Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Juto

Adam Driver ťahá celý film. Šialenstvo hrá brilantné. Aj som mu fandil. Som zvedavý, kde sa séria posunie. Scenáru som zmätený a vôbec neviem či sa mi páčil. Možno potrebujem vidieť film aspoň ešte raz. 8/10 ()

Pajky3

Hodnocení tak nějak jako obvykle u Star Wars, pořád je to lepší než průměr. Je ale třeba říct, že ho musím rozdělit na dvě poloviny. Ta první nedokázala udržet mojí pozornost a přišla mi zbytečně natahovaná, zato ta druhá nabídla přesně to, co jsem očekával. Skvělé bojové scény, bílou planetu a červený sníh a zapamatování hodné scény. Jako bonus pak obvykle nějaké roztomilé postavy, například sněžné lišky. Nejvíc se mi líbil vývoj Kylo Rena a vcelku jsem se bavil, takže pokud i příští Hvězdné války dopadnou takhle, tak mi to nebude vadit. I když pravda, že od "posledního" devátého dílu očekávám o trochu víc. ()

pakobylka

Víte ... cítím se trochu unavená. Teď už je to jenom JEJICH válka, ne moje. Čím dál víc si potvrzuju, že TOHLE zkrátka nemám zapotřebí. Jako byste vzali nějakou klasickou pohádku a začali svým dětem vnucovat POKRAČOVÁNÍ. Jak to bylo dál - po svatbě, když se princ a princezna stali králem a královnou ... když zestárli a zeslábli - a jen bezmocně sledovali, jak se jim nevyvedly děti ... jak jde království komplet do kopru ... jak jejich blízcí umírají. Všechno je sice pěkně digitálně vyvedené, ale bez nápadu, který by za to stál ... a který by mě katapultoval doprostřed děje. Nedokážu se napojit na žádného z nových a mladých hrdinů, kteří se dělí o hlavní úlohy. Ani závěrečná bitva se mi nedostane pod kůži, neboť souboj na straně jedné přestárlé a na straně druhé té nejnovější techniky je spíš trochu úsměvný nežli napínavý ... a co se samotné SÍLY dotýká, nic se nevyrovná nezapomenutelnému finále ze sympaticky svěží a kovbojsky frajerské "Epizody IV - Nové naděje" (1977) ... TOMU finále, které poslalo do propadliště dějin Star Wars zdánlivě všemocnou Hvězdu smrti. ()

Šimpy

Za pár dní jdu podruhé, tak se pak rozepíšu podrobněji. Návrat z předpremiéry a v hlavě zmatek. Buď to bylo tak geniální, až jsem to úplně nepobral, nebo jsem měl jen málo kafe :-D. Dále SPOILERY. Druhé shlédnutí a vše se ustálilo. Věci zapadly, myšlenky se propojily a i emoce se dostavily. Tebhle film he jiný než ostatní sw a je přesto skvělý. Proč, ptáte se? Protože bagr! Tenhle film se totiž nebojí jít jinudy než byste čekali...vaše nářky, dva roky přiživované teoriemi a diskuzemi, nad tím, kdo je Snoke a kdo jsou Reyiny rodiče, nikoho nezajímají. Nikdy to nebylo důležité. Důležitá je Rey a Kylo. Ve filmu je řečeno, že minulost se musí opustit, aby nové mělo šanci vzniknout. Je to obsah filmu a zároveň přesahuje film, přesahuje formu a toto poselství je předáváno i nám divákům...zapomeňte na to, co bylo, to je pryč, smeťme to ze stolu a dejme šanci mladým vystavět své osudy a příběhy. Obsah utváří formu a to je v poslední době u filmů nevídané. Obzvlášť ve srovnání s filmy, kde obsah je podřízen formě (kupříkladu Justice league...chceme vidět supermana bojovat s ostaními hrdiny..tak to natočíme...nemá to smysl, ale vypadá to epicky, nebo třeba Avatar). Jinak jsou tu vesmírné bitvy, humor, nečekané zvraty (kde by v klasických dílech hrdinové uspěli a na poslední chvíli všechny zachránili, tady neuspějí), vynikající Hamill, Adam Driver též hraje na úrovni a nejlepší na celém filmu je opět použitá animatronická loutka malého zeleného mužíka. ()

Bane_Boss

UPOZORNĚNÍ - TENTO KOMENTÁŘ OBSAHUJE VERY RAW AND UNTAINTED SLOVA. Toto je skutečná zpověď, kterou napsal sám život. Život dokáže být krutý jak kunda. Sám to vím. Proto se velmi rád odpoutávám od všední reality a ztracím se ve filmech a seriálech. Jsem movie/tv show lover jako lusk. Star Wars cením, ale nijak závažněji nehrotím. Bydlím s kamarádem, který je však s největší pravděpodobností jeden z největších fanoušků SW ve střední Evropě. A včerejší předpremiéra tohoto „výživného“ kousku ho zlomila navždy. V našem bytě je najednou tolik smutku, že se to dá normálně cítit, ohmatat. This shit real dude!! Já jsem ztratil 169 kč za lístek, on ztratil vše! To je pocit, který nechceš zažít. Ptal se mě prej, co bude dál? Co mu mám říct ty vole? Co na tohle prostě říct? No…řekl jsem mu, že to každý den bude o trochu lehčí, ale že prostě musí každý den vstát a zvládnout to. Pravdou však je, že dál nic nebude. NIC. Nic je dál. Všechno je v piči, Davide, promiň. Nedokážu Ti to říct do očí, ale jestli tohle čteš – I love you brother #nohomo. Nyní jsme oba ztracení v temnotě, každý z jiných důvodů, přesto together. Ale to je v pořádku, protože svět je plný stínů a když někdo říká, že se máme držet světla, neznamená to, že to je správná volba. V temnotě je svoboda, potenciál a poznání. Kurva já už zním jak nějaký SITHko. Mini recenze: that movie was weird as fuck maaan! Když točíte film a nejlepší scéna je rozbití vlečky, nebo tragače či koleček dvou žabích jeptišek, tak víte, že jste něco udělali špatně. Kurva to byla taková prdel, jak jim Rej rozmrdala tragač. Vrchol filmu. Emoce na max. Jinak ale trapas fakt, Disney vole. PeS: kamarád zakládá movement „Vraťte Star Wars lidem“, jehož hlavním cílem je svrhnout Miky Maus impérium, znásilnit a zapálit Kejtlin Kennedy #metoo a vrátit SW vám, obyčejným lidem. Pokud se budete chtít přidat, kontaktuje mě do pošty, dám Vám kontakt. Hoj! ()

animaxis

"Let the past die. Kill it if you have to. That's the only way how to become what you're ment to be". Tento film je prostě o tom, že něco starého končí a něco nového začíná. To je z mého pohledu poselství celého tohoto filmu a je opravdu brutálně nepochopené. Film má několik chyb, mezi které patří například nucený humor, který místy škodí tónu filmu. To ale není ani po několika zhlédnutí něco, co bych už nemohl prostě přejít. Poselství Posledního z Jediů vidím především v postavách Kyla/Bena, Rey a Luka. Film je opravdu nejlepší ve chvílích, kdy je na scéně alespoň jedna z těchto postav, natož když jsou tam společně. Jsem opravdu rád za směr, který tvůrci těmto postavám dali. Ostatní kvůli tomu mají prostoru méně, což je v případě hned několika z nich škoda. Třeba by to napravila ještě delší stopáž, ale i tak už se jedná o zatím nejdelší Star Wars. Nakonec po měsících uvažování mohu s určitou dávkou spokojenosti říct, že jsem za směr tohoto filmu rád a svým způsobem ho považuji za dost odvážný. Reakce přerostlých děcek, kterým nic neříká tvůrčí svoboda, mě na internetu ve vztahu k tomuto očividně dost konkroverznímu filmu zaráží a zároveň tak trochu baví. ()

