96 hodin: Zúčtování

96 hodín: Zúčtovanie

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller

Francie, 2014, 109 min (SE: 115 min)

Po všech kritikách co kolem mě neustále poletovaly jsem byl připraven na nejhorší. Na akční katastrofu roku. Ale asi jsem v kině naštěstí zabloudil na jiný Tak3n, protože ten můj vůbec nebyl nejhorší. Samozřejmě, takové zjevení jako prvních 96 hodin nebyl, ani taková zábava jako dvojka, protože tu nikdo nepoužíval granáty jako GPSku. Stále to však byla velmi solidně odsýpající kombinace klasické akce a kriminálky, ve které se přetlačovala typická millsovská vybíjená s postupným odhalováním pozadí vraždy, které mělo jedinou vadu. I divák vybavený průměrným intelektem odhalil pravdu o půl hodiny dřív než Bryan. Ale co na tom. Pořád je stejně roztomile neohrabaný, pokud jde o vztah s dcerou, a také pořád stejný bourák, když přijde na potíže. A navíc už se zcela dokázal oprostit od fyzikálních zákonů a ukázal, že správný hrdina přežije cokoli. Třeba i cestu autem výtahovou šachtou. A tak to má být. Jako dlouholetý čtenář comicsů jsem navíc neměl vůbec žádný problém s Megatonovým stylem střihu. Takže navzdory všem škarohlídům, film jsem si užil a z kina jsem odcházel spokojený.(8.2.2015)

Úplně mě fascinuje jak 63 letý Neeson vyskakuje z druhého patra domu, či z kutálejícího se auta. To bych rád na stará kolena taky dovedl, či měl alespoň taky tak šikovného dablera. Akce, kde je skutečný Liam Neeson nepůsobí na oko moc pěkně. Akční filmy si měl odbýt, když na to měl věk. Hodnocení tohoto snímku bude extrémně snadné. Je to horší než první díl (4 *) a lepší než druhý díl (2 *). Rozdíl oproti předchozím dílům je ten, že se z lovce stává lovná zvěř. Neesona chce dostat polovina policejního sboru USA a pár Rusáků. Za nejslabší prvek považuji jednoznačně oba dva záporáky, kteří bohužel oba stojí úplně za hovno. Příběh se vstřebat dá a na nedostatek akce si divák taky nemůže moc stěžovat. Střílím 3 * a doufám, že tato série skončí jako trilogie.(14.8.2015)

• honajz

Naprostá degradace logiky na úkor nesmrtelnosti a drsného výrazu Liama Neesona. Některé věci mi přijdou nedovysvětleny (jak se zachránil herdek z toho výtahu, kde bouchne auto?, a jak Rusové přehlédli, že vyskočil z auta?, kam zmizely z brlohu ruského mafiána ty dvě koupající se slečny, když ve výtahu zrovna jel Liam?), vrah je zřejmý v podstatě hned v úvodu, a jen člověka překvapí, jak se tak jednoduchým trikem nechají napálit drsoň i policajt. Policajtovo jednání stejně nedává smysl - když všechno věděl, proč teda neupřel všechno úsilí správným směrem nebo nenechal Neesona jednat, když to bylo v zájmu věci? A jak píšou ostatní - spousta rodinných keců, řešení rodinných problémů, dialogy o ničem, akce vlastně taková unylá a nijaká.(5.4.2015)

• Sarkastic

„Zajímavá rodinka!“ Na 3. díl jsem se svým způsobem těšil. Tušení, že kvalita nebude zrovna valná, se sice potvrdilo, ale zaprvé jsem chtěl vědět, jak to (celé) dopadne (opravdu konec?), za druhé mě lákal prostý fakt, že dostanu přesně to, co čekám. Když si tak čtu některé komentáře, říkám si, jestli někteří uživatelé předpokládali, že režisér dostal něčím po hlavě a jeho styl se změnil…nicméně trojka je dvojce v mnohém dost podobná, takže více méně stejná klišé, typ akce (včetně té „wtf“, přičemž vše samozřejmě přebíjí porsche vs. letadlo), schopnosti a charakter hlavního hrdiny Millse s pověstným důrazem na rodinku (byl jsem ovšem docela zklamaný z Kim, její předchozí „istanbulská verze“ byla podstatně zábavnější, i když stále je to jediný člověk, který je schopný dostat taťuldu do kolen, že). Stejně tak se střihem, který byl pravda kapánek „živější“, ale zase tak nesnesitelným, jak tady řada zhýčkaných jedinců brečí, ho neshledávám. A krom již zmiňované Kim a „příšerného“ Millsova ruského akcentu („pobavilo“, a to hodně), mě ještě mírně zklamal konec, který byl takový suchý, bez humoru, divně zkrácený (člověk by při vyvrcholení série čekal něco stylovějšího…takže buď ho jen tvůrci prachsprostě odflákli anebo se Liam tajně připravuje na další fušku ala ujíždění autem, střílení po lumpech a kojení vnoučete z neprůstřelné flašky s mlékem v jeden a ten samý moment, což by mohla být slušná výzva, ehm). Hodnotím 2*, ale krom výše vyjmenovaných detailů to oproti předchozímu dílu žádný velký kvalitativní sešup nebyl. „Neskončíš dobře!“ – „Nebuď takový pesimista.“(17.6.2015)

• Malarkey

Mě by zajímalo, co Megaton slibuje Bessonovi za to, že může točit filmy podle jeho scénáře a za jeho prachy. Já bych Megatonovi dal tak maximálně samurajský meč, aby přede mnou spáchal seppuku, naplátkoval si protestně žaludek a já se na to mohl s radostí koukat. Jestli je totiž někdo režisérskej fušér, tak je to Megaton. A vtipný je, že to není ani jeho jméno, ale přezdívka. Asi aby vyniklo to, jaký akční mega sračky on točí. Taken 3 tedy v žádném případě nezklamal. Je stejně debilní jako druhej díl. Akce je zbrklá, šílená. Kvůli střihu nevidíte vůbec nic. Zajímalo by mě, jak by si Megaton poradil třeba se Seagalem, kterej má dvorní režiséry taky na hovno, ale aspoň s ním jednu akční scénu za film sestříhají tak, aby nebylo vidět ani deko tuku. Tady se režíruje a stříhá tak, že není vidět vůbec nic.(25.5.2016)

• - V pôvodnom filme hral postavu Stuarta Xander Berkeley, ktorý si ju však kvôli časovej zaneprázdnenosti v tejto časti nemohol zopakovať, a tak ho nahradil Dougray Scott. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Když je zabit Malankov (Sam Spruell), leží celým tělem na schodišti (více vpravo), v následujícím záběru leží o schod níže a uprostřed, částečně je tak na schodišti, částečně na podlaze. Stejně tak i poloha jeho nohou a rukou se změní. (pemap)

• - Film vznikl díky produkční společnosti Europa Corp, kterou vlastní Luc Besson. (Stoka)