Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Wade

Poslední scéna ve které se objeví za zvuku staré známé melodie Luke Skywalker na mě udělala dojem a dala vzpomenout na všechny předchozí SW filmy a taky mě donutila dát alespoň jednu hvězdu. Jinak co se týče Star Wars: The Force Awakens ne děkuji nechci už nikdy vidět. 5% ()

Danny F.

Tento příběh si drží své tempo a akce je rozptýlená stejnoměrně po dobu celého filmu. Ten si zachoval svou tvář. 75% ()

Sany33

Po desiatich rokoch čakania sa konečne fanúšikovia najepickejšej vesmírnej ságy dočkali plnohodnotného pokračovania. Je síce pravda že do hlavnej úlohy sa dostala žena, čo ale v dnešnom emancipovanom svete nie je nič nezvyčajné. Čo mňa ale prekvapilo bol čierny Stormtrooper. Vrátili sa aj staré známe tváre, ktoré si srihli dôležité aj menej dôležité úlohy. Medzi top patria Han Solo, Luk, či princezná Lejla, ktorá sa postavila do čela odboja. Máme tu aj nového záporáka, ktorý je príbehovo veľmi dobre vmiesený do rodinného spletenca Jediov. Sú tu krátke vsuvky aj na staršie filmy či niekoľko dobrých hlášok, ktorý na dané legendárne scény odkazujú. Mňa ako fanúšika série potešilo pokračovanie a aj keď vo filme nie je nič prelomové aj tak mu musím streliť najlepšie možné hodnotenie už ba z princípu. 99% ()

pursulus

Mé hodnocení všech dílů "Hvězdných válek" v podobě celovečerních filmů (od Lucasovy "Skryté hrozby" po Johnsonův "Poslední z Jediů") a můj názor na ně jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

lykan9

Ale jo. I přesto, že nejsem zrovna fanda série Star Wars, tak musím uznat, že jsou to skvělé filmy na odpočinek a Síla se probouzí není výjimkou. J.J. Abrams je výborný režisér, efekty jsou úžasné, herci jsou ucházející a postavy sympatické. Určitě si tento film zase někdy pustím a už se těším, až si pustím pokračování. ()

fabecc1222

Zřejmě začátek konce kultu klasických SW. Zde se pochopitelně nemohlo tušit, jak moc SW jejich prodej Disney ublíží, jelikož tento díl je z nové trilogie to nejlepší. Příběh nějak neruší dosavadní SW pravidla, takže se jedná ve výsledku o takový nápadný plagiát čtvrté epizody. ()

Všivák

Pro mě je to velké zklamání. Scénář mě rozčiloval už od samotného začátku. Jen recyklace předchozích dílů. Random hrdinka bez výcviku ovládá umění jediů (Jako opravdu!?). Zběhlý imperiální voják je snad ještě víc otravný, než Jar Jar Bings. Harrison Ford působí dojmem, jakoby už celou tu šaškárnu chtěl mít co nejdřív za sebou. Jeden elitní pilot, co zachrání situaci. Korunu tomu dává neschopný záporák, kterého by všichni jedi veteráni rozsekali s prstem v nose. Ani bojové scény to nezachránili. Celé je to takové nemastné neslané. Nic nového. Žádná pořádná atmosféra. Ani nevím, jestli po tomhle mám chuť na další díl. Kdyby alespoň přibyl nějaký nový hudební motiv. S revolučních a inovativních prvních dílů se stala rutina. ()

Henk123

Sračka. Použitelných cca 30 minut. Nestát se té jedné ohromné věci, kdy bylo jasné co se stane, dám 1*. Nebýt to Star Wars, ale - Sračka: Hvězdný Průser aneb jdi do piči Star Wars, tak dám odpad!... George to vystihl když řekl: "I’ve left pretty explicit instructions for there not to be any more features. There will definitely be no Episodes VII-IX. That’s because there isn’t any story. I mean, I never thought of anything! And now there have been novels about the events after Episode IV, which isn’t at all what I would have done with it. The Star Wars story is really the tragedy of Darth Vader. That is the story. Once Vader dies, he doesn’t come back to life, the Emperor doesn’t get cloned and Luke doesn’t get married …" ()

Killda

Abramsova režie, Williamsova hudba a sladká Daisy Ridley - to jsou tři prvky, které tento film dělají vyjímečným. Ale hlavním lákadlem a poctivou vizitkou sedmé epizody je skvělý režijní přístup a klasické pojetí. Opravdová pocta epizodě IV. Potřebujete emoce? Napětí? Nostalgii? Nebo povedený humor? - To vše tam najdete. Proč tedy filmu nanarvat pět hvězd? Přiznejme si, že příběh nepatří k nejoriginálnějším... a to je samozřejmě základní prvek jakéhokoliv filmu. Každopádně půda je připravena a nezbývá než čekat, co vypadne z těch dvou mnohem slabších režisérů upsaných na pokračování. ()