mortak

Pozor, z jiskry vzejde plamen. Jen jde o to, v kolikátém díle a zda se toho ještě dožiji. Osmá epizoda je sice bombastická a často dechberoucí, ale po odchodu z kina zjistíte, že jste viděli pár hodin ze života "povstalců" (ty časové roviny jednotlivých linií mi nějak do sebe nezapadly, ale čas je pojem relativní, že). Uvozovky jsou tu na místě, protože takovou partičku, kde každý kope sám za sebe, snad Disney přetáhl z Pirátů z Karibiku. Resistance žije jen proto, že se tu a tam objeví nějaký ten spasitel (díky za to velké sólo Marka Hamilla). S novými postavami mám vůbec dost problém - naprosto nemůžu cítit ženy spasitelky, a Rey se transformovala v jednu z nich. Finn se po celou dobu chová jako pětiletý rozmazlený fracek, a v tom mu sekunduje dobře Poe. Otázka je, co ta omladina bude dělat, až je nebude jistit stará garda. ()

BoXBe

Za mě je úplně k uzoufání vždycky, kdy vidím jak si fanoušci čehokoliv stěžují, že to není jako to bylo dřív. To by Beatles s Bowiem nemohli existovat. Sláva Rianu Johnsonovi, protože kdyby nic jiného, tohle má nádech pokusu o vnesení nových prvků do trilogie. Stejně Lucas u I,l II a III nekopíroval sám sebe a přinesl příběh "pro novou generaci". Abrams na poprvé totálně zkopíroval Novou naději a neudělal v ní nic zajímavého, s čím by se dál dalo pracovat, jako že vůbec nic, a devítkou to přizabil. Naděje, že se v té trilogii někdo fakt vyřádí jako Yoda nebo Darth Maul či Grevious ale, přiznávám, nevyužil ani jeden z nich, respektive celé studio za nimi - vůbec nechápu proč. Spoiler free. Update: Po druhé návštěvě kina už nemám výhrady. Original: Neviděl jsem ani jeden trailer ani nic nečetl předem. Tudíž, všechno pro mě v kině bylo nové a ten pocit za to stál. Osmé Star Wars jsou blockbuster. Posouvají ságu zase o kus dál. Kombinují toho strašně moc. A to dobré, místy až kreativně výjimečné, shazují až příliš okatými nahrávkami cílovým skupinám, včetně dětí, čímž někdy připomínají mnohem více Phantom Menace, než to co se od nich nejvíce čekalo - Impérium vrací úder. Citlivě ubylo legendárních soubojů se světelnými meči, a přibylo společenských úvah. Bude hodně záviset na ochotě diváků odpouštět fakt, že některé sázky na jistotu jsou vyváženy vizuálními orgiemi, nadsázkou a několika odvážnými kroky do neznáma, včetně náročnějšího příběhu, který připomíná přesně to, co se stalo se Spectre Jamese Bonda - únava diváku ze série. Upřímně ale, tolik dobrých blockbusterů už fakt nevzniká. Natož takhle komplexních. A současně, některé jiné blockbustery (Planetu opic, Logana a Spidermana) jsem si letos užil, pravda, o dost víc. Jo, a Rogue One podle mě byla větší pecka. Samozřejmě, nejlépe zhodnotím za deset let, ale věřím, že na kult je i s novou trilogií dobře vyšlápnuto. Co se mě týče, čitelnost Lucasova rukopisu mi trochu chybí. Lucase přeci jen bavila i politika v pozadí Impéria, tady jde hodně o různé rozpolcenosti, vnitřní pochody postav a zmatení a byť jsou důvěryhodnější, než svého času u Amidaly a Anakina, to, co je okolo, je více vizuální a emoční než racionální. Finální souboj je natolik zelené plátno, že fakt škoda. Každopádně, být v první padesátce nejvýdělečnějších filmů v US všech dob i po započtení inflace, skýtá jen málo prostoru k diskuzi i tom, že tahle značka má své pevné místo v kinech i v ekonomice. ()

WolfR

Redefinice Star Wars? Proč ne? Pár věcí mi tam haprovalo a vyloženě mě štvalo pár nemístných vtípků, ale ve finále to byl kulervoucí zážitek překonávající epizodu VII, 5 hvězd. ()

