Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

voleman

Síla se probouzí je bezpochyby povedený a úctyhodný nástupce původní trilogie. Právě z ní si bere prakticky všechno, ať to co na diváka ve správné koncentraci zabere pokaždé, tak i to, co jednou vidět stačí. Mezi jednoznačná pozitiva patří to, že má celý příběh charakterově silné postavy a to jak hrdiny tak i záporáky. Potěší také staré známé tváře se kterými do filmu přichází i hutná dávka nostalgie. Povedené také určitě je, že prostředí, ve kterém se nejnovější film série odehrává, krásně navazuje na filmy přes 35 let staré a není zde třeba tak okatý rozdíl, při používání moderní počítačové technologie jako tomu bylo třeba mezi čtvrtým a prvním filmem. Co bych ovšem sedmým Hvězdným válkám určitě vytkl je to, že mají prakticky totožný příběh jako měla Nové naděje, což je někdy až tak nápadné, že to je až nepříjemné a skoro to vypadá jako nějaký remake právě čtvrté epizody. Kdyby tvůrci přinesli do příběhu víc originálních nápadů, určitě by to nebylo na škodu. Příjemné naopak je, když se na starší epizody všemožně a často i vtipně a s nadhledem odkazuje, což jistě každého správného fanouška potěší. Abrams tedy naštěstí nezklamal, natočil ideální nový díl Star Wars, jak pro fanoušky hlavně staré trilogie, tak i pro další novou generaci diváků. Mohl jen do filmu přidat více nových nápadů a svěžejšího příběhu jako tomu bylo u jeho Star Treků, kde si to ovšem mohl nejspíš dovolit více, když se nemusel vázat na to, že točí pokračování rozjeté a veleúspěšné ságy. 90% ()

Krasus

Strašně rozporuplné dojmy. Vynikající první část, mdlá a předvídatelná druhá poloviná, která malinko ničí pocity z jinak vynikající jízdy. The Force Awakens v podstatě nemá žádné slabé místo, ale také žádný nezpochybnitelný wow moment navzdory vypiplaným trikům a svěžíme castingu. Abrams určitě není žádný hlupák, ale neměl bohužel koule na to jít proti fan základně a přijít s něčím, z čeho bych si sednul na prdel a zároveň tleskal vestoje, že si poradil s komplexností universa. Pevně věřím, že více Lukea přinese do budoucna více rovnováhy. ()

VAC0

Toto dílko v dnešní době nemá čím zaujmout (zakomponování černého týpka, s rádoby komediálními šprýmy, do děje nestačí). Chybí zde moment překvapení, není to inovativní, ani originální a až nepřirozeně se děj a vývoj podobá čtvrtému dílu. Pro nesoudné fanoušky ságy je to zcela jistě kvalitní matroš. Pro mne to byl bohužel jen průměrný film, který se mi den po zhlédnutí úplně vykouřil z hlavy. ()

moukey

Aha, takže místo týpka v černym plášti a helmě je tam jinej týpek v černym plášti a helmě. Místo death star je tam death star co vypadá trošku jinak... no, a to je asi tak všechno, co je tam novýho. ()

Trapper33

Je to fakt super, že jsem mohl jít na SW znovu do kina. Když jsem vylezl z kina tak tam lehké zklamání zavládlo, ale nakonec z toho mám dobrý dojem a těším se na pokračování. Film jede fakt svižně, obsahuje všechno co SW film má mít a nové postavy skvěle padnou k těm starým. Akorát mě trochu mrzí, že snad všechno ve filmu se dalo předvídat už 5 minut dopředu. Rey byla fakt super, Finn taky, BB-8 je frajer a nakonec i Kylo Ren byl docela dobrý záporák a rozhodně skvěle zahraný. ()

iantomasik

Slušně zrežírovaný nic. Místo dialogů cool hlášky, místo světa s nějakou sociopolitickou strukturou kulisy pro akci, místo příběhu, sled nahodilejch akčních epizod. Vymletost nijak se nelišící od toho, co JJ předvědl už ve Star Treku. Oceňuju SJW tematiku a slušnou formální stránku, ale jinak je to fakt zapomenutelnej akční film v leckterejch ohledech horší než epizody 1-3. Taková ta fanfikce od fanoušků pro fanoušky v tom nejhorším slova smyslu. ()

Darth_AK

(Komentář obsahuje SPOILERY!) Star Wars VII. Dlouho to očekávaný film. A o čem to vlastně bylo? Byl to remake dílu IV spolu s prvky V a VI. No a k samotnému příběhu. Začátek, s notoricky známými titulky, mě velice zahřál na srdíčku, ale už tam bylo pár věcí zvláštních. Kde se vzal jakýsi První Řád?! No dobře, uvidíme. Následuje vyhlazovací scéna na, jak se později dozvíme, planetě Jakku, která se samozřejmě vůbec nepodobá Tatooinu. Představí se Kylo Ren (Adam Driver) a noví im..prvořádoví vojáci. Následuje masakr a chycení pilota (Oscar Isaac), který předal část mapy vedoucí k Luku Skywalkerovi do svého droida BB-8. Aby nám Kylo Ren ukázal že na to má, tak si pomocí proniknutí do mysli pilota zjistí, kde mapa je a rozběhne pátrání po kouli. Tu mezitím získá zcela neznámá holka Riley (Daisy Ridley), co si sbírá díly, aby měla na jídlo. Mezitím na hvězdném křižníku Prvního Řádu uteče jeden voják (John Boyega), přesto že byl vychován, aby zabíjel, ale jemu se to nelíbí. A aby se nějak rozjel příběh, vezme s sebou i onoho pilota. Cestou zpátky na Jakku se ukáže, že pilot je drsoň a Finn bude plnit hlavně humornou roli, což se dá jen schválit a filmu to jen prospělo. Následující sekvence o útěku s Jakku spolu s onou holkou je super, ovšem neschopnost Prvního Řádu se dá přirovnat k neschopnosti Impéria. Teď jak do toho zamontovat zpátky staré postavy, že jo. No tak Han Solo se nám rozešel se svou paní a živí se tím co předtím, tudíž pašováním a obelháváním lidí. Cestou si šlohne zpět k sobě Millenium Falcona a přistanou v nějáké díře, kde jim malá holčena s okulárama řekne pár keců, aby následně na tuto planetu zaútočil První Řád. Riley má dostat světelný meč, ale drobet se toho lekne a uteče do lesa, takže co se zalamovat, dostane ho Finn. Najednou nálet Prvního Řádu, bum bum a než by se člověk nadál, tak je tu základna Hvězdovrah (český překlad jako vždy nejlepší), která po hitlerovském proslovu generála Huxe (Domhnall Gleeson) vypálí "sluníčkovou střelu" na soustavu s centrem Coruscanthem a zlikviduje tak planetu, na které se odehrálo 50% nové trilogie. Celkově tato chvíle spolu s útokem na tu nazelenalou planetu patří k mým nejoblíbenějším částem filmu a je asi jediná, kde vynikl dle mě williamsův soundtrack, jinak ve firmu poměrně slabý. No ale najednou se nám zjeví jakýsi "Odboj" všechny zázračně zachrání a ňuf ňuf. Ovšem ukáže se malý problém. Kylo unesl Riley. Co teď?! No musí se zachránit, to teda jo. Mezitím se člověk ještě dozví že Kylo je synem Leii a Hana a že Prvnímu Řádu šéfuje jakýsi hologramový golem, resp. Führer Snoke. Kylo Ren se snaží z Riley dostat část mapy vedoucí k Lukovi, ale jako trénovaný Sith selže proti holce která ani Sílu nezná a ještě si sundá masku, čímž připraví film o polovinu charismatu. No, tak samozřejmě Hvězdovrah se blíží ke skryté základně Odboje a je na čase ho zastavit. No co se udělá? Vyšle se skupina pár stíhaček, aby zničili díru větší než kdy předtím. Neviděl jsem to už? No vše dobře dopadne, nebojte, vše se rozpadne, v pořádku, akorát umře HAN. Zabije ho vlastní syn, spratek, co následně nedokáže porazit zběhlého trapáka, ani holku co světelný meč chytla do ruky poprvé. Se soudruhem golemem to samozřejmě vůbec nehne, že se mu rozpadla celá stanice a řekne generálu Huxovi, ať přiletí i s Kylem k němu. Rey si mezitím zaletí na planetu plnou schodů, protože mapa k Lukovi je už kompletní. A tam ho nalezne..A to je vše!! Protože tam na sebe už jen 30 sekund koukají. A proč jsem dal 5*? Za krásný vizuál, vtipné dialogy, skvělé herce (i když u temné strany bych měl výhrady) a za to že to vypadá i se na to lépe kouká než na IV. Ale je to hodně slabých 5*. Uvidíme co po dalším shlédnutí, ale myslím, že to klesne na 4*. EDIT PO DRUHÉM SHLEDNUTÍ: slabých 5* zůstává, Snoke i s Kylem už byli snesitelnější, ale pořád sem si neoblíbil charakter Poea, na kterém tu všichni tak ujíždějí. Jinak platí to co sem psal již po první projekci, jen bych dodal že Luke se mohl na konci zatvářit hustěji a ne jak zpěvák metalové kapely. EDIT po třetím shlédnutí: Snižuji na 4*. Přeci jen, od VII jsem očekával více. EDIT po žádném čtvrtém shlédnutí: Po dlouhé době se mi to rozleželo v hlavě a..moc scén co by mi utkvěly v paměti zase není. Tudíž PRŮMĚRNÉ 4* a pokud takto Disney hodlá pokračovat dál, tak jsem ochoten na další díl napálit 3*, pokud to bude jen kopie V. LAST EDIT po roce a 3 dnech: 3* Poslední pozitivní dojmy odlehly a zůstala jen pachuť kopie IV. SUPER LAST EDIT 2018: Tři hvězdy nechávám, rádoby vtipný komentář nelze brát vážně, obsahuje hromadu faktických chyb a věcí co jsem si tehdy ještě nezjistil. Každopádně za hodnocením si stojím. () (méně) (více)

spikey1

flashback: jsem desetiletý kluk a z regálu videopůjčovny na mne shlíží obal videokazety na které kreslená postava v rozhaleném jakoby kimonu třímá nad hlavou zářící meč... podivně mě ten obraz fascinuje. Následně je to nejčastěji půjčovaná kazeta za celý můj videopůjčovnový život. zpátky do křesla v kině: dívám se na záběry a v koutcích oka mám slzy. Ten film je tu právě proto, aby se do něj zamilovali děti a proto abyste si připomněli jak krásný chvíle Vám tohle universum připravilo. J.J. díky a nemůžu se dočkat kam to kopneš dál! ()

TroiMae

Tak samozřejmě je to fan made film, který nevím, jak může oslovit někoho jiného. Ostatně už jen oficiální obsah filmu byl shrnut distribuční společností do dvou vět, které nakonec rezignují o obsahu něco vůbec říkat ("Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí." Ale přesto… přidaná hodnota, která není daná 3D efekty: 1) jeden z hlavních hrdinů je černé pleti 2) celkem dva hrdinové a jedna hlavní hrdinka jsou seniorského věku 3) tři hrdinky jsou ženy: Tu první "nemusíte držet za ruku", je ústřední postavou plakátu, a je autentická, na rozdíl od zelené hrdinky ze Strážců galaxie, která, ač s akčním zabijáckým výcvikem, není pochyb, že především měla být sexy a krásná. Druhá je generálka Leia v odboji. Třetí kapitánka Phasma temného Prvního řádu, jedna za tří vedoucích charakterů tohoto řádu (tu ztvárnila Gwendoline Christie, představitelka rytířky Brienne of Tarth ze Hry o trůny, a možná až díky ní byla tato postava, původně mužská, změněna na ženskou*). Ano, té to musíme věřit, protože si za celý film nesundá svou temnou helmu… A její role je minimální… skoro až symbolická. Ale vzhledem k tomu, že má být součástí celé trilogie, těžko by Abramsovi prošlo, že by první ženskou skutečně zlodušskou a velící postavu Temné síly nechal jen jako kompars. Je to vtipné, že ohledně filmové produkce, je to až sci-fi film, který dokáže věrně zobrazit aktuální reálnou společnost. Tedy ne tu českou. Česká společnost má z reality strach. *) Ten samý rok se něco podobného podařilo Julii Roberts, kvůli níž byla na ženskou přepsána postava remakeu Tajemství jejich očí (The Secret in Their Eyes). http://www.csfd.cz/film/387658-tajemstvi-jejich-oci/komentare/ ()

Wbcko

Nejprve třeba říct, že nejsem rozhodně jeden z lidí, co se jim houpe nad postelí model Millenium falcon a kteří před spaním masturbují v masce Dartha Vadera. Star wars mám rád, ale tak normálně. Na film jsem se těšil, ale nijak extrémně, spíše jsem se bál nějakého Hollywoodského průseru. A přestože jsem se po prvních patnácti minutách, kdy ze sebe všichni sypali jednu cool hlášku za druhou, začal obávat nejhoršího, jsem si film nakonec užil. Spíš než, co se mi na nových Hvězdných válkách líbilo napíši co mě štvalo, protože se to jednodušeji formuluje :) V prvé řadě mi až lezlo na nervy jak brutálně na strunu nostalgie diváků a celkově na jistotu byl celý film zahrán. Na každém kroku Abrams omlacuje divákovi o hlavu původní trilogii takovým způsobem, aby narážky pochopil i takový neznalec jako jsem třeba já (první tři díly jsem viděl na VHSce, v době kdy jsem chodil do školní družiny). A to, že skutečně koukáte na Star wars zdůrazňuje zhruba ob minutu. Tady máš masku Dartha Vadera (samozřejmě za akustického doprovodu ikonického dýchání), tady AT-AT, šup sem s R2-D2, protože proč? Proto! S tím se nabízí otázka, jestli to šlo udělat jinak, zda by to diváci přijali a zároveň jak budou fungovat následující díly, když (skoro) všechny odkazy na původní filmy byly vystříleny hned v úvodním filmu nejnovější trilogie. Občas mi také přišlo, že se postavy chovají naprosto iracionálně a dost často jsem si říkal v duchu něco jako "Proč? Jak? Wtf?". Nechci zabíhat moc do detailů, abych cokoli neprozradil (přestože ti co film vidět chtěli už ho asi viděli, navíc tenhle komentář stejnak nebude nikdo číst). Snad jen - nosil Kylo Ren masku z jiného důvodu než, aby mohli prodávat její repliku v obchodech s hračkami? ()

Fox85

Kvalitní příspěvek do Star Wars univerza a jeden z nejlepších sci-fi filmů roku. Za mě celkem spokojenost. ()

venca163

Já mam tak strašně rozporuplný pocity =). Těšil jsem se jako blázen na další pokračování a tolik mě tam toho sralo =). Dost často to vypadalo jako taková ta tisíckrát ošoupaná popcornovka v kině (takovej ten Hunger Games look, hrdinové běží a okolo to bouchá, na závěr scény nějaká ta otevírající se trhlina pomocí zelenýho plátna...třeba 5x za film). Dál se mi nelíbilo, když se to místama tvářilo jako sociální drama, že příběh byla jen prachsprostá recyklace epizody IV, že jsem všechny zvraty uhádnul, že hlavní záporák byl takovej ňouma (jak jako že chvíli vyrovnaně bojuje s tim srandovnim černochem?! ten se mi btw docela líbil), že to nemělo ani hrdinskou ani temnou atmosféru, že tam chyběl pořádnej souboj světelných mečů a hlavně v podstatě chyběla Síla (myslim v tom osudovym rozměru, ne, že si někdo přitáhne meč na dálku)...a asi spoustu dalších věcí, na který si nevzpomenu...ale...bylo to Star Wars...STAR WARS! (viz. "Maybe he touched some children now and then, but its Michael Jackson...cmon, Michael Jackson!"). Spoustu věcí se mi zas líbilo, bylo tak akorát svižný, mělo to parádní roztodivný potvory, bezva novýho robota, kvalitní letecký bitky, monumentální záběr ztroskotanýho křižníku, docela působivou scénu použití Hvězdy smrti, design světelnýho meče záporáka (ruku na srdce, to snad napadlo každýho kluka, že by to bylo cool), nový vojáky impéria (roboti co vypadaj jako kloni, to bylo fakt chytrý!). Dál sem byl fakt rád, že do toho přemluvili původní herce - a že si Harrison Ford doma před zrcadlem znova nacvičil ten škleb. A na další pokračování se těšim ještě víc. A o tom to je. (80%) ()

Hruzi

Čekáte úplně nový boj rytířů Jedi proti vzrůstající hrozbě temných Sithů? To tu jste špatně...Dostane se vám pouze směšně děsivého rytíře z Rena, kterého porazí vlastně úplně každý. Nemusíte mít výcvik nebo umět používat Sílu. Temná strana pod vedení Darth Vadera a Darth Sidiuse je dávno pryč. Stejně jako staré dobré Star Wars. Nicméně jeden dobrý nápad tu je. Přiblížením dobře propracované postavy vojáka Impé...Prvního řádu se divák vtáhne do děje a nějak lépe pochopí, jak to asi chodí v řádu a proč se přiklání k temné straně. Špatný film to není, ale nad hodnocením se raději ani nepozastavuji, protože kdyby film nenesl titulek Star Wars a nebyla tu nadějě v dobré pokračování v dalších epizodách... ()

Pecival

Jak se při úvodních titulkách nedostavila nostalgie tušil jsem, že bude zle. Vlastně mě ten film skoro urážel svojí demencí. Hloupé u Star Wars - no jo, stárnu. Záporák je nejvetší castingový fail v dějinách main streamu, zbytek obsazení je taky děs běs. Tam kde Lucas vytasil Forda, tady nabídne Abrams nesympatického negra a vykulenou ženskou. Ale abych jenom nekecal pořád se něco děje, občas jsem se i zasmál, škoda toho castinu mohlo to být lepší. Ten závěrečnej souboj, kdy sekundární hlavní boss dostane nařezáno od dvou jalových zelenáču,to je ostuda SW. A navíc je to úplně stejný jako IV. Jenom pitomější. ()

Hollohlaway

Vyměklá pohádka s minimem epických momentů a naprosto bez jakékoliv zajímavé akce nebo vzruchu! V podstatě na zajímavý okamžik čekáte, čekáte...a nic. Film na vás jen spiklenecky pomrkává : Koukejte, Hvězdný války , to je, co? Ještě že máme Harrisona Forda , který je opět výborný, taktéž hlavní ženská role je zajímavě obsazená , ta holka byla prostě dobrá. Ovšem Boyega jakožto prozřevší voják, mi vysloveně vadil , role je celá divná, a scénář má podobných míst víc. Já jsem zklamán. ()

jefff

Byl jsem k novým Star Wars hodně skeptický, ale nakonec to tak nějak dopadlo dobře. Chybí tomu lehkost, pořádný příběh i zapamatovatelné scény. Naopak potěší návrat starých postav, pěkné citlivé triky i sympatické postavy. Mohlo to být o dost lepší a jak už to tak bývá, staří SW jsou prostě lepší :-) ()

fiLLthe3DD

Dá se to... Jen je škoda že epizoda "VI" díky tomuto filmu působí naprosto zbytečně... Navíc je sedmička natočená způsobem, při kterém to vypadá, že si tvůrci nechali otevřená vrátka pro další prrquel filmy... Tři hvězdy tomu sice dám, už jen díky tomu, že je hlavní hrdinkou žena, ale při porovnání se zbylými díly série u tohohle nemám potřebu vidět to zblízka, nedej bože abych si k tomu sedl a nějak extra to hltal (avšak jako kulisa u cvičení nebo skládání prádla ideální)... Navíc nevím proč, ale díky všem těm nejasnostem okolo Rey a jiným rodinným a záhadným propletencům mohu Star Wars označit za mexickou telenovelu z předaleké galaxie :-D Však víte, Anakin a Padmé, pak Luke, Leia a Han, odhalení, že Leia je Lukeova sestra... Průšvih je však v tom, že u telenovely něco takového čekáte, u sci-fi filmu ne, takže už z principu nechápu, proč jsou zde telenovely tak podhodnocené :-D ()

P1tr

Špičkový návrat k jedné z nejvýznamnějších filmových sérií všech dob. J.J. Abrams šikovně kombinuje klasické prvky s těmi novými a připravil si pro nás svižné a nádherně vypadající Hvězdné války pro novou generaci, které se zabývají novými charaktery, které jsou stavěny do popředí, ale nezapomíná se ani na staré známé, kteří jsou zakomponování do nového příběhu šikovně a s úctou. Tempo příběhu je úžasné a film vám uteče jako voda. Dějově se nejedná o žádnou revoluci, ale tvůrcům se daří sympaticky recyklovat ověřené postupy, prezentovat nové kouty světa, přinášet odpovědi na palčivé otázky a zároveň vyvolávat nové otázky do budoucnosti značky. Jde zkrátka o start nové trilogie jak se patří v podobě špičkového blockbusteru, kterému se těžce něco vytíká, když se u něj skvěle bavíte a máte celou dobu při sledování na tváři dětský úsměv značíčí štěstí. Nejsem zarytý fanda Star Wars, ale Síla se probouzí mě i tak dostala a zavalila mě pocity nostalgie a radosti z moderního updatu značky. Lépe to snad ani dopadnout nemohlo. ()

giovanni3

Star Wars mám rád, ale tyto nové díly jsem spokojeně ignoroval až do dnešního dne. Dějově to je slušné jako ostatní Star Wars, ale je zde i nadále ten patos BB-8, láska Finn-Ray, Solo-Leia, či opáčka již vyžitého (z Anakina se stal Vader a "nově" ze syna Hana se stal Kylo Ren... a stejně jako Vader je zde váhání zda je temnota to pravé... Kylo Ren má masku alá Vader ). K tomu nějaký ten připitomělý rozhovor jak z Amerických filmových trháků, nějaké to machrování atd... Dál mne vadil meč Kylo Rena jako proč tam měl ten podivný držák? Pak to celé působí lacině až "počítačově". Což je i další problém nových SW dost věcí nemá to kouzlo čistých efektů původních dílů, ale působí jak kdyby člověk hrál nějakou hru. Takže podívat se na to šlo, ale na víc jak 3z5 to fakt nebylo. I jsem dost zvažoval jen 2* ale tomu pomohla pohledná Rey. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý