To Kapitola 2

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2019, 165 min

První TO, nebyl žádný velký zázrak, ale mělo ohromný úspěch a přestože se nejednalo o "horor" film mě svou retro atmosférou bavil. Pokračování už danou retro atmosféru nemá (přestože je zde hodně flashbacků do minulosti) je o více než půlhodinu delší a hororové scény jsou silně předvádatelné a ještě méně děsivé, než tomu bylo poprvé. Pořád je to ale zábavný film, který má zajímavé postavy, které divák rád poznává a zjišťuje jejich traumata a slabiny a fandit v souboji se šíleným klaunem, který je zde překvapivě na vedlejší koleji. Chápu rozporuplné pocity, ale já spadám do té skupiny, která se opravdu bavila a samotného mě to překvapuje.(17.9.2019)

Ve vyprávění dramatického příběhu a vykreslení postav méně soudržné než jednička, více béčkově vařící z vody (hledání osobních artefaktů je nejslabší čtvrtina filmu). Na druhou stranu událostmi zahustěnější, s více příšerami, i když nesmyslně zakomponovanými či odněkud vykradenými (pavoučí hlava aspoň konečně dostala více prostoru). Místama mě to bavilo, místama nudilo, a v globálu je mi to tak nějak jedno, že na trojku už nepůjdu.(13.9.2019)

Nebyl bych tak příkrý v hodnocení, jako ostatní. Dospělé postavy byly relativně zajímavé, strach celkem silný, ovšem v určitém smyslu jsme téměř vše ze dvojky viděli v jedničce a mnohem lépe. Závěrečná konfrontace se zlem mi přišla odfláknutá a jednoduchá. Aspoň, že ty skoro tři hodiny rychle utekly.(23.9.2019)

Zatímco jednička mi přišla jako kombinace Stranger Things a "best of z Nočních můr v Elm Street", dvojka se potýká s narativem "stihnu prostě všechno a všechny", takže se neustále někam skáče a jeden má dojem, že jde o nějaký seriál z produkce J.J. Abramse. Ale v rámci tempa to navzdory vražedné délce vlastně celkem slušně šlape. Výrazně se naráží na limity formátu, kdy film nenechává (na rozdíl od knih) prostor pro představivost, takže úplně nedává smysl, proč Pennywise věčně vyčkává, místo aby hrdiny rovnou kosil (ale tenhle problém měla i jednička). Nemluvě o castingu dospělých, který vyšel tak napůl. Nejvíc mi ale osobně vadí velká sázka na okaté digitální triky, kdy dobrou polovinu scén šlo zvládnout bez nich. Jako dítě osmdesátek mě to jen ruší, nezachrání to ani odkazy na klasiky žánru (od Osvícení po Věc) a finále je pro mě nesympatickým odrazem doby, v níž se "pořádný konec" bez digibordelu neobjede. Ale na adaptaci Kinga pořád ok.(12.9.2019)

• J*A*S*M

It: Chapter Two měla být letošní hororová jistota alespoň za 4 hvězdy. Ale tvůrci řekli rozhodné NE! Tyvole, došlo vůbec někomu, co byly silné stránky jedničky, díky nimž byla tak dobře přijatá? Evidentně nikoli. Tak já to tvůrcům řeknu. Čisté herectví Billa Skarsgårda coby klauna Pennywise. No, ve dvojce je "It" ve své neupravené klaunské podobě zhruba třicet sekund čistého času (ve tříhodinovém filmu!!!). To není moc času na to, aby mohl Bill něco předvést. Všechny ostatní výstupy Toho jsou zmršeny debilním a až překvapivě nepovedeným digibordelem, v němž se na nějaké herectví nehraje. Digibordel není strašidelný!!! Zadruhé chemie mezi postavami. Ta fungovala u dětských představitelů na jedničku. Taková ta amblinovská atmosféra letního dětského dobrodružství, kdy chce být divák členem party, ačkoli by se musel potýkat s nemilými věcmi. Ve dvojce? Chemie nula. Božský cast absolutně nevyužitý - Bill, Eddie a Beverly na facku, trochu se drží jen Richie, ale ten sem spadl z jiného filmu (komediálního, nutno podotknout), zbytek je do počtu. A za třetí dobře prokreslené vztahy mezi postavami. To ve druhé kapitole neexistuje vůbec. Hrdinové se mezi sebou nebaví jako lidi, jen sypou "hlášky" a jednoduché krátké větičky, protože mezi vším tím trikovým cirkusem není na nic čas (paradoxně! ve tříhodinovém filmu!!!). Ten film totiž nemá žádné nosné téma, jež by se v promluvách hrdinů řešilo. Vše se jen ubíjejícím tempem nudně a lineárně sune k povinnému finále v podzemí. Ta tříhodinová stopáž je vážně neobhajitelná. Zvlášť prostřední hodina je svou monotónností a repetetivností k nepřežití. Když mi došlo, že si budeme muset minimálně pětkrát (na černocha se nedostalo) vytrpět povinné kolečko "postava jde na nějaké místo v Derry - vzpomene si na příhodu z dětsví, co se tam odehrála - ve flashabacku na ní bafne It - návrat do současnosti, kde na postavu opět bafne It", měl jsem sto chutí se zvednout a odejít do přilehlého MacDonalda na véču. Protože bych určitě o nic nepřišel. A nejhorší je, že bych fakt o nic nepřišel, stalo se to přesně tak, jak píšu :D. Nicméně, čert to vem, kdyby to byl alespoň funkční horor. Jenže v tomhle ohledu zas film dojel na potřebu mít z It blockbuster, takže takřka každá potenciálně strašidelná scéna je zabitá nějakým trapným humorem. Zkrátka zklamání roku. Díky bohu za rozdělení Kingovy knihy na dva filmy, tak jsem dostali alespoň jeden solidní kousek. A o tomhle můžeme předstírat, že neexistuje.(4.9.2019)

