekorace, kde se mělo odehrávat vypjaté válečné drama. Ze zápolení dvou nesmiřitelných ideologií, které je tu zosobněno duelem dvou armádních důstojníků, se nepodařilo vytěžit nic a na mě čišela naprostá chladnost. Kapitán ruských průzkumníků Gromov (Pyotr Fyodorov) hrdina z povolání vede svou nesourodou skupinu proti válkou opotřebovanému pruskému kapitánovi Kanovi (Thomas Kretschmann), který ztratil všechny životní iluze. Přišlo mi, že ve filmu nebyly žádné emoce, ač vcelku dobře střídal zdařilé bojové scény s chvilkami pomíjivého klidu. Pokud má něco sílu tak je to úvodní šturm ruské pěchoty skrze hořící pole trosek, ale celková obrazová přestylizovanost a slabý scénář sráží celkový dojem hodně dolů. Pro mě vcelku velké zklamání. ()

YoZo8

Stalingrad z roku 1993 síce nie je na takej technickej a vizuálnej úrovni ako tento snímok, no mal poriadny dej, na ktorom tvorcovia postavili príbeh. Tento Stalingrad je ako nablyskané auto, no bez motora. Priznám sa, že trošku som sa nudil. Ja mám rád tie novodobé počítačové efekty a zbožňujem spomalené zábery, no tu toho bolo až moc. Keď Vám dajú spomalený zaber pri každom vystrelenom náboji, tak to postupom času omrzí. Celkovo to podľa môjho názoru nebolo ucelene. Prelínanie pohľadov do nemeckého a ruského tábora síce nebolo až také rušivé a ani herci neboli najhorší, no scénam chýbala šťava a dialógom šmrnc. (Aj keď príhovor Thomasa Kretschmanna Nemcom pred útokom nemal chybu). Poukázanie na nezmyselnosť vojny v podobe lásky, či už zo strany nemeckého kapitána Kretschmanna k Maši alebo ruských vojakov k žene v dome bolo plytké. Prepojenosť súčasnosti a minulosti bola oveľa lepšie spracovaná vo filme Zachráňte vojaka Ryana. Záver mál byť vyvrcholením, no nestalo sa. Takže po vizuálnej stránke výborné, po dejovej slabšie. No nič to nemení na tom, že Thomas Kretschmann je môj najobľúbenejší fašista :-) ()

Aslan

Príbeh filmu ktorý sa odohráva v meste rovnakého názvu je silným mementom pre každého človeka. Vojna je zmesou neskutočného zla, a zároveň neskutočných ľudských vypätí a utrpenia. A je jasné, že vojna dokáže urobiť len jedno: „ s každého človeka urobiť mŕtvolu.“ Nech si každý vyjadruje svoj názor, ale je to tak. Neexistuje spravodlivá vojna, a tento snímok nám pripomína v našich pohnutých dobách že tadiaľto cesta nevedie. Najlepšie spracovanie Stalingradskej témy, mimo dokumentárnych filmov. Jeho náprotivok by mohol byť Nepriateľ pred bránami, ()

Dyas

Nebylo to špatný, ale nebylo to ani nejlepší. Očekával jsem něco jiného, ale ten nácek zamilovaný do ruské ženy měl něco do sebe a připadal mi jako nejzajímavější postava. Boj mi připomínal Spartaka a 300, akorát ve druhé světové - no, dá se říct, že svoje kouzlo to tu mělo. Děj není nejhorší, ale chtělo by to zkrátit stopáž. ()

ondrula odpad!

Typická ruská patetická sračka. Tenhle národ zjevně nedokáže pořádně udělat vůbec nic. Komicky vyznívají zejména akční scény, v nichž si režisér zřejmě bral inspiraci v 300 Bitva u Thermopyl a totéž se pokusil vytvořit u Stalingradu. No nepůsobí to heroicky, spíš parodicky. Zpomaleně je točeno snad i scéna, kdy si Ivan stahuje trenky, aby se v zemljance vydělal. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)