96 hodin: Zúčtování

Taken 3

Tak3n

96 hodín: Zúčtovanie

Akční / Thriller

Francie, 2014, 109 min (SE: 115 min)

|76%| Shlédnuto v kině. Tak konečně tu máme po cca 2,5 letech další pokračování – no hurá, už máme trilogii. Nyní, abych se vyjádřil k šílené nespokojenosti režiséra Olivera Megatona. Opravdu nechápu co s tím většina lidí má za problém. Megaton má rychlejší střih, různě stříhá atd. Třeba v třetím Kurýrovi byly trochu nepřehledné souboje, ale s tím jsem moc velký problém neměl. No a nejdřív bych shrnul tuhle, v originálu: „Taken“ trilogii. Takže, první film 96 hodin (2008) – naprostá pecka, plno akce, napínavosti atd, kde snad byla jen občas nějaká ta přehnanost, jinač není co kritizovat – 5 hvězd – 96%. Druhý film nesoucí název: 96 hodin: Odplata (2012) – Dalo by se to ve zkratce nazvat neškodně řečeno jako svižný akčnák s trochu superhloupoučkým scénářem, což vůbec nechci naznačovat, že by to byla blbost. Pár chyb to mělo, především ve scénáři, ale akce byla výborná – ne taková jako v jedničce, ale pěkně natočená, na plný počet to nebylo ale i tak jsem se bavil – 4 hvězdy – 84%. No a nyní k tomuto třetímu dílu. Krátce shrnuto – podle procent to vypadá, že je ti u mě nejslabší díl – možná jo, ale jde jen o pár procent, už to nemělo co nabídnout. Pravda, čekal jsem něco víc, soudě podle traileru, ale přesto zklamaný nejsem. Bavilo mě to od začátku do konce. No, tak jdu pitvat hlouběji. Příběh je prostý, dokonce i pointa na konci je dost předvídatelná, ale funguje dobře. Herecké obsazení je na tom výborně. Každý mě bavil. Liam Neeson opět nezklamal. V jedničce byl teda víc nekompromisní atd, ale zde sehrál svůj dobrý standart. Maggie Grace mě zde bavila ještě víc než v předchozím dílu. Do toho skvělý Forest Whitaker, který roli vyšetřujícího zvládne vždy skvěle. Nebylo to jenom o akci, nebylo jí moc, ale to mi nevadilo. Každá scéna mě bavila, nenudil jsem se. Aby to bylo přeakčnělé, to by taky asi nebylo ono. No a ted akce. Co se týče režie, tak na profesionální úrovni to nebylo, Megaton není špatný, ale zase ne nějak světoborný rejža. Jediný problém co se týče režijní stránky je akční naháněčka po dálnici, kdy jeden střih střídá druhý – rozhodně mě to nějak extra nenaštvalo, ale nemuselo to být tak rychle stříhané, kdy během 3 vteřin bylo několik záběrů, ale nevadí. Další akční scény byly už dobré, třeba souboje, nebo přestřelky – ty už byly výborné. Třeba konec v budově záporáka – to se mi líbilo nejvíc. Problémem ale bylo, že akce neměla moc velký náboj, to jsem tu zpozoroval, ale nevadí, furt je to akční thriller, který mě bavil, jde i o to, že to bylo pokračování, tak asi proto jsem spokojený a moc nekritizuju. Nejméně akční díl to je, což je škoda, ale já jsem se s tím vypořádal a přijmul film takový jaký je. Přece to žádnou velkou chybu nemělo. Hudba byla naprosto perfektní. Podobné hudební motivy jako z předcházejících dílů, zejména toho druhého. Nechybělo pár dobrých hlášek, zejména od Whitakera. Emoce zde také byly, takže má film dost kladů. Jen ta akce mohla mít větší náboj a aby jí bylo víc, ale neva. K filmu se ještě určitě vrátím. Jsem zvědav, jestli skutečně vznikne čtvrtý díl. Kdyby ano, tak doufám, že už se to nebude týkat rodiny hlavního hrdiny. Potenciál to má v tomto směru už naplno využitý. Tot vše.(23.1.2015)

„JE MRTVÁ. NĚKDO JI ZAVRAŽDIL. V MÉM BYTĚ. MÁ TO VYPADAT, ŽE JSEM TO BYL JÁ. NEVÍM PROČ, NEVÍM KDO, ALE PŘIJDU NA TO…“ /// Tentokrát starýmu pardálovi Millsovi zavařila stará. Vytuhla na u něj na gauči a on se stává psancem (jasan, třeba jako Richard Kimble…). Optimisticky se vrhá do vyšetřování, úspěšně (a NESMRTELNĚ!) zdrhá pronásledovatelům a brzičko dejchá sráčům na hřbet. Navíc u toho stačí řešit rodinný problémy (ne se starou vole… čteš to vůbec?). Liam Neeson potřetí předvádí, že rodina je mu nadevše. Akční béčko, který neprudí víc než ty jiný akční béčka. Navíc má finální motanici, že by Korejci čuměli – ale srát na to. Další Bessonovka, která má zabavit. Vohranej příběh, kurevsky rychlej střih, drsnej Liam, neuvěřitelná (jako ne uvěřitelná!) akce – ovšem pro jednou se to s naprosto vyprázdněnou palicí klidně dá. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky jsem se chtěl projet autem (policejním) výtahovou šachtou. 2.) Olivier Megaton je můj TOP rejža. A Luc Besson scénárista. 3.) Thx za titule „num71“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ ne(28.3.2015)

Taken 1 nasadil laťku velmi vysoko, jedná se dnes už o klasiku, kult v akčním žánru, ten film snad nemá ani žádné negativní odpůrce, což se o málokterém filmu říct dá. Takenu 2 uškodila změna nešikovného režiséra a z inteligentní akční nálože se stal béčkový akčňák avšak stále dosti zábavným, no a Taken 3, pardon Parkinson 3 bych nazval spíše už jen thrillerem, protože po akční stránce si film podkopává nohy na plné čáře. Musím uznat ač je to velmi smutné, že mě žádná akce nebavila, vše je tak šíleně prostříhané a zběsilé, že nevidíte kur*va nic, hlava, ruka, noha, vlastně spíše jen slyšíte údery než je vidíte( Jako fanoušek Korejských akčňáků, tohle Amíkům tolerovat nebudu) a zde se to netýká jen u akce, ale je zde i spousta zbytečných a dlouhých záběrů do prázdna, no zkratka Megaton za kameru nepatří, takže teď jsem vyzvracel pachuť negativů a je čas na chválu. Co filmu výrazně prospělo je Forest Whitaker, ten chlap doslova září v roli mazaného policajta a jde vidět, že si svou roli na plné koule užívá, naštěstí i zde je pár zajímavých inteligentních vychytávek a solidní tempo přetrvává i zde, které určitě potěší, na tomhle tahle série převážně i staví, co se tedy týká scénáře veliká spokojenost, dalo by se to přirovnávat i k nedávnému Equalizéru, ovšem ten měl i režijní řemeslo v paži, což Taken 3 potřeboval jako sůl. PG 13 taky kazí dojem. 60%(17.1.2015)

• Malarkey

Mě by zajímalo, co Megaton slibuje Bessonovi za to, že může točit filmy podle jeho scénáře a za jeho prachy. Já bych Megatonovi dal tak maximálně samurajský meč, aby přede mnou spáchal seppuku, naplátkoval si protestně žaludek a já se na to mohl s radostí koukat. Jestli je totiž někdo režisérskej fušér, tak je to Megaton. A vtipný je, že to není ani jeho jméno, ale přezdívka. Asi aby vyniklo to, jaký akční mega sračky on točí. Taken 3 tedy v žádném případě nezklamal. Je stejně debilní jako druhej díl. Akce je zbrklá, šílená. Kvůli střihu nevidíte vůbec nic. Zajímalo by mě, jak by si Megaton poradil třeba se Seagalem, kterej má dvorní režiséry taky na hovno, ale aspoň s ním jednu akční scénu za film sestříhají tak, aby nebylo vidět ani deko tuku. Tady se režíruje a stříhá tak, že není vidět vůbec nic.(25.5.2016)

Rozpočet $48miliónovTržby USA $75,863,651Tržby Celosvetovo $208,545,651Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ pomaly ale isto klesá úroveň tejto série, škoda, najviac bolestní je strih pri akcii, to je čistí blikot, v podstate akcia ako taká tu už nemá tie správne grády, lebo sledujeme len to čo sme už videli a po nových nápadoch sa zľahla zem, ináč dej a jeho chabá kostra bez lepšej iskry ešte ako tak ujde v rámci danej tvorby a režisér Olivier Megaton by to mal už zabaliť to je fakt des čo pod jeho roztrasenými rukami vzniká, v konkurencii akčných peciek roka 2014 a la John Wick a Equalizer je Taken 3 len šedá myš /45%/(27.1.2015)

• - V pôvodnom filme hral postavu Stuarta Xander Berkeley, ktorý si ju však kvôli časovej zaneprázdnenosti v tejto časti nemohol zopakovať, a tak ho nahradil Dougray Scott. (m.a.t.o.)

• - Bojové umění, které se pro tuto roli Liam Neeson (Bryan Mills) naučil, se nazývá nagasu-do. Jedná se o hybridní bojový styl, který používá prvky z juda, aikida a džiu-džistu. (Stoka)

• - Keď Bryan Mills (Liam Neeson) uniká polícii a lezie do vodnej šachty pod autom, nedotýka sa auta a plazí sa po bruchu. O niečo neskôr však detektív Dotzler (Forest Whitaker) nachádza otlačky na nárazníku auta. (speedy7929)