• Enšpígl

Tohle bylo jak kdyby na mě někdo mluvil mongolsky. V záplavě tun flasbacků a snových vizí se mě postupně ztrácel naprosto zájem o všechny co ve filmu třeba i jenom dejchnou. Efekty to jo, to by amíkům šlo, ovšem o napětí a atmosféře nemůže být ani řeč. TO a různý příšery, kolikrát vyznívající naprosto do ztracena bafaj tak nečekaně, že na konci už jsem očekával všechno neočekanýho. Na každý bafnutí tvůrci upozorňují asi pět minut předem, že si člověk říká, tak už bafni a jdi do hajzlu. Filmových odkazů jako dortů v cukrárně a vlastně se mě fajn vzpomínalo na Noční můru v Elm Street a kdyby byla v malým sále projekce Freddyho od Kruegerů, tak tam klidně odejdu, protože tohle bylo zábavný asi jako roznášený letáků na levný vajíčka.(4.9.2019)

• Marigold

Jako místní expert na rozplizlé a strukturně závadné filmy, které neměly nikdy vzniknout, uděluji zaslouženou jednu hvězdičku.(7.9.2019)

• MrHlad

Kdyby to nemělo skoro tři hodiny, byla by to pitomá nuda. Takhle je to dlouhá pitomá nuda.(10.9.2019)

• LIVINGDEAD

Ségra říkala, že kdyby byla v kině, po hodině by už spala a popravdě, já taky. Žádné napětí, žádné lekačky, žádné děsivé scény...prostě film pro děcka!(6.10.2019)

Lepšie, ako jednotka. Tá ma nebavila, ale v dvojke sa prelínajú dospelé a detské linky a možno práve vďaka tomu dvojka funguje tak, ako mala fungovať jednotka, ale nefungovala (v románe sa prelínali obe linky, no tam ma to nebavilo). Ako tak ale čítam rôzne názory a recenzie, tak zisťujem, že sa mi na dvojke páčilo paradoxne to, čo iným vadilo. Čo je divné, ale no a čo. Páčil sa mi kasting (dokonca aj McAvoy s Chastain boli v pohode a to ich nemám rád, najviac ma ale zaujal Bill Hader ako kecálek Richie, James Ransone ako zakomplexovaný Eddie, samozrejme Bill Skarsgård ako nepríjemný Pennywise a Isaiah Mustafa ako Mike alias posledný strážca majáka, ktorý sa obetoval, aby strážil Derry). Myslel som, že to bude ťažkopádne a ukrutne nudné, ale mimo pár WTF scén (gigantický drevorubač a pár iných kurióznych CGI alebo úvod, kedy rozmlátia polovicu reštaurácie a servírka sa ich príde spýtať, či je všetko v poriadku) som sa poriadne bavil, vrátane dosť bizarného finále. Stále sa niečo deje, občas hovadiny (relatívne zbytočná linka s psychiatrickým pacientom), ale deje. Páčili sa mi detské retrospektívy, páčila sa mi esencia nostalgie, keď sa ako dospelí vraciame na miesta, ktoré sme poznali ako deti a teraz sa konfrontujeme s minulosťou, so svojou i s minulosťou dotyčných miest, chce sa nám plakať, ale zároveň to vnímame tak trocha ako spomienky cudzieho človeka, pretože náš život už niekoľko desaťročí vyzerá úplne inak, ako vtedy, v detstve, kedy bol najväčší problém dostať štvorku z matematiky. Negatívnejšie hodnotím miestami dosť divný strih. Napr. týpek ide do lekárne, zrazu je v jej pivnici, tam sa mu stane čosi príšerné a pogrcaný piatimi litrami hnusnej tmavej tekutiny hystericky beží k východu a cestou k nemu stretne zamestnankyňu, ktorá mu v pohode otvorí dvere a nepôsobí dojmom, že by ju zaskočilo, že sa potuloval v pivnici a že vyzerá tak, ako vyzerá. Najviac ma ale sklamalo niečo iné. Vznik dvojky som pozorne sledoval a tak hodnotím značne rozpačito to, čo režisér tvrdil, že nám ponúkne a to, čo nám reálne ponúkol (mal silné vyhlásenia o tom, že Mike bude drogovo závislý, čo sa nepotvrdilo, že sa dočkáme početných flashbackov do minulosti mestečka Derry, čo sme sa ZNOVA nedočkali, alebo že sa viac dozvieme o To, čo sme sa nedozvedeli).(14.10.2019)

