Utopia

Ukázka z filmu 13
Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi
Velká Británie, (2013–2014), 10 h 21 min (Minutáž: 48–62 min)

Tvůrci:

Dennis Kelly

Fiona O'Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett, Adeel Akhtar, Paul Higgins, Oliver Woollford, Neil Maskell, James Fox, Geraldine James (více)

Série(2) / Epizody(12)

Příběh sleduje malou skupinu lidí, kteří se dostanou k rukopisu kultovního grafického románu s názvem "Experimenty Utopie", o nemž kolují zvěsti, že předpověděl nejhorší katastrofy minulého století. To má za následek, že se na skupinu zaměří vládní organizace známá pouze jako "The Network", které se musí nálezci románu vyhnout, aby vůbec přežili. (mac000)

Cedr

Chytlavý konspirační thriller, který skvěle balancuje prvoplánově kruté násilí s trefným humorem a díky tomu činí značně za vlasy přitažený děj podstatně stravitelnějším. To co Utopii zvedá o kousek výš je zejména na minisérii velmi unikátní cinematographie a dokonalý hudební doprovod. Druhá série se bohužel i přes silný rozjezd záhy tak trochu proměnila v nechtěnou karikaturu první sezóny. Poslední zbytky logiky děje na dobrou ustoupily zábavnosti. Ono to však ale ani moc nevadí. ()

noriaki

Forma která dalece předčila obsah. První díl měl spád, tajemství, atmosféru absurdní krutosti a chytlavě napsané postavy. Škoda že další děj se drtivosti scény z komiksového obchodu ani nepřiblížil. Atmosféra se postupně rozplizla, postavy zdaleka nemají takové kouzlo jaké slibovaly, a "všemocná" The Network" působí jen jako partyzánská skupinka odhodlaných. O Lynchovi bych se vůbec nezmiňoval. Utopia nemá ani desetinu jeho mimóznosti. Děj je naopak, zpětně viděno, docela jednoduchý, i když není dopředu odhadnutelný. Druhá série pokračuje ve stejném duchu, rytmu i kvalitě. ()

hanagi

Cítila jsem se jak ryba ve vodě! Konspirační teorie (nevím, nakolik je nutné tak radikální řešení, protože podle některých prognóz se ma začít za pár desítek let populace zcela přirozeně snižovat!?), skupinka pošuků (každý z nich něco tají a tak je pořád důvod nevěřit nikomu), inteligentní dialogy a nezbytný nadhled. Britský černý humor a skvělé herectví - to už vlastně beru za samozřejmost. Tady mě vykolejilo nestandartní obsazení dětských herců coby důležitých hybatelů dějem. Ta přemoudřelá dvojice školáků mě děsila i bavila zároveň. Záběry kamery na poklidná venkovská pole v sobě nesou znepokojení... A pokaždé kdy si ta nesourodá partička sedne a začne přemýšlet - co dál? Fakt mě to bavilo! Druhá série mě velmi potěšila hned prvním retro dílem a nakonec převelice pobavila informací, které etnikum je určeno k přežití! ()

Yoda sama

No jo, mocnej Štvorke skončil tento rok Skins a taktiež Misfits to balí, niet do čoho divácky pichnúť. Preto treba natočiť skvelú, farebnú, inteligentnú, napínavú a krvavú konšpiračnú teóriu, ktorá naozaj šokuje a nahlodá ľudí. Well Done, tešing na pokračovanie. Zatiaľ z chuti budem spomínať na tú celistvú parádnosť ktorá mi bola na zlatom podnose daná. Druhá séria rovnako dokonalá ale ten cliffhanger, po ktorom som si nevedel predstaviť ako to bude pokračovať a chcel som to vedieť a následné zrušenie seriálu, zabolelo.... ()

Zagi20

Vskutku velmi originální televizní počin. Po technické stránce nemůžu nic vytknout, skvělá kamera, plno kontrastních záběrů překypujících barvami a sklíčený soundtrack s důrazem na každičký detail. A brutalita, hodně silné záběry, tvůrci si opravdu neberou servítky a v šesti padesáti minutových dílech předvádějí místy, až mrazivě děsivé scény. Co se příběhové stránky týče je to trošku slabší. Trochu ujetý příběh o obrovské farmaceutické konspiraci a partě obyčejných lidí, kteří se ji pokusí zničit. Závěrem jen dodám že přirovnání s Lynchem je určitě na místě ... 85% ()

vitekpe

Britove v poslednich letech sekaji kvalitni serialy jak Bata cvicky. Nemuzeme se pak divit, ze se mirne opakuji (nejen v obsazeni). Me osobne ale tenhle serial prilis nebavil (mozna jeste min nez napr. prvni rada Misfits), radsi mam asi komedie... :-) Navic, kdyz se ozve uz popadesate "nevis, s cim si zahravas..", tak mam pocit, ze opravdu nevim s cim si zahravam ani ja jako divak, a hlavne proc u toho vlastne travim cas... Trosku repetetivni, trosku komiksoidni, cynicke nasili, spis asi pro dnesni mladez, nevim... Libilo se mi provedeni, barevnost a zpracovani, bavila me samozrejme Geraldine James a taky Stephen Rea, bavila me muzika. Pokud doma lezite s chripkou, a potrebujete neco nenarocneho (v paradni britske anglictine), muzete to jednou zkouknout. To Vam nic neudela. 3+ ()

Lukoboss

Já se vůbec nedivím, že ten seriál tak rychle utli - nemělo to prej sledovanost. Jo, tak tomu rozumím. Už dlouho jsem neviděl nic tak nudnýho s rádoby záhadnou tématikou, přitom absolutně o hovně. Nebýt cca posledních 2 minut celé série, klidně bych dal ještě o hvězdu míň. Navíc tak šíleně nesympatický postavy (absolutně všechny!) se taky jen tak nevidí, nefandil jsem vůbec nikomu, všichni se chovali debilně, i když to mělo mít nějakej důvod a dá se říct, že byla snaha to vždycky nějak vysvětlit. No, nepovedlo se... Oceňuju barevný filtry, taky částečně soundtrack, ten dodával scénám atmosféru, ale to je asi všechno. Dokonce uvažuju, že se na druhou sérii ani nepodívám. ()

Hanys_

Mám rád konspirační teorie. Utopia navíc po pilotu vypadala na naprostou pecku. Ale postupem času (jak se začal děj víc zamotávat) už šlo počáteční nadšení lehce do p.dele. Tři hvězdy hlavně za ten nápad a nekompromisního Arbyho (skvělý Maskell), protože jakmile nebyl v záběru on, ale hlavní skupinka "teenegerů", tak Utopia dost nudí. 6/10 ()

Milky.

Perfektní záležitost, která jako další v řadě ukazuje jedinečnost britské produkce, která z výšky kouká na ty ostatní a jde si svou cestou. Opět "svůj" vizuální styl, naprosto dokonalý "hravě psychopatický" soundtrack a jakoby nenápadný humor v dramatickém prostředí. Z prvotního nadšení jsem dával 5 hvězdiček, ale nakonec po dokoukání první série přece jen musím o jednu snížit. Jakkoliv byl seriál skvělý tak se nevyhnul občasným pitomostem, kde se postavy chovají jako naprostí idioti a někdy se jim to daří i kolektivně (spoilery: opravdu vezmu všechny vzorky co mám a dám je někomu, komu pořádně nevěřím bez toho abych si nechal část jako zálohu? A nebo jedna ženská postava, na hladině jezera jí plavou léky v plastových pixlích. Přímo u břehu. Místo aby vzala klacek a šla je vylovit, tak se otočí, odejde a odsoudí se tak k pomalé smrti). Bohužel i finální twist s panem Králíkem je tak radikální a WTF, že působí spíše silně účelově a uměle. I přes vcelku dlouhý a negativní výčet chybiček však seriál určitě doporučuji. Utopia má perfektní příběh, který zaujme nejednoho milovníka konspirací a vůbec nemusí být spoustou věcí daleko od pravdy. Má skvělé dilema nad kterým se člověk opravdu musí zamyslet. A má naprosto dokonalého Neila Maskella, který tady ve své roli hravě tlačí do pozadí všechny ostatní postavy. ()

simply

Britské seriály celkem můžu, ale u Utopie mi chvíli trvalo, než mě pořádně chytla. Bavili mě oba zabijáci, hlavně postava Arbyho a její postupný vývoj v rámci seriálu. Některé scény jsou hodně silné, za mě hlavně ke konci druhé série. Na druhou stranu mi byla nesympatická Jessica Hyde. ()

Blue.Shark

Totálně šílený seriál, který k sobě upoutá diváka hutnou atmosférou, velmi zajímavým dějem a vcelku nekompromisní brutalitou, která je v přímém protikladu ke kanárkově žlutému plakátu. A když píšu o nekompromisní brutalitě, nemyslím tím snad ani tak nějaká ta vyhřezlá střeva, ale spíš emocionální dopad na diváka, který si musí sem tam i zakrýt oči. Ten dopad je nakonec ještě zesílen neméně šílenou hudbou. Nelze popsat, musí být viděno. Velké plus za pocit kontroverznosti, který v divákovi vyvolá ústřední zápletka. ()

Edudant

Maskellova role, konspirační teorie a úžasná hudba. Utopia je dalším důkazem, že britové seriály točit umí a já jsem si tenhle kousek parádně užil... ()

JoSte

Kvalita. Trochu to připomíná začátky Misfits (zdaleka nejen kvůli Stewart-Jarrettovi). Wayne Yip se zřejmě nezapře. ()

joudas

Stylové. Takhle by se dala Utopia popsat jedním slovem. Hodně barevné a kontrastní, zajímavé kompozice záběrů, neobvyklá hudba, explicitní násilí, morální dilema, ale také humor. Často všechno najednou dohromady. Něco takového se jen tak nevidí a já se divím, že to není více známé. Pozornost si to totiž rozhodně zaslouží. ()

Raziel_cz

Krásně natočený seriál, který boduje originálním a inteligentním scénářem (za první řadu jsem si všiml jenom dvou blbostí, z čehož jedna je záležitostí stylu, takže se promíjí), sympatickými charaktery (všichni mi sedli, to jsem nezažil od Hvězdné brány) a černým humorem, pramenícím především ze žoviální prezentace drsných situací. Utopia je naprosto nepředvídatelná, v každém dílu předvádí maximální počet zvratů a díky tomu rychle odsýpá a umí navnadit na pokračování. Konspirační teorie v nejatraktivnější formě od Akt X – potěší každého, kdo nevěří doktorům, médiím a politikům, a ostatní třeba nakopne, aby začali věci zpochybňovat a ne jenom akceptovat, že lékařské záznamy nelžou. ()

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)

Fincher si prolistuje prorocký komiks

Fincher si prolistuje prorocký komiks

10.07.2013

Americký remake britského seriálu House of Cards s famózním Kevinem Spaceym v hlavní roli patří k tomu nejlepšímu, co se letos na obrazovkách objevilo. Není divu – za projektem stál jako producent a… (více)