Od soumraku do úsvitu (TV seriál)

From Dusk Till Dawn: The Series

Akční / Horor / Krimi / Thriller

USA, 2014 - 2016, 22 h 42 min (Minutáž: 20x45 min)

Carl Thiel

D.J. Cotrona, Zane Holtz, Madison Davenport, Wilmer Valderrama, Robert Patrick, Brandon Soo Hoo, Samantha Esteban, Jake Busey, Jamie Tisdale, Don Johnson, Brandon Smith, Joanna Going, Leslie Augustine, Jesse Borrego, Lane Garrison, Adrianne Palicki, Samuel Davis, Pablo Esparza, Emmy Robbin, William Sadler, Tanner Beard, James Remar, Stephanie Honoré, Gary Teague, Elena Sanchez, Eiza González, Elle LaMont, Sue Rock, Veronica Orosco, Sam Medina, Tait Fletcher, Jorge A. Jimenez, Vincent Fuentes, Eddie J. Fernandez, Dana De La Garza, Davi Jay, Jolie Vanier, Jesse Garcia, Jeff Fahey, Jennifer Griffin, Daniel Ross Owens, Callie Hernandez, Alicia Sanz, David Hickey, Edrick Browne, Maurice Compte, Joseph Gatt, Emily Rios, J. Nathan Simmons, Tom Savini, Micah Fitzgerald, Marco Morales, Brandon Smith, Garrett Graham, Heather Danner, Jason Douglas, Lupe Trejo, Esai Morales, Danny Trejo, Briana Evigan, Holt Boggs, Chris Browning, Heather Kafka, Brett Brock, Alexandria DeBerry, Kimberly Fox, Hemky Madera, Jesse Johnson, Gabriel Gutierrez, Jere Burns, Keith Jardine, Chris Osborn, Julio Oscar Mechoso, Gary Busey, Demi Lovato, Manuel Garcia-Rulfo, Gabrielle Walsh, James Burnett, Diego Joaquin Lopez, Marko Zaror, Lora Martinez-Cunningham, Fernanda Andrade, Kristen Rakes, Preston James Hillier, Ana de la Reguera, Geno Segers, Gonzalo Menendez, David House, Antonio Leyba, Eric Steinig, Monique Candelaria, Vic Browder, Mark Hanson, Lawrence Varnado, Ryan Begay, Sarah Minnich, Craig Nigh, Marco Morales, Waylon Payne, Jackamoe Buzzell, Patrick Davis, Oscar Avila, Geena Bocci, Barbie Robertson, Ruben Rivera Laguna, Marty Lindsey, Oryan Landa, Byron Brown, Ulysses Montoya, Rob Franco, Bernardo Saracino, Marycarmen Lopez

Po počiatočných pochybách, zdesení z mladých pekných tváričiek, strachu z Rodriguezovho postupného úpadku a vidine nehorázneho naťahovania... sa dostavilo milé prekvapenie. A to tu prosím všetky vyššie spomínané aspekty s výnimkou Rdriguezovej tvorivej krízy sú. D.J. Cotrona a Zane Holtz sú príliš mladí a uhladení, lenže za chvíľu si toho už takmer ani nevšimnete. Príbeh sa roztáča pomerne pomaly a strieda súčasné rozprávanie s flashbackmi postáv, ale tempo je príjemné a akurátne odsýpa. K tomu si prihoďte dobrú atmosféru, slušivý vizuálny kabátik, sexi Madison Davenportovú a drsného Dona Johnsona, ktorému odpustíte aj tú patetickú scénu umierania. Šialené hororové vízie Ritchieho Gecka a pár podobných vychytávok sú len čerešničkou na možno na prvý pohľad nie až tak vábnej, a zatiaľ nie až tak dostávajúcej očakávaniam, zato osviežujúcej tortičky, ktorá spoľahlivo zaženie hlad pred hlavným sústom. Pilot: 75% Po prvých 3 epizódach: Nevyzerá to zle, to rozhodne nie, ale nadšenie z pilotu už zo značnej časti vyprchalo. Pohrávanie sa s Ritchieho víziami sa postupne transformuje na racionálne ospravedlňovanie jeho psychopatických sklonov, čo síce funguje, ale práve potrét číreho psychopata bol tým, čo činilo jeho postavu v originále tak zábavnou. Dialógy aj celkový príbeh pomaly naberajú na hlúposti a nelogickosti, ale zatiaľ našťastie v únosných medziach. Zatiaľ nadpriemer, len ten Robert Patrick mi ako Fuller príliš nesedí. 70%(15.3.2014)

• Davies182

"Zastavte někdo to krvácení!" "Zastaví se, až vykrvácí." Na plnou hubu sem se obával, že to bude mnohem zbytečnější. A otravnější. Není. Robert nakopnul pilot celkem dobře, s narůstající minutáží se ale postupně stejně vytrácí kouzlo hektického napětí. Nevidím jediný důvod, pustit si i S01E02, parádním hláškám a výborným kalifornsko-mexickým oranžovým filtrům navzdory. Klasiku navíc kdovíjak neuctívám, snaha o napodobení Clooneyho a Tarantinových grimas ale i tak tahá za oči, až to bolí...(6.4.2014)

Vyděláno má, tak asi Roberta Rodrigueze už moc nesere, že jeho kariéra i talent od roku 1995 padali tak mocně a rychle, až se rozdrobili na totální sračky. Vzít svůj film a rozepsat ho do pětidílné minisérie není vůbec špatný nápad, bohužel našlo by se asi tisíc filmů, které by si to zasloužili více, než 12 let stará upírská ptákovina natočená spíš tak pro prdel, ve které perlil zhulený Tarantino a tančící Hayeková.Příběh je rozvleklej, efekty prostě televizní, herci o třídu níž, ale pořád slušní.Po večerech díl za dílem to šlo, ale důvod vzniku bych hledal v kalkulu možného Robertova dluhu po krachujících Mačetách či jen tak z nudy chtěl opatrně zkusit, jestli už režisérsky vopravdu nestojí za vyliž prdel a musim říct, že pokud mu TV zaplatila třetího Mačetu, stojí to za vyliž prdel vlastně všechno.Seriál vyloženě pro oddané fanoušky a těch už moc být nemůže.Já mu držel pěsti naposled s třetím Mariachim a to už je lééét zpátky.55%.(9.4.2014)

Pro někoho možná zbytečný, pro někoho možná potěšující seriál. Robert Rodriguez pro svou televizní stanici El Rey těží ze slávy svých starých filmů a jako první se na řadu dostal seriálový remake Od soumraku do úsvitu. Sympatické na seriálu je to, že v prvních dílech řeší kriminální minulost bratří Geckových, celkem úspěšně tak rozšiřuje filmovou mytologii. Herecké obsazení potěší především u Dona Johnsona, Zana Holtze či Madison Davenport. Naopak D.J. Cotrona jako Seth je naprosto nesnesitelný a stejně tak i některé další postavy. Nešetří se krví, nešetří se akcí, nešetří se filmovými odkazy. To vše potěší. Ovšem nepotěší až zbytečně nesmyslné rozvíjení indiánských mytologií, nepotěší výběr některých herců a taktéž nepotěší pokusy o humorné prvky. Tam, kde původní film skvěle fungoval nejen jako akční krvák, ale jako stylová nahláškovaná komedie, tam prostě seriálová verze selhává. Seriál Od soumraku do úsvitu působí jako celkem slušný krvavý akčňák se spoustou odkazů nejen na původní film, ale na "Rodriguezovsko-Tarantinovský svět". Zarytého fanouška filmu asi odradí, stejně tak diváky nevyhledávající podobný žánr. Mě seriál celkem bavil, a tak mohu udělit slušné 3*(21.6.2014)

Robert Rodriguez sa po trápnych eskapádach so Spy Kids, prípadne Machete konečne vrátil k „podvratnému“ žánru, ktorý mu sedí najviac. Síce si kvôli tomu musel založiť vlastnú televíznu stanicu, ale čert to ber. Priznávam, na začiatku som sa veľmi obával, že From Dusk Till Dawn seriál bude absolútne zbytočný počin, ktorý sa len chce zviesť na v súčasnosti populárnom trende rozvádzania filmových námetov do seriálovej podoby. Zatiaľ, čo konkurencia čerpala zo svojej filmovej predlohy len inšpiráciu a seriály sa sústredili na nový dej, či už v podobe prequelového Bates Motel, čierno-humornou atmosférou a prostredím inšpirovaného Farga alebo k filmom len doplnkového Hannibala, Rodriguez na to ide oveľa jednoduchšie a doslovne celý film rozvádza políčko po poličku do seriálovej podoby. Zo 100 minútového filmu sa tak stáva takmer 7 hodinový seriál (pokiaľ sa bavíme o prvej sérii, tá druhá sa už bude musieť zákonite vydať vlastnou cestou). Otázka je, či má teda seriál aj nejakú pridanú hodnotu? Za seba môžem povedať, že má! Veľa síce závisí od toho ako veľmi lipnete na pôvodnom Rodriguezovom filme, ale seriál ukázal, že má potenciál. Pilot síce roztiahol úvodných 5 minút filmu s prepadnutím v obchode do plnohodnotnej 45 minútovej epizódy, ale prekvapivo fungoval. Je inak komponovaný ako filmová verzia, odlišne pracuje aj s napätím a celkovo vytvára bližší vzťah k postávam. Napriek tomu som si na komentár vyhradil dlhší čas, lebo nebolo isté ako sa to celé ďalej vyvinie. Teraz pred samotným záverom prvej série je zrejmé, že Rodriguezov nápad nebol vôbec na škodu. Seriál má veľmi slušnú atmosféru a prekvapivo funguje ako v tej kriminálnej rovine v prvých 5-6 epizódach, tak následne v tej B-éčkovo hororovej v posledných 4-5 epizódach, kde rovnako ako film vzdáva poctu druhotriednym hororom z 80. rokoch. Zmena žánrov pôsobí o niečo prirodzenejšie ako vo filme, nakoľko je na ňu vyhradený dlhší čas a diváka postupne pripravuje na nelichotivú situáciu, v ktorej sa postavy ocitnú (skutočne by som chcel byť na chvíľu filmom nedotknutý divák, aby som zistil ako to vníma aj ten, ktorý netuší, čo bude nasledovať s príchodom do Titty Twister). Len s týmto by však celých 10 epizód pracovať rozhodne nedalo a našťastie si to uvedomil aj samotný Rodriguez a tak dostatočne pútavo odhaľuje osudy dvoch hlavných postáv-gangstrov ako aj rodiny v karavane, ale hlavne zaujímavo rozvíja celú mytológiu okolo upírov (po dlhom čase sa konečne nejedná o manekýnov z Twilight alebo seriálového Vampire Diaries, ale o skutočne krvilačné beštie ako tomu bolo kedysi!). Seriál má štandardný vizuál odfarbený kamerovými filtrami do žlta, aby evokoval mexickú horúčavu, bez problémovo odsýpajúce akčné scény, aj dobre spracované masky. Uznávam, že občas je badať snaha tvorcov až zbytočne silne lipnúť na pôvodnom filme a tak v určitých momentoch pôsobí seriál dosť naťahovane. Zostrih, vynechanie niektorých scén, väčšia snaha o niečo iné, inovatívne, nápadité alebo len nie také otrocké kopírovanie filmu by bolo k rozhodne prospechu veci. Zreteľne chýba aj hláškami vypointovaný Tarantinov scenár a je taktiež zrejmé, že ústredné herecké duo sa ani zďaleka nemôže rovnať duu Clooney a Tarantino, ale akonáhle si na D.J. Controna so Zane Holtzom po pár epizódach zvyknete, tak nebudú prekážať. Osobne mi dokonca prišli herci stvárňujúci rodinu v karavane sympatickejší ako tí pôvodní. Čakal som podstatne väčšiu zbytočnosť, From Dusk Till Dawn baví, nenudí, priznáva svoje B-éčkové korene rovnako ako film, nehrá sa na nič viac a celkovo je to slušná zábavka. Samozrejme, že so súčasnými TOP seriálovými počinmi ako True Detective, Game of Thrones sa nemôže rovnať ani náhodou, ale o to sa ani nesnaží. CELKOVO: Season 1 = 3,5* (7/10)(16.5.2014)

• - V druhé sérii se ve vedlejší roli objeví i Demi Lovato, partnerka Wilmera Valderramy (Carlos Madrigal). Role drsné upírky Maii byla prý vytvořena speciálně pro ni. (Pedronaut)

• - Mladého texas rangera Earla McGrawa hraje Jesse Johnson, syn Dona Johnsona, který hraje rangerovu starší verzi. (Pedronaut)

• - Historie kultu "Od soumraku do úsvitu" sahá až na přelom 80. a 90. let, kdy specialista na make-up a vizuální efekty Robert Kurtzman napsal příběh o dvou lupičích prchajících do Mexika, kteří uvíznou v upírském baru. Příběh přetavil ve scénář začátkem 90. let Quentin Tarantino a v polovině 90. let jej Robert Rodriguez zfilmoval. Snímek se dočkal také dvou video-pokračování v roce 1999. (gogos)