Asi jako v pripade prvniho dilu, nebylo to spatne, mohlo to bejt lepsi, na knihu to nema. Zatimco u prvniho dilu jsem mel dojem, jak kdyby si tvurci vzali z knihy jen to nejzasadnejsi, tady mi prislo, ze dej z knihy si prevzali hodne volne a lekacky si delaj vicemene po svym, bud uz si knizku tolik nepamatuju, nebo se ji proste tak dusledne, jako u prvniho dilu, nedrzeli. Co se tyce stopaze, nevadi, film ani chvilku nenudi, navic co si budem povidat, ono by to sneslo i delsi stopaz, ale je fakt, ze prvni cca. hodinka je trochu rozvleklejsi a sla by prostrihat. Co se tyce lekacek, je jich tu dost, ale pusobi trochu oldschoolove a spis se jede na nechutnost a triky, nez vylozene vystraseni divaka, takze ve vysledku to je krvavy, nechutny, prachy jsou na tom videt, ale tech trikovejch zaberu tu je skoro az moc a obcas to je spis usmevny. Co se tyce hercu, je to takovy, jak kdyz na jeden znamej xicht musi bejt jeden neznamej, takze tu mame McAvoye, Hadera a Chastain a pak tri noname xichty, respektive ctyri, ale sedmej looser se pocitat vlastne nemusi. Chastain je fajn, Hader je skvelej, jak kdyby mu to psali na telo, McAvoy az moc pripomina silence, ale v pohode a prekvapive fajn je Ransone. Ale Ryan je naprosto tragickej. Skarsgard je fajn, ale paradoxne je mnohem strasidelnejsi bez masky, coz tu je bohuzel jen tak minutu, jinak jeho makeup je furt lehce usmevnej. Taky je fajn prolinani s minulosti a detskejma hercema, klidne to takhle mohli mit uz v prvnim dile. Takze celkove jsem spokojenej a i kdyz bych asi mel nadavat, ze me to nevystrasilo, ja si to uzil, takze neni duvod nedat 4* a pripadne "ultra" sestrih obou dilu rad skouknu.(14.10.2019)

8,5/10. Jo, je to slabší jak první část, ale pořád je potřeba vnímat jako konkurenci především moderní horory, které se na tuhle předlouhlou, přesto smysluplně odvypávěnou a stále emocionálně silnou jízdu nechytají. Moc tomu všeobecnému zklamání nerozumím. Trefit znovu jackpot ani nešlo, už jen pro skutečnost, že kouzlo překvapení je fuč a karty jsou jasně rozdány. Druhá kapitola má menší neduhy v podobě repetitivní druhé třetiny a jemnému brnkání do klišé sfér, ale stále jde v rámci žánru o nádherně nasnímaný a efektně vypiplaný souboj několika (sympatických!) charakterů bojujíc proti vlastnímu strachu - a to v mnoha podobách. Zvládl to někdo v posledních letech líp? Nemyslím si. Více: https://www.youtube.com/watch?v=oZ48fwoI48Y&t=4s(9.9.2019)