d@v3tranc3

Co k tomu říct? V první řadě se nepokládám za nějakého velkého fanouška Star wars, ale původní série je pro mě kultovní a originální sci-fi ságou. Bohužel během projekce VII. epizody jsem si kladl otázku, zda náhodou nesedím ve špatném sále a nedívám se na jiný film z produkce J.J. Abramse, protože z mého pohledu tento díl nemá vůbec ten po generace oblíbený “Star wars feeling”. Spousta scén je pouhé opakování a vykrádání původních dílů, jakoby si Abrams řekl, dejme jím to samé jen v novém kabátě a to stačí. Nebýt postav Hanse Sola a talentované Daisy Ridley, tak herecky nemám snad koho vyzdvihnout. Film je místy strašně hektický, na můj vkus obsahuje až moc akčních scén, které nemají hlavu ani patu, dějová linka téměř žádná. Vrchol všeho je pak hlavni záporák, který spíše působí jako maminčin mazánek a ne jako člen temné strany. Obávám se, že nové díly v podání Disney zprzní dobrou původní ságu. ()

JoseBenes

“They wanted to do a retro movie,” he continued. “I don’t like that. Every movie, I worked very hard to make them different, make them completely different with different planets, different spaceships, to make it new.” - George Lucas. Hollywoodská rutina bez špetky invence. Byli posraní až za ušima, že by mohli něco pokazit. Oproti Epizodě VII působí Epizoda I jako vizionářské dílo. Prvních dvacet minut je po letech dokonalých a pak...není to tam. Upřímně říkám, že takhle nasranej jsem s odstupem času nebyl na žádný film. Sága se neměla vůbec otevírat, ale prachy se musí točit, že jo. 5/10, za vizuál, track Rey, Rey a BB. Příběhově a především logicky naprosto prázdná epizoda. ()

Mr.KarlAdler

Jak poctivě nahláškovat scénář bez sprosťáren, to se dneska fakt nevidí (a hlavně nenosí!) a natočit nejchytřejším možným způsobem nejočekávanější film roku. Jsem upřímně zvědav, kdo tenhle Abramsův příspěvek v dalších dílech trumfne. Podle mě to půjde horko těžko. Vyhnul jsem se dopředu všem recenzím i dojmům a šel do kina s čistým štítem. Vyplatilo se. Třeba z hlediska kritizovaného vyprávění tam prostě nevidím žádnou slabinu, a můžu s klidným srdcem říct, že i přes všechnu tu recyklaci starých motivů, jsem neměl ani jednou pocit vyčpělosti a zbytečnosti, jako tomu bylo třeba u Hobita. Naopak se Abramsovi povedlo vytvořit jedinečnou atmosféru (a to tempo!). Příběh (a celý mezihvězdný svět) mě tentokrát doslova pohltil, poprvé od původních dílů. Stejně tak mě udivilo, jak přirozeně do něj zapadly hlavní postavy a jejich představitelé. I díky nim dává filozofická rovina Star Wars konečně pevný smysl - odvaha vs. strach (žádní sluníčkáři vs. démoni jako v jedničce, dvojce a trojce). Dál oceňuji ignoraci předigitalizovaného trendu nové trilogie (už zase při soubojích nikdo nelítá jak v kung-fu filmech). A navzdory všudypřítomnému sentimentu scénář umně a schválně vynuloval patetičnost, která se mockrát nabízela. No, já myslím, že to líp vykopnout asi nešlo. ()

Gallagher

Původně jsem nechtěl psát k sedmé epizodě žádný komentář, ale jelikož vedle mě řve máma při Lásce nebeské, nemám jinou možnost. Dnes jsem viděl druhou projekci a nebudu plácat obvyklé fráze o "prohloubeném zážitku", "novém pohledu na věc" či "konečně jsem si všiml Daniela Craiga". Ne, prostě a jednoduše - je to perfektní. Jasně, mnozí z nás jistě čekali nějaký vizionářský nářez ve stylu prvního Abramsova Star Treku nebo megalomanské trikové orgie, ale toho je zde jako šafránu. Místo toho se cílí na srdce fanoušků a zde se Džej-Džej trefuje o dost lépe než tradičně nešikovní stormtroopeři. Naprosto chápu, že někomu tahle sázka na jistotu a nostalgická filmařina nesedne (zdravím fanoušky epizod I, II a III nebo příznivce plytkých knížek z rozšířeného vesmíru), ale když víte, co od filmu očekávat, tak budete královsky odměněni. Síla se probouzí vyniká především upřímností, osudovostí a nefalšovanou radostí z možnosti přivést zpět k životu nejslavnější filmovou ságu všech dob. Není to dokonalé, ale je to točené od srdce a to mi bohatě stačí. 9/10 a už se těším na další promítání. ()

Ravi

Navázat na staré epizody a neurvat si kus ostudy je kumšt. Scénáristé šli cestou nejmenšího odporu a v podstatě vytáhli z epizod IV., V. a VI. to nejlepší a vymáčkli z toho eintopf takovým způsobem, jak to Lucas nikdy nedokázal, což mi nevadí. Když nad tím tak dumám, asi tím tak trochu trpí ti, kteří čekali něco zbrusu nového a originálního. Ee ... ostatně by mě velmi překvapilo, kdyby to tak bylo, nejspíše nepříjemně. Nové jsou tam v podstatě příběh a vývoj 4 postav, z nichž Ray (Daisy Ridley) je pro mě tím největším a nejpříjemnějším překvapením v SW vůbec. Velmi pozitivně vítám hrdinku, jíž po pár minutách usilovně držím pěsti. Pochybovači, kdo zná univerzum SW, tak ví, že nějaká hyperkorektnost zde nehraje roli, stejně jako barva kůže, zjev, délka uší, či počet končetin (omlouvám se za ten výlev, ale mrzí mě a přijde mi dokonce směšné, když si ve světě SW někdo stěžuje na pohlaví či barvu postav). Film jako celek je veliká jízda, která naplnila ambice v tom, že úspěšně přenesla to staré k nám. Williams nezklamal a vykouzlil zbrusu novou variaci tam, kde by ji málokdo čekal. Těším se na další osudy postav a velice mě zajímá, jakou úlohu nám tu ještě sehraje Finn (John Boyega). Tím vším si mě film získal. Pokud mám hledat nějaké podstatné individuálně viděné chyby, poměrně mě zklamal ústřední záporák (Adam Driver), který nebyl sice špatně napsaný, ale byl špatně zahraný. Třeba je to součást něčeho většího, nevím, ale tento důležitý pilíř mi ve filmu celou dobu velmi haproval. Bylo mi ho spíš líto a vyvolal ve mě opatrovnické pudy, než odpor nebo strach (vyjma scény otec vs. syn samozřejmě). Hlavně proto, že ho přepere kdejaké pískle. Ale uvidíme, všechno má svůj čas. Epizoda VII. je jiná - méně Lucas, mnohem více Abrams, ale naštěstí ne jako Bay. S novým SW jsem spokojený, z nových postav dokonce nadšený, jenže se zároveň nemůžu zbavit dojmu, že to mohlo být ještě lepší a temnou stranou okořeněnější. SW se celkově povedlo a poslední scéna mi vzala dech 80% = 4/5 ()

V.Silver

Bylo to hrozný. Bylo to hrozný, že to skončilo tak brzo! Nečekal jsem, že sedmý díl Hvězdných válek mě takhle sebere a bude se mi takhle líbit. Ano, je to vykradená čtyřka se vším všude, ale to NEVADÍ! Stopáž uběhne jako nic a ani na chvilku si neoddychnete - pořád se něco děje, děj se valí dopředu jako pancéřovaný vlak a nechybí humor, napětí, akce a ani patos. Všechno, co Lucas nedokázal vzkřísit a vykreslit v první části trilogie (tedy epizodám I-III), zvládá J. J. Abrams v jediném díle. Byla skutečná radost se na tento díl dívat a asi si do kina zajdu ještě jednou :) 90 % ()

Kosmik 1

Napíši jen jedinou věc - ztracené kouzlo Hvězdných válek. :-( Tak dobře ještě se rozepíši. Mé největší zklamání všech dob. Mínusy - vykrádačka IV.dílu, nevýrazné postavy, žádná originalita, žádný nový nápad, nic průkopnického, stavění na tom co už bylo, "mrtvý" Luke Skywalker. Pokračování měl natáčet George Lucas jinak nikdo. Obrovská chyba. Tenhle film neměl nikdy vzniknout. 20% a klidně mě ukamenujte. ()

kklepkaa

Tohle vlastně byla moje Star Wars premiéra v kině. Zbylé díly jsem sledovala ještě jako dítko hezky v klídku doma u bedny. Já nejsem nějaký Star Wars fanšílenec... nečetla jsem žádné knihy a ani nesledovala Star Wars stále dokola (i když párkrát jsem to už viděla, hlavně "původní" sérii). Nicméně se mi to líbilo a to hodně a na nový díl jsem se těšila. První záběry v kině byly neskutečné... podobný pocit jsem měla u Hobita, ale tady byl o něco slabší. Nechci spoilerovat, takže to více méně shrnu. Já si film neskutečně užila. Podle mého bude průměrný spotřebitel Star Wars spokojen. Bylo neskutečné zas po těch letech vidět staré známé postavy a vidět kam se posunuly. Je jasné, že tohle je jen začátek, ale filmaři vedle nešlápli... Jo a jsem nadšená z nového robota... opravdu se jim vyvedl :-) ()

zigíš

nové star wars mě jako ne fan boye doslova nadchly (!) nejen precizní formální stránkou, dramaturgií, tempem, práci s herci, napětím ..ubylo čarodějů a chození, tím pádem to všechno, nepůsobí jako fantasy -i když pohádkových elementů by se našlo- první příspěvek do ságy co mám chuť vidět opakovaně -možná i ve 3D- na soudnější komentář si troufnu, až se mi to víc uleží v hlavě ..90% ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý