Reklama

Reklama

Mezi životem a smrtí

(seriál)
  • USA Monday Mornings
TV spot
Drama
USA, 2013, 7 h 1 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Předloha:

Sanjay Gupta (kniha)

Hudba:

Danny Lux

Hrají:

Ving Rhames, Jamie Bamber, Jennifer Finnigan, Bill Irwin, Keong Sim, Sarayu Blue, Emily Swallow, Alfred Molina, Cara Pifko, Eden Riegel, Betsy Baker, (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Známý televizní scenárista a producent David E. Kelley (nar. 1956; od roku 1993 manžel Michelle Pfeifferové) patří s devíti Emmy na svém kontě k předním americkým tvůrcům seriálové produkce. Z jeho tvorby vynikají i u nás známé dramatické seriály Právo v Los Angeles (1986–94), Picket Fences (1992–96), Advokáti (1997–2004) a Ally McBealová (1997–2002). I když se věnuje hlavně právní problematice, jak dokládá výše uvedený výčet, jeho seriály mají mnohem širší záběr. Kelley zabrousil také do jiného velmi často exploatovaného prostředí, a sice mezi lékaře. Po oblíbené Nemocnici Chicago Hope se vydal do dalšího fiktivního léčebného zařízení Chelsea General, jež se nachází v Oregonu. Seriál Mezi životem a smrtí (2013, Monday Mornings) vznikl podle knížky renomovaného neurochirurga a spolupracovníka stanice CNN Sanjaye Gupty, jenž se snažil postihnout rozličné aspekty lékařské profese, včetně těch, které nejsou příliš často akcentovány. Jeho hrdinové se často dostávají do eticky komplikovaných případů a nevyvarují se ani fatálních chyb, probíraných na častých (nejen pondělních) poradách, jež daly seriálu původní název. Jejich oddanost profesi má často zdrcující vliv na jejich rodinný život, jehož náhražku se snaží hledat v zaměstnání. Narážejí na omezení dostupné techniky i vlastního poznání. V centru dění je osm lékařů:
Dr. Jorge Villanueva (Ving Rhames), zvaný Kocour (Il Gatto). Šéf traumatologie, uznávaný a zkušený lékař, který dokáže poradit i zklidnit situaci. Jeho mohutná tělesná schránka mu zajišťuje respekt, i když si ho nezaslouží, což se však téměř nestává.
Dr. Tyler Wilson (Jamie Bamber), nesmírně talentovaný neurochirurg má ty nejšikovnější ruce, ale také nezanedbatelné ego, jež ho dokáže ovládnout. Má velkou slabost pro kolegyni Ridgewayovou.
Dr. Tina Ridgewayová (Jennifer Finniganová), další opora neurochirurgie, jejíž bezmezná obětavost v práci jí ničí manželství. Sblíží se s dr. Wilsonem a hodně času také tráví se svou nejlepší kamarádkou, kolegyní Napurovou, kterou se snaží chránit před nezdravými impulzy.
Dr. Buck Tierney (Bill Irwin), šéf transplantačního oddělení, který nesmírně miluje svou práci ale už o něco méně své pacienty. Jeho nepolevující snaha, aby všechno klapalo, dokáže zavařit pěkné problémy. V osobních vztazích není příliš oblíbený, za což si může sám.
Dr. Sung Park (Keong Sim), eso mezi neurochirurgy, jehož vážným nedostatkem je ne vždy přesvědčivé ovládání anglického jazyka. Jeho soudy jsou příkré (nedělat, zemřít!) a empatické vlohy nulové. Úspěšnost jeho zákroků je ovšem ohromující.
Dr. Sydney Napurová (Sarayu Raová), hrudní chirurg s velkým srdcem. Neexistuje pacient, kterého by nechtěla vyléčit, a kdyby snad nechtěl, tak ho k tomu donutí. I v soukromém životě je především lékařkou, což jí poněkud komplikuje osobní vztahy. Možná že tím pravým nakonec bude kolega Lieberman.
Dr. Michelle Robidauxová (Emily Swallowová), praktikující neurochirurg pod křídly dr. Ridgewayové. Učenlivá a loajální vůči kolegům, k nimž chová nevýslovný respekt.
Dr. Harding Hooten (Alfred Molina), šéf personálu nemocnice Chelsea General. Do popředí vystupuje pouze tehdy, když nastanou problémy, a pak je razantní a nemilosrdný. Jeho přezdívka Hardly Human (sotva lidský) je však trochu zavádějící, i když z nepravidelných porad, které vede, mají obavy i nejzkušenější lékaři.
Mezi častěji se objevující postavy patří mj. internista Lieberman (Jonathan Silverman) nebo mimořádně nepříjemný právník Tompkins (Anthony Heald). Výrazná jednorázová vystoupení mají známí herečtí představitelé Hal Holbrook (dr. Wayne v epizodě Pád jedné legendy), Ioan Gruffudd (dr. Delany v epizodě Pravda či následky) a Mercedes Ruehlová (soudkyně Nathesonová v epizodě Nic není tak jasné, jak se na první pohled zdá). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (21)

yvona 

všechny recenze uživatele

Velmi průměrný seriál s mnohokrát již viděnými scénami (Chicago Hope, Chirurgové,Pohotovost,Záchranáři..atd) Nic nového nepřináší,ničím nepřekvapí,ani neurazí. Až na jednu drobnost, díky které hodnotím 3 hvezdičkami: Naprosto úžasný Korejec,díky kterému jsem vydržela všech 10 dílů. Dala bych mu o trochu víc prostoru, ale chápu,že by to asi nebylo "politicky korektní" :))) ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Pilot: Další z řady nekonečných lékařských ždímaček slzných kanálků? Nenechte se zmýlit! Nejen Alfred Molina a Ving Rhames se v povedeném úvodu MM snaží o to, aby tenhle seriál alespoň mírně vybočoval ze zažitých televizních stereotypů. Smutek, radost, krev, pot a slzy v malém doktorském překvápku, jehož 1,5 milionů diváku je po první epizodě sakra velkým zklamáním. Marketing fails again..? ()

Reklama

MoiJe 

všechny recenze uživatele

Zatiaľ do s01e03: Možno nie ďalšia z rady, ale žmýkačka slzných kanálikov je to poriadne teda. :) Inak jednotliví doktori sú rozpoznateľne vyprofilovaní a každý si môže nájsť svojho obľúbeného. Pritom zďaleka nejde o partičku usmievavých hejzkov, niektorí skôr pôsobia, že si uvedomujú prázdne miesto v srdciach fanúškov Housa, brilantného, ale trochu podivínskeho a často protivného. Ale Alfred Molina teda rozhodne nie je Cuddy, pevnejšiu ruku by ste ťažko hľadali. ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Kdyby David E. Kelly neplýtval talentem na blbosti, má zaručeně stejnou pověst jako Aaron Sorkin. Oba dva píšou prvotřídně: dokážou podat vážná témata atraktivně a přitom vůbec ne povrchně. Přesto tenhle Kellyho skvělý seriál po první sérii skončil. Proč? Nebylo-li to špatným vysílacím časem, tak nejspíš proto, že si diváctvo mylně vyhodnotilo Pondělní rána jako "ne tak dobré Chirurgy nebo Dr. House" (třebaže oba zmíněné seriály stojí někde úplně jinde). Vy takovou chybu neudělejte a sežeňte si to. Téměř všechny epizody jsou chytré, vtipné, dokonalé. _____ "Nevím co, ale něco jsme přehlídli." - "Zavoláme House?" ()

spotczek 

všechny recenze uživatele

Je to seriál z lékařského prostředí, který kromě běžných vztahových a profesních věcí řeší doktorskou etiku. Název v původním znění se vlastně vztahuje ke každotýdenním sedánkám chirurgů, které vedení nemocnice cepuje za jejich chyby. Rozhodně se pohled na léčbu a zodpovědnost za ni liší u pacientů i jejich lékařů a seriál se nás o tom pokouší zajímavou cestou poučit. Nejsem si však úplně jistá právě tím způsobem seznamování s tématem. Rozdíl oproti Hausovi spočívá jen v tom, že on nikdy nechybuje, kdežto zdejší hrdinové jsou "normální". Kdyby nebyli "normální" v uvozovkách, nebylo by se na co dívat, což známe z tuctu podobných seriálů. Někdy to na mě působí, že si autoři poněkud vyřizovali účty s nějakým doktorem, který jim nevyšel vstříc. Ono je to s tím řešením zdravotních věcí trochu složitější. Podstatná je prevence (ono i obyčejné čištění zubů vyžaduje při své každodennosti nikoliv bezvýznamnou sílu vůle). A při zanedbání, máte-li se rozhodnout v podstatě během momentu, jak někomu změnit život, zákonitě děláte chyby. Nejsme stroje. Ani "geniální" doktoři nejsou. V jejich případě to akorát dost bolí. ()

Galerie (83)

Reklama

Reklama