Očekávané IT2 dle hodnocení neobstálo vysoké očekávaní a první díl nepřekonal, ale pořád se jedná o nevídaný hororový zážitek, který díky letošní slabé konkurenci zatím vychází jako jasný vítěz. Film má sice 3 hodiny, ale utíká poměrně rychle, je dostatečně zábavný, má drive i dostatek hororových atrakcí, aby si udržel pozornost, což se třeba nedá říct o nové Tarantinovce, která má stopáž podobnou, ale zajímavých je jen posledních 10 minut. Pennywise mohl být na scéně vícekrát, ale bavily mě i jiné podoby [ Babka s Dřevorubcem vede] a jedna lekačka byla pro mne infarktová. Strašidelné to až tak moc není, ale cítil jsem nepříjemné znepokojení při všech těch výjevech. Nejlepší sekvence je rozhodně když skupina začne hledat své tokeny. Skvěle jsem se u filmu bavil, vypadá to draze, občas zafunguje i humor, pobaví i reference a všichni zúčastnění hrají až na dřeň. Mcavoy rulez! 80%(12.9.2019)

• choze

Úmorně epická slátanina, která nemá se sympatickou jedničkou skoro nic společného. Jako by se Muschietti snažil dodat největší horor všech dob, ale kryl si záda tím, že to hodil do laciné hororové komedie. Ještě v první polovině jsem si zvykal na dospělé herce, Ritchie vtipně hlásil, pobavilo i Kingovo cameo a byl jsem zvědavý, co všechno tam napasovali a jak, ale druhá už byla čiré utrpení, jen vršení groteskních hororových scén a trapných frků, které ne a ne skončit, i když je vám už dávno jedno, jak to dopadne, hlavně ať to dopadne.(4.9.2019)

• xxmartinxx

Na tohle není omluva ani vysvětlení, je to absurdně nadstřelená, nekonečně úmorná exhibice netalentovaného vypravěče. Je to moc drahé na to, aby to bylo alespoň směšné, a tak je to jen utrpení. Nechci se o tom rozepisovat. Chci to jen co nejrychleji zapomenout.(4.9.2019)

• George Stobbart

Rakovina komerčného hororu.(5.10.2019)

To proč je TO jako kniha tak výjimečná je propojování minulosti a současnosti, jejich současná gradace. Což ve filmech logicky chybí. Pro správnou adaptaci by to totiž chtělo minisérii. Když je ale třeba zhodnotit jak si dospělí Smolaři vedli po druhé není to tak špatné. Výborné obsazení je patrné hned u scény v restauraci, kde se všichni vžijí do svých mladých já. Problém nastává s blížícím se finále a kompromisy vůči knize (dělají z toho docela slátaninu), ale dávají smysl z vizuálního hlediska. Změna původu Zla, které klaun představuje je asi nejbolestivější. A pavouk má vypadat jako pavouk, tím je děsivý. Největším problémem ale zůstává délka, protože i když je film děsivě dlouhý hodilo by se v závěru pár minut navíc... Chtělo to minisérii.(10.9.2019)

• Asia_Power

Jelikož jsem viděla To, Tamto, Ono, Tohleto a Tentononc, tak jsem musela vidět i tohle to. Teda...tohle TO: Kapitola 2 (ta posraná) . Jak mě první film nadchnul, až sem si jí chtěla v kině teatrálně vydrnkat, abych byla dokonale (u)spokojená, tak u pokračování jsem si jí chtěla teatrálně vydrnkat jen proto, abych ten film nějak přežila a měla alespoń nějakou pěknou vzpomínku. Jako na férovku - Já šla na horor. Dostala jsem horor pro desetiletý caparty, ne-li přímo rodinný film a jak mě nasrala už Annabelle 3, která se mocně držela zpátky, tak To mě dodělalo. Jako family movie to je fajn a pokud je Vám těch zmíněných deset, budete nadšení !! Já sice vypadám na 12, ale buddhožel pro mě jsem rapidně starší, takže sem jen lomila rukama a kopala nohama do sedačky přede mnou, proč jen, u Buddhy, zkurvili další mojí oblíbenou hororovou postavu. Klaun Pennywise je tak oficiálně přejmenován na PENISVAJS páč se celej film choval jako regulérní čurák a zatímco v jedničce děsil, tak tady byl k smíchu nebo spíš k pláči. Nemluvě o tom, že byl drtivou dobu digitální čímž se absolutně ztratilo kouzlo opravdovosti, co byla v jedničce. "Epický finále" byl tak nehoráznej digibordel, že sem si chvilku říkala jestli nejsem na nějakém nepovedeným dílu Avengers a očividně jsem nebyla sama, koho to sralo páč lidé začali hromadně odcházet z kina. Při "vyvrcholení" filmu. A ne, nebylo by to tím, že by finále bylo tak děsné, že by se báli a prchali, ono bylo tak DĚSNÉ že se loudali ven se slovy - To je taková píííčovina !! A víte co? Měli pravdu. Já na konci chytila regulérní záchvat smíchu když se PENISVAJS skoro rozbrečel a sama sebe sem se ptala, na čem rejža jel za matroš zvlášt, když jedničku natočil skvělou. U dvojky tak můžu pochválit max to, že herce vybrali fakt prvotřídně (tři byli svým dětským verzím opravdu hoodně podobní, vlastně čtyři, ale tak černoch stejně jako my, je každej stejnej) . Jo a mělo to hezký barvičky. Paráda. Možná ze mě jen mluví nasranost, že atmosféra, napětí a vše, co bylo v jedničce, je tady v prdeli, nebo jsem měla náběh na měsíčky, každopádně film mě tak nasral, že už to hovnocení, co mu dám, je na tuhle sračku pro děti až moc!(16.9.2019)

Skutečně nerozumím tomu, jak se u Warnerů povedlo prosadit skoro tříhodinový horor! (podle Imdb 169min). Původní sestřih prý měl skoro 4 hodiny a ačkoliv v zásadě nemám problém s dlouhými filmy, hlavní slabinou druhého To je rozhodně jeho délka a rozsekané na dvě části by to možná fungovalo lépe. Pro studio proslulé rozsekáváním filmů (Hobbit, HP 7) nepochopitelně nevyužitá marketingová příležitost. Mimo délku stopáže ovšem prakticky nemám ani tentokrát výhrad a fascinuje mě, jak se režisérský rukopis Andyho Muschiettiho patřičně vytříbyl (od dob průměrové Mama). Samozřejmě to má co dělat i s tím, že rozpočet byl na poměry hororů velice štědrý a jelikož jsem před měsícem viděl Řbitov zvířátek (a mohu porovnat i s jinými kingovkami z nedávné doby, kupříkladu suprové Geraldovy hry), jasně vidím jak se oproti To jedná o chudé příbuzné. Největším tahákem druhého dílu bylo samozřejmě sympatické obsazení (ano, Bill Hader je nejlepší) a toho se také dovedlo využít na max, McAvoy doufám bude v podobném přívalu rolí pokračovat. Pennywise je vlastně pořád fajn, málokdy otrlejšího diváka vyděsí, nýbrž spíše šokuje odpornými a nechutnými záběry, Bill Skarsgard už si však může náležitě odpočinout, jeho klaun se už dosyta vyčerpal. Umím si představit kompletní dvojdíl, jímž nyní režisér vyhrožuje? Spíše ne, druhé To působí jako prodloužená verze, která měla být spíše k dispozici až na VoD.(11.9.2019)

Tedy, já jsem se určitě vznášela! .. Jak v hledišti, tak na plátně. … Kapitola 2 nezklamala, nedala mi vůbec šanci. A Stephene, Ty divochu, za ten výstup tu pátou hvězdu udělím.(8.9.2019)

Maximální spokojenost. Jako minule. Jedna věc mě ale obzvlášť překvapila - že se druhý film neobejde bez prvního, to jsem čekal, ovšem že se teď už ani ten první neobejde bez druhého, to ne. Tak mazaná je druhá kapitola Toho, ve které se přítomnost prolíná s minulostí a která se sama prolíná s minulým filmem a spoustu toho, co v něm zůstalo (po)otevřeno, dopovídá. Myslím, že jedině když si dobře pamatujete první film nebo ještě lépe když oba vidíte rychle po sobě, nebude se vám (mylně) zdát, že ve druhém je Bowers zbytečný, Pennywise že je tam málo a dospělé postavy nefungují. Nic z toho není pravda, máte-li k nim vy sami ten vztah, s nímž tvůrci úplně oprávněně počítají. A vytýkaný humor? Atmosféře vůbec neškodí, stačí si všimnout, že ho postavy používají hlavně jako štít proti strachu. Já jsem fakt spokojený a myslím, že navzdory všem změnám oproti předloze To lépe dopadnout nemohlo._____P.S. Výstup Stephena Kinga je fantastický._____P.P.S. Jacka Nicholsona jsem při narážce na Osvícení viděl jenom já, nebo tam vážně (nějak digitálně) byl?(5.9.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18