Plangi

Hodně slabé. Carrie Fisher si zasloužila důstojnější odchod do filmového nebe, jelikož její Leia byla tím jediným, co ve mne vzbudilo nostalgicky hřejivou emoci. Charakteristické znaky původní Lucasovy hexalogie, tj. osudovost, silné charaktery (krom zmíněné princezny), smysl dávající příběh nadobro odvály a nahradila je bezradnost, nudné figurky, křeč a sled nesmyslů. Místo zážitku z předaleké galaxie jsem během sledování pouze počítal iritující momenty...a bylo to jako počítat ovečky před spaním. ()

alchac

Blilo neblilo kdysi předávivno v jedné galaxatii moč a moč dalekokot. Na otázku, která mi probleskla lebkou při závěrečných titulcích předchozího dílu, tj. jak to bude vypadat/by to vypadalo bez přes pokročilý věk stále naprosto perfektního a šarmového Hana, se mi želperun dostalo očekávané odpovědi. Tedy vlastně ne tak docela, neb bezpřívlastkové „Na hovno" by můj dojem z poslední Epizdody zdaleka nevystihovalo. Nadto se mi dostalo též odpovědi na otázku, kterou jsem si nepoložil, totiž který díl ze série je ten naprosto nejdebilnější (zatím). Hvězdné válkování byla vždy pohádka, nicméně pokud odhlédnu od tří audiovizuálních průjmů otce zakladatele z přelomu milénia, pak šlo o pohádku vcelku inteligentní, vtipnou a zejména velmi zábavnou. Sledování Posledního Džedáje ve mně však nebezpečně často vyvolávalo zoufalou touhu po opětovném zjevení se galaktického ultrakokota Žaržara Bimbase, neb v tomto kusu by byl za digitálního Alpačína v kmotrovské formě a k tomu sršícího inteligentním humorem (obzvláště vedle katatonické a hysterické stavy opět stroboskopicky střídajícího antihereckého špalku jménem Adam Řidič, jehož ubrečeně dvojxichtovou emo verzi Darth Vadera tu někteří považují k mému zděšení za největší klad filmu). Vezmu-li to popořadě, pak ačkoliv se nepovažuji za nerdovitého detailistu majícího potřebu pranýřovat jakýkoliv rozpor s elementárními fyzikálními zákony ve sci-fi, pak limity mé tolerance stručně nazvatelné „neruší-nevadí“ zde byly penetrovány důkladněji než hranice Sajůzu v létě roku jednačtyřicátého již během úvodní půlhodinky - zejména to gravitační bombardování ve vesmíru byl fakt mazec. Ohledně postav: kdo byl v předchozím díle normální, stal se debilem, kdo byl debilem, stal se… nejsem schopen definovat, neb nejsem odborníkem na těžké duševní poruchy. Dialogy zavání stolicí tankery ředidla vymlasknuvšího cigánského lámy s neurosyflem v terminální fázi, příběh sám o sobě jest zprasenou parodií Epizod V a VI říznutou nějakou obzvláště dementní videohrou, přičemž neustále na odiv stavěnou neschopnost scénáristovu musí co pár minut řešit na tři směny makající deus ex machina a pahumor zde dosahuje Troškovských kameňákohlubin. Byť předchozí Roug jednička byla výborná, pak toto mozkokazné a vkuskurvící svinstvo považuji za horší dokonce mnou doposud nejopovrhovanější Epizody III. Ač jsem tedy dodnes každý kus série sponzoroval návštěvou kina, pak nad dalším sypáním škváry do kešení Disneyovských rytířů řádu Židáj se budu opravdu velmi, velmi vážně zamýšlet. ()

otík

Vyrazil jsem na osmé Star Wars do kina a rozhodně to nebyla chyba. Film totiž není (ani nemohl být) vůbec špatný, ba právě naopak, v mnohém velmi potěšil (i když sem tam zklamal). Co se musí nechat je fakt, že natočit dvě a půl hodiny dlouhý film s tak primitivním scénářem, je opravdu majstrštik. Děj je jednoduchý jak facka: záporák chce vybít povstalce do posledního kousku, ti utečou, pak znovu utečou a je konec. Do příběhu samozřejmě zasáhne tolik očekávaný starý Luke Skywalker a všichni přeživší ze sedmého dílu. Plusem tvůrců rozhodně byla spousta úsměvných až vtipných scén, kterými diváka drží ve střehu. Ovšem občas byly úsměvné i scény, kde to rozhodně tak zamýšlené nebylo. Další plus jsou samozřejmě skvělé triky, příjemné hlavní postavy a výtečná Williamsova hudba (jak jinak). Mínusem je rozhodně délka filmu, protože kvůli ní byla spousta scén velmi roztahaná a neustále vzpomínaný Han Solo se musel tak dlouho v hrobě obracet, až se třeba v devítce znovu ukáže. Pro mladší ročníky to bude spíše dokonalý film, my, co jsme vyrůstali na původní trilogii, asi budeme více hodnotit ony klasické filmy. Ale i tak JO, BYLO TO FAJN. Síla ať vás provází.:-) PS: ačkoli je Star Wars pohádka pro dospělé, tentokrát už s tou pohádkovostí autoři v některých scénách přehnali. A Luke na to doplatil nejvíc. ()

bk81

Dalsi serie, co pada ke dnu? Pro me urcite nejslabsi epizoda. Efekty klasicky perfektni, ale ten pribeh, vyvoj a chovani postav slabota. Ta druha hvezda je spis z nostalgie a za Luka s Yodou. Ach jo... 40% ()

panMartin

Velká spokojenost na všech frontách a s časem to ještě zraje. Star Wars se ubralo zajímavým směrem, během filmu jsem se docela dost nasmál a přitom byla zachována filozofická hloubka dřívějších dílů. Rey a Kylo... skvělé postavy a jejich příběh a vztah je zajímavý, dramatický a výborně podaný, Mark Hamill si návrat ke světelnému meči jaksepatří vychutnává. Daisy Ridley je taky dost dobrá a vidím v její postavě velký potenciál. Občas jsou zvraty až přehnaně naivní, nicméně často se zpětně ukáže, že to byl scénáristický mistrovský záměr. K dokonalosti tomu přece jen ještě něco chybí, ale těšil jsem se na Luka a dostal jsem ho v takové podobě, který se mi líbil. Finn tam vlastně nic moc nedělá. Bylo to epický! Princezna Leia je Superman, největší zvrat (blbost). První řád asi nikdy nebude tím, čím bylo Impérium a Kylo Ren se nikdy nestane takovou legendou jako Darth Vader ale i tak musím říct, že jsem byl z osmé epizody nadšen. Snad devítka bude o vlásek ještě lepší. ()

Nivenx

Pokračování přecpané dějem a akcí. Pořád odkazy na staré postavy, flasbacky doplňující novou cestu, proměna Luka Skywalkera, přidávání nových postav do děje a mnoho a mnoho dalšího. Za mě rozhodně vynikající díl Star Wars. 85% ()

Triple H

Tak ako bol Disney konzervatívny a maximálne opatrný pri predošlom filme, tak tentokrát povolil tvorcom uzdu v maximálnej možnej miere. Last Jedi nepôsobí ako pokračovanie Force awakens, ale ako akýsi kvázi reštart a prekopanie čo najviac vecí nastavených predchádzajúcim filmom. Abramsov nostalgický a familiárny tón je fuč a čo z jeho konceptu zostalo je občasný sebaparodický humor, tu potiahnutý ešte ďalej, miestami až do vtípkov ako z Fantozziho. Základná dejová kostra a vývoj postáv sú jednoduché až neexistujúce (schválne sa treba zamyslieť nad tým kde postavy v príbehu stoja na začiatku a na konci a či vlastne nastala akákoľvek zmena) a dokonca mám pocit, že Johnson na Abramsove postavy dosť zvysoka serie a v podstate si za cieľ vytýčil rozbiť to čo Abrams postavil. Dejová jednoduchosť je maskovaná pomerne divokými hrátkami s kánonom, vrátane šokujúcich odhalení, motivácií, zvratov a pod., ktoré sú efektné, ale väčšinou nevyvolajú žiadnu vnútornú zmenu. Johnson v zásade nemá príbeh, tak sa len efektne vybláznil a dal tomu dejovému prázdnu čo najviac bižutérie a dekorácií, aby zaujal našu pozornosť. Dekoonštruuje všetko čo robí Star Wars Star Wars, od Jediov až po otvorené spochybňovanie očakávaného vývoja jednej z postáv inou postavou (to už hraničilo s niečím ako keď vo Fight Clube Tyler Durden hovoril priamo na diváka). Film je rovným dielom paródia, nostalgia, progres, regres, spomenutá dekonštrukcia a do toho ešte kvázi sociálny komentár k hornému jednému percentu a zbrojárskej lobby (!). V celej tejto mačkopejskovitej hre s významami a konceptmi sú postavy vedľajší prvok, čo je IMHO celkom veľký problém (túto zložku Abrams zvládol lepšie). Nikdy by som si nemyslel, že Star Wars sa stanú ihriskom pre režisérov, ktorí rezignujú na príbeh a len sa hrajkajú a skúšajú ako sa celý koncept dá ohýbať. Abrams na to išiel pragmaticky, zákazkovo a natočil bohapustý remake epizódy IV v iných kulisách a so sympatickými postavami. Čistý komerčný kalkul postavený na nostalgii, profesionálnom spracovaní, rešpektu k minulosti a rozumnom predpoklade, že aj tak ide len o prachy a ľudia budú spokojní keď dostanú to čo im chutilo a na čo sú zvyknutí. Johnson si vyhrnul rukávy a rozhodol sa relativizovať a zboriť čo sa len dá, s plným vedomím že dejovo aj tak nemá kam a varí z vody. Miestami možno až na škodu veci, ale oceňujem snahu a odvahu vyskúšať niečo iné. Ono je dosť neuveriteľné, že Disney dal Johnsonovi až takto voľné pole pôsobnosti. Vedľajším efektom tohto experimentovania je, že nie som zvedavý na "trojku" po dejovej stránke a nezáleží mi ako príbeh skončí, ale som zvedavý ako Abrams na toto megalomanské, meta, sebareflexivne, sebaspochybnujuce prešľapovanie na mieste spojené s rozbitím toho čo on vybudoval nadviaže. Po tomto hybride išli pravidlá von oknom a je už vlastne jedno či v ďalšom filme príde Darth Vader, šmykne sa na banánovej šupke, vyčaruje niekomu na hlave ružového slona a potom priamo do kamery povie: "to ste nečakali, že?" Star Wars sa dostali na úroveň sebauvedomelej frašky, zahadzujú za hlavu čo im kedysi bolo vlastné buď v snahe ešte raz vyžmýkať zo seba dobrú zábavu (viď. Thor: Ragnarok), alebo v snahe vykročiť novým smerom a oživiť sériu na dlhé roky dopredu. Johnson je určite šikovník, lebo vyvariť z vody dvojapolhodinovú zábavnú jazdu chce kumšt a vzhľadom na to čo si dovolil je jasné, že mu nechýbajú gule, ani predstavivosť. Otázka je či až takýto odklon od Abramsa je ku prospechu trilógie ako celku a Abramsovu konzerváreň možno veľa ľudí ešte spätne docení. Očakávam, že vo výsledku a s odstupom času bude Last Jedi dosť rozporuplne prijatý film, možno aj viac ako Phantom Menace. Technická stránka samozrejme top, krásne zábery, efekty, hudba, kostýmy, potvory, všetko. () (méně) (více)

CzechGod

Jako vtipky dobry, ale zbytek zustava u me nepochopen (proste spousta veci nedava smysl). Ze zacatku jsem byl rad, ze oproti VII se to snazili postavit na dramatictejsi vlne, ale pak to bylo vicemene jen o dlouhych pohledech na ruce. Spousta scen vypada jak z jinych filmu (superman, harry potter, chuck norris,....), ale asi uz jsem zvyklej z jinejch parodii, protoze mi to nejak nevadilo (anebo to prebil pocit nepochopeni). Rozhodne tomu chybi nejaky zvrat, ale to uz bych chtel moc :D ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu